دنیای خبر

سفر یک روزه به دریاچه و سد لتیان؛ تفرجگاهی در لواسان

دریاچه و سد لتیان یکی از تفرجگاه‌های شهر تهران است که در لواسان قرار دارد. این منطقه به‌دلیل داشتن آب‌وهوای مطبوع به یکی از مقاصد طبیعت‌گردی و گردشگری تهران تبدیل شده است.

تهران شهری است که همه با شنیدن نامش بی‌اختیار به یاد آلودگی و ترافیک می‌افتند؛ اما این شهر با همه‌ی شلوغی‌ها، سر و صداها و آلودگی‌های که دارد دارای مناطق طبیعی و طبیعت زیبا و خوش آب‌وهوا نیز است. منطقه‌ی ییلاقی و سرسبز لواسان یکی از بهترین مقاصد گردشگری تهران است. دریاچه و سد لتیان از دیدنی‌های این منطقه به شمار می‌رود.

پامپا این بار قصد دارد شما را به گردش در اطراف تهران دعوت کند؛ پس با ما در گشت‌وگذار یک روزه به سد لتیان همراه باشید.

سد لتیان کجاست؟

سد لتیان

عکاس: صابر شاکرپور

لتیان سدی روی رودخانه‌ی جاجرود است که در پنج کیلومتری شمال منطقه جاجرود و جنوب شهر لواسان قرار دارد. این سد تا تهران ۱۰ کیلومتر فاصله دارد و در شمال شرقی آن واقع است؛ جایی که سد قرار دارد محل تلاقی دو رودخانه برگ جهان و جاجرود است و در میان کوه‌های جاجرود، بندک و آلون واقع است. در شمال لتیان روستاهای سبو بزرگ، سبو کوچک، کلاک، ناران، گلندوک، جائیج، نجارکلا، ناظم آباد و شورکاب وجود دارند و دو پارک جنگلی لتیان و تلو آن را احاطه کرده‌اند.

چرا این سد، لتیان نام دارد؟

سد لتیان

منبع عکس: ایسنتاگرام ([email protected])

سد لتیان که پیش از انقلاب اسلامی فرحناز نام داشته است، نام خود را از روستای لتیان گرفته است. لتیان روستایی در منطقه لواسان کوچک و نزدک‌ترین روستا به دیواه‌ی سد بوده است. در حال حاضر لتیان به زیر آب سد رفته است و مردمانش نیز بعد از فروش زمین‌های خود به دولت آن را ترک کردند و در لواسان و مناطق دیگر ساکن شدند.

آشنایی با سد لتیان

سد لتیان تهران

منبع عکس:waterhouse

سد لتیان یکی از بزرگ‌ترین سدهای استان تهران است که در سال ۱۳۴۶ به‌منظور تأمین آب شیرین شهر تهران به بهره‌برداری رسیده است که ۳۰ درصد آب مصرفی این شهر را فراهم می‌کند. از اهداف دیگر این سد که از دو بخش بتنی و خشکه‌چین تشکیل شده است، می‌توان به تأمین آب زراعی زمین‌های کشاورزی دشت ورامین و تولید انرژی برق- آبی اشاره کرد. رودخانه‌ی‌ جاجرود به‌عنوان رود اصلی و همچنین رودهای کوچک کُندرود یا لوارک، افچه و برگ جهان به این سد می‌ریزند.

مشخصات سد:

 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۶۰۰ متر
 • ارتفاع سد: از پی ۴۵ متر و از بستر: ۳۰ متر
 • طول تاج: در قسمت بتونی ۸۸ متر و در قسمت خشکه چین ۶۵ متر
 • مساحت حوزه آبریز: ۶۹,۸۰۰ کیلومتر مربع
 • متوسط آب سالانه: ۳۵۰ میلیون مترمکعب
 • ظرفیت نیروگاه سد آبی: ۴۶ مگاوات

تفریح در لتیان

دریاچه و سد لتیان

منبع عکس: waterhouse

ساخت سد لتیان موجب ایجاد دریاچه‌ای در پشت آن شده است که وسعت آن حدود ۳۳۰ هکتار است. این دریاچه در حال حاضر یکی از تفرجگاه‌ها و گردشگاه‌های اطراف شهر تهران محسوب می‌شود و بسیاری از خانواده‌ها و و علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی برای یک گردش یک روزه به این مکان سفر می‌کنند.

برخی از تفریح‌ها در دریاچه‌ی لتیان عبارت‌اند از:

 • پیک‌نیک: اطراف سد و دریاچه لتیان مکانی مناسب برای داشتن پیک‌نیک و سپری کردن یک روز شاد و دل‌پذیر در کنار خانواده، دوستان و آشنایان است.
 • ماهی‌گیری: وجود انواع ماهی پورکراس و ماهی سفید رودخانه‌ای و زردپر در این دریاچه‌ی لتیان امکان داشتن تجربه ماهی‌گیری را ممکن کرده است. در گذشته نیز ماهی قزل آلا در این دریاچه مشاهده می‌شد.
 • قایق‌سواری و اسکی روی آب: از تفریح‌های لتیان قایق‌سواری روی آب دریاچه است. در در این مکان ایستگاه‌های قایق‌رانی و اسکی روی آب وجود دارد که زیر نظر نیروی هوایی و شهرداری لواسان قرار دارد.

دیدنی‌های دیگر لواسان

سد لتیان

عکاس: علی حسینی

دره‌ی ییلاقی و خوش‌ آب‌وهوای لواسان با چشم‌اندازها و مناظر تماشایی کوه‌ها، گردنه‌ها، رودها و رودخانه‌ها به مکانی برای گذراندن آخر هفته تبدبل شده و به‌ویژه اهالی تهران تعطیلات خود را در این منطقه سپری می‌کنند. لوسان علاوه بر دریاچه و سد لتیان جاذبه‌های دیگری نیز دارد چون پارک جنگلی لتیان، پارک جنگلی تلو، آبشار ناران، دشت هویج، منطقه حفاظت شده‌ی ورجین از جمله این مکان‌ها است که پیشنهاد می‌دهیم اگر علاقه داشتید سری هم به این مکان‌ها بزنید.

پارک جنگلی تلو

برای تماشای منظره‌ی دریاچه و سد لتیان، پارک جنگلی تلو یا پارک جنگلی غزال را پیشنهاد می‌دهیم؛ چراکه چشم‌انداز بی‌نظیری به سد لتیان و کوه‌های سر به فلک کشیده‌ی البرز دادند. این پارک از لحاظ وسعت چهارمین پارک جنگلی تهران است و نسبت به سایر پارک‌های جنگلی کمتر شناخته شده است. تلو از دو بخش تلوی بالا و پایین تشکیل شده است و دسترسی به آن از طریق بزرگ‌راه شهید بابایی شرق و بزرگ‌راه شهید زین‌الدین میسر است.

پارک جنگلی لتیان

از دیگر پارک‌های جنگلی در نزدیکی سد لتیان، پارک لتیان است که به‌همراه پارک تلو این سد را احاطه کرده‌اند و از نزدیک‌ترین جاذبه‌های گردشگری به لتیان هستند.

پارک جنگلی لتیان که یکی از مجموعه‌های بزرگ تفریحی شمال شرق تهران است، در جنوب سد لتیان قراد گرفته و حدود هزار هکتار وسعت دارد. این پارک جنگلی از جنوب به بزرگ‌راه شهید بابایی منتهی می‌شود.

در سفر به سد لتیان چه نکاتی را رعایت کنیم؟

سد لتیان

عکاس: امیرحسین گودرزی

سد لتیان آب آشامیدنی شهر تهران را تأمین می‌کند پس در سفر و گردش در این منطقه در پس در حفظ پاکیزگی این سد و محیط اطراف آن دقت داشته باشید و بعد از تفریح و گشت‌وگذار زباله‌های‌تان را در این محل رها نکنید.

برای بازدید از تاج سد می‌توانید از قبل با شرکت آب منطقه‌ای تهران واقع در بلوار کشاورز، خیابان حجاب هماهنگ کنید.

ار آنجایی که سد لتیان در منطقه‌ای مسکونی واقع شده، از توقف‌های بی‌مورد، ایجاد ترافیک و سرو صدا بپرهیزید چون موجب آزار و اذیت ساکنان منطقه می‌شود.

چطوری به سد لتیان برویم؟

سد لتیان

منبع عکس: waterhouse

برای رسیدن به سد لتیان از تهران دو مسیر وجود دارد:

 • مسیر اول: از سه راه تهرانپارس و جاده دماوند به‌سمت «جاجرود» بروید و با رسیدن به پل جاجرود، جاده سمت شمال را که موازی با رود جاجرود است ادامه دهید؛ بعد از طی حدود پنج کیلومتر در جاده‌ای آسفالت به ورودی سد لتیان می‌رسید.
 • مسیر دوم: می‌توانید از شمال شرق تهران و اتوبان بابایی، به گردنه‌ی «قوچک» و بعد به‌سمت لواسان بروید. از انتهای لواسان بزرگ، جایی که جاده به دو بخش تقسیم می‌شود، مسیر را به‌سمت جنوب شرقی، یعنی سمت راستتان ادامه دهید؛ این جاده برای دوچرخه‌سواران هم جذاب است و در روزهای تعطیل گروه‌های دوچرخه‌سواری در این جاده رکاب می‌زنند.

رودخانه

رودخانه ماجراجوست؛ یک کولی، آواره‌ای خانه به دوش، که گلیمش را هر بار جایی پهن می‌کند، پیچان است؛ رودخانه میان دره‌ها و تپه‌ها می‌چرخد و دور می‌زند و هرگز آرام و قرار ندارد، اهل پس‌انداز است، چال می‌کند در اعماق، گنج‌هایی را که قرار است مدت‌ها نزد خویش نگه دارد. نوزاد است رودخانه، جیغ و داد به راه می‌اندازد… آوازه‌خوان است؛ هنگامی که می‌رقصد، دهکده نت‌های آوازش را تا دوردست می‌پراکند…

«والری بلوم»

منبع عکس: ایسنتاگرام ([email protected])، علیرضا ضیایی، خبرگزاری تسنیم، waterhouse، سیاوش حبیبی، علی صالحی

عکس کاور: علی صالحی


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا