دنیای خبر

تصاویر واکنش آیدین آغداشلو به اتهامات تجاوز جنسی «سارا امت علی»

آیدن آغداشلو هنرمند و تصویرگر ایرانی در پی انتشار ادعاهایی در فضای مجازی توسط شماری از کاربران ایرانی مبنی بر آزار و اذیت جنسی آنان، با انتشار پیامی در اینستاگرامش، ادعاها علیه خود را مردود دانست و صراحتا همه اتهامات نادرست را رد کرد. در ترند تجاوز در شبکه های اجتماعی، در کنار نام هایی چون کیوان امام وردی، نام آیدین آغداشلو نیز توسط برخی بانوان که ادعای همکاری و هنرجویی ایشان را مطرح کردند، به چشم می خورد.

برخی از صفحات شبکه های تلویزیونی فارسی زبان خارج از کشور در شبکه های اجتماعی نیز به باز نشر ادعاهای مدعیان قربانی آزار و اذیت جنسی آیدین آغداشلو پرداختند. در پیام اینستاگرامی آیدین آغداشلو آمده که از شبکه تلویزیونی فارسی زبان خارج از کشور به خاطر بازنشر این ادعاها که وی آن را اتهامات بی پروا خطاب کرده است، شکایت می کند.

پیام اینستاگرامی آیدین آغداشلو در اتهامات جنسی وارد شده به وی به شرح زیر است:

در روزهای اخیر اتهامات کذبی علیه من مطرح و پخش شده است. صراحتاً این اتهامات و عناوین نادرستی را که بی‌پروا به من نسبت داده شده رد می‌کنم.

در کنار شصت سال فعالیت پیوسته‌ام در حوزه‌ی فرهنگ و هنر ایران زمین، متن اصلی عمرم با نقاشی سپری شد. سی سال آن در کلاس نقاشی کوچکی گذشت که به بیش از پنج هزار هنرجوی زن و مرد و پیر و جوان، هر آن چه را که می‌دانستم، از مهارت فنی تا تاریخ هنر، در کمال توظف و مهر، و بی‌کم و کاست منتقل کردم و پاسخش را هم چه خوب و به تمامی گرفتم.

اخیرا خانمی ادعایی مربوط به ۱۴ سال پیش را مطرح کرده‌اند. من قطعاً خودم را انسان کاملی نمی‌دانم، اما این ادعای ناروا را قویا رد می‌کنم. در زندگی شخصی و اجتماعی‌ام هرگز خواسته‌ای را به کسی تحمیل نکرده‌ام، چون جزئی از رفتار و روشم نبوده است.

باید تأکید کنم که هر نوع تحمیل جنسی را اکیداً محکوم می‌کنم. مخصوصاً در دورانی که انسان معاصر و به ویژه زنان، با امید و سرسختی به جستجوی معنای خود، برخاسته است. از این جنبش‌ ضروری زنان معاصر بی‌دریغ حمایت می‌کنم، و به خواسته‌های آنها احترام می‌گذارم. اما ادعاهای بی‌پایه و بی‌اساس، زمینه سوء استفاده از جنبش‌های برحق را فراهم می‌کنند، و عدالت‌خواهی را برای زنانی که قربانی تعرض هستند با چالش مواجه خواهند کرد.

من بدون شک در مقابل این افترا که باعث آسیب به خانواده ام شده، به دفاع از خود ادامه خواهم داد و در صورت نیاز، از راه‌های قانونی با نشر اکاذیب برخورد خواهم کرد. در همین جا، حق شکایت از ادعا‌های بی‌پایه، و عملکرد غیرحرفه‌ای یک تلویزیون خارج از کشور را که برخورد آن نه تنها سهل‌انگارانه که غیرقانونی بوده، محفوظ می‌دارم.

آیدین آغداشلو

تجاوز جنسی آیدین آغداشلو

تصویر ۶ پست اینستاگرامی آیدین آغداشلو که جدید ترین آن به پیام اینستاگرامی آیدین آغداشلو درباره ادعاها درباره تجاوز جنسی او به شماری از دختران ایرانی اشاره دارد.

آیدین آغداشلو این پیام اینستاگرامی مربوط به ادعاهای آزار و اذیت جنسی که علیه وی در شبکه های اجتماعی منتشر شده، به زبان انگلیسی نیز نشر داد. واکنش رسمی آیدین آغداشلو به ادعاهای شماری از بانوان که مدعی قربانی تعرض جنسی توسط این هنرمند صاحب سبک مطرح ایرانی شده اند، بازتاب های گسترده ای در شبکه های اجتماعی ایرانیان داشته است و به نظر می رسد در روزهای آینده، باید منتظر واکنش افرادی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با آیدین آغداشلو در قالب همکار یا هنرجو فعالیت داشتند باشیم.

در پی افزایش افشاگری های علیه کیوان امام وردی، دانش آموخته دهه هفتادی سابق دانشگاه تهران درباره تجاوز سریالی ایشان به دانشجویان دختر دانشگاه تهران در سال های اخیر، پلیس فتا از دستگیری نامبرده خبر داد.

تجاوز جنسی آیدین آغداشلو

آیدین آغداشلو و فرزندش تارا (فیلمساز مقیم لندن)

تجاوز جنسی آیدین آغداشلو

تصویری از مراسم ازدواج دختر آیدین آغداشلو که به مناسبت سالگرد تولد پدر در اینستاگرامش منتشر کرد

فرداد فرخزاد خبرنگار سابق بی بی سی فارسی که به شبکه ایران اینترنشنال رفته و مجری برنامه تیتر اول است، چند روز پیش با سارا امت علی (خبرنگار سابق تهرانی مقیم واشنگتن) درباره ادعاهایش در مورد آزار و اذیت جنسی توسط آیدین آغداشلو مصاحبه کرده بود.

سارا امت علی خبرنگار سابق یکی از نشریات ایرانی در تهران در رشته توییت هایی اعلام کرده بود که آیدین آغداشلو ، ۱۴ سال پیش در جریان یک دیدار کاری در دفترش در یکی از خیابان های تهران، وی را مورد آزار جنسی قرار داده است و اکنون دیگر دلیلی برای حمل مصلحت اندیشی این ماجرا نمی بیند.

سارا امت علی خبرنگار گروه هنر خبرگزاری میراث فرهنگی در تهران بود که برای نوشتن گزارشی درباره گچ بری های ساسانی در موزه ملی ایران، علاقمند به مصاحبه با آیدین آغداشلو در خیابان سهرودی تهران شده بود. سارا امت علی در توییت هایش گفته بود که سابقه آشنایی قبلی با آیدین آغداشلو داشته است.

پس از افشاگری های سارا امت علی که اکنون در آمریکا سکونت دارد، شماری از دختران ایرانی که خود را هنرجو و همکار آیدین آغداشلو خطاب کردند، به ادعاهایی مشابه سارا امت علی پرداختند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا