ورزشی

با گران‌ترین حیوانات جهان آشنا شوید

در اکثر کشورهای توسعه یافته‌، حیوانات خانگی موجوداتی محبوب و دوست‌داشتنی به حساب می‌آیند. در این بین برخی از افراد حتی حاضر هستند پول زیاد و هنگفتی را برای خرید یک گربه یا سگ اصیل و نادر و دیگر حیوانات کمیاب هزینه کنند. حیوانات خانگی اغلب قیمتی ارزان دارند اما برخی حیوانات بسیار گران قیمت هم وجود دارند که کمتر کسی توانایی خرید آن‌ها را دارد. از حیوانات کلون شده گرفته تا نژادهای بسیار نادر. این دسته از حیواناتی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم گرانقمیت‌ترین حیواناتی هستند که تاکنون به فروش رفته‌اند. با ما در پامپا همراه باشید.

10. نیکی کوچولو'گران قیمت ترین حیوانات جهان

اولین گربه کلون شده در سال 2001 به دنیا آمد. یک محقق علمی که روی این پروژه کار کرده بود مسئولیت نگهداری از این گربه را برعهده گرفت. چند سال بعد، کلون کردن گربه‌ها به مرحله تجاری رسید. نیکی کوچولو به عنوان اولین گربه کلون شده فروشی، در سال 2004 به دنیا آمد. در واقع، این اولین بار بود که یک گربه کلون شده به عنوان حیوان خانگی فروخته می‌شد. پس از مرگ نیکی کوچولو، صاحب آن که یک زن تگزاسی به نام جولی بود به شرکت Genetic Savings & Clone در سوسالیتوی کالیفرنیا مراجعه کرد و از کارکنان آنجا خواست که حیوان خانگی مورد علاقه او را کلون کنند. این کار 50000 دلار برای او هزینه داشت. جولی با صرف این پول یک بچه گربه هشت هفته‌ای دریافت کرد که از نیکی کوچولو کلون شده بود. او به یاد نیکی کوچولو، تصمیم گرفت همین نام را برای این بچه گربه انتخاب کند. جولی از خریدش بسیار راضی بود و می‌گفت:

“او دقیقا شبیه اولین گربه‌ام است. من هیچ تفاوت ظاهری بین آن‌ها نمی‌بینم”.

9. سوسک گوزنیگران قیمت ترین حیوانات جهان

بیشتر مردم برای خلاص شدن از شر حشرات حاضرند پول زیادی پرداخت کنند. اما برخی افراد هم هستند که به این جشرات چندش‌آور با اشتیاق نگاه می‌کنند. برخی گونه‌های سوسک آن‌قدر باارزش هستند که بزرگترین و نادرترین آن‌ها را می‌توان با صرف هزاران دلار خریداری کرد. سوسک گوزنی با ارزش‌ترین حشره در ژاپن است و گونه‌های بزرگ آن بسیار نادر هستند. این گونه‌ها در کنار شاخک‌های بیرون زده دارای زیرآرواره‌هایی به رنگ قرمز هستند که بر قیمت آن در بین ستایشگران حشرات می‌افزاید.

بیشترین پولی که تاکنون برای یک سوسک گوزنی پرداخت شده حدود 90500 دلار بوده است. در سال 1999، یک خریدار 36 ساله که رئیس یک شرکت بود یکی از این سوسک‌های گوزنی را از Wakuwaku Land، یک فروشگاه ویژه و خاص در توکیو خریداری کرد. سوسک به دلیل اندازه بزرگی که داشت بسیار قیمتی بود. به طور متوسط طول یک ​​سوسک گوزنی به چیزی حدود 5.1 سانتی‌متر (2 اینچ) می‌رسد اما سوسک مورد نظر حدود 7/7 سانتی‌متر (3 اینچ) بود که آن را برای علاقه‌مندان به جمع‌ کردن کلکسیونی از حشرات به نمونه‌ای نادر و خاص تبدیل می‌کرد. اکنون و با گذشت دو دهه‌، بعید است که نمونه دیگری از این نوع حشره با قیمتی بالاتر به فروش برسد زیرا از آن زمان تاکنون پرورش دهندگان راهی برای تولید بیشتر این حشرات پیدا کرده‌اند.

8. سگ لابرادور احیاء شده به نام “سر لانسلوت”

'گران قیمت ترین حیوانات جهاندر سال 2008، یک خانواده در شهر فورت لادردیل فلوریدا، سگ لابرادور زردرنگ خود به نام سر لانسلوت (Sir Lancelot) را از دست دادند و در پی آن، تصمیم گرفتند دی ان ای او را فریز کنند. بیشتر افراد حاضر نیستند پس از مرگ یک حیوان خانگی آن را کلون کنند. علاوه بر این، اکثر مردم نمی‌توانند 155000 دلار برای کلون کردن حیوان خانگی خود بپردازند. اما خانواده اوتو به یک شرکت کلونینگ در کره جنوبی مراجعه کردند تا با استفاده از بقایای یخ زده دوباره سگ محبوب خود را خلق کنند. ظاهراً خانواده اوتو در حراجی که شرکت بیوتکنولوژی برگزار کرده بود برنده مزایده شده بودند. این شرکت به دنبال کسی بود تا به آن‌ها پول دهد تا چیزی جدید را امتحان کنند.

کلونینگ لانسلوت با موفقیت انجام شد و خانواده مدتی بعد توله‌سگ زرد آزمایشگاهی 10 هفته‌ای که 4.5 کیلوگرم وزن داشت را دریافت کردند. توله سگ جدید که سر لانسلوت انکور نام داشت از نظر ژنتیکی به گونه قبلی کاملا شباهت داشت. این سگ هنگام ورود به خانه تنها نبود چون خانواده اوتو علاوه بر او نه سگ، 10 گربه، چهار پرنده و شش گوسفند داشتند! برای تأمین هزینه کلونینگ، خانم اتو مجبور شد چندین قطعه جواهرات گران قیمت خود را بفروشد. اما او هیچگاه از کلون کردن سگ محبوب خود ابراز پشیمانی نکرد.

7. گوسفند Deveronvale Perfection'گران قیمت ترین حیوانات جهان

برخی از حیوانات به دلیل ظاهر نادر خود قیمت زیادی دارند اما بعضی دیگر به دلیل اسپرمشان با ارزش هستند. گزینه دوم مطمئناً درباره گوسفند Deveronvale Perfection صدق می‌کند؛ یک گوسفند از نژاد تکسل که از طریق انتقال جنین پرورش می‌یابد.

تکسل یک گوسفند گوشتی بدون چربی است و این حیوان در سال 2009 با قیمت 231000 پوند به فروش رسید. با این حال، این مبلغ در مقایسه با درآمد حاصل از جفت‌گیری گوسفند Deveronvale Perfection چندان زیاد نبود. در انگلیس نیز زنی به نام مارگارت لیون گوسفندی به نام توفیل جو را در سال 2003 با قیمت 128000 پوند خریداری کرد. صاحب این گوسفند موفق شد درآمد 1 میلیون پوندی از آن به دست آورد.

جان ییتس از اعضای انجمن گوسفند تکسل گفت:

“مبلغ بالایی که برای خرید گوسفند Deveronvale Perfection پرداخت شد بسیاری را شگفت‌زده کرد. افراد زیادی این حیوانات را به عنوان گوشت بره یا کتلت می‌بینند اما این دسته از گوسفندها در راس ستون ژنتیکی قرار دارند. این حیوان نیز با بقیه نژادها فرق داشت.

Deveronvale Perfection توسط جیمی داگلاس خریداری شد و او در این باره گفت:

“عکسی از او در سایت The Scottish Farmer دیدم و باید آن را می‌خریدم.”

6. کبوتر آرماندو'گران قیمت ترین حیوانات جهان

برای اکثر مردم، کبوترها حیواناتی کاملاً عادی هستند. اما با وجود بی اعتنایی عموم مردم به آن‌ها، کبوترها هزاران سال است که گونه مهمی از پرندگان را تشکیل داده‌اند. در واقع، آن‌ها یکی از قدیمی‌ترین گونه پرندگان اهلی هستند. مردم در طول تاریخ از گوشت کبوتران تغذیه کرده‌اند، از آن‌ها به عنوان نامه‌رسان استفاده کرده‌اند و این پرندگان را برای مسابقه پرورش داده‌اند. در سال 2019، یک کبوتر مسابقه‌ای به نام آرماندو با مبلغ 1.4 میلیون دلار به یک تاجر چینی فروخته شد. قیمت بالا ناشی از جدالی بود که در مزایده راه افتاد و در نهایت با ثبت یک رکورد به پایان رسید.

آرماندو به دلیل قابلیت زاد و ولد برای نسل جدید کبوترهای مسابقه‌ای، خریداری شد. مسابقه کبوتران در چین محبوبیت زیادی دارد و در آنجا رکوردهای فروش همیشه جابه‌جا می‌شوند.

در سال 2013، رکورددار قبلی، کبوتر بولت، با قیمت 310000 یورو به فروش رسید. نیکولا گیزبرشت از سایت حراج کبوتر PIPA توضیح داد:

می‌توانید این کبوتر را با آثار هنری مقایسه کنید. ارزش نقاشی پیکاسو بیش از نقاشی‌ای است که یک هنرمند نه چندان مطرح کشیده است. بنابراین، یک کبوتر هم با کبوتر دیگر فرق دارد.

5. سگ ماستیف تبتی Big Splash'گران قیمت ترین حیوانات جهان

به طور معمول، مردم بسته به نژاد، حدود 1000 تا 2000 دلار برای خرید یک توله سگ از نژادهای اصیل خرج می‌کنند. بعضی از افراد بیشتر هزینه می کنند اما ارزش یک سگ از نژاد معمولی هیچگاه به اندازه سگ‌های نژاد ماستیف تبتی نمی‌رسد. این سگ‌های بزرگ و پشمالو بیش از 5000 سال قدمت داشته و داشتن آن در چین نشانه منزلت و اعتبار فرد محسوب می‌شود. به ندرت می‌توان این نژاد از سگ‌ها را در خارج از تبت پیدا کرد و همین مسئله یکی از دلایل گران بودن آن‌ها است. گرانترین ماستیف تبتی با قیمت 1.5 میلیون دلار به یک تاجر زغال سنگ اهل چین فروخته شد. این سگ که Big Splash (به زبان چینی”هونگ دونگ”) نام دارد را “یک گونه عالی” می‌دانند. فروشنده اذعان داشت که برای تولیدمثل و پرورش این نژاد می‌توان به قیمت 100000 یوان این سگ را اجاره داد. البته حتی با این کار هم چندین سال طول می‌کشید تا به سوددهی برسد و مالک جدید هم این کار را نکرد. او بیگ اسپلش را فقط به دلیل اینکه نماد منزلت و اعتبار بود خریده بود.

4. گاو “آمریکا”

'گران قیمت ترین حیوانات جهان

احتمالاً شنیده‌اید که گوشت گاو واگیو گرانترین و خوشمزه‌ترین گوشت گاو در کره زمین است. اما حتی آن گاوهای گران‌بها هم به اندازه “آمریکا” (America)، گرانترین گاوی که تاکنون فروخته شده قیمت نداشته‌اند. آمریکا از نژاد گاو آنگوس است که در داکوتای شمالی پیدا می‌شود. در فوریه سال 2019، مزرعه Schaff Angus Valley این گاو را به قیمت 1.51 میلیون دلار به مزایده گذاشت. برنده مزایده صاحب مزرعه Herbster Angus Farms of Falls City بود که در شهر نبراسکا قرار دارد اما خریدار آن، گاو را نزد خود نیاورد.

گاو آمریکا در داکوتای شمالی باقی ماند جایی که 20 درصد از درآمد حاصل از اسپرم این حیوان به مزرعه Schaff Angus Valley تعلق می‌گرفت و 80 درصد هم به مزرعه هربستر می‌رسید. اسپرم گاو ارزان نیست و وقتی صحبت از گاوی مانند “آمریکا” به میان می‌آید پرورش دهندگان مجبور هستند مبلغ سنگینی را برای تهیه آن بپردازند.

3. ماهی کپور گلگونگران قیمت ترین حیوانات جهان

پرورش کپور گلگون ژاپنی صدها سال است که یک نوع هنر به حساب می‌آید. با استفاده از زادگیری انتخابی، گونه‌ای از کپور درشت به یک گونه ماهی زنده و بسیار با ارزش تبدیل شد.

اگر می‌خواهید حوضچه خانه یا استخر خود را با ماهی کپور گلگون پر کنید باید پول زیادی برای این ماهی بپردازید. وقتی سن این ماهی‌ها بیشتر و جثه‌ی آن‌ها بزرگتر می‌شود قیمت آن هم افزایش می‌یابد. به طور معمول کپور گلگون می‌تواند از چند دلار تا چند هزار دلار قیمت داشته باشد. قیمت بالای آن به عوامل مختلفی ربط دارد اما مهمترین علت آن نژاد است. نژاد ماهی کپور گلگون به اندازه نژاد سگ‌های نادر و اصیل بسیار ارزشمند می‌باشد. در نمایشگاه All Japan Koi در سال 2017، نمونه‌ای بزرگ و 9 ساله از این ماهی به قیمت 1.8 میلیون دلار در حراج فروخته شد و به گرانترین ماهی کپور گلگون تبدیل شد. کپور گلگون ژاپنی تا 40 سال می‌تواند عمر کند و تا چند دهه تولیدمثل داشته باشد و در نتیجه، می‌تواند برای صاحب خود درآمد زیادی داشته باشد.

2. ماهی تن بلوفین اقیانوس آرام

گران قیمت ترین حیوانات جهانماهی تن بلوفین اقیانوس آرام به دلیل صید بی‌رویه نادر شده و اکنون گرانترین نوع ماهی در جهان است. گوشت چرب موجود در زیر شکم آن در رستوران‌های سوشی قیمت بالایی دارد. با وجود اینکه این ماهی از نوع تن است، اما هرگز آن را در قوطی‌های کنسرو پیدا نخواهید کرد. در یک حراج بازار بین‌المللی ماهی ژاپنی، بزرگترین ماهی تن بلوفین به مزایده گذاشته شد. در اوایل سال 2019، کیونشی کیمورا که خود را “پادشاه تن ماهی” می‌داند این ماهی 278 کیلوگرمی را با قیمت 3.1 میلیون دلار خرید. با این اقدام، کیمورا رکورد قدیمی 1.4 میلیارد دلاری گران‌ترین ماهی فروخته شده در سال 2013 را شکست. این ماهی را نیز خود کیمورا خریداری کرده بود.

1. اسب فوسایچی پگاسوس

گران قیمت ترین حیوانات جهان

تعجبی ندارد که بشنویم گرانترین حیوانی که تاکنون فروخته شده‌ یک اسب اصیل است. مسابقات اسب‌دوانی یکی از قدیمی‌ترین ورزش‌های مورد علاقه ثروتمندان هستند. وقتی اسبی برنده یکی از مهم‌ترین مسابقات جهان می‌شود، می‌توان پول زیادی از پرورش نژاد آن به دست آورد. گرانترین اسبی که تاکنون خریداری شده، فوسایچی پگاسوس (Fusaichi Pegasus) نام دارد. این اسب بلافاصله پس از برنده شدن دربی کنتاکی در سال 2000 فروخته شد. مبلغ واقعی پرداخت شده در زمان فروش افشا نشد اما قیمت آن 60 تا 70 میلیون دلار برآورد می‌شود.

اسب‌های اصیل به دلیل ژن خاص خود قیمت بالایی دارند؛ ینابراین هزینه پرورش آن‌ها پایین نخواهد بود. اسب فوسایچی پگاسوس پس از خرید به اشفورد استود در نزدیکی ورسای کنتاکی منتقل شد و در آنجا هزینه اجاره آن برای پرورش و تولیدمثل حدود 200000 دلار اعلام شد. از آن زمان، این اسب برنده بیش از 75 کورس مسابقه اسب‌دوانی شده اما قیمت خدمات وی به میزان چشمگیری کاهش یافت تا اینکه در سال 2020 هزینه پرورش و جفت‌گیری با فوسایچی پگاسوس تنها 7500 دلار اعلام شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا