دنیای خبر

مانومتر چیست؟ – پامپا

مانومتر وسیله‌ای برای اندازه‌گیری فشار گازها به‌حساب می‌آید که از طریق مقایسه با فشار هوا و استفاده از این وسیله، عددی مشخص را نشان می‌دهد که این عدد، نشان‌دهنده‌ی فشار گاز موردنظر است. برای محاسبه‌ی این فشار، باید چگالی مایع موجود در فشارسنج را بدانیم و سپس می‌توانیم اختلاف فشار بین گاز و جو را حساب کنیم. مایعی که معمولا در این فشارسنج قرار دارد، جیوه است و زمانی که فشار دو گاز در دو حباب اطراف این دستگاه برابر باشد، فشار را یک جو یعنی 760 میلی‌متر جیوه می‌دانیم.

زمانی که بخواهند فشار دو محیط مختلف را اندازه‌گیری کنند از دستگاه بارومتر که U شکل است، استفاده می‌کنند؛ این وسیله می‌تواند در ظرف یک آب یا درون و بیرون یک لوله قرار گیرد و فشار گاز را بیان کند. در این لوله یو شکل، مایعی ریخته می‌شود و سپس این مایع در اثر اختلاف فشار، دچار اختلاف سطح نیز می‌شود.

همچنین خوب است بدانید که دلیل استفاده‌ی جیوه در این لوله چیست؟

اگر قرار بود مایع دیگری به‌جای جیوه در این لوله U شکل ریخته شود، باید لوله‌ی ما ارتفاع بسیاری زیادی داشته باشد تا بتواند فشار را به‌درستی نشان دهد؛ چراکه چگالی همه‌ی مایعات از چگالی جیوه کمتر است و همین موضوع باعث می‌شود که اگر مایع تغییر کند، لوله به تبعیت از آن نیز عوض شود؛ پس جیوه به حالت یک قرارداد در اندازه‌گیری فشار به ثبت رسیده است، همچنین فشار بخار جیوه بسیار ناچیز است و در بالای لوله‌ای که در آن جیوه قرار دارد، تاثیر خاصی نمی‌گذارد؛ اما مایعات دیگر، به‌گونه‌ای هستند که بخار آن‌ها در بالای لوله جمع می‌شود و تاثیر چشمگیری در نحوه‌ی محاسبه‌ی فشار گاز می‌گذارند.

مانومتر اکسیژن

مانومتر یا رگلاتور اکسیژن، وسیله‌ای است که در دریچه‌ی خروجی کپسول اکسیژن نصب می‌شود و کاری که بر روی کپسول انجام می‌دهد، تنظیم میزان جریان خروجی اکسیژن از کپسول و انتقال آن به مقدار مناسب به بیمار است. مانومتر از قسمت‌های گوناگونی تشکیل‌شده است که در اینجا به بررسی قسمت‌های آن و وظیفه‌ای که دارند، اشاره می‌کنیم. به شما پیشنهاد می کنیم از لیست قیمت انواع مانومتر اکسیژن اطلاع داشته تا بتوانید در صورت نیاز انتخاب بهتر و سریع تری داشته باشید.

گیج فشار یک صفحه‌ی دایره‌ای شکل در بالای مانومتر اکسیژن است که فشار داخلی دستگاه اکسیژن و فشار ورودی به دستگاه مانومتر را برحسب PI و بار نشان می‌دهد؛ شما باید زمانی که عقربه‌ی دستگاه مانومتر به سمت عدد صفر یا در بعضی موارد به سمت رنگ قرمز می‌رود، متوجه شوید که میزان اکسیژن داخل کپسول، رو به اتمام است.

فلومتر وظیفه‌ی تنظیم گاز اکسیژن خروجی از مانومتر را بر عهده دارد، یعنی شما می‌توانید با استفاده از این وسیله میزان اکسیژن خارج‌شده از مانومتر و کپسول را نشان دهید. واحد مقدار اکسیژنی که از این دستگاه خارج می‌شود، لیتر بر دقیقه است و این مقدار توسط پزشک تجویز می‌شود و شما باید این دستگاه را طوری تنظیم کنید که مقدار گاز خروجی آن زیاد یا کمتر نشود. این قطعه توانایی تنظیم جریان اکسیژن را چه در کودکان و چه بزرگ‌سالان دارد؛ یعنی این دستگاه می‌تواند حجم‌های مختلفی از گاز اکسیژن را در اختیار افراد بگذارد.

لیوان مرطوب‌کننده بخش دیگر دستگاه مانومتر محسوب می‌شود که تا ارتفاع خاص، از آب مقطر و جوشیده پرشده است و گاز اکسیژن پیش از خروج از کپسول، از داخل این مایع عبور می‌کند و هوای مرطوب و مطبوعی را به بیمار می‌رساند. اگر این قسمت از کپسول اکسیژن وجود نداشت؛ اکسیژن خشک وارد ریه‌ی فرد بیمار می‌شد و ازآنجایی‌که اکسیژن خشک باعث دهیدراته شدن غشای تنفسی می‌شود، این موضوع بیمار را بیشتر آزار می‌داد اما با وجود همچین قسمتی این مسئله دیگر مشکل‌ساز نخواهد بود.

وظایف مانومتر روی کپسول اکسیژن چیست؟

ازآنجایی‌که اکسیژن تحت‌فشار بسیار زیاد، داخل کپسول ذخیره می‌شود نمی‌تواند به‌صورت مستقیم و این‌گونه مورداستفاده قرار بگیرد، در نتیجه دستگاه مانومتر باید فشار داخل کپسول را کاهش دهد و پس ‌از اینکه فشار اکسیژن تا حد لازم کاهش پیدا کرد، مانومتر باید آن را به بیمار برساند؛ پس در این شرایط باید دوباره فشار اکسیژن خروجی به میزان مناسب خود برسد.

توجه داشته باشید که میزان مصرف اکسیژن در شرایط گوناگون و برای افراد گوناگون، متفاوت است، پس باید در ابتدا میزان اکسیژن لازم برای فرد موردنظر توسط پزشک تجویز شود و سپس توسط مانومتر این مقدار ثبت و تنظیم شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن