سبک زندگیماجراجوییمد و فشنمسافرتورزشی

معروف‌ ترین سدهای ایران؛ سازه‌هایی استوار بر رودهای خروشان

سدها و دریاچه سدها یکی از بهترین مکان‌های تفریحی محسوب می‌شوند. شما تا حالا از چه سدهای دیدن کردید و آیا معروف‌ترین سدهای ایران را می‌شناسید؟

سدها تفرجگاهی مناسب برای تفریح و گشت‌وگذارند و با داشتن دریاچه‌ای در کنار خود، یکی از بهترین مکان‌ها برای ورزش‌های آبی و ماهی‌گیری هستند. در کشورمان نیز سدهای متعددی وجود دارند که در کنار کاربری‌هایی که دارند به تفرجگاه‌ها نیز تبدیل شده‌اند که سد امیرکبیر در کرج، سد لفور در مازندران و سد کارون سه از جمله آن‌ها است.

اکنون قصد داریم با سفر به‌جای‌جای مختلف، مهم‌ترین سدهای ایران را معرفی کنیم. پس اگر به سدگردی علاقه دارید در این ایران‌گردی با پامپا همراه باشید.

با معروف‌ترین سدهای ایران آشنا شوید:

سدها سازه‌هایی هستند که با ساخته شدن روی رودخانه‌ها و رودهای جاری و خروشان، علاوه بر جمع‌آوری آب برای مصارف مختلف، با داشتن محیط و چشم‌اندازی مناسب مکانی برای گشت‌وگذار نیز به شمار می‌روند. دیدن سازه  عظیم سد و تماشایی مناظر پیرامون سد بربالای تاج آن بسیار هیجان‌انگیز به‌ویژه زمانی که سد در دل طبیعتی بی‌نظیر احداث شده باشد مانند سد سلیمان تنگه یا سد شهید رجایی.

اگر در برنامه سفرتان تصمیم دارید به سدگردی بروید پس در ادامه همراه تا مهمترین سدهای ایران را معرفی کنیم.

سد امیرکبیر یا سد کرج

سد امیرکبیر- سد کرج

عکاس: Farshadkhedri 

سد امیرکبیر یا سد کرج؛ اولین سد چند منظوره ایران است

سد امیرکبیر یا سد کرج اولین سد چندمنظوره ایران است که روی رودخانه‌ی کرج احداث شده است. این سد یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی‌های قزل‌آلای رنگین‌کمان، قزل‌آلای خال‌قرمز، ماهی سفید و ماهی سیاه است و با داشتن دریاچه‌ای یکی از تفرجگاه‌های مردمان پایتخت و کرج به شمار می‌رود.

تفریح در سد امیرکبیر

ماهی‌گیری: یکی از تفریح‌های سد کرج ماهی‌گیری است. اداره محیط‌زیست از تیرماه تا اواخر شهریورماه، مجوز صید ماهی صادر می‌کند، و هر فرد اجازه صید پنج قطعه ماهی در روز را دارد. ماهی‌های خانواده کپور، عسلک و عروس ماهی از دیگر ماهی‌هایی هستند که در این دریاچه سد زندگی می‌کنند.

آدرس سد امیرکبیر: سد امیرکبیر در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری جاده‌ی کرج به چالوس قرار دارد.

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: مریم کامبیاب)

سد دز

سد دز

منبع عکس: خبرگزای ایسنا (عکاس: وحید حسینی)

سد دز؛ اولین سد برق‌آبی ایران و تنها سدی است که فرکانس برق سراسری کشور را تنظیم می‌کند

یکی از قشنگ‌ترین دریاچه‌های و سدهای را در استان خوزستان و شهر اندیمشک می‌توانید ببیند. سد دز نیم قرن پیش روی رودخانه خروشان دز ایجاد شد که در زمان خود جز پنجاه سد بلند جهان و ششمین سد مرتفع دنیا بوده است. این سد همچنین اولین سد برق‌آبی کشور و تنها سدی است که فرکانس برق سراسری کشور را تنظیم می‌کند و به ثبت ملی رسیده است. وجود چند جزیره کوچک و بزرگ که روی آن‌ها انبوهی از درختان کُنار و بادام کوهی به چشم می‌خورد، چهره و جلوه‌ی تماشایی به دریاچه‌ی این سد که به دریاچه شیهون نیز معروف است، بخشیده است.

تفریح در سد دز

آدرس سد: دریاچه و سد دز در شهرستان اندیمشک و ۲۳ کیلومتری شمال شرق آن قرار دارد ولی برای رسیدن به آن باید از شهر دزفول گذر کنید.

منبع عکس: خبرگزای ایسنا (عکاس: وحید حسینی)

 سد شهید رجایی یا سد سلیمان تنگه

سد شهید رجایی یا سلیمان تنگه

منبع عکس: iribnews (عکاس: ولی شجاعی لنگری)

یکی از دیدنی‌ترین سدهای ایران را می‌توانید در دل طبیعت بی‌نظیر مازندران ببیند. این سد، سلیمان تنگه یا سد شهید رجایی نام دارد و در میان کوه‌ها و چشم‌اندازی تماشایی جای گرفته است. در کنار این سد دهکده آرامش سلیمان تنگه قرار دارد که یکی از تفرجگاه‌های عالی ساری است و با داشتن تفریح‌های متنوع گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.

تفریح در سد سلمیان تنگه

آدرس سد سلیمان تنگه: سد شهید رجایی در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان ساری قرار دارد. این سد و دهکده در نزدیکی روستای افراچال و در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. برای رفتن به این مکان باید مسیر سرسبز و جنگلی ساری به دودانگه را طی کنید.

منبع عکس: mizanonline (عکاس: عرفان غفوری)، iribnews (عکاس: ولی شجاعی لنگری)، khazarnama.ir و saricity.ir

سد شیاده

سد شیاده- منطقه بندپی مازندارن

سد شیاده یکی دیگر از سدهای دیدنی استان مازندارن سد شیاده است که در منطقه باصفا و دل‌انگیز بندپی غربی و در روستای شیاده قرار دارد. این سد از نوع سدهای خاکی است که در میان چشم‌اندازی زیبای جنگل‌ جا خوش کرده است و مکانی فرح‌بخش برای برپای تورهای یک روزه و طبیعت‌گردی است.

تفریح در سد شیاده

آدرس سد شیاده: سد شیاده در حدود ۳۲ کیلومتری جنوب غربی بابل، در روستای شیاده و در بخش بندپی غربی قرار دارد. این سد در پشت روستای شیاده در دل مناطق جنگلی واقع است. از طریق جاده‌ی خشرودپی به گلوگاه بندپی با یک مسیر فرعی به سد منتهی می‌شود.

منبع عکس؛ مشرق نیوز

سد لتیان

سد لتیان

عکاس: علی صالحی

سد لتیان یکی از بهترین مکان‌های تفرجگاهی تهران است که پایتخت نشینان برای فرار از شلوغی‌های شهر و هوای آلوده می‌توانند به دامان آن پناه ببرند و یک روز شاد را در کنار خانواده داشته باشند. این سد روی رودخانه‌ی جاجرود ایجاد شده است.

تفریح در سد لتیان

آدرس سد لیتان: سد لیتان در پنج کیلومتری شمال منطقه جاجرود و جنوب شهر لواسان قرار دارد. این سد تا تهران ۱۰ کیلومتر فاصله دارد و در شمال شرقی آن واقع است. برای رسیدن به سد لتیان از تهران دو مسیر وجود دارد:

منبع  عکس:علی حسینی،  امیرحسین گودرزی، صابر شاکرپور، waterhouse

سد لفور یا سد البرز

سد لفور

عکاس: شهاب آقایی

سد لفور از آن مکان‌هایی است که برای یک سفر کامل و عالی در دامان طبیعت و داشتن یک پیک‌نیک و طبیعت‌گردی فوق‌العاده است. این سد که سد البرز، پاشاکلا و سد صالحی ماندرانی نیز نامیده می‌شوند، در نزدیکی جنگل تماشایی و شگفت انگیز لفور در منطقه لفور قرار گرفته است.

تفریح در لفور

در شهر بابل مسیر جاده گنج افروز به‌طرف بابل‌کنار را در پیش بگیرید. جاده گنج افروز به‌دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش، در مجاورت دره‌ای بزرگ قرار دارد که با رعایت مسائل رانندگی می‌توانید از این مسیر به‌راحتی عبور کنید. سپس با عبور از شهر بابل‌کنار، به سه راهی شیردارکلا می‌رسید که مکانی بسیار شلوغ و پررفت‌وآمد است و از هر کسی مکان سد را بپرسید، شما را راهنمایی خواهد کرد.

منبع عکس: خبرگزاری مهر

سد شهید کاظمی یا سد بوکان

سد شهید کاظمی- سد بوکان

منبع عکس: خبرگزای ایرنا

از سدهای تماشایی آذربایجان غربی سد شهید کاظمی با سد بوکان است که در گذشته به سد کوروش نیز معروف بوده است و جالب است بدانید که تصویر این سد روی اسکناس‌های زمان پهلوی نیز حک شده بود. سد بوکان که یکی از قدیمی‌ترین سدهای کشور است روی رودخانه زرینه رود احداث شده است. دریاچه و ساحل این سد از مکان‌های تفریحی بوکان به شمار می‌رود.

آدرس سد شهید کاظمی: سد شهید کاظمی در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی بوکان و ۴۵ کیلومتری شاهین دژ استان آذربایجان غربی قرار داد. راه مستقیم و آسفالته به این سد از طریق شهر بوکان است که طول این مسیر ۳۵ کیلومتر است. دو راه دیگری هم از شهرستان شاهین دژ وجود دارد که یکی از روستای قزکورپی شاهین دژ و دیگری از روستای صفاخانه شاهین دژ به سد راه دارد.

سد شهید عباسپور یا کارون ۱

سد شهید عباسپور - کارون ۱

منبع عکس: خوزنیوز

سد شهید عباسپور یا سد کارون یک، از سدهای استان خوزستان است که روی رودخانه کارون ایجاد شده است. این سد در دوران پهلوی، رضاشاه کبیر نام داشته است و از اولین سدهای ساخته شده در ایران و خاورمیانه است که ساخت بدنه آن در سال ۱۳۴۴ آغاز و تا سال ۱۳۵۴ ادامه داشت.

تفریح در سد کارون یک

آدرس سد کارون ۱: در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی مسجد سلیمان در شهر اندیکا واقع شده ‌است.

منبع عکس: خوزنیوز

سد کارون۳

سد کارون ۳

منبع عکس:

سد کارون سه؛ یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های برق‌آبی کشور را دارد و در بین برترین سدهای بتنی جهان قرار گرفته است

یکی از مهم‌ترین سدهای ایران سد کارون سه است؛ جایی که بزرگ‌ترین پل فلزی زیر قوسی و پل کابلی کشور را می‌توانید دیدن کنید. این سد روی رودخانه کارون در شهرستان ایذه شهر دهدز در جنوب غربی ایران احداث شده‌ است. سد کارون همچنین یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های برق‌آبی کشور را دارد و در بین برترین سدهای بتنی جهان قرار گرفته است.

تفریح در سد کارون سه

آدرس سد کارون سه: کارون ۳ در ۲۸ کیلومتری شهرستان ایذه در شمال ‌شرق استان خوزستان بر سر راه اهواز به شهرکرد در دل سلسله جبال زاگرس قرار دارد. برای دیدن این سد می‌توانید مسیر شهرکرد و چهارمحال بختیاری را انتخاب کنید و هم می‌توانید از جاده اهواز به شهرکرد به کارون ۳ بروید.

منبع عکس: خوزنیوز (عکاس: سعید چهارتنگی) و آیدی: Ahura21 

سد مهاباد

سد مهاباد

منبع عکس:خبرگزاری ایرنا (عکاس: عبدالله رحمانی)

سد مهاباد؛ اولین سد ایران است که در داخل شهر قرار دارد

یکی از زیباترین سدهای ایران سد مهاباد است که در گذشته سد شاپور اول نام داشت و توسط مهندسان یوگسلاوی ساخته شده است. شاید برای‌تان خیلی جالب باشد بدانید که به دیدن سدی می‌روید اولین سد در جهان است که در داخل شهر قرار دارد؛ البته در گذشته بالادست شهر مهاباد قرار داشت و اکنون به‌دلیل گسترش شهری در داخل آن قرار می‌گیرد.

تفریح در سد مهاباد

آدرس سد مهباد: سد مهاباد در داخل شهر مهاباد قرار دارد و جاده‌های ارتباطی مهاباد به سردشت و مهاباد به پیرانشهر مجموعه این سد به‌ویژه دریاچه آن را در خود گرفته‌اند.

منبع عکس:خبرگزاری ایرنا (عکاس: عبدالله رحمانی)

سایر سدهای معروف ایران

در کشورمان به‌دلیل کمبود آب و به‌منظور استفاده هرچه بهتر و بیشتر از منابع آبی در نقاط مختلف و روی رودخانه‌های پر آب سدهای متعددی احداث شده است. این سدها علاوه بر ذخیره سازی و تأمین آب مورد نیاز برای کشاوزی، آشامیدن و صنعتی با داشتن دریاچه و فضای دلنشین، مورد توجه مردمان محلی و گردشگران است.

سدهای سد اکباتان در استان همدان سد گلپایگان و سد زاینده رود اصفهان سد سفیدرود یا سد منجیل در گیلان، سد الیمالات در مازندران، سد درودزن در استان فاس از دیگر مهم‌ترین و معروف‌ترین سدهای ایران است.

شعر رودخانه

رودخانه ماجراجوست؛ یک کولی، آواره‌ای خانه به دوش، که گلیمش را هر بار جایی پهن می‌کند، پیچان است؛ رودخانه میان دره‌ها و تپه‌ها می‌چرخد و دور می‌زند و هرگز آرام و قرار ندارد، اهل پس‌انداز است، چال می‌کند در اعماق، گنج‌هایی را که قرار است مدت‌ها نزد خویش نگه دارد. نوزاد است رودخانه، جیغ و داد به راه می‌اندازد… آوازه‌خوان است؛ هنگامی که می‌رقصد، دهکده نت‌های آوازش را تا دوردست می‌پراکند…

«والری بلوم»

عکس کاور: خوزنیوز (عکاس: سعید چهارتنگی)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا