سرگرمیسلامتی

با تور مجازی از عمارت ائل گلی بازدید کنید

این روزها که در خانه هستید، در کنار نت‌گردی‌هایی که دارید؛ تورهای مجازی از مکان‌های تاریخی و فرهنگی نظیر عمارت ائل گلی می‌تواند یکی از گزینه‌های سرگرمی شما باشد.

اگرچه روزهایی که به‌خاطر ویروس کرونا در خانه هستیم، حوصله‌مان سر می‌رود؛ اما به‌لطف اینترنت و فضای مجازی این امکان وجود دارد که خود را سرگرم کنیم؛ از تماشا و دانلود فیلم و سریال گرفته تا بازی‌های آنلاین، وب‌گردی و غیره. در کنار همه‌ی این‌ موارد، پامپا یک پشنهاد جالب برایتان دارد و آن سفر مجازی به موزه‌های ایران و جهان است.

پس با ما همراه باشید تا این‌ بار به شمال غربی کشور سفر کنیم و یکی از جاذبه‌های تفریحی و تاریخی شهر تبریز را در دنیای اینترنت به نظاره بنشینیم. 

مقاله‌ مرتبط:

ائل گلی یا ایل گلی، یکی از مکان‌های تفریحی و از مهم‌ترین گردشگاه‌های آذربایجان شرقی به شمار می‌رود که به‌معنای «دریاچه‌ی مردم» است. این باغ و استخر که در تبریز قرار دارد، از نمادهای اصلی این شهر محسوب می‌شود. ائل گلی در سال ۱۳۸۷ به‌عنوان اثر ملی در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسید.

عمارت یا باغ ائل گلی

منبع عکس: tabriz.ir

قدمت ائل گلی به دوران آق‌قویونلوها می‌رسد و در طول زمان و حکومت‌های مختلف، بخش‌هایی به آن اضافه شد و تغییرهایی در آن صورت گرفت. این بنا بزرگ‌ترین منبع ذخیره‌ی آب برای آبیاری باغ‌های مناطق شرقی تبریز تا دروازه‌ی تهران و تپه‌لی باغ بوده‌ است. در عصر صفویان دیواری سنگی دور آن کشیدند و در عهد قاجار نیز در اطراف عمارت، خیابان‌هایی جهت عبورومرور ساختند و با درختانی چون تبریزی و بید مجنون مزین کردند؛ تا اینکه سرانجام در زمان پهلوی این مکان به گردشگاهی برای تفریح تبدیل شد.

باغ ائل گلی شامل استخر یا دریاچه و کلاه فرهنگی در وسط آن است. دریاچه‌ی این عمارت حدود ۵,۵۰۰ متر مربع وسعت دارد و ابعاد آن ۲۰۰ در ۲۰۰ متر است که قبل از انقلاب به آن شاهگلی (به‌معنای دریاچه‌ی شاه) گفته می‌شد. آب این دریاچه از رودخانه‌ی لیقوان تأمین می‌شود و امکان قایق‌سواری در آن وجود دارد.

کلاه فرهنگی که به آن کاخ ائل گلی نیز می‌گویند، پیش‌تر یک ساختمان یک‌طبقه خشتی و فرسوده بود که شهرداری تبریز در دهه‌ی ۴۰ خورشیدی آن را تخریب کرد و ساختمانی هشت ضلعی در دو طبقه ساخت. در حال حاضر از این بنا به‌عنوان رستوران استفاده می‌شود. راه دسترسی به کلاه فرهنگی از ضلع جنوبی دریاچه امکان دارد که این عمارت را به جزیره‌ای کوچک تبدیل کرده است. ائل گلی در بخش اصلی شهر و جنوب شرقی تبریز و هفت کیلومتری مرکز شهر قرار دارد.

می‌توانید سفری مجازی به شهر تبریز داشته باشید و در چند دقیقه از عمارت باشکوه ائل گلی دیدن کنید. فقط کافی است سری به این لینک بزنید و از تماشای این مکان تفریحی در دنیای مجازی لذت ببرید.

عکس کاور: tabriz.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا