سرگرمی

چگونه کوادکوپتر بسازیم؟ – پامپا

ساخت کوادکوپتر در خانه، برای علاقه مندان به این پرنده های فلزی و پلاستیکی، یک سرگرمی و لذت محسوب می شود که در نهایت شما را از پرداخت هزینه های سنگین برای خرید یک کوادکوپتر مناسب، بی نیاز می کند.

با توجه به تجهیزاتی که برای ساخت کوادکوپتر استفاده می شود، امکانات و قابلیت هایی که در نتیجه مشاهده خواهید کرد متفاوت است. از این رو همه ی پرنده های دست ساز شبیه به هم نیستند و همچنین کیفیت پرواز و ویژگی های آن ها ممکن است بسیار متفاوت باشد. دقیقا به همین دلیل است که شاهد طیف گسترده ای از تنوع قیمت هلی شات هستیم.

اما به صورت کلی هر پرنده ای که در مدت زمان خاصی بتواند بدون مشکل پرواز کند، می تواند یک کوادکوپتر نامیده شود. حال به برخی از این پرنده ها می توان دوربین اضافه کرد تا امکان تصویربرداری هوایی نیز فراهم شود. به صورت کلی می توان گفت ساختار کوادکوپترها خیلی پیچیده نیست و اگر کمی به تجهیزات الکترونیکی علاقه مند باشید، به سادگی می توانید یکی از این پرنده های دوست داشتنی را در منزل بسازید. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل، ساخت یک پرنده را آموزش دهیم.

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت کوادکوپتر چیست؟

با ساده ترین وسایل مانند چوب بستنی هم می توان پرنده ساخت اما تمام پرنده ها نیاز به یک موتور دارند. از این رو برخی از تجهیزات مهم هستند و باید برای ساخت یک پرنده، آن ها را تهیه کنید. در ادامه لیست این موارد را بررسی خواهیم کرد.

1- اسکلت یا شاسی پرنده

وقتی یک پرنده می بینید، اولین موردی که توجه شما را به خودش جلب می کند، بدنه یاهمان شاسی پرنده است. بدنه ها به صورت کلی به دو شکل X و H هستند که معمولا از بدنه های اچ مانند برای پرنده های عکاس، استفاده می شود زیرا برای موقعیت های قرارگیری در ارتفاع، انتخاب بهتری هستند. معمولا زمان خرید کوادکوپتر حرفه ای، توجه ویژه ای به اسکلت و جنس بدنه آن می شود زیرا تاثیر زیادی در عملکرد پرنده دارد.کوادکوپتر

2- برد اصلی پرنده

برد را می توان مغز یک پرنده یا خلبان آن دانست که وظیفه تقسیم ولتاژ میان موتورها را به عهده دارد. همچنین تعادل پرواز یک پرنده به واسطه برد برقرار خواهد شد. برد کوادکوپتر، از یک باتری تغذیه خود را دریافت می کند. همچنین تمامی سیگنال هایی که از سمت ریموت یا رادیو کنترل پرنده، ارسال می شود را دریافت می کند و دستورات دریافت شده را برای اجرا، به قسمت های مختلف هلی شات هدایت می کند.

3- ریموت کنترل کوادکوپتر

کنترل پرنده شما باید با برد اصلی هماهنگ شده باشد تا دستورات ارسال شده توسط کنترل، به خوبی اجرا شود. ریموت های کنترلی معمولا با باتری های قلمی کار می کنند و سیستم فرکانس متفاوت مانند 2.4 گیگاهرتز دارند. شعاع ارسال سیگنال ها برای گیرنده در ریموت های مختلف، یکسان نیست.

4- موتور های چپ گرد و راست گرد

نحوه حرکت کوادکوپتر توسط موتورهای چپ گرد و راست گرد مشخص می شود. موقعیت قرار گیری این موتورها باید به صورت ضربدری باشد تا وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. این موتورها به باتری وصل می شوند و نیروی لیفت مورد نیاز برای پرواز کوادکوپتر را فراهم می کنند. قدرت موتورها در انواع هلی شات متفاوت است. اگر می خواهید یک کوادکوپتر دوربین دار بسازید، باید از موتورهای قدرتمند استفاده کنید که توانایی حمل کوادکوپتر را داشته باشند.

5- پره های پلاستیکی یا فلزی

پره های نیز مانند موتورهای پرنده باید چپ گرد و راست گرد باشند تا بتوانند نیروی لازم برای حرکت پرنده را فراهم کنند. پره ها به خوبی روی موتورها می نشنینند و با شروع فعالیت موتورها، حرکت خود را آغاز می کنند.

6- باتری کوادکوپتر

باتری مورد نیاز برای ساخت یک پرنده، باتری لیتیومی است. با توجه به قدرت موتورها باید باتری متناسب با نیاز پرنده را تهیه کنید. اگر قصد دارید از موتورهای کورلس برای ساخت پرنده استفاده کنید، یک باتری 3.7 ولت 500 میلی آمپری انتخاب خوبی برای شماست.

مراحل ساخت کوادکوپتر در خانه

اولین مرحله برای ساخت یک پرنده، این است که بدنه آن را بسازید. اگر یک بدنه آماده تهیه کرده اید که در این مرحله کاری برای انجام ندارید. در غیر این صورت می توانید به سادگی با چهار چوب بستنی، یک اسکلت اصلی تهیه کنید. برای انجام این کار کافیست دو چوب بستنی را طوری بچسبانید، که شکل انگلیسی X را بگیرند. سپس به هر 4 سر این ایکس، یک نصف چوب بستنی را به صورت عمود، بچسبانید تا پایه هایی برای ایستادن ایجاد شود.

کوادکوپتر در مرحله دوم باید هر یک از 4 موتور را روی یک سر از اسکلت ایکس مانند، بچسبانید. همچنین موتورها باید به واسطه سیم، به برد وصل شده باشند. برد را باید روی تقاطع اصلی دو چوب بستنی، یعنی مرکز ایکس، قرار دهید. حال کافیست شبیه به عکس زیر، پره ها را به سر موتورها وصل کنید.

اگر به تصویر دقت کنید، برد اصلی زیر تقاطع اصلی چوب بستنی ها قرار دارد. پس بالای تقاطع می تواند محل مناسبی برای قرارگیری باتری کوادکوپتر باشد. اتصال باتری با برد را به وسیله کابل بین آن ها برقرار کنید و از یک چسب مناسب برای چسباندن باتری به بدنه استفاده کنید.

تمام فرآیند ساخت یک کوادکوپتر همین بود. حال با توجه به سلیقه خودتان می توانید از لامپ های ال ای دی نیز برای زیباتر کردن کوادکوپتر استفاده کنید.

#این مطلب یک رپورتاژ تبلیغاتی است و پامپا مسئولیتی در قبال آن ندارد.

دکمه بازگشت به بالا