دنیای خبر

گنبدهای نمکی بستک، هدیه رنگارنگ طبیعت

گنبدهای نمکی رنگارنگ بستک از جمله پدیده‌های طبیعی استان هرمزگان هستند که در سالیان گذشته مورد کم‌لطفی مسئولان قرار گرفته‌اند.

گنبدهای نمکی در شهر بستک یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های زمین‌شناسی و البته از مهم‌ترین جاهای دیدنی استان هرمزگان محسوب می‌شوند. بازی رنگ در میان کوه‌های بلند و صخره‌های آهکی پدیده‌ای است که نمی‌توان به‌راحتی از آن گذشت. وجود نمک‌هایی با رنگ‌های مختلف جلوه‌ی خاصی به این گنبدها داده‌اند. در این مقاله از  پامپا با این هدیه طبیعت بیشتر آشنا می‌شوید.

آنچه باید درباره گنبدهای نمکی بستک بدانید:

تاریخچه گنبدهای نمکی بستک

گنبدهای نمکی بستک

اساسا تشکیل گنبدهای نمکی به پدیده‌های زمین‌شناسی مربوط می‌شود. این گنبدها به این علت پدید می‌آیند که نمک‌های زیرزمینی که ساختار لایه لایه دارند،‌ به‌سمت سطح زمین حرکت می‌کنند. همین پدیده‌ به‌ظاهر ساده سالیان سال طول می‌کشد و طولانی بودن مدت تشکیل یکی از علل اهمیت این گنبدها است. گنبدهای نمکی بستک نیز به‌دلیل قدمت زیادشان،‌ سال‌ها است که به یکی از جاهای دیدنی استان هرمزگان تبدیل شده‌اند. البته در چند سال اخیر با برداشت نمک از این گنبدها بخشی از آن تخریب شد که با همت میراث فرهنگی از تخریب بیشتر آن جلوگیری شد. گنبدهای نمکی بستک در سال ۱۳۹۸ در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی ثبت شدند. البته در سال ۱۳۹۴ با استخراج نمک از این گنبدها بخشی از آن‌ها تخریب شدند که با ثبت ملی آن مجوز استخراج نمک نیز باطل شد.

مسیر دسترسی به گنبدهای نمکی بستک

بهترین مسیر رفت و آمد به گنبدهای نمکی بستک از طریق شهر بستک است. پس از اینکه به شهر بستک رسیدید، می‌توانید از جاده‌ فرعی روستای داربست استفاده کنید و به گنبدهای نمکی بستک بروید. همچنین مسیر اصلی استان فارس و بوشهر به استان هرمزگان نیز انتخابی خوبی است و اگر قصد دارید از مناطق جنوبی کشور بازدید کنید با استفاده از این جاده به گنبدهای نمکی بستک نیز دسترسی خواهید داشت.

گنبد نمکی بستک کجاست؟

موقعیت جغرافیایی گنبدهای نمکی بستک

در گذشته به‌دلیل اینکه شهر بستک به استان فارس تعلق داشته است،‌ گنبدهای نمکی نیز جز جاذبه‌های استان فارس محسوب می‌شدند. اما امروزه به ‌دلیل اینکه شهر بستک به حوزه‌ استان هرمزگان منتقل شده است، این مکان زیر نظر استانداری هرمزگان قرار دارد. این گنبدها در منطقه‌ای به وسعت ۴۵۰ هکتار واقع شده‌اند. این منطقه به‌دلیل وجود حیوانات مختلف در آن نیز شهرت دارد.

مسیر دسترسی

گنبدهای نمکی در فاصله‌ سه کیلومتری شهر بستک قرار دارند و برای بازدید از این مکان باید به روستای داربست در نزدیکی شهر بستک بروید.

جاذبه‌های دیدنی اطراف گنبدهای نمکی بستک

به‌دلیل نزدیکی گنبدهای نمکی به شهر بستک گردشگران می‌توانند از آثار تاریخی و دیگر پدیده‌های طبیعی شهر بستک نیز دیدن کنند.

آرامگاه شیخ احمد شیخ راشد

آرامگاه شیخ احمد شیخ راشد بستک

منبع عکس: ایسنا

یکی از آثار تاریخی که در شهر بستک قرار دارد و گردشگران می‌توانند از آن بازدید کنند،‌ آرامگاه شیخ احمد شیخ راشد است. این آرامگاه در سال ۱۲۶۳ در بخش مرکزی شهرستان بستک ساخته شده است. قدمت این بنا به دوره‌ی پهلوی می‌رسد. معماری آن شیوه‌ معماری ساسانیان را تداعی می‌کند.  این مکان از سال ۱۳۸۱ نیز به فهرست آثار ملی ایران اضافه شده است.آسیاب کریکی

آسیاب کریکی بستک

منبع عکس: جاذبه‌ها

یکی دیگر از جاذبه‌هایی که گردشگران می‌تواند در شهر بستک از آن بازدید کنند، آسیاب کریکی بستک است که توسط خوانین این شهر بنا شده است. برخی از آثار تاریخی که به محمد تقی خان مشهور به جهانگیر خان تعلق دارد، همچنان درون این آسیبا قدیمی قرار دارند.مردم محلی در گذشته برای خرد کردن دانه‌هایی مانند گندم و جو برای پخت نان از این آسیاب استفاده می‌کردند. در گویش محلی به «آس» گفته می‌شود.

کاروانسرای بستک

کاروانسرای بستک

منبع عکس: ایرنا

به‌دلیل اینکه شهر بستک در میانه راه بندرعباس و لار قرار دارد، در گذشته کارواسراهای زیادی در آن قرار داشتند که کاروانسرای بستک یکی از آن‌ها است. این کاروان‌سرا که ثبت ملی نیز شده است، به دوره‌ قاجار تعلق دارد. همچنین افرادی که از شیراز به بندرعباس می‌آمدند، در این مکان به استراحت می‌پرداختند. چندین سال پیش سازمان میراث فرهنگی برای حفاظت از مکان در مقابل تخریب آن را مرمت کرد.

مدرسه مصطفویه

مدرسه مصطفویه بستک

منبع عکس:  دانا

از دیگر بناهای که قدمت آن به دوره‌ی قاجاریه برمی‌گردد مدرسه مصطفویه است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. این مدرسه در خیابان مصطفویه شهر بستک قرار دارد. سالیان زیادی است دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در این مدرسه هستند. البته ساختمان این مدرسه چندین بار توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده است.

بهترین زمان بازدید

به‌دلیل اینکه گنبدهای نمکی بستک در بخش‌های جنوبی کشور عزیزمان قرار دارند،‌ بهترین زمان بازدید از آن‌ها فصل پاییز و به‌خصوص دی ماه است که گردشگران می‌توانند از هوای معتدل و کم رطوبت استان هرمزگان نهایت استفاده را ببرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا