فناوری

آنتی ویروس آنلاین رایگان ؛ با بهترین انتی ویروس انلاین و روش کار آن آشنا شوید

هر کاربر دنیای فناوری حداقل یک‌بار به فکر استفاده از آنتی‌ویروس آنلاین افتاده است تا مشکلات دانلود و نصب و به‌روزرسانی آنتی‌ویروس سنتی را پشت‌سر بگذارد. کاربران بسیاری در جست‌وجوهای خود به‌دنبال بهترین آنتی‌ویروس آنلاین هستند تا شاید با استفاده از سرویس‌های تحت‌وب و اینترنتی، عمل اسکن و شناسایی ویروس کامپیوتری را انجام دهند. بسیاری از کارشناسان امنیتی اعتقاد دارند آنتی‌ویروس یا ویروس‌کش آنلاین برای کامپیوتر وجود خارجی ندارد. آن‌ها می‌گویند چنین مفاهیمی عموما یا نسخه‌های محدود آنتی‌ویروس اصلی هستند یا با وب‌سایت‌هایی روبه‌رو هستیم که تنها هدف کلاه‌برداری و حتی نفوذ به سیستم کاربران را دارند. دراین‌میان، بازهم تعداد محدودی آنتی‌ویروس آنلاین معتبر وجود دارد که می‌توان آن‌ها را بیشتر ابزارهای امنیتی سایبری آنلاین نامید.

عملکرد آنتی‌ویروس آنلاین قطعا ضعیف‌تر از آنتی‌ویروس کاملا نصبی است

ابزارهای امنیت سایبری آنلاین (همان عبارت مرسوم آنتی‌ویروس آنلاین) عموما در دو دسته به کاربران خدمت‌رسانی می‌کنند: دسته‌ی اول، ابزار امنیتی آنلاین سیستم کاربر را برای کشف آسیب‌پذیری اسکن می‌کند تا حفاظ‌های امنیتی اصلی سیستم‌عامل، به‌خوبی کار کنند؛ دسته‌ی دوم، آنتی‌ویروس‌های رایگان دانلودکردنی هستند که سیستم را برای پیداکردن بدافزار اسکن می‌کنند. درنهایت، بازهم کارشناسان امنیتی پیشنهاد می‌کنند به‌جای استفاده از آنتی‌ویروس آنلاین از نسخه‌های اصلی و نصب‌شدنی استفاده کنید. از میان گزینه‌های رایگان هم نسخه‌ی رایگان Avira بیش از همه پیشنهاد می‌شود. به‌هرحال، اگر هنوزهم به‌دنبال ویروس‌کش آنلاین برای کامپیوتر خود هستید، گزینه‌های زیر پیشنهاد می‌شوند.

برای انتخاب بهترین آنتی‌ویروس آنلاین باید گزینه‌های موجود را از چند جنبه بررسی کرد. راحتی استفاده یکی از جنبه‌های مهم و اصلی محسوب می‌شود تا با ابزاری کار کنیم که بدون ایجاد مزاحمت یا نصب فایل اضافه، کار خود را انجام دهد. کاربردی‌بودن هم اهمیت زیادی دارد؛ زیرا نمی‌خواهیم با ابزار ساده‌ی ظاهری روبه‌رو باشیم و واقعا به‌دنبال کشف ویروس‌ها هستیم. بازدهی نیز در انتخاب بهترین آنتی‌ویروس آنلاین اهمیت زیادی دارد تا ابزاری بدون فشار زیاد روی پردازنده یا بخش‌های دیگر به کار بگیریم. درنهایت، قیمت نیز اهمیت پیدا می‌کند که ما در این مطلب، تنها انواع آنتی‌ویروس رایگان را انتخاب کرده‌ایم.


آنتی‌ویروس آنلاین SafetyDetective

وب‌سایت SafetyDetectives ابزار امنیتی آنلاینی به‌نام Known Vulnerabilities Scanner دارد که با بررسی کلی، هرگونه برنامه‌ی ناامن و بدافزار را در سیستم شما پیدا می‌کند. همچنین، اگر هرکدام از اپلیکیشن‌های شما به به‌روزرسانی امنیتی نیاز داشته باشند، پیام هشدار را از آنتی‌ویروس آنلاین دریافت می‌کنید.

آنتی ویروس آنلاین SafetyDetective

این آنتی‌ویروس آنلاین با پشتیبانی دیتابیس CVE (یا Common Vulnerabilities and Exposures) فعالیت می‌کند که به‌عنوان بزرگ‌ترین دیتابیس آسیب‌پذیری‌های امنیت سایبری در جهان شناخته می‌شود. هرگاه توسعه‌دهنده‌ای آسیب‌پذیری نرم‌افزاری را در هر ابزار یا نرم‌افزاری کشف می‌کند، ابتدا راهکار بهینه‌سازی و رفع آسیب‌پذیری توسعه می‌یابد و سپس نام آن وارد دیتابیس CVE می‌شود. درنتیجه، هر کاربر از آسیب‌پذیری احتمالی در نرم‌افزارهای خود مطلع می‌شود.

ابزار ویروس‌کش آنلاین کامپیوتر SafetyDetectives کاملا در سرورهای همان وب‌سایت نگه‌داری می‌کند و درنتیجه، کاربر به دانلود و نصب هیچ نرم‌افزاری نیازی نخواهد داشت. از نکات مثبت این آنتی‌ویروس آنلاین می‌توان به بررسی به‌روز‌بودن یا نیاز به به‌روزرسانی امنیتی نرم‌افزارهای موجود در سیستم اشاره کرد که اهمیت و کاربرد ایمنی فراوانی دارد.

آنتی‌ویروس Norton Power Eraser

نورتون یکی از شرکت‌های قدیمی و معتبر فعال در صنعت آنتی‌ویروس محسوب می‌شود که نسخه‌ای سبک‌تر از سرویس جامع خود را به‌صورت آنلاین به کاربران ارائه می‌کند. آنتی‌ویروس آنلاین نورتون را می‌توان نرم‌افزار رایگان دانلودکردنی دانست. این نرم‌افزار در بررسی‌های اولیه عملکرد خوبی نشان داد و تعدادی از بدافزارهای مرسوم و انواع PUP را به‌خوبی شناسایی کرد. آنتی‌ویروس نورتون رابط کاربری ساده‌ای دارد و پس از دانلود و نصب، گزینه‌های متعددی را برای اسکن دراختیار شما قرار می‌دهد. می‌توان اسکن کامل (موسوم به Rootkit) یا یکی از چهار نوع اسکن زیر را با اپلیکیشن انجام داد:

  • Unwanted Application Scan: اسکن تمامی فایل‌های برنامه‌ای برای يافتن بدافزارهای PUP و پاک‌کردن آن‌ها از سیستم
  • Reputation Scan: اسکن پوشه‌ای مشخص با هدف پیدا‌کردن فایل‌های بدافزار که براساس دیتابیس بدافزار نورتون انجام می‌شود.
  • System Scan: اسکن محدود به فایل‌های سیستم‌عامل برای کشف آسیب‌پذیری
  • Multi-Boot Scan: نسخه‌ی پیشرفته‌تر از گزینه‌ی قبلی که برای کامپیوترهای مجهز به چند سیستم‌عامل کاربرد دارد.

آنتی ویروس Norton Power Eraser

بررسی اولیه‌ی Rootkit scan نشان داد اسکن با دقت و شناسایی کامل بدافزارهای آزمایشی انجام شد. ابزار نورتون را می‌توان آنتی‌ویروسd ساده با کاربرد مناسب دانست که البته به قابلیت‌های جامع آنتی‌ویروس مانند اسکن لحظه‌ای، فایروال، حفاظت آنی و اسکن‌های زمان‌بندی‌شده مجهز نیست. درنهایت، بازهم پیشنهاد می‌شود برای حفاظت کامل از سیستم، از آنتی‌ویروس جامع نورتون استفاده کنید.

آنتی‌ویروس آنلاین VirusTotal

VirusTotal را می‌توان بهترین آنتی‌ویروس آنلاین دانست که عملکردی کاملا مبتنی‌بر اینترنت و بدون نیاز به دانلود دارد. از نکات مهم این ابزار می‌توان به اضافه‌شدن نتایج اسکن به جامعه‌ی آنلاین امنیت سایبری اشاره کرد؛ درنتیجه، با اسکن‌کردن کامپیوتر شخصی خود، به‌نوعی به رشد جامعه‌ی امنیت سایبری و افزایش اطلاعات موجود در آن هم کمک می‌کنید.

آنتی‌ویروس آنلاین VirusTotal برای اسکن کامل کامپیوتر پیشنهاد نمی‌شود. به‌هرحال، این ابزار تحت‌وب نمی‌تواند تمامی فایل‌ها را کامل اسکن کند که برای ابزاری آنلاین کاملا منطقی به‌نظر می‌رسد. درواقع، عملکرد VirusTotal بسیار ساده‌تر است و تنها فایل‌هایی را اسکن می‌کند که به ابزار ارائه کنید. VirusTotal از بیش از ۷۰ موتور تشخیص بدافزار و ضدفیشینگ در سرتاسر جهان استفاده می‌کند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان مایکروسافت، مک‌آفی، پاندا، نورتون و کومودو را نام برد.

آنتی ویروس آنلاین VirusTotal

برای استفاده از VirusTotal، مراحل پیچیده‌ای در پیش ندارید. تنها با ورود به‌ وب‌سایت آن باید فایل مدنظر را آپلود یا آدرس وب‌سایت را برای بررسی امنیتی وارد کنید. بررسی‌های امنیتی روی این آنتی‌ویروس آنلاین نشان‌دهنده‌ی دقت فراوانش در شناسایی بدافزارهای جدید و قدیمی در انواع گوناگون است.

همان‌طورکه گفته شد، VirusTotal برای اسکن کامل سیستم کاربرد ندارد. البته اگر فایلی را دانلود کرده‌اید و درباره‌ی بدافزاربودن آن شک دارید، می‌توانید با استفاده از ویروس‌کش آنلاین پیش از اجرای فایل، آن را بررسی کنید.

آنتی‌ویروس Bitdefender مخصوص مک

اگرچه همیشه این ادعا و بحث وجود دارد که ویروس یا بدافزاری نمی‌تواند در سیستم‌عامل مک نفوذ کند و در آن اختلال به‌وجود آورد، تعداد زیادی از مجرمان سایبری به‌دنبال توسعه‌ی بدافزار و کشف روش‌هایی برای نفوذ به سیستم‌عامل مشهور و محبوب اپل هستند. به‌هرحال، اگر کامپیوتر مک شما با مشکلاتی همچون کاهش سرعت، اختلال در عملکرد، اعلان‌های امنیتی و… روبه‌رو شد، می‌توانید از ابزار رایگان Bitdefender موسوم به Virus Scanner for Mac استفاده کنید.

آنتی ویروس Bitdefender مخصوص مک

بررسی‌های امنیتی روی آنتی‌ویروس رایگان بیت‌دیفندر برای مک نشان می‌دهد که این ابزار در شناسایی بدافزارها و حذف آن‌ها بسیار قدرتمند و دقیق است. حتی برخی از بدافزارهایی که سرویس‌های دیگر همچون Avast شناسایی نکرده‌اند، در آنتی‌ویروس بیت‌دیفندر شناسایی شدند. ابزار بیت‌دیفندر سه حالت اسکن را به کاربر ارائه می‌کند:

  • Critical Location Scan: اسکن سریع مکان‌هایی که عموما ویروس‌ها در آن مخفی می‌شوند و حضور دارند.
  • Deep System Scan: اسکن کامل سیستم که به‌طور‌میانگین حدود ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.
  • Custom Scan: اسکن شخصی‌سازی‌شده که تنها فایل‌ها و پوشه‌های محدودی را تحلیل و بررسی می‌کند.

اگر به‌دنبال ابزاری رایگان و سبک برای کامپیوتر مک خود می‌گردید، آنتی‌ویروس رایگان بیت‌دیفندر گزینه‌ی مناسبی به‌نظر می‌رسد. این آنتی‌ویروس قابلیت‌های مناسبی در اسکن و حذف ویروس و بدافزار از سیستم‌عامل مک ارائه می‌کند؛ البته برای کاربرانی که حساس‌تر هستند، گزینه‌هایی مانند Intego با قیمت مناسب دردسترس قرار دارد.

اسکن آنلاین وب‌سایت و سرور با ScanMyServer

اسکن آنلاین وب‌سایت و سرور با ScanMyServer

اگر به‌دنبال بهترین آنتی‌ویروس آنلاین برای بررسی وب‌سایت یا سرور خود هستید، ScanMyServer گزینه‌‌ی مناسبی به‌نظر می‌رسد. این آنتی‌ویروس با دیگر ابزارهای موجود در فهرست تفاوت دارد و مخصوص وب‌سایت و سرور طراحی شده است. ابزار رایگان مذکور وب‌سایت شما را هفتگی بررسی می‌کند تا هرگونه آسیب‌‌پذیری یا بدافزار موجود در سرور شناسایی شود.

ScanMyServer نسخه‌ی پولی هم دارد که برای کاربران مالک چند وب‌سایت، گزینه‌ی مناسبی به‌نظر می‌رسد؛ اما اگر تنها قصد دارید یک وب‌سایت را بررسی و اسکن کنید، گزینه‌ی رایگان بهترین انتخاب خواهد بود. البته درنهایت به‌دلیل ماهیت آنلاین آنتی‌ویروس، از رابط کاربری حرفه‌ای و گزینه‌های پیشرفته‌ی ابزارهایی همچون Mozilla Observatory یا Qualys خبری نیست.


درپایان، مجددا تکرار می‌کنیم نمی‌توان کاربری کامل آنتی‌ویروس شامل اسکن عمیق و پاک‌کردن فایل‌های بدافزار را از گزینه‌های آنلاین انتظار داشت. همان‌طورکه دیدید، پیشنهادهای موجود عموما سطحی کلی از امنیت سایبری را ارائه می‌کنند و برای کاربردهای اولیه مناسب هستند. به‌علاوه، پیشنهاد می‌شود تنها از ابزارهای متعلق به سرویس‌های معتبر استفاده کنید و مراقب کلاه‌برداری‌هایی باشید که به‌نام آنتی‌ویروس آنلاین می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا