سبک زندگیسرگرمیمسافرت

چگونه زندگی زناشویی سالم، بانشاط و پرشوری داشته باشیم؟

happy Couple,زندگی زناشویی با نشاط

داشتن یک زندگی شاد و پر نشاط برای زوج‌ها مقداری سخت به نظر می رسد مخصوصا با وجود مشکلات موجود برای زوج‎های جوان اما حقیقت این است که نشاط زندگی در دستان خودتان است و به راحتی میتوانید از آن لذت ببرید.

به گزارش پامپا و به نقل از سپیده دانایی؛ «چند سال از زندگی مشترکتان گذشته است. از شور و حال روزهای ابتدای آشنایی فقط خاطره‌ای در ذهنتان مانده و تکرار و یکنواختی، تک‌تک سلول‌های زندگی مشترکتان را در بر گرفته است. رابطه­ عاطفی‌تان معمولی و سرد شده است. از زندگی مشترک دل­زده شده‌اید و بهانه‌های بی‌مورد می‌گیرید».

اگر این توصیف درباره‌ زندگی شما هم صدق می‌کند، زندگی مشترک‌ شما «شور» خود را از دست داده است؛ چون رابطه، نیاز به «رسیدگی» دارد. در این مقاله هشت گام به شما پیشنهاد می‌شود که از طریق آن‌ها، می‌توانید زندگیتان را از یکنواختی دربیاورید و آن را پرشور کنید.


فعالیت‌های تازه‌ای را شروع کنید

بسیاری از زوجین، بعد از مدتی به یک روند ثابت و یکنواخت در زندگی می‌رسند. روندی که در آن فعالیت‌های روزانه،‌ کاملا مشخص و ثابت است. هیچ فعالیت تازه‌ای در آن نیست و زندگی بر اساس یک الگوی مشخص از پیش تعیین‌شده (مثل حضور در محل کار، بودن در کنار هم، دیدار خانواده‌ها، رسیدگی به فرزندان و…) در جریان است.

برای این­که زندگی پرشوری داشته باشید، فعالیت‌های تازه‌ای را شروع کنید. سرگرمی و «تفریح» داشته باشید. برخلاف تصور رایج که تفریح و بازی را نوعی وقت تلف کردن می‌دانند، روان‌شناسان معتقدند که «تفریح» یکی از نیازهای اساسی انسان‌هاست و در کنار نیازهایی مثل نیازهای فیزیولوژیک (نیاز به آب و غذا) و نیازهایی مثل نیاز به «عزت نفس» و «تعلق خاطر» قرار می‌گیرد.

برنامه‌های تفریحی داشته باشید، مثل کوهنوردی، خوردن شام در یک فضای شاداب، پیاده‌روی و یا حتی انجام بازی‌های مختلف در خانه یا بیرون از خانه.

مقاله مرتبط: چگونه زندگی زناشویی شادی داشته باشیم؟

مسافرت‌های کوتاه آخر هفته را فراموش نکنید

اغلب مردم وقتی از مسافرت حرف می‌زنند، تصور می­‌کنند که مسافرت حتما باید چندروزه یا هفته‌ای، اسکان در هتل یا مسافرخانه، خرید، سوغاتی و مواردی از این قبیل باشد و خلاصه هزینه‌های بالایی را برای آن در نظر می‌گیرند.

ولی واقعیت این است که سفر می‌تواند با کمترین هزینه‌ها باشد. یک سفر کوتاه یک یا دو روزه در آخر هفته، با غذاهای ساده‌ی خانگی و اسکان در محل‌هایی با کمترین هزینه‌ی ممکن. اگر اهل اینترنت باشید، می‌توانید در سایت‌هایی که امکان مهمانی در شهرهای دیگر را می‌دهند، عضو شوید و به یک مهمانی یکی دو روزه‌ رایگان بروید.


همسرتان را «سورپرایز» کنید

انگار کلمه «سورپرایز» همیشه با تولد‌ها عجین شده است. ولی واقعیت این است که غافلگیر کردن همسرتان، می‌تواند زندگیتان را از یکنواختی دربیاورد و نیز به عاطفه‌تان شور تازه‌ای بدهد.

می‌توانید با کار‌ها و چیزهای ساده همسرتان را غافلگیر کنید. مثل یک هدیه‌ی کوچک، یک شام مفصل، یک شاخه گل بی‌مناسبت، تعیین یک روز برای رسیدگی تمام وقت به علایق همسرتان و مواردی از این قبیل.


از همسرتان قدردانی کنید

مطالعات نشان می‌دهند که قدردانی و تشکر کردن از رفتار‌ها و اعمال پسندیده‌ افراد، بهبود عمیق عاطفی را در بر دارد. در ابراز محبت خسیس نباشید. از همسرتان صادقانه تعریف کنید. این احساس خوب را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.

قدردانی، حس خوبی برای افراد هدیه می­‌آورد و البته رنگ تازه‌ای هم به روابطتان می‌دهد. البته یادتان باشد که به موقع بازخوردهای اصیل را هم در نظر داشته باشید.


زمانی را برای بودن در کنار دوستان شخصیتان اختصاص دهید

بسیاری از زوجین، بعد از ازدواج ارتباط‌های دوستانه‌ی خود را کاملا قطع می‌کنند. این در ابتدای رابطه‌ عاطفی، اتفاق رایجی است. طرفین بیشتر زمان خود را با هم می‌گذرانند و عاطفه­ مورد نیاز را از یکدیگر دریافت می‌کنند.

ولی بعد از مدتی، نیاز به ارتباط با دوستان در طرفین احساس می‌شود. بنابراین زمان‌هایی را برای ارتباط با دوستانتان، در نظر بگیرید و به زمان‌های شخصی یکدیگر احترام بگذارید.


زندگی «پنج» سال بعدتان را پیش‌بینی کنید

گاهی وقت‌ها پیش‌بینی آینده و نگاه به گذشته، می‌تواند مسیر جالبی در زندگی شما باز کند. خودتان را در پنج سال آینده تصور کنید. چه کاره هستید؟ چه دغدغه‌هایی دارید؟ مشکلات آن روز‌هایتان چیست؟ وقتی پنج سال آینده به روزهایی که گذشت فکر کنید، چه اشتباه‌هایی در زندگی داشته‌اید؟ حالا من از شما می‌خواهم که اشتباه‌هایی که قرار است در پنج سال آینده، به خاطر انجام آن افسوس بخورید، از همین حالا انجام ندهید.

به این فکر کنید که چه­ طور می‌توانید بدون ایجاد چنین پشیمانی‌هایی زندگی کنید.

مقاله مرتبط: چگونه زندگی زناشویی بهتری داشته باشیم؟

به زندگیتان موج بیاندازید

اگر از شما بپرسند، هدف از زندگیتان چیست و برای چه زندگی کرده‌اید، چه جوابی می‌دهید؟ اگر شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که احساس می‌کنید زندگی بیهوده‌ای داشته‌اید و هیچ تغییری در روند زندگی ایجاد نکرده‌اید، معطل نکنید. شروع کنید که به زندگیتان موج بیاندازید.

یعنی کارهایی بکنید که وقتی چند سال بعد به زندگیتان فکر کنید، از این­که زندگیتان را معنادار کرده‌اید، خوشحال شوید. یک پروژه‌ شخصی یا مشترک با همسرتان شروع کنید، مثل انجام یک کار طولانی مدت که همیشه دوست داشته‌اید، مثل یاد گرفتن یک زبان دیگر، مثل ایجاد کمپین حمایت از کودکان کار یا یک پروژه‌ کاری که برایتان معنادار است.


زندگیتان را مصرف کنید

بله درست متوجه شدید، شما یک مصرف‌کننده هستید، پس «زندگیتان را مصرف کنید». شما یک شیشه‌ عطر را تا آخرین قطره‌اش مصرف می‌کنید. چرا؟ چون ارزشمند است. زندگی خیلی ارزشمند‌تر از این حرف‌هاست. تلاش کنید زندگیتان را تا جای ممکن مصرف کنید. هیچ فرصتی از زندگی را برای «زندگی کردن» از دست ندهید.

منظور من این نیست که فقط کار کنید یا مال اندوزی کنید، نه! منظورم این است که لحظه لحظه‌ زندگی را لمس کنید. از زندگیتان زباله درنیاورید، تا آن­جا که جا دارد، مصرف کنید. تمام استعدادهایی را که دارید، مصرف کنید و نگذارید استعداد‌ها، توانایی و پتانسیلتان هدر برود.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا