سلامتی

اسکارف ( دستمال سر ) و روش های استفاده از آن در طبیعت گردی

دستمال سر یا اسکارف یکی از ارزان‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات سفر است که با وجود ارزان بودن، موارد استفاده‌ بسیاری دارد. 

استفاده از دستمال سر یا «اسکارف» در بین طبیعت‌گردها، کوهنوردان و به‌طورکلی همه افراد دائم‌السفر به حدی متداول شده که این وسیله ارزان و کوچک، به عضوی جدایی‌ناپذیر تجهیزات سفر و طبیعت گردی تبدیل شده است. در ادامه پامپا قصد دارد به معرفی این وسیله پرکاربرد از فهرست تجهیرات سفر بپردازد.

هرآنچه باید درباره اسکارف بدانید:

اسکارف چیست؟

اسکارف (scarf) به پارچه بلند و عریضی گفته می‌شود که از جنس پشم، ابریشم، تور و غیره است و برای محافظت از گردن، شانه‌ها و سر در برابر سرما استفاده می‌شود. بیشتر به‌نظر می‌رسد این کلمه برای انواع شال و روسری به‌کار برده می‌شود؛ اما این اصطلاح برای دستمال سر (head wear) هم در بین کوهنوردان و طبیعت‌گردها نیز مرسوم شده است.

این پارچه لوله‌ای شکل پرکاربرد در بین طبیعت‌گردها و کوهنوردان به «باف» یا «باف اسکارف» (Buff or Buff Scarf) هم شناخته می‌شود و شاید علت آن، تولید این محصول برای اولین بار توسط شرکت باف buff باشد.

نحوه استفاده از دستمال سر (اسکارف)

موارد استفاده از اسکارف

موارد استفاده از دستمال سر کوهنوردی

این پوشش کم حجم و سبک، موارد استفاده بسیار بالایی دارد: می‌توانیم از آن به‌عنوان ماسک، کلاه، پیشانی‌بند، مچ‌بند، برای بستن مو و موارد دیگر استفاده کنیم. شاید استفاده از آن در نگاه اول، تنها یک نوع پوشش زینتی به‌نظر برسد؛ چون در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود؛ اما در حقیقت برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به دهان و بینی، نفوذ عرق به چشم، گرم نگه‌داشتن سر و گردن و حتی به‌عنوان پوشش سر و گردن بانوان کوهنورد، سنگ‌نورد و طبیعت گرد هم کاربرد دارد.

در واقع دستمال سر با وجود حجم کمی که از چمدان یا کوله‌پشتی هر مسافری اشغال می‌کند، به یکی از مهمترین تجهیزات طبیعت‌گردی و کوهنوردی تبدیل شده است و هر طبیعت‌گرد، دست‌کم دو اسکارف در کوله‌پشتی یا ساک خود دارد.

بهترین مزیت استفاده از اسکارف

مزیت استفاده از دستمال سر

استفاده از این پوشش ارزان و سبک، یک مزیت عالی دارد و آن هم نداشتن محدودیت در انتخاب طرح و رنگ است. تنوع رنگ و طرح در این کالا باعث شده که طبیعت‌گردها، کوهنوردان، دوچرخه‌سوارها، دونده‌ها، جوانان و نوجوانان، بانوان و آقایان و به‌طور کلی انواع گردشگران از زن و مرد، موارد استفاده از آن را نادیده نگرفته و چندتایی از آن را همراه خود داشته باشند. 

انواع دستمال سر

انواع دستمال سر کوهنوردی

دستمال سرها به‌صورت «لوله‌ای و سه‌گوش» تولید می‌شوند. نوع لوله‎ای آن همان است که به آن «باف» هم می‌گویند و نوع سه‌گوش آن در فرهنگ ما «لچک» گفته می‌شود. البته این نمونه پوشش ریشه در فرهنگ ما ندارد. این پوشش از پارچه‌های مختلف تولید می‌شود.

بعضی اسکارف‌ها لایه‌ای از کرک نازک در قسمت داخلی دارند که می‌‍توان از آن حتی به‌عنوان کلاهی گرم و زیبا در فصل‌های پاییز و زمستان استفاده کرد. بعضی نازکترند و بیشتر مناسب سفرهای بهاره و تابستان هستند.

مدل سه‌گوش آن را حتی می‌توان در مواقع نیاز به‌عنوان ماسک برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به دهان و بینی یا پیشگیری از ورود گاز گوگرد در صعود به قله‌های دماوند و تفتان هم استفاده کرد.

نکات مهم در خرید دستمال سر

نکات مهم در خرید دستمال سر

برای خرید اسکارف چند نکته را مورد توجه قرار دهید:

منبع عکس‌های مقاله: www.buff.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا