فناوری

ساخت پهپادهای ویژه برای تشخیص سرفه، تب و سایر علائم مرتبط با بیماری‌ها

ممکن است با خواندن تیتر مطلب به یاد فیلم‌های علمی‌تخیلی افتاده باشید؛ فیلم‌هایی چون BloodShot یا Code 8؛ جایی که در آن‌ها از پهپادهای پیشرفته برای رهگیری و شناسایی استفاده می‌شود. اما چه بخواهید چه نه، سازنده‌ی آمریکایی پهپاد به‌نام Draganfly قصد دارد با استفاده از پهپادهای ویژه‌ی خود شناسایی بیماران کروناویروسی را تسریع و در این راستا به مبارزه با این ویروس کمک کند.

این پهپادها که به «پهپاد همه‌گیر» معروف هستند، با همکاری وزارت دفاع استرالیا و دانشگاه استرالیای جنوبی در آسمان استقرار می‌یابند؛ آن‌ها به‌گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که می‌توانند سرفه، عطسه، تعداد تنفس و حتی دمای بدن را از فاصله‌ی دور تشخیص دهند.

توسعه‌ی این پهپادها بخشی از پروژه‌ای است به‌نام پروژه‌ی آگاهی حیاتی، دانش داده‌های مراقبت‌های بهداشتی و همکاری در یادگیری عمیق است که با همکاری دانشگاه استرالیای جنوبی، وزارت دفاع استرالیا و شرکت آمریکایی Draganfly پیش می‌رود. ناگفته نماند که دانشگاه استرالیای جنوبی و وزرات دفاع آن کشور به‌تازگی شرکت Draganfly را به‌عنوان شریک انحصاری خود انتحاب کرده است.

دانشگاه استرالیا زیر نظر وزرات دفاع، فناوری هوش مصنوعی را با پهپادهای همه‌گیر Draganfly ادغام کرده‌است؛ این توسعه و ادغام در جهت مبارزه با بیماری Covid-19 و بیماری‌های مشابه در آینده انجام شد. هم‌اکنون این پهپادها برای رهگیری بیمارهای تنفسی مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

 Draganfly ادعا می‌کند که پهپادهای همه‌گیر می‌توانند دمای بدن، تعداد تنفس، سرفه و حتی فشارخون را محاسبه و تشخیص دهند؛ اگرچه هنوز مشخص نیست که این فناوری چگونه کار می‌کند. تصویر زیر شاید همان چیزی باشد که این پهپاد نشان می‌دهد؛ چرا‌که با زیرنظر گرفتن بیمار و بررسی آن، اطلاعات بالینی وی را نشان می‌دهد.

Draganfly Pandemic Drones/پهپادهای همه گیر

مدیر کنونی Draganfly و رئیس سابق کارکنان کاخ‌سفید می‌گوید:

وقتی روبه‌جلو حرکت می‌کنیم، پهپادها و فناوری‌های شناسایی، بخش مهمی از تضمین امنیت عمومی خواهند بود. باتوجه به همه‌گیری Covid-19 در جهان، Draganfly افتخار می‌کند که روی چنین پروژه‌ی مهمی کار می‌کند.

هنوز زمان رسمی پرتاب پهپادهای همه‌گیر در استرالیا یا خارج از استرالیا اعلام نشده است؛ اما از شواهد پیدا است که Draganfly در تلاش است که به‌زودی آن‌ها را به آسمان بفرستد. این درحالی‌است‌که بیشتر مردم، به‌خصوص در ایالات‌متحده‌ی آمریکا، احساس خوبی به وجود پهپادها ندارند؛ به‌خصوص اگر این پهپادها بخواهند آن‌ها زیرنظر بگیرند و در نهایت ضربان‌قلب یک جمعیت را بررسی کنند؛ با این‌وجود Draganfly می‌گوید آماده است که با دولت محلی و منطقه‌ای همکاری کند. همچنین مقامات می‌خواهند که پهپادهای همه‌گیر در سریع‌ترین زمان ممکن، در موقعیت‌های حاد سراسر ایالات متحده به‌کارگرفته‌شوند.

که در گذشته پهپادهای کمترپیشرفته توسط چندین کشور، به منظور کنترل بیماری‌های همه‌گیر و ضدعفونی کردن خیابان‌ها مورد استفاده قرارگرفته است. البته ممکن است بیشتر مردم استفاده از این فناوری را علمی‌تخیلی بدانند؛ اما در شرایط و بحران فعلی استفاده‌ از پهپادهای همه‌گیر دور از ذهن نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا