دنیای خبر

تصویر قرارداد مارک ویلموتس و گزارش سازمان بازرسی کشور

يكي از انتقاداتي كه رسانه‌ها در اين مدت به دستگاه‌هاي پيگير داشتند، فراموش شدن نام دو تن از افراد تاثيرگذار در اين پرونده بود. محمدرضا ساكت، دبيركل سابق فدراسيون و ابراهيم شكوري، سرپرست سابق دبيركلي كه روز سه‌شنبه اين دو نفر نيز به مجلس احضار شدند تا مشخص شود آنها هم بايد پاسخگو باشند.

حال فارغ از اينكه كدام نهاد زودتر دست به كار شده و اقدامات كدام نهاد بيشتر در رسانه‌ها ديده مي‌شود، آنچه اهميت دارد پيگيری سفت‌ و سخت ماجرا تا رسيدن به نتيجه مشخص است. در اين ۱۰ روز اقدامات خوبی صورت گرفته و مردم و اصحاب رسانه اميدوارند ماجرا با همين جديت پيگيري شود.

متن قرارداد ویلموتس

متن قرارداد مارک ویلموتس سال ۲۰۱۹ میلادی به مجلس ارائه شده است. در سال ۹۸، فقط یک صفحه از قرارداد ویلموتس منتشر شد که از یک جنجال خبر می داد. در تنها صفحه رونمایی شده از نسخه ترجمه شده قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با ویلموتس، یک ابهام یا گاف بزرگ وجود دارد؛ در بند ۲ ماده ۵ آمده است: در صورتی که فدراسیون فوتبال ایران با دلیل موجه و قابل قبول بر اساس قوانین و مقررات فیفا و CAS اقدام به فسخ قرارداد نماید و بتواند این موضوع را ثابت کند، حقوق سه ماه (با یک مبلغ مشخص) به عنوان خسارت به سرمربی پرداخت خواهد شد!

جالب اینکه در بند قبلی این ماده نیز آمده است: در صورتی که سرمربی با دلیل موجه و قابل قبول بر اساس قوانین و مقررات فیفا و CAS اقدام به فسخ قرارداد نماید و بتواند این موضوع را ثابت کند، حقوق سه ماه به وی تعلق خواهد گرفت (با یک مبلغ مشخص). این بدان معناست که در هر دو صورت، چه فدراسیون فوتبال در پایبندی به تعهدات خود کوتاهی کرده باشد و چه مارک ویلموتس، باید حقوق سه ماه به این مربی بلژیکی از سوی فدراسیون فوتبال ایران پرداخت شود!

متن کامل ماده پنج تحت عنوان “فسخ قرارداد”

* ترجمه این متن نیز از سوی فدراسیون فوتبال ایران انجام شده است.

در ماده پنج قرارداد مذکور تحت عنوان “فسخ قرارداد” آمده است: طرفین متعهد می‌گردند به اصل تثبیت و پایبندی و قوانین و مقررات بین‌المللی پایبند بوده و کلیه مفاد قرارداد را اجرا نمایند.

بند ۱ ماده ۵: در صورتی که سرمربی با دلیل موجه و قابل قبول بر اساس قوانین و مقررات فیفا و CAS اقدام به فسخ قرارداد نماید و بتواند این موضوع را ثابت کند، حقوق سه ماه به وی تعلق خواهد گرفت ( با یک مبلغ مشخص).

بند ۲ ماده ۵: در صورتی که فدراسیون فوتبال ایران با دلیل موجه و قابل قبول بر اساس قوانین و مقررات فیفا و CAS اقدام به فسخ قرارداد نماید و بتواند این موضوع را ثابت کند، حقوق سه ماه (با یک مبلغ مشخص) به عنوان خسارت به سرمربی پرداخت خواهد شد.

بند ۳ ماده ۵: چنانچه تیم ملی ایران به جام جهانی قطر ۲۰۲۲ صعود ننماید این قرارداد خود به خود فسخ شده و سرمربی چنانچه مطالبات معوق داشته باشد صرفا مستحق دریافت آن خواهد بود و نمی‌تواند هیچ‌گونه ادعای دیگری داشته باشد.

تبصره ۱ ماده ۵: طرفین متعهد می‌گردند کلیه مفاد این قرارداد را رعایت و به تعهدات عمل نمایند.

تبصره ۲ ماده ۵: در صورت عدم رعایت مفاد قرارداد هریک از طرفین می‌توانند با ارسال اخطاریه مراتب را به طرف مقابل اعلام کنند.

تبصره ۳ ماده ۵: در متن اخطاریه دلیل ارسال آن و نحوه جبران مورد با ذکر مدت زمان قابل قبول و منطقی باید ذکر شود.

اینکه اسناد کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ منتشر می شود و صفحات قرارداد ویلموتس در اختیار رسانه ها و مردم قرار نمی‌گیرد و این رسم ناپسند، سالهاست که در قراردادهای دولتی با طرف های داخلی و خارجی مشاهده می شود، جای تامل دارد.

با افشای نام شستا به عنوان یکی از مجموعه های حقوقی درگیر پرونده عجیب ویلموتس، باید منتظر واکنش این شرکت بورسی بزرگ ایران در این پرونده باشیم. به نظر می رسد باید در روزهای اینده شاهد مطرح شدن نام های جدیدی در این پرونده افتضاح فوتبالی باشیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا