سبک زندگیسلامتیمسافرت

بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی کدامند؟ 6 انتی بیوتیک خانگی برای مبارزه با عفونت

بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی

وقت آن رسیده است که از آنتی‌بیوتیک‌های کاملاً طبیعی استفاده کنید در این مقاله شما با مواد خوراکی طبیعی آشنا خواهید شد که خاصیت آنتی‌بیوتیکی دارند.

آیا واقعا چیزی به نام آنتی بیوتیک کاملا طبیعی وجود دارد؟

آنتی بیوتیک های طبیعی واژه ای است که این روزها در جامعه پزشکی زیاد به گوش می خورد اما درک اینکه واقعا منظور از چنین واژه ای چیست کمی دشوار خواهد بود.

آیا چنین داروهایی می توانند جایگزین آنتی بیوتیک های معمول شوند؟ می توان این ها را به همراه سایر درمان های معمول مورد استفاده قرار داد؟ برای چه شرایطی این آنتی بیوتیک ها بهترین عملکرد را دارند؟ همانطور که می بینید سوالات زیادی در این حوزه هست که باید به آن پاسخ داده شود.

با وجود محبوبیت طب سنتی و با افزایش اطلاعات افراد در مورد معایب آنتی بیوتیک های معمولی، تقاضا برای مصرف آنتی بیوتیک های طبیعی در حال افزایش است. اما سوال اینجاست که آنتی بیوتیک کاملا طبیعی چیست؟

واژه آنتی بیوتیک کاملا طبیعی چه معنایی دارد؟ این واژه برای توصیف گیاهان، مکمل ها و سایر مواد طبیعی استفاده می شود که خاصیت ضد میکروبی بسیار قدرتمندی از خود نشان می دهند و می توانند به مبارزه با عفونت های انگلی، قارچی، باکتریایی و ویروسی کمک کنند.

معمولا متخصصان طب سنتی این موارد را برای عفونت های خفیفی همچون اسهال در مسافرت، عفونت ناشی از کاندیدا در روده یا به هنگام مشاهده نشانه های سرفه، گلو درد یا سرماخوردگی توصیه می کنند.

باید بدانید که استفاده از این آنتی بیوتیک های طبیعی هم محدودیت های خاص خود را دارد و همیشه راه حل مناسبی برای همه افراد نیست. همانند هر عفونتی باید با پزشک خود مشورت کنید و ببینید می توانید از چنین آنتی بیوتیک هایی برای درمان شرایط فعلی خود استفاده کنید یا خیر.

هرگز بدون مشورت با فرد متخصص از آنتی بیوتیک ها خودسرانه استفاده نکنید. در چنین شرایطی ممکن است نشانه هایتان بدتر شود و حالتان بهبود پیدا نکند.


6 بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی

باید به خاطر داشته باشید که کمک گرفتن از پزشک و دنبال کردن دستورالعمل ها و راهنمایی های او اولین کاری است که برای تعیین دوز مناسب و روش مصرف باید انجام دهید. هر عفونت و هر بدنی با سایر موارد متفاوت است و حتی این درمان های طبیعی نیز ممکن است بر روی برخی از افراد عوارض جانبی شدیدی داشته باشد.

همچنین اگر انتی بیوتیک های طبیعی به درستی مصرف شوند می توانند بسیار موثر باشند و به بیماران کمک کنند سلامت خود را بدون داشتن عوارض جانبی آنتی بیوتیک های معمول، باز یابند. در ادامه سعی می کنیم 5 مورد از آنتی بیوتیک های طبیعی را با هم مرور کنیم.


1. روغن ارگانو

روغن ارگانو یکی از آنتی بیوتیک های طبیعی محبوب است به خصوص زمانی که با رشد بیش از حد باکتری، قارچ و انگل در روده دست و پنجه نرم می کنید.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد این روغن باکتری های گرم منفی و گرم مثبت را هدف قرار می دهد و همین امر باعث شده است آنتی بیوتیک موثری برای طیف وسیعی از عفونت ها باشد.

معمولا روغن ارگانو برای بیمارانی که عفونت دستگاه تنفس فوقانی و سرماخوردگی دارند نیز توصیه می شود و می تواند با ویروس ها، التهاب و آلرژی نیز مبارزه کند.

چگونه از روغن ارگانو استفاده کنیم؟

از آنجایی که این روغن ممکن است طعم تند و تیزی داشته باشد توصیه می کنیم تحت نظر پزشک از کپسول های آن استفاده کنید.


2. سیر

بیشتر افراد تاثیر مثبت سیر بر روی بیماری های قلبی، فشار خون و سطح کلسترول را به خوبی می دانند اما بیشتر افراد نمی دانند که سیر خاصیت آنتی باکتریایی هم دارد.

آلیسین ترکیبی است که در سیر یافت می شود و خاصیت ضد میکروبی بسیار قدرتمندی دارد و می تواند آنتی بیوتیک طبیعی برای طیف وسیعی از عفونت ها باشد.

این ماده به طور سنتی در طب چینی و آئوردایی مورد استفاده قرار گرفته و قرن هاست که به خاطر خواص درمانی اش مورد توجه افراد است. بیماران زمانی که اولین نشانه های بیماری را مشاهده کردند می توانند مصرف سیر را افزایش دهند.

همچنین بخوانید: سیر چه خاصیتی دارد؟

چگونه از سیر استفاده کنیم؟

متاسفانه برای اینکه به نتایج دلخواه و مدنظر خود دست یابید باید سیر زیادی مصرف نمایید و مجبور هستید آن را به صورت خام بخورید زیرا پختن این ماده بیشتر خاصیت ضد میکروبی اش را نابود می سازد. بیشتر افراد بو و طعم سیر را دوست ندارند.

اما اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که می توانید بوی سیر را تحمل کنید به هنگام مشاهده نشانه های بیماری همچون سرماخوردگی می توانید از این ماده استفاده کنید. همچنین شما می توانید آلیسین را در کپسول های سیر نیز پیدا کنید.


3. انگور خرس:

انگور خرس که با نام های انگور گرگ یا اقطی سیاه نیز شناخته می شود به طور سنتی برای درمان عفونت های مجاری ادرار مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت، این ماده بسیار شبیه آنتی بیوتیک هایی است که برای درمان عفونت های مجاری ادرار استفاده می شود به خصوص آنتی بیوتیک هایی که در خانواده سیپروفلوکساسین هستند.

این گیاه مواد فعالی دارد که در ادرار حذف می شود و از چسبیدن باکتری به دیواره سلول های مثانه جلوگیری می کند. همین امر موجب می شود انگور خرس یک آنتی بیوتیک طبیعی و موثر برای درمان عفونت های مجاری ادرار باشد. البته اگر به quinolone ها حساسیت دارید نمی توانید از این گیاه استفاده کنید.

چگونه از انگور خرس استفاده کنیم؟

قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید زیرا عفونت مجاری ادرار به سرعت می تواند بدتر شود. اگر پزشک مشکلی با این گیاه نداشت می توانید آن را به صورت خرد شده یا پودر و حتی به شکل کپسول پیدا کنید. بعد از اینکه نشانه های عفونت مجاری ادرار را مشاهده کردید می توانید از این ماده استفاده کنید.


4. بربرین:

این گزینه نیز یکی دیگر از آنتی بیوتیک های طبیعی است که به بیماران مبتلا به مشکلات معدی روده ای که رشد بیش از حد باکتری، کاندیدا یا انگل در آن ها وجود دارد توصیه می شود.

این ماده به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی قوی، خاصیت ضد التهابی و خاصیت انتی باکتریایی اش توسط متخصصان طب سنتی توصیه می شود. این ماده برای اسهالی که در مسافرت ایجاد می شود و مسمومیت شدید غذایی نیز گزینه عالی خواهد بود.

مادران باردار و شیرده نباید از این ماده استفاده کنند زیرا برای کودک ضرر دارد.

چگونه از بربرین استفاده کنیم؟

معمولا توصیه می شود بیماران از کپسول حاوی این ماده استفاده کنند. افرادی که مشکلات روده ای دارند می توانند از این ماده برای حذف باکتری ها، قارچ ها، انگل ها استفاده کنند.


5. نقره کلوییدی:

نقره کلوییدی که ذرات نقره معلق شده در آب است اغلب برای درمان عفونت های باکتریایی در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. به لحاظ تاریخی نقره سال هاست که به عنوان آنتی بیوتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

هر چند مطالعات نشان می دهد این ماده در مبارزه با مواردی که به آنتی بیوتیک مقاوم شده است نیز مفید است اما اداره غذا و دارو آن را به عنوان یک آنتی بیوتیک نمی شناسد. این ماده خاصیت ضد ویروسی، ضد قارچی و ضد التهابی هم دارد.

چگونه از نقره کلوییدی استفاده کنیم؟

نقره کلوییدی به شکل مایع از طریق بطری قطره چکان مورد استفاده قرار می گیرد و می توان آن را به صورت موضعی، از طریق دهان و حتی در چشم نیز استفاده کرد.

فقط مطمئن شوید که دوز و مدت زمان استفاده را با پزشک بررسی می کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک از این موارد استفاده نکنید. ممکن است مجبور شوید نقره را با آب زیادی بشویید پس آب دم دست داشته باشید.


6. عسل مانوکا:

همانطور که می دانید عسل یکی از طبیعی ترین آنتی بیوتیک های موجود در جهان است. استفاده از عسل برای مبارزه با عفونت ها به 2000 سال قبل از میلاد باز می گردد.

این اکسیر طبیعی قرن هاست که برای درمان سوختگی، عفونت های پوستی، زخم بستر و سایر موارد مورد استفاده قرار می گیرد.

عسل مانوکا همانند یک عامل آنتی باکتریایی عمل می کند و مانع از رشد باکتری ها می شود. همه عسل ها یکسان نیستند. عسل مانوکا خواص بسیار قدرتمندی برای مبارزه با باکتری ها دارد. سعی کنید از عسل های درمانی استفاده کنید. این ها خاصیت قوی تری دارند و به افراد اجازه می دهد بیماری خود را بهتر درمان کنند.

زمانی که عسل با چای مورد استفاده قرار می گیرد توصیه می شود چای خنک باشد در غیر اینصورت عسل خاصیت مبارزه کنندگی با میکروب ها و باکتری ها و خاصیت افزایش دهندگی قدرت سیستم ایمنی را از دست می دهد. از دادن عسل به کودکان زیر یکسال و افرادی که به عسل حساسیت دارند خودداری کنید.

چگونه از عسل مانوکا استفاده کنیم؟

شما می توانید عسل را به چای اضافه کنید یا به دنبال محصولاتی همچون قطره یا شربت سرفه ساخته شده با آن باشید. شما می توانید این عسل را به طور موضعی بر روی زخم و آکنه بمالید زیرا باعث کاهش التهاب و ترمیم بافت ها می شود. برای تهیه ماسک صورت عسل مانوکا کافیست آن را روی صورت بمالید و برای 10 دقیقه منتظر بنشینید و سپس صورت را بشویید.

مطمئن شوید این آنتی بیوتیک های طبیعی را برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار نمی دهید.

همانند هر آنتی بیوتیک دیگری، این آنتی بیوتیک ها نیز می توانند تاثیر منفی بر روی بدن داشته باشند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا