دنیای خبر

بیت کوین به زبان ساده

لوگو بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی غیرمتمرکز است. کلیه معاملات بیت کوین در یک دفترچه مجازی به نام “بلاک چین” ثبت می شود. بیت کوین بر خلاف سایر دارایی های شما که توسط بانک ها و دولت ها تنظیم می شود، کنترل کاملی نسبت به پول تان برای شما فراهم می کند. از آنجا که بیت کوین محبوبیت بسیار زیادی دارد، روز به روز مکان های بیشتری آن را به عنوان یک روش پرداخت به رسمیت می شناسند.

در این مقاله از پامپا به تشریح هر آنچه که نیاز است در مورد بیت کوین بدانید، خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.


پول چیست؟

قبل از هر توضیحی در مورد بیت کوین، بیایید در ابتدا ببینیم پول چیست؟ در حقیقت پول بیانگر ارزش دادن به یک کار است. اگر من برای شما کاری انجام دهم، شما در قبال زحمتی که من کشیده ام به من پول می دهید. بعد من می توانم این پول را در راه تامین نیازهایم یا برای خرید هر چیزی که بخواهم استفاده کنم.

در طول تاریخ ارزش ها اشکال متفاوتی به خود گرفته و در هر دوره ای از چیزی برای معاملات استفاده می کرده اند، نمک، گندم، صدف و حتی طلا در دوران های مختلف تاریخی به عنوان کالای مبادلات داد و ستد می شده است.


پول کاغذی

تا همین صد سال پیش از کالاهای مختلف به عنوان ارزش معاملات استفاده می شد اما کم کم مردم متوجه شدند که حمل طلا یا هر کالای دیگر در کنار خطراتی که دارد، بسیار دشوار است تا در نهایت پول کاغذی یا اسکناس اختراع شد و به میدان آمد. نه تنها حمل پول بسیار راحت بود، بلکه برای پرداخت پول یک فنجان قهوه دیگر نیاز نبود طلا یا هر کالای خود را چندین قسمت کنند بلکه یک اسکناس به ارزش قهوه پرداخت می کردند.

بانک ها و دولت ها از مردم خواستند که پول ها یا طلاهایشان را نزد آن ها به امانت بگذارند و از این طریق سرمایه شان را پس انداز کنند.


پول فیات

فیات یک کلمه لاتین به معنای “با فرمان” است. به این معنی که دلار یا یورو یا هر واحد پول دیگری به این دلیل ارزش دارند که دولت دستور آن را صادر می‌کند، این چیزی است که با عنوان “مناقصه قانونی” شناخته می شود.

پول فیات دو اشکال اساسی دارد:

  • متمرکز است: یعنی دولت یا بانک مرکزی به عنوان یک مرجع مرکزی، آن را کنترل و صادر می کند.
  • از نظر مقدار، محدود نیست: دولت یا بانک مرکزی می توانند هر زمان که لازم باشد به اندازه دلخواه پول چاپ کنند و به بازار عرضه کنند. مشکل چاپ پول این است که چون در بازار در گردش است و به مقدار کافی موجود است، ارزش کمتری دارد. زمانی که قیمت‌ ها در طول سال ‌ها افزایش می‌یابند، لزوما این قیمت ‌ها به همان اندازه افزایش پیدا می‌ کنند که قدرت خرید پول شما در حال کاهش است. یعنی برای خرید چیزی که قبلا قیمت کمتری داشت، به پول بیشتری نیاز دارید.

انتقال به پول دیجیتال

با گذشت زمان استفاده افراد از پول کاغذی موجود در بازار کمتر شد و اغلب تمایل داشتند پولشان را به ارز دیجیتال تبدیل کنند. و این زمانی بود که حساب های بانکی و کارت های اعتباری در دسترس افراد قرار گرفت و همانند امروزه، اکثر افراد کارها و مبادلات پولی شان را از طریق ارز دیجیتال انجام می دهند. یعنی پول از حساب شما به حساب شخصی که می خواهید به او پول بدهید انتقال پیدا می کند، بدون اینکه در این بین اسکناسی رد و بدل شود.


پول متمرکز:

هر زمانی که کنترل پول تان را به کس دیگری همچون بانک ها واگذار کنید، قدرت بسیار زیادی به آن‌ها می‌دهید و این سه موضوع مهم را ایجاد می‌کند:

وقتی بانک ها وظیفه ایجاد پول یا ارزش آن را دارند، اساساً جریان ارز را در جهان کنترل می کنند، که تقریباً به آنها قدرت نامحدودی می دهد. نمونه ای از این قدرت ها، کارهای غیرقانونی است که گاهی در اخبار می بینیم که توسط کارمندان بانک ها انجام می شود، بدون اینکه مشتریان بانک اطلاعی داشته باشند.

اگر منافع سازمان مرکزی با افرادی که پولشان را کنترل می‌کنند همخوانی نداشته باشد، ممکن است یک مورد سوء مدیریت پول وجود داشته باشد. به عنوان مثال، چاپ مقدار زیادی پول به منظور جلوگیری از فروپاشی یک بانک یا موسسه خاص!

مشکل چاپ بیش از حد پول این است که باعث تورم می شود و اساساً ارزش پول شهروندان را از بین می برد. یک نمونه افراط در چاپ پول، در ونزوئلا اتفاق افتاد، جایی که دولت پول زیادی چاپ کرده و ارزش آن به حدی کاهش یافته، که مردم دیگر پول را نمی شمردند بلکه به جای آن، آن را وزن می کنند.


بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست

در اکتبر سال 2008 یک سند توسط مردی که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرد، به طور آنلاین منتشر شد. این سند که گزارش عملکرد یا وایت پیپر (whitepaper) نامیده می شود، روشی را برای ایجاد یک سیستم ارزی غیر متمرکز به نام بیت کوین پیشنهاد می داد. این سیستم ادعا می کرد که یک ارز دیجیتال ایجاد می کند که مشکل دوبار خرج کردن (Double spending) را بدون نیاز به یک نهاد مرکزی حل می کند.

خب بیایید سیستم بانک و بیت کوین را با هم مقایسه کنیم. با توجه به اینکه بیشترین سرمایه پولی مردم امروزه در بانک ها قرار دارد، این خود بانک ها هستند که بر معاملات و تبادلات پولی میدیریت می کنند و شما به عنوان مشتری بانک قادر به کنترل آن نیستید، این یعنی اینکه دفترچه معاملات بانکی به اندازه کافی شفاف نیست.

از طرف دیگر بیت کوین یک دفترچه شفاف است. من به عنوان کسی که بیت کوین دارم، در هر مقطع زمانی می توانم نگاهی به دفترچه ام بیندازم و تمام معاملات موجود را ببینم. تنها چیزی که نمی توان فهمید این است چه کسی در پشت هر معامله قرار دارد.

بیت کوین غیرمتمرکز است

هر دستگاهی که بیت‌ کوین استخراج می ‌کند و تراکنش ‌ها را پردازش می کند تشکیل دهنده قسمتی از شبکه بیت‌ کوین است و این کامپیوترها و سرورها هستند که با هم کار می ‌کنند. در سیستم بیت کوین هر رایانه ای که در سیستم شرکت می کند، یک نسخه از دفترچه را نیز نگه می دارد که به بلاک چین نیز معروف است. با این تفاسیر می توانیم نتیجه بگیریم که هیچ مرکزی قادر به تغییر قوانین ارزی نیست و از این طریق هیچ بحرانی شکل نمی گیرد. بیت کوین نوعی ارز است که هیچ دولت یا بانکی قادر به کنترل آن نیست.

بیت کوین دیجیتالی است

ببینید بیت کوین مانند اسکناس یا دلار، یک شیء فیزیکی نیست و ماهیت آن کاملا دیجیتالی است. هنگامی که شما صاحب بیت کوین می شود، به این معنی است که شما حق دارید به یک آدرس خاص در دفترچه بیت کوین دسترسی داشته باشید و وجهی از آن به آدرس دیگری ارسال کنید.


مقایسه بانک با بیت کوین

  • کنترل کامل بر دارایی خود

زمانی که شما صاحب بیت کوین می شوید، تنها کسی که می تواند دارای شما را کنترل کند خودتان هستید، و در واقع هیچ دولت یا بانکی نمی تواند تصمیم به مسدود کردن حساب شما یا مصادره دارایی های شما بگیرد.

  • از بین رفتن واسطه ها

در بانکها، مشتری هیچ کنترلی بر معاملات صورت گرفته یا خرید و فروش ارز ندارد، اما بیت کوین بر خلاف ارزهای فیات، به شکلی دیجیتالی طراحی شده است، این بدان معناست که می توانید لایه های دیگری از برنامه نویسی را به آن اضافه کرده و آن را به “پول هوشمند” تبدیل کنید.

  • رایگان برای همه

بیت کوین تجارت دیجیتال را برای 2.5 میلیارد نفر در سراسر جهان که به سیستم بانکی کنونی دسترسی ندارند، باز می کند. این افراد به دلیل مکانی که در آن زندگی می کنند دسترسی به بانک و خدمات بانکی ندارند. اما امروز، با یک تلفن همراه و یک کلیک روی یک دکمه می توانند تجارت خود را با استفاده از بیت کوین آغاز کنند، بدون نیاز به مجوز.


بیت کوین چطور کار می کند؟

به طور خلاصه، بیت کوین از طریق به روز کردن دفترچه معاملات (یا همان بلاک چین) کار می کند. هر رایانه ای که در شبکه بیت کوین شرکت می کند، یک نسخه از این دفترچه را در اختیار دارد و به هر معامله ای را که از طریق آن انجام می شود، نظارت دارد.

آیا ممکن است بیت کوین را به پول نقد تبدیل کرد؟

بله چندین سایت هستند که در این زمینه فعالیت می کنند، این سایت ها به شما کسانی که در زمینه تبدیل بیت کوین به پول نقد فعالیت می کنند را به شما معرفی می کنند. علاوه بر این در برخی از کشورها دستگاههای خودپرداز بیت کوین نیز در دسترس هستند.


چگونه بیت کوین خریداری کنیم؟

  • یک نرم افزار کیف پول مورد اعتماد دریافت کنید.
  • یک فروشنده معتبر را پیدا کنید.
  • ثبت نام کرده و هویت تان را تایید کنید.
  • مبلغ آن را به یک صرافی آنلاین واریز کنید.
  • بیت کوین را از فروشنده دریافت کرده و به کیف پول تان منتقل کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا