سلامتیسیاستفناوریمسافرت

افزایش نرخ سوخت در طرح جدید مجلس تکذیب شد

در بامداد جمعه مورخ 24 آبان ماه سال 98 سرانجام قیمت جدید بنزین به شکل رسمی اعلام شد و قیمت بنزین معمولی از 1000 تومان به 1500 تومان افزایش یافت و سهمیه 60 لیتری ماهانه در اختیار دارندگان کارت سوخت قرار گرفت. قیمت بنزین آزاد پس از اتمام سهمیه، 3000 تومان محاسبه می شود. بنزین سوپر نیز تنها با نرخ 3500 تومان عرضه می شود و خبری از سهمیه برای آن نیست.

در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر اخبار پیرامون سهمیه بندی بنزین براساس هر نفر در سال 99

افزایش نرخ بنزین در طرح اصلاحی مجلس، تکذیب شد [به روز رسانی] – مهر 99

سخنگوی کمیسیون انرژی اخبار منتشره توسط برخی خبرگزاری ها مبنی بر افزایش نرخ بنزین را تکذیب کرد و نوشت: متن منتشره طرح قدیمی مجلس دهم است که در مجلس یازدهم و قبل از تشکیل کمیسیون‌ها و بدون اصلاح متن، تنها در اخذ نوبت اعلام وصول مجددا ثبت شد تا بعد در کمیسیون و صحن اصلاح شود.

طرح نمایندگان مجلس برای افزایش قیمت بنزین آزاد و تعیین سهمیه 30 لیتری [به روز رسانی] – مهر 99

نماینده مجلس در طرحی تازه با توجه به نا عادلانه بودن اختصاص سهمیه سوخت به خودروها به جای افراد، پیشنهاد داده اند تا هر ایرانی مقیم کشور ماهانه سهمیه سوخت 30 لیتری را دریافت نماید و نرخ سوخت آزاد نیز بر مبنای نرخ فوب خلیج فارس تعیین شود.

نکته جالب توجه آنکه نمایندگان پیشنهاد دهنده این طرح، قیمت لیتری هزار تومان را برای 30 لیتر سهمیه مذکور در نظر گرفته اند و چنین پیشنهادی به معنای بازگشت قیمت بنزین سهمیه ای به نرخ سال 97 است که با قانون سال 98 برای ارائه بنزین 1500 تومانی، مغایرت دارد.

فارغ از این مساله اما عامل مهم برای نمایندگان پیشنهاد دهنده این طرح، روند افزایشی مصرف سوخت در کشور است که بنا بر پیش بینی ها می تواند در سال 1408 به بیش از 250 میلیون لیتر بالغ شود، هرچند مشخص نیست که با توجه به کاهش تیراژ تولید صنعت خودرو و شرایط اقتصادی، اساسا 3.5 برابر شدن مصرف سوخت کشور ظرف 9 سال آینده، براساس چه تحلیلی ارائه شده است، اما نمایندگان معتقدند که در صورت وقوع چنین اتفاقی، کشور نیازمند واردات بیش از یکصد میلیون لیتر بنزین به صورت روزانه خواهد بود و طبیعتا با افزایش قیمت سوخت آزاد می توان از وقوع چنین شرایطی پیشگیری کرد.

نکته دیگر آنکه براساس طرح پیشنهادی، منابع درآمدی اخذ شده از فروش بنزین به قیمت فوب خلیج فارس قرار است صرف توسعه ناوگان خودروهای گازسوز، احداث جایگاه های سی ان جی، افزایش بودجه حمل و نقل عمومی توسط شهرداری ها و اشتغالزایی شود.

سهمیه بندی بنزین به ازاری هر نفر

البته طبیعتا در سایر کشورهای جهان، چنین راهکارهایی بر توسعه حمل و نقل عمومی یا استفاده از خودروهای برقی تمرکز دارد، اما این 36 نماینده بر این باورند که افزایش نرخ بنزین به قیمت فوب خلیج فارس و جلوگیری از ارائه یارانه حداقل 4000 تومانی (با احتساب نرخ روز ارز)، می تواند زمینه ساز صرفه جویی در مصرف سوخت خودروهای موجود در کشور باشد.

البته آنطور که از شواهد امر پیداست، این طرح در مراحل بسیار ابتدایی قرار دارد و حتی هنوز در کمیسیون های مربوطه نیز ارائه نشده است، از این رو کمی بعید به نظر می رسد که حداقل در سال 99، شاهد تصویب یا اجرایی شدن چنین نرخ هایی باشیم، اما آنچه واضح است اینکه افزایش قیمت ارز، باعث مستهلک شدن سهمیه بندی سال گذشته سوخت شده و حالا بار دیگر کشورمان در شرایطی قرار گرفته که قاچاق سوخت از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار است

جالب است بدانید که براساس آمارهای رسمی نیز، بیشترین صادرات کشور در شرایط تحریم نفتی به صادرات بنزین اختصاص دارد و این امر خود گویای تولید مازاد بنزین مورد نیاز داخل توسط پالایشگاه هاست، به نوعی که امکان صادرات گسترده این فرآورده نفتی برخلاف سال های قبل فراهم شده است.

چالش‌های طرح جدید مجلس برای سهمیه‌بندی به ازای نفرات خانواده [به روز رسانی] – مرداد 99

از ابتدای مطرح شدن مجدد ماجرای سهمیه‌بندی پرحاشیه بنزین در سال گذشته، بسیاری از کارشناسان عقیده داشتند که اعطای سهمیه سوخت به ازای هر خودرو، چندان عادلانه نیست و این طرح به ضرر افراد فاقد خودرو به سود خانواده های دارای چند خودرو تمام می شود.

حال خبر می رسد که مجلس طرحی را برای اعطای سهمیه سوخت به ازای نفرات هر خانواده دارد. براین اساس: «پیشنهاد شده تا سهمیه بنزین به جای خودروها به افراد خانواده‌ها تخصیص داده شود. در این طرح پیش بینی شده به هر فرد از جامعه ماهیانه ۲۰ لیتر بنزین تعلق گیرد. همچنین پیش‌بینی شده تا سامانه ای برای فروش بنزین افرادی که خودرو ندارند، تهیه شود.»

احمد امیرآبادی فراهانی در گفت‌وگویی با اشاره به “طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار” در صحن علنی مجلس به صورت عادی اعلام وصول شد، گفت: «براساس این طرح ماهانه به هر فرد 30 لیتر بنزین سهمیه‌ای پرداخت خواهد شد که به کارت سرپرست خانوار واریز می‌شود، و سرپرست فرصت دارد تا پایان ماه آن را مصرف کند و اگر مقداری از آن باقی ماند زمانی -که دولت می‌خواهد کارت سرپرست را مجدد شارژ کند- موظف است کل باقی مانده آن را براساس قیمت 90 درصد فوب خلیج فارس خریداری و به حساب سرپرست واریز کند که زیرساخت‌های این طرح توسط شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی آماده شده است.»

وی با بیان اینکه: «پیش‌بینی شده 20درصد از درآمد دولت از این طریق به گازسوز کردن تاکسی‌ها و وانت‌بارها اختصاص یابد،‌ البته به آن‌ها فرصت داده می‌شود تا خودرو خود را گازسوز کنند تا کرایه‌ها گران نشود، توضیح داد: 20درصد از این درآمد نیز به مردم اختصاص می‌یابد تا خودرو خود را گازسوز کنند که این مبلغ به صورت وام خواهد بود. 60 درصد باقیمانده نیز برای اشتغال‌زایی در اختیار دولت قرار خواهد گرفت. پیش‌بینی می‌کنیم با اجرای این طرح 10 تا 15 میلیون لیتر کاهش مصرف خواهیم داشت.»

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: «در این طرح به کسی یارانه مستقیم پرداخت نمی‌شود که با کمبود منابع مالی روبرو شویم، بلکه به هر فرد 30 لیتر بنزین تعلق می‌گیرد که به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود، سرپرست می‌خواهد این بنزین را مصرف کند یا اجازه دهد دولت بفروشد، تصمیم با خودش است.»

چالش‌های طرح تازه مجلس برای سهمیه بندی بنزین

اما موضوع حائز اهمیت در خصوص چنین طرح هایی، مرجع استناد به آمار اعضای خانواده است که معمولا براساس سیستم پرداخت یارانه انجام می‌شود، از این رو ممکن است سهمیه سوخت خانواده به یک فرد (سرپرست خانواده) اعطا شود و کارت سوخت سایر اعضای خانواده که همچنان تحت تکفل سرپرست هستند، کارایی خود را از دست بدهد. همچنین با توجه به عدم پرداخت سهمیه سوخت برای خودروهای فرسوده، یا تفاوت سهمیه سوخت خودروهای تاکسی، وانت و ….. موضوع پرداخت سهمیه به افراد پیچیدگی های اجرایی دیگری را نیز ایجاد خواهد کرد که مدیریت آن پیچیده به نظر می‌رسد.

شرط واریز سهمیه جدید بنزین [به روز رسانی] – تیر 99

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: «میزان ذخیره سازی کارت سوخت در حال حاضر همان ۵۴۰ لیتر است و در صورت عدم استفاده از سهمیه سوخت واریز نخواهد شد.»

فاطمه کاهی با اشاره به آخرین وضعیت ذخیره سازی سهمیه سوخت اظهار کرد: «از ابتدای طرح سهمیه بندی سوخت، ظرفیت ذخیره سازی ۶ ماه معادل ۳۶۰ لیتر بود که در ادامه با کاهش میزان مصرف و پایین آمدن تردد‌های شهری به دلیل شیوع کرونا، میزان ذخیره سازی بنزین به ۵۴۰ لیتر رسیده است.»

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: «میزان ذخیره سازی کارت سوخت در حال حاضر همان ۵۴۰ لیتر است و در صورت عدم استفاده از سهمیه سوخت واریز نخواهد شد.»

وی ادامه داد: «تصمیمی خاصی در خصوص افزایش سقف ذخیره سازی سوخت در کارت صورت نگرفته و مانند ماه‌های گذشته سقف ذخیره سازی همان ۵۴۰ لیتر است.»

طبق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی میزان سهمیه ماهیانه برای خودرو‌های شخصی بنزین سوز ۶۰ لیتر، دوگانه سوز ۳۰ لیتر و موتورسیکلت‌ها ۲۵ لیتر است.

افزایش سهمیه سوخت خودروهای فعال در حمل‌و‌نقل اینترنتی [به روز رسانی]- تیر 99

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور اعلام کرد: «با مصوبه کارگروه موضوع بند ۸ مصوبه هیئت وزیران، سهمیه سوخت خودروهای فعال در حمل و نقل اینترنتی و دارای پیمایش افزایش یافت.»

مدیر اجرایی سامانه ملی اطلاعات سفر (سماس) افزود: «بر اساس تصمیم صورت گرفته و درخواست وزارت کشور، از تاریخ ۲۰ اردیبهشت، افزایش سهمیه سوخت به خودروهای فعال در حمل و نقل اینترنتی و دارای پیمایش مطابق با مصوبه فوق صورت می‌گیرد.»

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: «این افزایش سهمیه برای خودروهای بنزینی از ۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر به ۸.۷۵ با سقف حداکثر ۳۰۰ لیتر و برای خودروهای دوگانه سوز از ۴.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر به ۵.۲۵ لیتر با سقف حداکثر ۱۸۰ لیتر افزایش یافته است.»

تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس، اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو [به روز رسانی] – تیر 99

مالک شریعتی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره پیشنهاد طرحی از سوی نمایندگان مجلس یازدهم درباره اصلاح سهمیه‌بندی بنزین گفت: «منتظر هستیم تا بعد از تعطیلات اخیر مجلس این طرح از سوی هیأت رئیسه مجلس اعلام وصل شود. معتقد هستیم ارائه بنزین با الگوی کنونی فاقد ویژگی عدالت است.
وی افزود: در طرح کنونی سهمیه بنزین به خودروها تعلق می گیرد در حالی که 50 درصد خانواده‌ها فاقد خودرو هستند و سهمیه یارانه بنزین ندارند.»

این نماینده مجلس تأکید کرد:« اگر طرح پیشنهادی کنونی مصوب شود، سهمیه‌بندی تغییر می‌کند و سهمیه بنزین به جای خودرو به خانواده‌ها تخصیص پیدا می‌کند. به این شکل که به هر فرد ایرانی از یارانه انرژی سهمی تعلق می‌گیرد، در ابتدا سهمیه بنزین به کارت سرپرست خانواده واریز می شود. اگر این فرد از سهمیه خود استفاده نکرد سهمیه در انتهای ماه به دولت باز می‌گردد –یا میزانی از سهمیه که به استفاده نشده است- و دولت از محل درآمد صادراتی بنزین کارت بانکی سرپرستان خانواده را شارژ می‌کند تا آن‌ها کالای ایرانی بخرند.»

شریعتی گفت: «افراد یا صاحب خودرو هستند یا اینکه فاقد خودرو هستند، اگر خودرو ندارند می توانند از درآمد آن به شکل یارانه استفاده کنند.»

شریعتی با تأکید به این موضوع که در شرایطی قرار نداریم که به جامعه شوک وارد کنیم، اظهار داشت: «می خواهیم بدون تغییر قیمت ها –بنزین- سهمیه‌ها عادلانه شود. یکماه گذشته با افت شدید قیمت نفت در جهان مواجه بودیم و قیمت بنزین افت کرد، در چند هفته قیمت بنزین جهان از بنزین ایران ارزان‌تر شد در این شرایط عادلانه تر بود که قیمت عرضه این محصول پایین‌تر بیاید. براین اساس معتقدیم لازم است سیاست‌گذاری در بخش بنزین با نرخ شناور باشد.»

وی با بیان اینکه اگر این طرح پیشنهادی در مجلس تصویب شود چون یارانه آن به همه افراد می‌رسد، در عمل طرح متناسب با عدالت است، در بخش دیگری گفت: «بحث مان تغییر قیمت بنزین نیست بلکه می‌خواهیم ارائه سهمیه عادلانه شود. مردم از مجلس قبل راضی نبودند، کمیسیون های مجلس یازدهم هم یک هفته شکل گرفته است. اما طرح پیشنهادی مان در مجلس دهم تهیه شده بود و باقیمانده مجلس قبل است، اما در آن مجلس دنبال نشد.»

شریعتی با اشاره به ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه گفت: «این قانون دولت را مکلف کرده است که با در نظر گرفتن تبعات اجتماعی موضوع افزایش قیمت بنزین دنبال شود.»

این نماینده مجلس همچنین گفت: «معضل جدی کشورمان یارانه های انرژی است که دقیقا برعکس عمل می شود و افراد برخوردار، بیشتر از آن بهره مند می شوند، به تعبیری، هرم یارانه‌ها برعکس روی زمین قرار گرفته است.»

وی گفت: «این دولت در اجرای پروژه‌های سنگین توانمند نمی‌بینیم. فعلا می‌خواهیم طی یک مرحله با دنبال کردن پیشنهاد اصلاح تغییر سهمیه‌بندی بنزین، شرایط را به عدالت نزدیک کنیم بعد در حوزه حکمرانی انرژی برنامه‌هایی را دنبال خواهیم کرد.»

شریعتی در پاسخ به نقدی مبنی بر اینکه بنزین سهم 10 درصدی از کل مصرف انرژی کشور دارد و اگر قرار است اصلاحی شود باید کار اساسی صورت بگیرد، گفت: «بنزین یک کالای عادی نیست، نوعی کالای خاص است که اثر روانی بر جامعه دارد. اینکه 10 درصد کل انرژی مصرفی کشورمان مربوط بنزین است، پس جای سوال است که چرا آبان 98 کشور به خاطر گرانی آن شلوغ شد.»

وی گفت: «برای گران شدن اخیر بنزین در کشور هزینه شده است- حوادث آبان 98- و الان می خواهیم اصلاحی در کشور صورت بگیرد.»

این عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم گفت: «بنزین الان اولویت اول کشورمان نیست، اولویت اول اصلاح نظام مالیاتی، بانکی و بعد از آن یارانه هاست. در جریان هستم که از ابتدای گرانی بنزین نارضایتی مردم از سهمیه بندی بنزین بالای 70 درصد است. کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که روند فعلی در مولفه‌های جامعه به نفع محرومان اصلاح شود. اگر این طرح پیشنهادی تصویب و بعد اجرا شود، به التیام زخم‌های مردم کمک می‌کند.»

وی به طرح این موضوع پرداخت که گرانی بنزین اتفاق خوبی نبوده، و گفت: «اما الان یک تیر از چله کمان رها شده است. یک عده در جایگاه‌ها بنزین می‌زنند و یک عده نظاره می‌کنند؛ طرح کلان و نظام هدفمندی یارانه‌ها به جای خودش جای بحث دارد اما با این طرح پیشنهادی می‌خواهیم با توجه به وضعیت فعلی به جای اینکه بنزین را به خودرو بدهیم به خانوار بدهیم، این زخم جامعه را التیام می‌بخشد و باعث رضایت مردم می‌شود.»

سرنوشت سهمیه بنزین نوروزی چه می‌شود؟ [به روز رسانی] – تیر 99

بعد از سهمیه‌بندی بنزین و نزدیک شدن به ایام نوروز، موضوع سهمیه نوروزی مطرح شد اما شیوع ویروس کرونا در کشور و منتفی شدن سفرهای نوروزی بحث‌های دیگری را مبنی بر تغییر در زمان اختصاص این سهمیه، ایجاد کرد، آن زمان علی ربیعی، سخنگوی دولت اعلام کرد: «دولت تلاش می‌کند سهمیه بنزین نوروزی برای فرصتی مناسب‌تر و بعد از شکست کرونا به کارت‌های سوخت واریز و مورد استفاده قرار گیرد.»

این در حالی است که حسن روحانی به تازگی گفته است: «با بررسی‌ها در 3 استان تهران، گیلان و مازندران مشخص شد که مسافرت عامل شیوع کرونا نبوده و می‌توان با رعایت نکات بهداشتی به مسافرت رفت.»

اما در مقابل فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی درباره این مساله اظهار کرد: «هنوز دستوری در این رابطه به شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ابلاغ نشده است اما اگر تصمیمی اتخاذ شود، مشکلی برای توزیع سهمیه نوروزی وجود ندارد.»

وی با بیان این‌که این تصمیم باید از سوی هیات دولت ابلاغ شود، می گوید: «شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، اجرا کننده این طرح است و درصورت ابلاغ این موضوع آمادگی لازم برای اجرای این کار در این شرکت وجود دارد.»

جدیدترین مقدار سهمیه سوخت خودروها اعلام شد [به روز رسانی] – تیر 99

سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی اعلام کرد:

سهمیه اعتباری خودروهای وانت بار عمومی که احراز فعالیت آن‌ها به تایید وزارت صمت، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور رسیده است به 150 لیتر افزایش پیدا خواهد کرد. وانت بارهایی که در سامانه حمل و نقل بار عمومی ثبت نام نکرده‌اند مشمول افزایش سهمیه اعتباری نخواهند شد. سهمیه سوخت تاکسی بنزینی 400 لیتر و تاکسی دوگانه سوز نیز 200 لیتر تعیین شده است. سهمیه سوخت موتورسیکلت در هر ماه 25 لیتر و برای خودرو آمبولانس نیز در هر ماه 500 لیتر سوخت درنظر گرفته شده که نسبت به گذشته تغییری پیدا نکرده است.

در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر اخبار خرداد ماه سال 99 در حوزه سهمیه بندی بنزین:

آخرین وضعیت واریز سهمیه سوخت تاکسی‌ها در خرداد ماه [به روز رسانی] – خرداد 99

مرتضی ضامنی، مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور اعلام کرده است: «در چند روز آینده محاسبه ریالی ما به التفاوت سهمیه سوخت رانندگان حوزه حمل و نقل عمومی در خرداد ماه انجام خواهد شد و این اعتبار ریالی در ۱۰ روز ابتدایی تیر ماه به کارت بانکی رانندگان واریز می‌شود. اعتبار فوق در تمامی کارت‌های بانکی رانندگان شارژ می‌شود و رانندگان تنها در زمان سوخت گیری می‌توانند از هر یک از کارت‌های بانکی خود، به منظور پرداخت هزینه سوخت در جایگاه استفاده کنند.»

وی در ادامه افزود: «اقدامات لازم برای شماره گذاری تاکسی‌های صفر یورو ۴ از سوی ما انجام شده است. منتظر هستیم تا جلسه مدیران محیط زیست برگزار شود تا خروجی این جلسه مشخص شود.»

با توجه به گفته های وی فرآیند پرداخت وام به رانندگان تاکسی در حال انجام است و پیامک آن برای رانندگان ارسال می‌شود.

سهمیه کارت سوخت جدید چقدر است؟ [به روز رسانی] – خرداد 99

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده است:

سهمیه سوخت کارت‌های جدید از زمان صدور کارت محاسبه می‌شود، نه از زمان درخواست متقاضی. افرادی که درخواست کارت سوخت جدید می‌دهند، نمی‌توانند از سهمیه ماه‌های قبل استفاده کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر اخبار اردیبهشت ماه سال 99 در حوزه سهمیه بندی بنزین:

کدام وانت بار‌ها سهمیه بنزین بیشتری می‌گیرند؟ [به روز رسانی] – اردیبهشت 99

مسعود رضایی مدیر سامانه هوشمند سوخت با اشاره به سوخت وانت بار‌ها که براساس پیمایش انجام خواهد شد، اظهار کرد: «سوخت خودروهای عمومی مصوبه هیئت وزیران کارگروهی را دراین رابطه تشکیل داده است که وظیفه مدیریت سهم‌های عمومی را برعهده دارد. وانت بار‌ها که بخش عمده‌ای از خودروها را تشکیل می‌دهند و حدود 2/5 میلیون در سامانه حمل و نقل و بار کشور به صوت فعال وجود دارد.»

او ادامه داد: «اطلاعیه سهمیه‌بندی طبق جدولی که توسط که توسط هیئت وزیران به وزارت نفت ابلاغ شده است. ما برای کلاس‌ها‌ی مختلف وانت بار برای کم مصرف 200 بخش وانت‌های پر مصرف 300 لیتر و 60 درصد ان را برای دو گانه سوز‌ها در نظر گرفته بودیم.»

مدیر سامانه هوشمند سوخت افزود: «مطالبه‌ای که عموما داشتند این بود که بخشی از آنان پیمایش بیشتری داشته پس مطالبات سوخت بیشتری را دارند و ما برای عادلانه کردن این بخش با وزارت صمت، راه و شهرسازی و وزارت نفت طرح‌های مختلفی را در حال بررسی داریم که به طرح پیمایش مشهور است.»

رضایی تصریح کرد: «این طرح که هنوز اجرای آن آغاز نشده است بخشی از سوخت خودروها را که سوخت پایه بوده 200 و تا 300 که برای کم مصرف و پر مصرف است به صورت لیتراژی به مالکین خودروها اختصاص داده می‌شود و مازاد را به صورت اعتباری در کارت بانکی شارژ خواهد کرد که می‌توانند با مراجعه به جایگاه‌های سوخت متناسب با عملکردشان استفاده کنند.»

رضایی افزود: «طبیعی است ساماندهی این طرح به عهده وزارت‌های سه گانه مذکور است به انجام برسد ما به مرور سهمه لیتراژی را کاهش خواهیم داد و سهمیه اعتباری را متناسب با عملکرد خودرو‌ها اختصاص خواهیم داد.»

او ادامه داد: «در کارگروه بند هشت هیئت وزیران مطرح شد و تاریخ شروع این طرح که کاهش سهمیه خواهد بود، زمانش مشخص نشده است و به دلیل شویع کرونا تعویق افتاده است.»

این مقام مسئول بیان کرد: «اما ثبت نام‌ها شروع شده است و برای تشویق به ساماندهی و ورود به چرخه به این ‌ترتیب که هرکس ثبت نام کند علاوه بر 200 تا 300 لیتر ما به او 150 لیتر را تخصیص می‌دهیم، اما بعد از آن متناسب با عملکرد خواهد بود، اما ممکن است برون شهر و درون شهر با مکانیزم‌های متفاوت انجام شود باشد.  عملکرد مبتنی بر اسناد حمل خواهد بود.»

رضایی در پاسخ به این سوال که این روش فقط برای وانت بار‌ها بوده یا به سایر خورو‌های بخش عمومی تعمیم پیدا می‌کند؟ اظهار کرد: «برای تمام بخش‌های عمومی است که برای اولین بار انجام می‌شود. این سیستم به روزی است و در سایر بخش‌ها مانند تاکسی‌های اینترنتی فعال کردیم که متناسب با عملکرد شان سوخت دریافت خواهند کرد. آژانس‌های شهری و جانبازان سهمیه اعتباری هم اختصاص یافته است.»

تغییر سهمیه وانت بار‌های شهری از لیتراژ به اعتباری [به روز رسانی] – اردیبهشت 99

فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشور با اشاره به کاهش 20 درصدی ماهانه از سهمیه سوخت وانت بارها گفت: «سازمان راهداری یک سامانه‌ای دارد که خودروهای باری براساس پیمایش، سوخت می‎گیرند. بر این اساس به وانت‌بارها سهمیه بنزین پایه اختصاص می‌یابد که این سهمیه فارغ از کارکرد آنها است.»

به گفته کاهی سهمیه بنزین پایه برای وانت‌بارهای کم‌مصرف 300 لیتر در ماه و برای وانت بارهای پرمصرف 400 لیتر در ماه تعیین شده است.

او ادامه داد: «در حال حاضر قرار نیست که سهمیه سوخت خودروها تغییری پیدا کند و در خصوص تغییر سهمیه وانت بارها از لیتراژ به اعتباری هم باید گفت که این موضوع تا پایان خرداد به علت شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است و هیچ تغییری انجام نخواهد شد.»

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشور اظهار کرد: «مقرر شده است که پس از پایان مهلت تعیین شده سهمیه وانت بارهای درون و برون شهری از لیتراژ به اعتباری تغییر کند، و همچنین این موضوع ارتباطی با کاهش سهمیه سوخت خودروها ندارد و جای هیچ نگرانی برای این موضوع نیست.»

کاهی در پایان تصریح کرد: «تمامی این تصمیمات در وزارت کشور اتخاذ شده است و سپس به سازمان راهداری اعلام و برای اجرا و واریز سوخت برای دارندگان وانت بارها به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ابلاغ می‌شود.»

کدام خودروها کارت سوخت  دریافت نمی کنند؟ [به روز رسانی] – اردیبهشت 99

فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور گفت: «براساس آیین‌نامه هیئت دولت، کارت سوخت خودرو های دارای شرایط فرسودگی ابطال می‌شود.

او ادامه داد: «به طور کلی براساس آیین‌نامه هیئت دولت خودرو‌های سواری شخصی با عمر 25 سال، سواری دولتی با عمر 15 سال، تاکسی با عمر 10 سال، مینی‌بوس با عمر 15 سال، اتوبوس درون شهری با عمر 10 سال، اتوبوس برون‌شهری با 15 سال، کامیون و کشنده با 15 سال عمر، وانت با 15 سال، موتورسیکلت با 10 سال و سایر وسائل نقلیه با گذشت 25 سال از تاریخ ساخت به عنوان خودروی فرسوده و از رده خارج محسوب می‌شوند.»

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور اضافه کرد: «همچنین خودروهای فرسوده ای که از سمت ناجا تائید نشوند هم مشمول در یافت کارت سوخت نیستند و در حال حاضر این تصمیم عدم صدور کارت سوخت به خودروهای فرسوده که از سال 1388 تاکنون در جریان است، تمام وسائل نقلیه‌ای که شامل این قانون می‌شوند، امکان برخورداری از کارت سوخت را ندارند و باید از سهمیه آزاد بنزین استفاده کنند.»

کاهی همچنین در خصوص مالکان موتورسیکلت‌ها با سن بالای 10 سال و خودروهایی با سن بالای 25 سال، گفت: «طبق قانون به این وسایل نقلیه به علت فرسودگی، سهمیه بنزین تعلق نمی‌گیرد؛ در صورتی که در این زمینه نیز، تصمیم جدیدی اتخاذ شود، ما مجری قانون هستیم و هرنوع تصمیم جدید را اطلاع رسانی می کنیم.

کاهش ماهانه 20 درصد از سهمیه پایه بنزین وانت‌بارها‌ از 2 ماه آینده [به روز رسانی] – اردیبهشت 99

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری اعلام کرده است:

سهمیه‌ بنزین پایه وانت‌بارها از یک تا دو ماه آینده، به تدریج‌ کاهش می‌یابد و‌ هر ماه 15 تا 20 درصد سهمیه پایه، کاهش می‌یابد تا به مرحله‌ای برسیم که همه تخصیص سوخت‌ها بر اساس پیمایش خواهد شد و سهمیه بنزین پایه صفر شود.‌

جزئیات جدید سهمیه سوخت وانت بار‌ها اعلام شد [به روز رسانی] – اردیبهشت 99

غلام حسین دغاغله مدیر کل دفتر حمل ونقل کالا سازمان راهداری با بیان اینکه طرح سوخت رسانی به وانت بار‌ها و نیسان‌ها را ساماندهی کردیم، گفت: «برای سوخت رسانی به رانندگان این ناوگان همانند سواری‌ها سامانه طراحی کرده و در صورتی که رانندگان این ناوگان ثبت نام کرده باشند سهمیه خاص وانت بار را دریافت می‌کنند.»

او ادامه داد: «تاکنون وانت و نیسان‌های که ثبت نام کرده اند سهمیه خاص وانت بار‌ها در برون شهری را دریافت کرده اند و این رانندگان سهمیه اسفند و فروردین ماه را دریافت کرده اند.»

او با بیان اینکه رانندگان وانت بار و نیسان برون شهری هرچه سریعتر در این سامانه ثبت نام کند، گفت: «طبق تصمیماتی که گرفته شده سوخت براساس پیمایش، بارنامه و میزان بار در کارت سوخت‌ها واریز می‌شود و در صورتی که فعالیت این ناوگان و میزان پیمایش آن‌ها کاهش یابد به مرور سوختشان هم کم می‌شود.»

دغاغله اظهار کرد: «به ناوگان این بخش اعلام می‌کنیم هرچه سریعتر برای در این سامانه برای دریافت سوخت ثبت نام کنند.»

مدیر کل دفتر حمل ونقل کالا سازمان راهداری با اشاره به اینکه ناوگان این بخش همانند ناوگان حمل ونقل سنگین سهمیه سوخت تعلق می‌گیرد، گفت: «خودرو‌های وانت باری که تاکنون در سامانه مذکور ثبت نام نکرده اند هرچه سریعتر در این بخش ثبت نام کنند تا سهمیه سوخت برون شهری خود را به علاوه میزان پیمایش دریافت کنند.»

ادامه داد: «در راستای ساماندهی وانت‌بارها و افزایش ایمنی تردد این ناوگان در جاده‌ها، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در دو تا سه سال گذشته ضوابط فعالیت ناوگان و راننده وانت‌بارها را ابلاغ کرد.»

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، گفت: «در این راستا تعدادی از رانندگان وانت‌بارها از بارنامه برای حمل بار در جاده‌ها، استفاده می‌کنند.»

دغاغله افزود: «از چندی پیش که موضوع سهمیه‌بندی بنزین مطرح شد، در مصوبه کارگروهی که شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مسئولیت کارگروه آن را برعهده دارد، سهمیه‌هایی برای ناوگان وانت‌بار کم مصرف و پرمصرف (ماهانه 300 لیتر و 400 لیتر) در نظر گرفته شد.»

او اضافه کرد: «در آن مصوبه آمده است که در دو ماه، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در بخش برون‌شهری و دستگاه‌های متولی حمل و نقل درون‌شهری (وزارت کشور) بحث تردد ناوگان وانت را مستندسازی کنند و سوخت بر اساس پیمایش و طبق اسناد حمل برای آنها اختصاص یابد.»

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار کرد: «در همین راستا همان دستورالعمل‌هایی که از قبل داشتیم، از طریق رسانه‌ها و دیگر مدل‌های اطلاع‌رسانی به اطلاع رانندگان وانت‌بارها رساندیم.»

او ادامه داد: «از ابتدای بهمن‌ماه، وانت‌بارهایی که در جاده‌های بین شهری تردد کرده اسناد حمل یعنی بارنامه دریافت کرده و در صورت دریافت بارنامه، تردد آنها ثبت و پیمایش آنها محاسبه می‌شود و معادل آن پیمایش سوخت به ناوگان وانتی اختصاص می‌یابد.»

دغاغله در پایان بیان کرد: «لازمه گرفتن سند حمل و بارنامه برای ناوگان وانت‌بار، داشتن کارت هوشمند ناوگان و کارت هوشمند راننده است؛ سامانه‌ها و زیرساخت در این زمینه فراهم شده است و تاکنون تعدادی راننده وانت و وانت‌بار کارت هوشمند دریافت کرده‌اند.»

جانبازان از طریق کد ملی می‌توانند در جایگاه‌های سوخت سوختگیری کنند [به روز رسانی] – اردیبهشت 99

فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی گفت: «از شب گذشته اعتبار سهمیه جانبازان واریز شد و سقف مجاز استفاده از این سهمیه 200 هزار لیتر است و نباید از این عدد فراتر برود.»

او افزود: «این افراد می‌توانند در جایگاه‌های عرضه سوخت از طریق کارت‌های بانکی نسبت به خرید سوخت اقدام کنند. طبق مصوبه اعلام شده سقف سهمیه سوخت جانبازان روزانه 200 هزار لیتر خواهد بود و افزون بر آن امکان دارد طبق فهرست‌های دریافتی از بنیاد شهید و امور ایثارگران به تعدادی از این افراد باز هم سهمیه‌ای افزوده می‌شود.»

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی اضافه کرد: «در حال حاضر تمامی زیرساخت‌های سامانه هوشمند سوخت آماده است و این تغییرات از روز گذشته در سامانه اعمال شده و هم‌اکنون سهمیه سوخت ترمیمی از طریق اعتباری در کارت‌های بانکی این افراد اعمال شده است و این افراد می‌توانند در جایگاه‌های عرضه سوخت حتی از طریق کدملی و کارت‌های بانکی نسبت به خرید سوخت اقدام کنند.»

گفتنی است، روز گذشته کرامت ویس‌کرمی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از سقف سهمیه سوخت جانبازان  را اعلام کرد و گفت: «طبق مصوبه هیئت وزیران روز گذشته اطلاعات 43 هزار نفر از ایثارگران توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ارسال شد که طبق آمادگی زیرساخت‌های سامانه هوشمند سوخت، این تغییرات در سامانه اعمال و هم‌اکنون همه سهمیه سوخت ترمیمی از طریق اعتباری در کارت‌های بانکی این افراد اعمال شده است.»

او ادامه داد: «در گذشته پلاک جانبازان به گونه‌ای دیگر بود، ولی این تعدیل سهمیه در شرایطی انجام شده است که دیگر همچون گذشته نیازی به تعویض پلاک خودرو و تغییر آن به پلاک معلولان و جانبازان نیست.»

در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر دیگر اخبار پیرامون سهمیه بندی بنزین:

افزایش سقف ذخیره کارت سوخت موقتی نیست [به روز رسانی] – فروردین 99

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده است:

افزایش ۳ ماهه سقف ذخیره‌سازی کارت سوخت موقتی نیست. این تصمیم به منظور جلوگیری از افزایش تردد خودروها در راستای مقابله با کرونا اتخاذ شده اما اعلام نشده که موقتی خواهد بود.

احتمال افزایش سطح ذخیره بنزین در کارت های سوخت [به روز رسانی] – فروردین 99

از ابتدای سهمیه بندی بنزین اعلام شد که ظرفیت ذخیره بنزین در کارت های سوخت خودروهای شخصی، به میزان حداکثر 6 ماه با سقف ذخیره 360 لیتر است.

بامداد 24 آبان 98 بود که شاهد آغاز سهمیه بندی بنزین بودیم و با توجه به اینکه اولین سهمیه بنزین در آبان ماه در کارت‌های سوخت شارژ شد، پایان فروردین، پایان 6 ماه ظرفیت قابل ذخیره بنزین در کارت‌های سوخت خودروهای شخصی است. به عبارتی اگر کسی (مالکان خودروهای شخصی) از ابتدای سهمیه بندی تاکنون از سهمیه های بنزین خود استفاده نکرده باشد، اکنون 360 لیتر بنزین در کارت سوخت خود دارد و طبق مصوبه پیشین دولت در این زمینه، امکان شارژ مجدد کارت سوخت این افراد، در ابتدای اردیبهشت ماه وجود نداشته و در واقع، سهمیه بنزین اردیبهشت ماه به این افراد تعلق نمی گیرد.

دولت با توجه به شرایط کرونایی کشور، به منظور جلوگیری از تردد غیرضروری افرادی که 360 لیتر بنزین در کارت‌های سوخت شخصی خود ذخیره شده دارند، در حال بررسی طرحی است که سقف ذخیره در کارت ‌های سوخت شخصی را به اندازه یک تا سه ماه افزایش دهد.

در صورت تصویب چنین طرحی، سهمیه بنزین 60 لیتری اردیبهشت ماه در کارت های سوخت خودروهای شخصی که 360 لیتر بنزین ذخیره شده دارند، شارژ خواهد شد و در صورت عدم تصویب این طرح، این افراد سهمیه بنزین اردیبهشت ماه را دریافت نخواهند کرد.

پس باید تا آخرین روز فروردین ماه منتظر ماند و دید دولت کدام یک از طرح‌های بنزینی خود را اجرایی خواهد کرد.

سهمیه بنزین کارت سوخت از بین نمی رود [به روز رسانی] – فروردین 99

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت اعلام کرده است: «سهمیه ۶۰ لیتر بنزین ماهانه برای کارت سوخت خودروهای شخصی واریز و ذخیره آنها نیز حفظ می شود.»

هر کارت سوخت خودرو شخصی می‌تواند تا سقف ۳۶۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای داشته باشد و اگر در کارت سوخت خودروی شخصی به طور مثال ۱۲۰ یا ۲۰۰ یا ۱۷۰ یا هر رقمی کمتر از ۳۶۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای وجود داشته باشد، تا ۶ ماه قابل ذخیره سازی بوده و سهمیه ۶۰ لیتر ماهیانه تا سقف ۳۶۰ لیتر به وی تعلق می‌گیرد؛ بنابراین دارندگان کارت سوخت خودروهای شخصی، نگران سهمیه بنزین خود نباشند.

مراقب سهمیه 360 لیتر بنزین خود باشید [به روز رسانی] – فروردین 99

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: «کارت‌های سوخت قابلیت ذخیره ۳۶۰ لیتر بنزین را دارند که با این حساب اگر فردی از ابتدای زمان سهمیه‌بندی از سهمیه‌اش استفاده نکرده باشد، سهمیه اردیبهشت‌ماه به آن فرد تعلق نمی‌گیرد.»

شهرام رضایی با بیان این ‌که سقف تعریف شده برای کارتهای سوخت ۳۶۰ لیتر است، اظهار کرد: «به طور مثال اگر شخصی از زمان شروع طرح سهمیه‌بندی بنزین تاکنون تنها ۱۰ لیتر از سهمیه خود را استفاده کرده باشد، در اردیبهشت ماه فقط ۱۰ لیتر برای آن فرد شارژ میشود و ۵۰ لیتر باقی سوخت خواهد شد.»

وی با تاکید بر این که تاکنون برای کارت سوخت چنین سیستم و مکانیزمی تعریف شده است، تصریح کرد: «اگر قرار باشد تغییری حاصل و این ۳۶۰ لیتر به ۴۲۰ لیتر افزایش یابد و سهمیه اردیبهشت ماه نیز در آن ذخیره شود، به مصوبه هیات دولت نیاز است.»

به گفته مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، شرکت ملی پخش تنها مجری است و قاعدتا در این دو هفته درباره این مساله بحث خواهد شد و منفی یا مثبت بودن این مساله را اطلاع رسانی خواهیم کرد اما تاکنون تصمیم جدیدی در این باره اتخاذ نشده است.

افزایش ۳۰ درصدی سهمیه سوخت خودرو های حمل بار [به روز رسانی] – اسفند 98

مهران قربانی معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به اینکه ما به صورت روزانه وضعیت حمل و نقل کالا و مسافر را در ایام نوروز رصد می‌کنیم، گفت: «با توجه به قرارگاه مدیریت بحرانی که تشکیل شده است هر روز جلسات این بخش برگزار می‌شود و تمامی اقدامات در این حوزه مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

او افزود: «به طور اصولی در طول چهار هفته گذشته تمامی موضوعات در این بخش از جمله حوزه کرونا موضوع حمل و نقل کالا با جدیت بیشتری دنبال می شود.»

او توضیح داد: «حمل و جابه جای کالای اساسی با توجه به آنکه یک موضوع استراتژیک به شمار می رود بنابراین اهتمام بیشتری برای جابه جایی آن انجام می‌شود و هم اکنون وضعیت در این بخش پایدار است.»

قربانی با اشاره به اینکه همه ساله در ایام نوروز و در روزهای انتهای سال میزان جابه جایی و حمل کالا به طور معمول کاهش می یافت، افزود: «امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش ترددهای مسافران میزان نیاز مردم به کالاهای اساسی افزایش یافته بنابراین امسال بر خلاف سال های گذشته میزان جابه جایی کالاهای اساسی رشد یافت.»

معاون حمل و نقل اظهار کرد: «با توجه به شرایط خاص کشور تداوم حمل کالا در ایام نوروز با تمهیدات ویژه ای ادامه خواهد داشت چرا که با توجه به ورود کشتی های حامل کالاهای اساسی در بنادر شمالی و جنوبی کشور و استقرار آنها اقدامات لازم برای جابه جایی کالا از سوی بخش حمل ونقل جاده ای ادامه خواهد داشت.»

قربانی با اشاره به اینکه تدابیر خاص در پایانه های حمل ونقلی در این ایام برای رانندگان در نظر گرفته شده است، افزود: «بسیاری از رانندگان نگران مسائل بهداشتی بودن که ضدعفونی و گند زدایی تمامی پایانه ها انجام شد و سالن اعلام بار برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به فضای آزاد انتقال یافت.»

او بیان کرد: «تمامی این اقدامات همگام با ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام شده و این مصوبات به تمامی پایانه ها ابلاغ شده و اقدامات دیگری از جمله موشن گرافی و فیلم های آموزشی، پوستر تهیه و به تمامی بخش ها ابلاغ شده است.»

معاون حمل و نقل سازمان راهداری توضیح داد: «اقداماتی را سازمان راهداری برای تشویق رانندگان در دستور کار خود قرار داده که عبارت است از ایجاد رضایت مندی بیشتر رانندگان به ویژه در ۵ بندر امام خمینی (ره)، بندرعباس، چابهار امیر آباد و بوشهر انجام شده است.»

قربانی تاکید کرد: «مباحث مربوط به بحث سهمیه خاص لاستیک، روغن و ۳۰ درصد سوخت جبرانی به واسطه اقتضائاتی این نوع حمل ونقل دارد مد نظر قرار گزفته و تداوم حمل کالای اساسی را داشته باشیم.»

او بیان کرد: «امیدوارم با انجام این اقدامات بتوانیم رضایتمندی مردم و رانندگان را کسب کنیم چرا که در این شرایط خاص رانندگان همانند سال های گذشته قهرمانانه در روزهای سخت به کمک مردم برای جابه جایی کالاها شتافته اند.»

سهمیه ۶۰ لیتری بنزین به سفرهای تابستانی اختصاص خواهد یافت [به روز رسانی] – اسفند 98

بنیادی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق اعلام کرده است: «با توجه به شیوع بیماری کرونا قطعا سهمیه ۶۰ لیتری در ایام عید نوروز به خودروها اختصاص نخواهد یافت و این سهمیه در تابستان به کارت سوخت‌ها اختصاص می‌یابد.»

مصوبه مجلس درباره سهمیه بنزین نوروزی لغو شد [به روز رسانی] – اسفند 98

میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرده است: «با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور و تاکیدات ستاد مقابله با گسترش این ویروس مبنی بر ممنوعیت سفر در ایام نوروز، فعلا این مصوبه مجلس لغو شده است.»

با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا، در پیشنهادی که مطرح کرده ایم، زمان واریز این سهمیه ۶۰ لیتری به کارت های سوخت، به دولت واگذار شده است.

احتمال لغو سهمیه بنزین نوروز قوت گرفت [به روز رسانی] – اسفند 98

فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده است: «در حال حاضر هیچگونه تصمیمی مبنی بر تخصیص بنزین سفر گرفته نشده است. بعید می دانیم سهمیه بنزین نوروز با توجه به ویروس کرونا اختصاص پیدا کند چرا که این میزان سهمیه مردم را به سفر و گسترش ویروس کرونا تشویق می کند.»

همچنین ربیعی، سخنگوی دولت در این باره گفته است: «اختصاص سهمیه بنزین نوروزی در بحث بودجه سال آینده مطرح شده است؛ بودجه هم که هنوز به تصویب نهایی مجلس نرسیده و قطعا شامل ایام نوروز ۹۹ نخواهد شد. دولت از ابتدای اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت نسبت به محل تامین منبع مالی این نوع سهمیه بنزین دغدغه جدی داشت و معتقد بود باید به گونه‌ای عمل شود که به بسته‌های حمایت معیشتی حاصل از این طرح، آسیبی وارد نشود.»

وی در انتها اضافه کرد: «در صورت تصویب نهایی بودجه، تلاش دولت این خواهد بود که این سهمیه برای فرصتی مناسبت‌تر و ان‌شاءالله بعد از شکست کرونا مورد استفاده قرار گیرد.»

تکلیف سهمیه بنزین ۶ ماهه چه می شود؟ [به روز رسانی] – اسفند 98

شیوع ویروس کرونا برنامه های سفر را به چالش کشیده و موجب شده که نگرانی هایی برای سهمیه بنزین خودروها بعد از شش ماه به وجود آید که باید دید دولت چه تصمیمی برای حفظ سهمیه بنزین پس از فروردین ماه اتخاذ خواهد کرد.

طبق اعلام قرار است که سهمیه ۶۰ لیتری ماهانه بنزین افراد در صورت عدم استفاده به صورت خودکار به ماه بعد منتقل شود. البته با این توضیح که سقف بنزین موجود در کارت ۳۶۰ لیتر بوده و پس از شش ماه و در صورت عدم استفاده افراد از سهمیه ۳۶۰ لیتر، دیگر کارت سوخت آنان شارژ نخواهد شد؛ مگر اینکه که فرد از سهمیه بنزین خود استفاده کند.

به عبارت دیگر اگر فردی در طول این شش ماه مثلا ۳۰ لیتر از سهمیه بنزین خود استفاده کند، در ماه هفتم به جای سهمیه ۶۰ لیتر فقط ۳۰ لیتر در کارت سوخت وی واریز می شود.

این در حالی است که عده ای قصد داشتند از سهمیه بنزین خود در ایام نوروز و برای سفر استفاده کنند، اما ویروس کرونا برنامه های سفر را لغو کرده و نگرانی هایی برای سهمیه استفاده نشده به وجود آورده است. حتی ممکن است این افراد برای از دست ندادن سهمیه خود تدارک سفر ببینند که در این شرایط به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست.

شهرام رضایی، مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در این باره گفت: «در حال حاضر مشکلی وجود ندارد؛ چرا که سهمیه بندی از آبان ماه آغاز شده و تا آخر فروردین نیز ذخیره بنزین افراد حفظ خواهد شد.»

وی در پاسخ به اینکه آیا بهتر نیست برای رفع نگرانی این افراد، زمان شش ماهه در نظر گرفته شده برای این منظور افزایش یابد؟ گفت: «اگر قرار باشد تصمیمی مبنی بر تغییر شرایط فعلی اتخاذ شود، آن را اجرایی خواهیم کرد و هیچ مشکلی از نظر فنی برای تغییر  میزان ذخیره در کارت سوخت وجود ندارد.»

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه در حال حاضر از این بابت نگرانی وجود ندارد؛ چرا که قرار نیست آخر این ماه (اسفند) سهمیه ای کم شود یا به عبارت عامه سهمیه بنزین افراد بسوزد، تصریح کرد: «زمان شش ماهه انتهای فروردین به پایان می رسد. شرکت پخش فراورده های نفتی مجری است و اگر به ما ابلاغ شود که میزان ذخیره کارت افزایش یابد، این طرح را اجرایی می کنیم.»

آخرین خبر از سهمیه بنزین نوروز 99 [به روز رسانی]

محمدرضا رضایی کوچی عضو کمیسیون تلفیق بودجه لایحه سال ۹۹ کل کشور در تشریح نشست کمیسیون متبوعش اظهار داشت: «جلسه امروز با محور بررسی سهمیه‌بندی‌ها در طول ایام نوروز برگزار شد.»

وی افزود: «بنا بر مصوبه امروز کمیسیون تلفیق مقرر شد در ایام تعطیلات نوروز به ازای هر کارت سوخت ۱۲۰ لیتر اختصاص یابد. البته گفتنی است این ۱۲۰ لیتر بنزین در دو نوبت شارژ خواهد شد.»

وی بر همین اساس یادآور شد: «این ۱۲۰ لیتر سهمیه علاوه بر سهیمه معمول تخصیص ۶۰ لیتر به صورت ماهانه است؛ یعنی مجموعا برای تعطیلات نوروزی ۱۸۰ لیتر به هر کارت سوخت اختصاص می‌یابد. البته زمان شارژ و تخصیص این ۱۲۰ لیتر به دلیل موضوع ویروس کرونا هنوز مشخص نیست.»

در واقع این امکان وجود دارد که به دلیل عدم توصیه به مسافرت در پی شیوع کرونا، موضوع تخصیص سهمیه سوخت در راستای تسهیل سفرهای نوروزی رسما به تعویق افتاده یا به طور کلی از دستور کار خارج شود.

قول مساعد رئیس‌جمهور برای اختصاص سهمیه بنزین به 350 هزار معلول [به روز رسانی]

محمدرضا شهبازی، مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور درباره آخرین وضعیت صدور کارت‌های بنزین برای افراد دارای معلولیت گفت: «قرار بود، کارت سوخت جدید برای افراد دارای معلولیت که دارای خودروهایی با پلاک معلولان هستند، صادر کنند و سهمیه 40 درصد مازاد بنزین هم روی کارت آن‌ها ذخیره شود، اما مدتی است، شرکت تولید و پخش فرآورده‌های نفتی در پروسه صدور کارت با مشکلات اجرایی مواجه شده‌اند که در آخرین استعلام ما از این شرکت اعلام شد؛ سهمیه 40 لیتر بنزین مازاد نیز برای افرادی که کارت سوخت دریافت کرده‌اند، شارژ شده است.»

وی درباره تعداد کارت‌های صادر شده گفت: «ما آماری از کارت‌های سوخت تحویل داده شده در اختیار نداریم، اما قرار بود برای 27 هزار نفر کارت سوخت صادر شود.»

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان کشور با بیان اینکه یک میلیون و 500 هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی در کشور وجود دارد، گفت: «حداقل 554 نفر از این معلولان افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی هستند. بخشی از این افراد شاغل هستند یا برای دریافت خدمات درمانی، آموزشی و حتی مشارکت‌های اجتماعی نیاز به استفاده از خودرو برای تردد دارند با توجه به اینکه سیستم حمل و نقل عمومی هم برای این افراد مناسب سازی نشده است، در نتیجه خیلی از این افراد مجبور هستند به همراه خانواده‌شان تردد کنند.»

شهبازی خاطرنشان کرد: «در حال حاضر فقط به افراد دارای معلولیتی که خودروهایی با پلاک معلولیت دارند، کارت سوخت معلولان تعلق می‌گیرد. این افراد حدود 27 هزار نفر می‌شوند. در صورتی که حداقل نیاز معلولان در این بخش براساس برآوردهای ما حدود 350 هزار نفر است که یا خودشان یا افراد خانواده‌شان مالک خودرو بوده و این افراد را برای دریافت خدمات توانبخشی و… جابجا می‌کنند و سهمیه بنزین ویژه نیز دریافت نمی‌کنند و باید افزایش سهمیه بنزین نیز برای این افراد در نظر گرفته شود.»

وی تاکید کرد: «در سازمان بهزیستی پیگیری این موضوع هستیم تا این تعداد نیز از افزایش سهمیه بنزین بهره‌مند شوند؛ در این راستا نیز نامه نگاریی‌هایی با ریاست جمهوری انجام شده است و  رییس جمهور نیز به وزیر در این رابطه قول مساعد داده‌اند. همچنین نامه‌هایی برای وزیر کشور ارسال شده است تا تدبیری برای معلولانی شود که می‌خواهند در شهر تردد کنند و متاسفانه نمی‌توانند از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند. حتی سیستم‌هایی مانند اسنپ نیز پاسخگوی معلولان نیستند و حتی وقتی می‌بینند، فرد درخواست دهنده معلول است سفر خود را کنسل می‌کنند.»

وی ادامه داد: «در حال حاضر آن چیزی که وزیر کشور براساس پیگیری‌هایی که ما انجام داده‌ایم، دنبال کرده این است که موضوع را به کارگروه ویژه در هیات وزیران که اختصاص سهمیه بنزین را پیگیری می‌کنند، ارجاع داده‌  تا آنها تصمیم‌گیری کنند که برای این تعداد از معلولان سازمان بهزیستی چه اقدامی باید صورت گیرد.»

مدیر کل توانمندسازی بهزیستی کشور با اشاره به صدور کارت سوخت برای 27 هزار نفر از افراد دارای معلولیت تصریح کرد: «بالاخره این 27 هزار نفر کارت بنزین خود را دریافت کرده و ذخیره بنزین نیز برای آنها در نظر گرفته خواهد شد، اگرچه تا صدور کارت به دردسر می‌افتند و مشکلاتی برای آنها ایجاد خواهد شد، اما آن چیزی که برای ما در حال حاضر مهم است، احقاق حق تعداد کثیری از معلولان است که متاسفانه در این وضعیت نمی‌توانند کارهای خود را انجام دهند. از ابتدای دی ماه این موضوع به کارگروه ارجاع داده شده است، اما آنها هنوز پاسخی ارائه نداده‌اند. قطعا یک فرد دارای معلولیت ذهنی شدید که نمی‌تواند خودش خودرو داشته باشد و خانواده‌اش خودرو دارد و باید سهمیه بنزین به آنها نیز تعلق بگیرد.»

ثبت نام تاکسی‌های اینترنتی در سامانه «سماس» [به روز رسانی]

مرتضی ضامنی مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور  درباره سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی اظهار داشت: «تمامی فعالان حوزه‌های اینترنتی در حمل و نقل عمومی چه خودرو و چه موتورسیکلت موظف هستند اطلاعات خود را در سامانه سامانه اطلاعات سفر سماس وارد کنند.»

وی بیان داشت: «بر اساس این دستورالعمل تمامی فعالان حوزه‌های اینترنتی در بخش حمل و نقل باید پیمایش‌های خودشان را در این سامانه ثبت کنند و متناسب با پیمایشی که داشتند می‌توانند نسبت به دریافت سهمیه سوخت اقدام کنند.»

ضامنی افزود: «با راه‌اندازی این سامانه اقدامات به صورت سیستمی انجام می‌شود و دیگر زمان‌بر نخواهد بود و با ثبت پیمایش‌ها، استعلام‌های مورد نظر به صورت سیستمی انجام می‌شود و افراد می‌توانند سهمیه سوخت خود را در این حوزه دریافت کنند.»

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور اظهار داشت: «بر اساس این سامانه خودرو های دوگانه‌سوز و تک‌سوز استعلام‌های لازم را دریافت می‌کنند و هر ماه سهمیه سوخت آن‌ها اختصاص می‌یابد.»

وی ادامه داد: «در اجرای طرح سهمیه‌بندی سوخت وزارت نفت مدل جدیدی را ارائه کرد که آن هم پرداخت اعتباری مابه‌التفاوت قیمت پایه سوخت نسبت به آزاد بود و این اقدام برای اولین بار در کشور انجام می‌شود.»

ضامنی بیان داشت: «تاکسی‌های اینترنتی سرویس مدارس و آژانس‌ها به این شکل سوخت خود را دریافت می‌کنند و بر اساس پیمایشی که داشتند، سهمیه سوخت به آن‌ها اختصاص می‌یابد. تاکسی‌های اینترنتی می‌توانند بر اساس پیمایشی که داشتند تا سقف 300 لیتر سوخت دریافت کنند. آژانس‌ها و تاکسی‌های تلفنی هم ماهانه تا سقف 200 لیتر می‌توانند از این سهمیه سوخت استفاده کنند.»

وی یادآور شد: «سرویس‌های مدارس هم بر اساس آنچه که اعلام شده بود 120 لیتر سهمیه سوخت در طول هر ماه دارند و اگر خودرویی دوگانه‌سوز باشد 60 درصد از این سهمیه اختصاص می‌یابد.»

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور اضافه کرد: «در تاکسی‌های اینترنتی پیمایش آن‌ها متناسب با نرم‌افزار‌ها مشخص است و بر اساس همان پیمایش سهمیه سوخت ‌آن‌ها اختصاص خواهد یافت.»

ثبت پیمایش آژانس‌های تاکسی تلفنی، شرط دریافت سهمیه سوخت [به روز رسانی]

مرتضی ضامنی درباره نصب نرم‌افزار پیمایش سوخت در آژانس‌های تحت نظارت شهرداری‌ها و الزام رانندگان بر استفاده از آن، اظهار داشت: «با اجرای طرح سهمیه بندی سوخت و بر اساس مصوبات کارگروه مربوطه، دو ماه به آژانس‌های تاکسی تلفنی فرصت داده شد تا جهت برخورداری از سهمیه سوخت، پیمایش خود را به ثبت برسانند.»

وی افزود: «در این رابطه مقرر گردید آژانس‌های تاکسی تلفنی پس از دو ماه از اجرای طرح، جهت تداوم برخورداری از سهمیه سوخت گزارش عملکرد خود را به صورت بر خط اعلام نمایند. به این منظور زیرساخت لازم برای فعال سازی نرم افزار اختصاصی آژانس‌ها جهت نصب در دفاتر آنها فراهم شده است.»

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور مهم‌ترین موضوع در خصوص سهمیه‌بندی بنزین را، تخصیص سوخت بر مبنای پیمایش در این گروه خودرویی دانست و افزود: «با نرم افزاری که در آژانس‌ها فعال می‌شود ناوگان موظفند پیمایش خود را به سامانه مرکزی تخصیص سهمیه سوخت ارسال کنند و بر همین اساس میزان سهمیه سوخت آژانس‌های تاکسی تلفنی متناسب با میزان پیمایش آنها تعیین می‌گردد.»

این مسئول با اشاره به اینکه بستر فعالیت این نرم‌افزار در آژانس‌های زیرمجموعه شهرداری‌ها فراهم است، تاکید کرد: «الزام به نصب این نرم‌افزارها از ابتدای اسفند در دفاتر آژانس‌های تحت نظارت شهرداری‌ها اعلام شده است که امیدواریم تا پایان اسفند سال 98 بتوانیم پیمایش آنها را به صورت برخط به وزارت نفت اعلام نماییم.»

ضامنی گفت: «با استفاده از این نرم‌افزار تا پایان سال پیمایش این خودروها ثبت و سهمیه سوخت تخصیصی به آنها تا میزان 300 لیتر در ماه متناسب با میزان پیمایش شان خواهد بود. به دلیل افزایش یا کاهش میزان پیمایش و تعداد سرویس‌های فعال در برخی از شهرها این مدل توزیع به عدالت نزدیک‌تر است.»

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در پایان خاطرنشان کرد: «رانندگان می‌بایست به منظور اجرای راهکارهای پیش‌بینی شده در خصوص این تغییر رویکرد همکاری نمایند، در غیر این صورت سهمیه سوخت رانندگانی که نتوانند نسبت به ارائه گزارش پیمایش اقدام نمایند حذف خواهد شد.»

اختصاص 400 لیتر بنزین نوروزی به تاکسی‌های بین شهری تکذیب شد [به روز رسانی]

روز گذشته، مدیرکل مسافری سازمان راهداری از اختصاص ۴۰۰ لیتر بنزین یارانه‌ای در اسفند امسال و فروردین ۹۸ به تاکسی‌های بین شهری خبر داد. این اتفاق از ماه اسفند رخ می‌دهد و در بهمن ماه ۷۵۰ لیتر سوخت یارانه‌ای به کارت هوشمند تاکسی‌های بین شهری پلاک «ع» واریز می شود.

اما ساعتی پیش فاطمه‌ کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اختصاص 400 لیتر بنزین یارانه‌ای در اسفند امسال و فروردین 98 به تاکسی‌های بین شهری گفت: درحال‌حاضر این خبری که در فضای مجازی منتشر شده به شدت تکذیب می‌شود.

او ادامه داد: اگر سهمیه‌ای به عنوان سهمیه بنزین نوروزی یا نوعی دیگر باشد از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اطلاع رسانی می‌شود.

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه مدیر کل مسافر بری سازمان راهداری کشور این خبر را تایید کرده است، اضافه کرد: در واقع تصمیم گیرنده اصلی تخصیص سوخت به عهده شرکت پخش فرآوردهای نفتی است به طوری که باید وزارت کشور تایید نهایی را ابلاغ کند و بلافاصله ما هم اجرا می‌کنیم.

کاهی با اشاره به شایعاتی در خصوص تک نرخی شدن قیمت بنزین گفت: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی این موضوع را تکذیب می‌کند و به عنوان شرکت مجری، مصوبه‌ای در این زمینه به ما ابلاغ نشده است.

وی در مورد سامانه برای ثبت نام افراد متقاضی سرانه سوخت خانوار گفت: این موضوع در حوزه اختیارات و وظایف شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیست و سهمیه سوختی از جانب این شرکت از طریق هیچ سامانه‌ای به عنوان سهمیه سرانه خانوار، سوخت تخصیص داده نمی‌شود.

سهمیه بنزین تاکسی‌های غیرفعال باطل می‌شود [به روز رسانی]

علیرضا قنادان درباره سهمیه سوخت تاکسی‌های غیرفعال اظهار کرد: «در حال جمع‌آوری اطلاعات همه تاکسی‌هایی که پروانه فعالیتشان فاقد اعتبار است، هستیم تا به وزارت کشور ارسال کنیم.»

وی با اشاره به اینکه با ارائه این فهرست به وزارت کشور، سهمیه سوخت تاکسی‌های غیرفعال ابطال می‌شود، ادامه داد: «این آخرین فراخوان برای به روز شدن اطلاعات و تمدید اعتبار فعالیت تاکسیران‌هاست چرا که پیش از این، چند نوبت این موضوع اعلام شده است.»

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران تصریح کرد: «اگر تاکسی‌هایی که در تهران فعالیت می‌کنند، می‌خواهند چالشی برای سهمیه سوخت آنها ایجاد نشود باید نسبت به تمدید پروانه فعالیت خود در هفته جاری اقدام کنند، طبیعی است که تمدید پروانه بعد از ابطال سهمیه، آنها را با چالش مواجه کرده و زمان‌بر خواهد بود.»

حذف سهمیه سوخت تاکسی‌ های فاقد پروانه از اول اسفند [به روز رسانی]

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری اعلام کرده است: «تاکسی‌های فاقد پروانه تا ۳۰ بهمن فرصت دارند تا نسبت به دریافت و یا تمدید پروانه خود اقدام نمایند، در غیر اینصورت در گام نخست از اول اسفند ماه سهمیه سوخت عمومی این گروه از ناوگان حذف خواهد شد.»

سهمیه سوخت

افزایش سهمیه سوخت تاکسی های پایانه ‌ای و فرودگاهی [به روز رسانی]

علی‌رضا قنادان در مورد سرانجام سهمیه بنزین تاکسی‌های پلاک «ت» مستقر در ایستگاه‌های ویژه همچون ترمینال، پایانه‌های مسافربری، راه‌آهن و فرودگاه که بخشی از سرویس دهی آنها، بیرون شهر است و به نوعی فعالیت آنها برون‌ شهری محسوب می‌شود، اظهار کرد: «در مورد سهمیه سوخت این تاکسی‌ها تصمیماتی اخذ شده است که در حال حاضر موضوعات اجرایی آن در حال انجام است.»

وی با بیان این‌ که در حال حاضر تاکسی‌های دوگانه سوز 250 لیتر و تاکسی‌های بنزین‌سوز 400 لیتر سهمیه بنزین دارند، ادامه داد: «ولی این سهمیه برای تاکسی‌هایی که بیرون شهر فعال هستند به شدت کم است و به همین دلیل طی مصوبه‌ای مقرر شد که سهمیه سوخت تاکسی‌های بین شهری که در ایستگاه‌های ویژه مستقر هستند، افزایش پیدا کند.»

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران با بیان این‌که مابه‌التفاوت بنزین سهمیه‌ای با نرخ آزاد به حساب این رانندگان واریز می‌شود، گفت: «رانندگان می‌توانند این اعتبار ریالی را صرفا در جایگاه‌های سوخت استفاده کنند.»

وی در مورد تاکسی‌های پلاک «ت» فعال که در ایستگاه‌های شهری – برون‌شهری فعالیت می‌کنند نیز اظهار کرد: «تاکسی‌هایی که در خطوط بین شهری فعال هستند مثل تاکسی‌های آزادی-شهریار و …. از وضعیت سهمیه بنزین خود گلایه دارند؛ اما اطلاعات این رانندگان باید به ‌روزرسانی شود و هنوز در مورد بنزین آنها تصمیمی گرفته نشده است.»

واریز سهمیه ترمیمی وانت‌بارها، تاکسی‌ها و آمبولانس‌ها [به روز رسانی]

با توجه به اطلاعیه جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، سهمیه ترمیمی بنزین وانت‌بارها، تاکسی‌ها و آمبولانس‌ها، با سهمیه بهمن ماه واریز شد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، متن اطلاعیه صادر شده توسط روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره سهمیه ترمیمی وانت‌بارها، تاکسی‌ها و آمبولانس‌ها، به شرح ذیل است:

بدین‌وسیله به اطلاع تمامی دارندگان خودروهای وانت‌بار، تاکسی و آمبولانس می‌رساند بر اساس مصوبه هیأت محترم وزیران، مابه‌التفاوت سهمیه افزایش‌یافته این خودروها (مانده از آبان ماه و به میزان ۸۰ درصد سهمیه پایه) از تاریخ یکم بهمن ماه سال جاری هم‌زمان با واریز سهمیه بهمن ماه و طبق جدول ذیل، در کارت سوخت این هم‌وطنان شارژ شده و قابل استفاده است.

همچنین لازم به توضیح است سهمیه ترمیمی اختصاص‌یافته به وانت‌بارهای بنزین سوز، با توجه به اعمال ۱۰۰ لیتر از سهمیه مذکور در دی ماه، محاسبه و واریز شده است. »» خبر تکمیلی سهمیه سوخت وانت ها

جزییات سهمیه‌بندی سوخت براساس پیمایش برای ناوگان سواری [به روز رسانی]

مدیر کل دفتر حمل و نقل مسافر کشور اعلام کرده است: «اگر خودروی سواری کرایه بین شهری تردد یک سر خالی یا تردد درون شهری داشته باشد جزو پیمایش و عملکرد آن محسوب می‌شود و در میزان تخصیص سوخت این تردد‌ها دیده خواهد شد.»

داریوش باقرجوان درباره آخرین تصمیات میزان سوخت ناوگان سواری کرایه بین شهری اظهار داشت: «برای ناوگان سواری کرایه پلاک عمومی جاده‌ای در ماه‌های آبان، آذر و دی بیشترین سهمیه سوخت ماهانه یعنی 750 لیتر در نظر گرفته شد.»

وی افزود:‌ «با این حال این میزان سوخت کفاف تردد در برخی از مسیرها را نمی‌دهد و تردد در برخی از مسیرها نیاز به سوخت بیشتری دارد. شاهد آن هستیم این میزان سوخت جوابگوی مصرف 15 الی 20 روز برخی از رانندگان است و در مابقی روزهای ماه دچار مشکل در تامین سوخت مور نیاز می‌شوند.»

مدیر کل دفتر حمل و نقل مسافر کشور ادامه داد: «از این رو از طریق کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت کشور، نفت و سازمان مدیریت این مشکل رانندگان ناوگان سواری کرایه را پیگیری کردیم و قرار بر این شد در ابتدا بدون در نظر گرفتن میزان پیمایش، میزان سوخت تعیین در اختیار رانندگان قرار بگیرد اما در ادامه و در ماه آینده تخصیص سوخت براساس میزان پیمایش و عملکرد رانندگان باشد.»

باقرجوان در توضیح معیار ارزیابی پیمایش رانندگان ناوگان سواری کرایه گفت: «معیار ارایه سوخت براساس میزان پیمایش، صورت وضعیت‌های واقعی رانندگان است که مورد راستی آزمایی قرار می‌گیرند و در این‌ باره نکات لازم را در قالب بخش نامه‌هایی به شرکت‌های حمل و نقلی صادر و ابلاغ کرده‌ایم.»

وی با تاکید بر اینکه رانندگان از ارایه سوخت براساس پیمایش هیچ دغدغه و نگرانی‌ای نداشته باشند چراکه ضرایب تمام ترددها با جزییات در نظر گرفته شده است، افزود: «رانندگان به میزانی که پیمایش دارند سوخت یارانه‌ای دریافت می‌کنند. میزان سوخت براساس صورت وضعیتی که آنها صادر شود تعیین خواهد شد و تمام ریزفاکتورهای مورد نیاز را لحاظ کرده‌ایم.»

مدیر کل دفتر حمل و نقل مسافر کشور تاکید کرد: «اگر خودروی سواری کرایه بین شهری تردد یک سر خالی یا تردد درون شهری داشته باشد جزو پیمایش و عملکرد آن محسوب می‌شود و در میزان تخصیص سوخت این تردد‌ها دیده خواهد شد.»

باقر جوان با تاکید بر اینکه هنوز 25 درصد از ناوگان سواری کرایه در سامانه مربوطه ثبت نام نکرده‌اند، گفت: «همکاری و هماهنگی مستمر با تشکل‌های صنفی مرتبط در حال انجام است و تا پایان ماه جاری باید کارکرد ناوگان مورد نظر به کارگروه مذکور اعلام شود تا وزارت نفت براساس میزان پیمایش سقف سوخت یارانه‌ای را برای رانندگان اعلام کنند.»

وی اعلام کرد: «براساس اطلاعاتی که رانندگان در سامانه مربوطه ثبت کرده‌اند مابه التفاوت سوخت به شماره شبای افراد واریز می‌شود.»

باقرجوان با بیان اینکه به رانندگان جامانده از ثبت نام در سامانه یک ماه مهلت داده شده است، گفت: «البته یک ماه هم مهلت داده شده است.در حال حاضر ۳۳ هزار خودروی فعال در این ناوگان وجود دارد که هنوز اطلاعات ۶ هزار خودرو وارد این سامانه نشده است.»

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر ادامه داد: «بسیاری از این جمعیت ۶ هزاری به دلایلی مانند وضعیت خودرو هنوز نسبت به ثبت نام اقدام نکرده‌اند چرا عده‌ای خودروی خود را به صورت لیزینگی خریداری کرده‌اند با اینکه خودرو از طریق وکالت خریداری شده است بنابراین فرصت داده شده تا رانندگان بتوانند این موضوعات و مسایل را رفع کنند. در فرصت داده شده هم ٧۵٠ لیتر سوخت به تمام ناوگان اختصاص می‌یابد.»

وی با بیان اینکه سازوکار ثبت نام این رانندگان که دارای خودروی لیزینگی یا وکالتی هستند آماده کرده‌ایم، گفت: «رانندگان می‌توانند برای پیگیری این موضوع به ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مراجعه کنند.»

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر با اشاره به نحوه راستی‌ها آزمایی گفت: «صراحتا اعلام می‌کنیم که اگر راننده‌ای از این خودرو با سوخت یارانه‌ای برای تردد شخصی استفاده کند، از سهمیه مورد نظر محروم می‌شود. این موضوع را می‌توان پیگیری کرد چراکه میزان مصرف با میزان صورت وضعیت‌ها همخوانی نخواهند داشت. همچنین ترددها قابل رصد است. بنابراین اگر اعداد غیرمنطقی باشد نظارت‌ها را افزایش می‌دهیم و مراقب هستیم که رانندگان از اسناد یکدیگر به صورت غیر منطقی و غیر اصولی استفاده نکنند.»

30 هزار لیتر بنزین برای رانندگان آژانس واریز شد [به روز رسانی]

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: «تاکنون یک مرحله برای 30 هزار راننده آژانس، اطلاعات دریافت و سهمیه سوخت واریز شده است.»

شهرام رضایی، مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: «آژانس‌ها و تاکسی‌های تلفنی زیر نظر صنف هستند و صنف نیز زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است و از طریق صنف، اطلاعات فعالان آژانس‌ها و تاکسی‌های تلفنی به وزارت کشور ارسال می‌شود؛ پس فعالان این عرصه برای دریافت سهمیه سوخت خود، باید از صنف خود پیگیری کنند.»

رضایی با اشاره به اینکه برای رانندگان آژانس و تاکسی تلفنی سامانه‌ای جهت ثبت میزان پیمایش وجود ندارد، گفت: «در یک نوبتی که در تاریخ 11دی ماه سال جاری، سهمیه سوخت برای 30 هزار راننده آژانس واریز شد، احتمالا صنف مربوطه تأیید کرده که این خودروها مثلا به میزان 200 لیتر پیمایش داشته‌اند؛ البته قرار شده که دو ماه به صنف مربوط به فعالیت رانندگان آژانس فرصت داده شود که سامانه‌ای برای خود ایجاد کنند.»

وی ادامه داد: «تا زمانی که سامانه‌ای مشخص برای رانندگان آژانس و تاکسی تلفنی ایجاد شود، قرار بر این است که به صورت اعلام لیستی از سوی صنف به وزارت کشور و از وزارت کشور به وزارت نفت، سهمیه‌هایی به افراد حاضر در این لیست ها، به همان صورت که در یک نوبت واریز شد، پرداخت شود.»

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی خاطرنشان کرد: «در واقع در حال حاضر هر شخصی که در آژانس و تاکسی تلفنی کار می کند و تاکنون سهمیه سوختی برای فعالیت خود نگرفته است، با مراجعه به صنف خود، پیگیر این موضوع شود که نامش در لیستی که به وزارت کشور ارسال می شود، قرار گیرد.»

وی افزود: «شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مجری سهمیه بندی بنزین است و آنچه از سهمیه‌ها به رانندگان آژانس در یک نوبت تخصیص پیدا کرده، بر اساس لیستی بوده که از وزارت کشور به ما داده شده است، پس هر نوع پیگیری باید از طریق صنف و از وزارت کشور صورت گیرد.»

حذف سهمیه سوخت تاکسی‌های فاقد پروانه و غیرفعال [به روز رسانی]

به منظور ساماندهی تاکسی های غیرفعال و خروج تاکسی های غیرمجاز از چرخه حمل و نقل عمومی پایتخت؛ سهمیه سوخت و مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا برای تمامی تاکسی های فاقد پروانه تاکسیرانی معتبر شهر تهران حذف می شود.

در صورتی که تاکسیرانان فاقد پروانه تاکسیرانی معتبر، بابت صدور و یا تمدید پروانه تاکسیرانی اقدام نکنند، سهمیه سوخت تاکسی آنها حذف و کارت سوخت آنها پس از این غیرفعال خواهد شد.

متقاضیانی که در فرآیند تمدید و یا صدور پروانه تاکسیرانی هنگام مراجعه به دفاتر هماهنگی امور اداری تاکسیرانانی با مشکلی مواجه شوند، می توانند برای علت یابی و رفع آن، به سایت سازمان تاکسیرانی شهر تهران به نشانی https://b2n.ir/300878 مراجعه کنند.

دردسرهای بنزینی مضرب 3.99 [به روز رسانی]

شرکت ملی پخش فراورده های نفتی اعلام کرده است، دلیل فرار سهمیه های بنزین از کارت سوخت، رعایت نکردن سوخت گیری صحیح است، زیرا افراد پیش از پایان روند سوخت گیری،‌ کارت را از کارت خوان خارج می کنند و به این صورت یک تا ۴ لیتر سهمیه از کارت سوخت آن ها حذف می شود. با این حال، شایعات مطرح شده در فضای مجازی، هم اینک شرکت ملی پخش فراورده های نفتی را بر آن داشته تا با صدور اطلاعیه ای درباره این موضوع شفاف سازی کند.

میزان سوخت گیری به صورت پیمانه ای از کارت کسر می‌شود [به روز رسانی]

این شرکت اطلاعیه ای منتشر کرده و در آن عملکرد سامانه هوشمند سوخت هنگام سوخت گیری توضیح داده شده است. بر این اساس سامانه هوشمند سوخت به گونه ای طراحی شده است که با وارد کردن کارت در کارت‌خوان و مشخص شدن مقدار سهمیه، ابتدا 3.99 لیتر (که در این سیستم، یک پیمانه تعریف شده است) از سهمیه کسر می‌شود. پس از آن، سوخت‌گیری آغاز می شود تا این که پیمانه اول به اتمام برسد. سپس، با گذر کردن میزان سوخت گیری از سقف پیمانه اول، مجدد 3.99 لیتر دیگر از سهمیه کم می‌شود و با ادامه سوخت گیری این فرایند به صورت پیمانه ای تا انتهای سوخت‌گیری تکرار خواهد شد.

دلیل غیب شدن «تا حدود 4 لیتر» از کارت ها و راهکار جبران آن

این اطلاعیه، دلیل کسر شدن تا 4 لیتر از کارت های سوخت، همزمان با بیرون کشیدن کارت سوخت از کارت خوان در حین سوخت گیری را نیز به همان موضوع پیمانه ای کسر شدن ذخیره کارت سوخت نسبت داده و می افزاید:

اگر در حین سوخت‌گیری کارت از کارت‌خوان بیرون کشیده شود، مقداری که باقی مانده پیمانه 3.99 لیتری است، از سهمیه آن کارت کسر می‌شود. (برای مثال اگر فرد، 2 لیتر سوخت‌گیری کرده است و کارت را بیرون بکشد 1.99 لیتر بیشتر از سهمیه آن کارت کم می‌شود). اما اگر همان کارت، دوباره وارد همان کارت‌خوان شود، سهمیه‌ای که بیشتر از لیتراژ برداشت‌ شده از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می‌شود. شرکت ملی پخش فراورده های نفتی در عین حال تاکید کرده است که در صورت خارج کردن زود هنگام کارت سوخت از کارت خوان جایگاه، سوخت‌گیری قطع می شود و لیتراژ مذکور از سهمیه کسر می‌شود، لیکن صرفاً به اندازه لیتراژ سوخت‌گیری شده، هزینه محاسبه خواهد شد.

چگونه بنزین بزنیم تا مقدار اضافه از کارت کسر نشود؟

در اطلاعیه شرکت ملی پخش، مجدد بر نحوه صحیح سوخت گیری با کارت هوشمند سوخت تاکید شده است. بر این اساس، متقاضی سوخت ابتدا باید کارت سوخت را داخل کارت خوان قرار دهد، رمز آن را وارد کند، نازل را بردارد و سوخت گیری را آغاز کند اما پس از اتمام سوخت گیری، وی باید قبل از هر اقدامی، ابتدا نازل را به درستی سرجای خود، قرار دهد. سپس با مشاهده پیام «کارت را بردارید» کارت سوخت خود را از کارت خوان خارج کند. این اطلاعیه می افزاید:

«هموطنان عزیز توجه کنند که از برداشتن کارت سوخت از کارت خوان قبل از قرار دادن نازل در جای خود، باید جداً خودداری کنند».

سخنگوی شرکت پخش: محاسبه ای لازم نیست، فقط صحیح بنزین بزنید

پس از اطلاعیه شرکت ملی پخش، برخی  رسانه ها با اشاره به فرایند فنی کسر مقدار سوخت از کارت ها، این گونه اعلام کردند که برای کسر نشدن اضافه بنزین از کارت سوخت، شهروندان به هنگام سوخت گیری باید محاسبه کنند که مثلاً برای دریافت حدود 20 لیتر بنزین، چه میزان باید بنزین بزنند تا بنزین اضافه از کارت سوخت آن ها کسر نشود . با این حال، «کاهی» سخنگوی شرکت نفت این گمانه ها را رد و تاکید کرد: «هیچ لزومی ندارد شهروندان در هنگام سوخت گیری محاسبه ای انجام دهند . اصلا قرار نیست کسی کاری انجام دهد. این اشتباهی است که از سوی  شبکه های اجتماعی هم به آن دامن زده می شود.»

وی افزود: «تنها کاری که یک شهروند لازم است انجام بدهد این است که در زمان پخش شدن پیام “لطفا کارت خود را بردارید” سریع اقدام به برداشتن کارت خود کند تا هیچ مشکلی پیش نیاید و بنزین از روی کارت کسر نشود.»

منطق مبهم مکانیزم پیمانه ای کارت سوخت

اگر چه شرکت ملی پخش فراورده های نفتی دلیل طراحی سامانه هوشمند سوخت به صورت یاد شده را «جلوگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت در حین سوخت گیری» ذکر کرده، اما باز معلوم نیست چرا سامانه به این صورت طراحی شده است؟ به عنوان یک فرضیه، ممکن است موضوع، به غیر برخط بودن سامانه سوخت و امکان عملیات تقلب مربوط باشد. در عین حال هر چه که هست، به نظر می رسد ایجاد ملاحظات این چنینی برای یک فرایند بسیار پرتکرار در جایگاه های سوخت کشور، می تواند نارضایتی تدریجی از سامانه سوخت را رقم بزند و شاید بهتر باشد با یک برنامه زمان بندی، این رویه اصلاح شود. علاوه بر این اطلاع رسانی دیرهنگام در این باره نیز باعث شده تا به دلیل اشکال در نحوه سوخت گیری بخشی از سهمیه مردم بسوزد. اشکالی که غیرقابل توجیه است و با اطلاع رسانی به موقع می شد جلوی وقوع آن را گرفت.

پشت پرده غیب شدن سهمیه ها از کارت سوخت [به روز رسانی]

همزمان با سهمیه‌بندی بنزین،‌ صاحبان خودروها با مراجعه به جایگاه‌های سوخت اعلام می‌کردند که سهمیه بنزین آنها در هر بار سوختگیری بیش از 2 لیتر کم می شود. همین امر سبب شد تا تصور کم فروشی جایگاه ها تقویت شود و متهم اول این موضوع کارگران جایگاههای سوخت باشند.

البته در این زمینه بررسی هایی صورت گرفت که نشان می داد،‌ جایگاه ای سوخت کم فروشی ندارند اما همچنان کم شدن سهمیه از کارت سوخت ادامه داشت.

بعد از آن بود که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اعلام کرد دلیل فرار سهمیه های بنزین از کارت سوخت،‌عدم رعایت سوخت گیری صحیح است زیرا افراد پیش از پایان روند سوختگیری،‌ کارت را از کارتخوان خارج می کنند و به این صورت شاهد کاهش یک تا 4 لیتری سهمیه از کارت سوخت هستیم.

با رعایت این موارد نیز گره ای از این مشکل باز نشد و همچنان این سهمیه ها بودند که به صورت عجیب و غریب غیب می شدند.

با بالا گرفتن این موضوع،‌ حالا شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اطلاعیه جدیدی صادر کرده و پرده از راز غیب شدن سهمیه های بنزین برداشته است.

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در پی انتشار برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر کاهش سهمیه سوخت هنگام سوختگیری اعلام کرده که طراحی سامانه هوشمند سوخت جهت جلوگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت در حین سوخت‌گیری، بدین‌صورت است که با وارد کردن کارت در کارت‌خوان و مشخص شدن مقدار سهمیه، با شروع سوخت‌گیری، ابتدا 3,99 لیتر از سهمیه کسر می‌شود و شروع به سوخت‌گیری می‌کند.

پس از اتمام پیمانه اول، 3,99 لیتر دیگر از سهمیه کم می‌شود و مجددا سوخت‌گیری ادامه پیدا می‌کند و این فرایند به‌صورت پیمانه پیمانه تا انتهای سوخت‌گیری ادامه می‌یابد.

اگر در حین سوخت‌گیری کارت از کارت‌خوان بیرون کشیده شود مقداری که باقیمانده 3,99 لیتر است از سهمیه آن کارت کسر می‌شود (برای مثال اگر دو لیتر سوخت‌گیری کرده است و کارت را بیرون بکشد 1.99 لیتر بیشتر از سهمیه آن کارت کم می‌شود) و اگر همان کارت، دوباره وارد همان کارت‌خوان شود، سهمیه‌ای که بیشتر از لیتراژ برداشت شده از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می‌شود.

در این اطلاعیه تاکید شده که در صورت خارج کردن زودهنگام کارت سوخت از کارتخوان جایگاه، سوختگیری قطع می شود و لیتراژ مذکور از سهمیه کسر میشود، لیکن صرفاً به اندازه لیتراژ سوختگیری شده، هزینه محاسبه خواهد شد.

این اطلاعیه نشان می دهد که غیب شدن سهمیه ها در واقع عدم اطلاع مردم از پیمانه هایی بوده که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برای سوخت گیری در نظر گرفته اما کسی را از آن مطلع نکرده است.

برای جلوگیری از کم شدن سهمیه ها افراد باید در هنگام سوختگیری مضربی از عدد 3.99 را انتخاب کنند تا میزان بنزین دریافتی با عدد کسر شده از کارت سوخت برابر باشد.

به این معنا که به جای دریافت 4 لیتر بنزین،‌همان عدد 3.99 را رعایت کنند و یا به جای آنکه 8 لیتر بنزین راهی باک خودروی خود کنند،‌ عدد 7.98 لیتر را در نظر بگیرند زیرا اگر این عدد به 7.99 لیتر برسد، عملا 3.98 لیتر بنزین از سهمیه آنها کسر خواهد شد.

در موارد دیگر نیز به همین صورت است. به طور مثال،‌ به جای دریافت 12 لیتر بنزین،‌ با مشاهده عدد 11.97 لیتر،‌ سوختگیری را متوقف کنند.

مابه‌التفاوت نقدی، جایگزین سهمیه سوخت سواری‌های کرایه شد [به روز رسانی] – 25 دی ماه

مدیرکل دفتر حمل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرد: «از ابتدای بهمن ماه کف و سقف سهمیه سوخت سواری‌های کرایه پلاک عمومی بین شهری حذف شده و بر اساس طرح پیمایشی شدن، مابه‌التفاوت آن طبق عملکرد و پیمایش رانندگان به شماره حساب‌شان واریز می شود.»

داریوش باقر جوان در این باره گفت: «حدود ۴۰ هزار دستگاه سواری کرایه پلاک عمومی بین شهری در کشور وجود دارد که از این تعداد ۳۵ هزار دستگاه فعال هستند و بقیه آن‌ها به دلایل مختلفی مانند نداشتن معاینه فنی غیر فعال‌اند. همه رانندگان سواری‌های کرایه بین ‌شهری که می‌خواهند از سهمیه سوخت استفاده کنند باید تا اول بهمن ماه امسال، نسبت به دریافت کارت هوشمند و ثبت اطلاعات لازم‌شان اقدام کنند.»

وی با بیان اینکه ثبت نام برای کارت هوشمند سوخت به صورت اینترنتی است، افزود: «رانندگان برای اینکه مشکلی در دریافت سهمیه سوخت آن‌ها از بهمن ماه به بعد به وجود نیاید باید در سایت اینترنتی پیش‌بینی شده برای آن وارد شده و نسبت به وارد کردن اطلاعات مورد نیازشان از جمله شماره شبا اقدام کنند تا کارت هوشمند خود را دریافت کنند چرا از این تاریخ به بعد کف و سقف سهمیه سوخت رانندگان حذف خواهد شد.»

مدیرکل دفتر حمل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: «تا کنون بیش از ۱۸ هزار راننده سواری پلاک عمومی نسبت به دریافت کارت هوشمند و ثبت نام اینترنتی اقدام کرده‌اند و همه آن‌ها برای بهره‌مندی از این مزیت باید تا قبل از اول بهمن ماه این کار را انجام دهند در غیر صورت مشمول آن نمی‌شوند.»

باقرجوان گفت: «درباره پیمایشی شدن سهمیه سوخت همه رانندگان پلاک عمومی بین‌شهری باید در قالب این طرح ثبت نام اینترنتی برای دریافت کارت هوشمند را انجام دهند چرا که کف و سقف سهمیه سوخت آن‌ها برداشته خواهد شد و بر اساس عملکردشان به آن‌ها سوخت می‌دهیم.»

وی اظهار کرد: «مد نظر سازمان راهداری برای سهمیه سوخت رانندگان بین‌شهری این بود که بر اساس پیمایش صورت گرفته به آن‌ها سوخت تعلق گیرد اما نتیجه این شد که رانندگان در انتهای هر ماه عملکرد وپیشمایش‌شان ثبت خواهد شد و نهایتا بر اساس آن مابه‌التفاوت آن به شماره حساب شبایی که اعلام کرده‌اند واریز می‌شود.»

سقف سهمیه سوخت وانت بارها برداشته شد [به روز رسانی] – 15 دی ماه

به گفته مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای «ضرورت دارد از ابتدای بهمن‌ماه، وانت‌بارهایی که در جاده‌های بین شهری تردد می‌کنند،‌ اسناد حمل یعنی بارنامه دریافت کنند و در صورت دریافت بارنامه، تردد آنها ثبت و پیمایش آنها محاسبه می‌شود و معادل آن پیمایش سوخت به ناوگان وانتی اختصاص می‌یابد.»

برای وانت‌بارها کم مصرف 300 و برای وانت‌بارها پر مصرف 400 لیتر به صورت علی‌الحساب در نظر گرفته شده است.

این سهمیه از ماه آینده (بهمن 98) بر اساس اسناد حمل به وانت‌بارها سوخت تعلق می‌گیرد.

صاحبان و رانندگان این ناوگان باید تا اول بهمن 98 کارت هوشمند را دریافت کنند تا بتوانند بارنامه حمل بگیرند.

از تمام صاحبان و رانندگان وانت بارها تقاضا می‌ شود به مراکز مجاز صدور کارت هوشمند در سراسر کشور مستقر در پایانه‌های ادارات کل برای ثبت نام مراجعه نمایند.

عبدالهاشم حسن‌نیا تاکید کرد: «جداول شاخص‌های اندازه گیری سوخت بر اساس پیمایش ناوگان وانت‌بار در حال آماده سازی است. در جداول سقفی وجود ندارد و در ازای ارائه هر تعداد اسناد حمل، سوخت تخصیص داده می‌شود.»

حسن نیا با اشاره به رانندگانی که تاکنون نسبت به ثبت نام کارت‌های هوشمند اقدام نکرده اند، تاکید کرد: «این افراد باید به مراکز ثبت نام کارت هوشمند در سراسر کشور مراجعه و نسبت به دریافت آن اقدام کنند. این مراکز شامل ادارات کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان‌ها، نمایندگی‌های سازمان در شهرستان‌ها، مراکز صدور  کارت هوشمند در پایانه‌های بار کشور می‌شود. همچنین با مراجعه به سایت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای می‌توانند نزدیک‌ترین محل صدور کارت هوشمند به محل سکونت یا کار خود را شناسایی کنند.»

وی بیان کرد: «هزینه دریافت کارت هوشمند ناوگان وانت بار 20 هزار تومان و کارت هوشمند راننده نیز 20 هزار تومان در نظر گرفته شده است. مالکان و رانندگان وانت‌بار با در اختیار داشتن رسید کارت هوشمند راننده و ناوگان می‌توانند نسبت به دریافت بارنامه اقدام کنند.»

سهمیه بنزین وانت های فاقد کارت سوخت قطع می شود [به روز رسانی] – 11 دی

به گفته مدیرکل حمل و نقل کالا سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای: «اگر رانندگان وانت‌بارهای برون شهری تا اول بهمن ماه امسال کارت هوشمند دریافت نکنند، سهمیه بنزین آن‌ها قطع خواهد شد.»

این تهدید عملا به معنی حذف شدن سوخت سهمیه ای در نظر گرفته شده برای این دست وانت هاست، چرا که در شرایط عدم وجود کارت سوخت، امکان استفاده از بنزین با نرخ آزاد (3000 تومان) وجود دارد.

سهمیه بنزین ویژه سفرهای نوروزی [به روز رسانی] – 10دی

وزیر گردشگری و میراث فرهنگی اعلام کرده است: «سهمیه بنزین ویژه ای برای ایام سفر نوروزی مردم در نظر گرفته شده است.»

مونسان، در ارتباط تلفنی با برنامه پیگیری شبکه خبر با بیان اینکه موضوع بنزین برای سفرهای نوروزی به یکی از دغدغه های  مردم تبدیل شده است افزود: «مردم نگران سهمیه بنزین نوروز نباشند و دولت در این زمینه همراهی خواهد کرد. موضوع اختصاص سهمیه بنزین برای سفر های نوروزی در دولت مطرح خواهد شد.»

علت کاهش سهمیه بنزین از کارت سوخت چیست؟ [به روز رسانی] – 9 دی

شهرام رضایی مدیر برنامه ریزی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به کاهش 2 لیتری سهمیه بنزین در صورت زود برداشتن کارت سوخت گفت: «برای اینکه مشکلی در کاهش سوخت از کارت خود در زمان سوختگیری نداشته باشند باید پس از فرایند سوختگیری منتظر قطع ارتباط از مرکز باشند در غیر اینصورت ممکن است باعث کاهش لیتر از کارت سوخت شود.»

او ادامه داد: «علت این موضوع این است که ابتدا باید حتما نازل سوختگیری سر جای خود قرار گیرد، به طوری که بر روی صفحه نمایشگر دستگاه سوخت پیغام لطفا صبر کنید مشاهده می‌شود، بعد از آن صاحب خودرو باید کارت خود را از سیستم خارج کند.»

مدیر برنامه ریزی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی  تصریح کرد: «هموطنان باید توجه داشته باشند که نخست نازل باید بر سرجای خود قرار گیرد و پس از قطع کامل دستگاه کارت خود را بردارند.»

سهمیه سوخت خودروهای معلولان و جانبازان افزایش یافت [به روز رسانی] – 8 دی

سهمیه تخصیصی به خودروهای سواری دارای پلاک معلولان و جانبازان برای خودروهای بنزین سوز به میزان 100 لیتر و خودروهای دوگانه سوز به میزان 70 لیتر در ماه است (میزان 40 لیتر به سهمیه قبلی اضافه شده است که با تعویض کارت سوخت فعلی و صدور کارت جدید قابل بهره ­برداری خواهد بود). تولید و ارسال کارت سوخت جدید برای این دسته از خودروها در حال انجام است و نیاز به هیچگونه اقدام خاصی توسط مالکان نیست.

ضمناً به اطلاع آن دسته از معلولان و جانبازان که پلاک خودروی آنها خاص معلولان و جانبازان نیست می‌رساند، جهت دریافت سهمیه مازاد 40 لیتر، لازم است ابتدا از طریق سازمان­های مربوطه (بهزیستی و بنیاد جانبازان) و پلیس راهور نسبت به تغییر پلاک خودروی خود اقدام کنند تا امکان تولید و ارسال کارت سوخت جدید آنها مهیا شود.

4 هزار کارت سوخت با سهمیه 600 لیتر میان رانندگان تاکسی ون توزیع شد [به روز رسانی – 5 دی ماه]

علیرضا قنادان مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در خصوص سهمیه بنزین خودروهای تاکسی ون اظهار کرد: «با رایزنی‌های انجام شده با مجموعه دولت مقرر شد که سهمیه بنزین تاکسی‌های ون از 400لیتر به 600 لیتر افزایش یابد و قرار بود که این مهم از آذرماه عملیاتی شود.»

وی با بیان اینکه برای دریافت سهمیه بنزین 600 لیتری، لازم است که کارت سوخت خودروی ون تغییر کند، توضیح داد: «با اینکه مقرر شده بود که سهمیه جدید تاکسی‌های ون از آذرماه اعمال شود اما به دلیل طولانی شدن فرآیند صدور کارت‌های سوخت جدید اجرای این تصمیم به اول دی ماه موکول شد اما دقت داشته باشید که در کارت سوخت رانندگان تاکسی ون، در اول دی ماه علاوه بر سهمیه 600 لیتری، 200 لیتر مازاد که ما به التفاوت سهمیه بنزین آذرماه است نیز در کارت سوخت رانندگان شارژ می‌شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: «در مرحله اول حدود 5000 راننده تاکسی ون تهران جهت دریافت کارت سوخت‌های جدید به دولت معرفی شدند.»

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران اشاره کرد: «با توجه به ضوابط موجود تنها رانندگان تاکسی ون فعال در حمل‌ و نقل عمومی که دارای پروانه معتبر تاکسیرانی بوده‌اند جهت دریافت سهمیه سوخت 600 لیتر به وزارت کشور معرفی شده‌اند و خودروهای فاقد پروانه معتبر تاکسیرانی مشمول دریافت 200 لیتر مازاد نخواهند بود.»

وی اشاره کرد: «برای مساعدت ویژه با افرادی که پروانه معتبر تاکسیرانی نداشته‌اند نیز سازمان از هفته جاری شرایط ویژه‌ای برای تسهیل در فرآیند تمدید پروانه هوشمند رانندگان این خودروها در نظر گرفته که توصیه می‌کنم این افراد برای تمدید پروانه به دفاتر هماهنگی امور اداری تاکسیرانی مراجعه نمایند تا بلافاصله جهت صدور کارت سوخت با سهمیه 600 لیتر به وزارت کشور معرفی شوند.»

اختصاص سهمیه ویژه به خودروهای پلاک معلولان [به روز رسانی – 5 دی ماه]

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده است: «افرادی که کارت سوخت آن‌ها به عنوان معلولین و جانباز تایید شده این ماه ۴۰ لیتر اضافه‌تر از سهمیه قبل به آن‌ها اختصاص داده می‌شود.»

حمل‌و‌نقل ۱۴.۷٪ گران شد [به روز رسانی – 1 دی]

مرکز آمار ایران با اعلام نخستین نرخ تورم ماهانه پس از ۳ برابر شدن قیمت بنزین در ۲۴ آبان ماه گذشته مدعی شد که سطح عمومی قیمت‌ها در آذرماه تنها ۳.۲ درصد افزایش یافته است.

پیشتر بانک مرکزی ایران وعده داده بود که مجموع اثر تورمی سالانه افزایش ۵۰ درصدی بهای بنزین سهمیه‌ای و ۳ برابر کردن قیمت بنزین آزاد از ۴ درصد فراتر نخواهد رفت.

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور از واریز ما به التفاوت سهمیه سوخت سرویس مدارس و آژانس‌هایی که اطلاعات ثبت شده آنها صحیح باشد تا 10 دی ماه خبر داد.

مرتضی ضامنی،در خصوص سهمیه اختصاص یافته به رانندگان سرویس مدارس اظهار داشت:« سرویس‌های مدارسی که در قالب سامانه پایش ناوگان دانش آموزی «سپند» ساماندهی شده‌اند را به عنوان گروه جدیدی که سهمیه سوخت به آنها تعلق می‌گیرد معرفی کردیم.»

وی افزود: «بر این اساس میزان میانگین پیمایش مسافت منزل تا مدرسه دانش آموزان، احصاء گردیده و پس از تأیید توسط شهرداری‌های مربوطه، سهمیه به خودروها تخصیص داده شده است.»

ضامنی عنوان کرد: «در این خصوص در کارگروه مربوطه پس از بررسی‌های لازم، میزان سهمیه تعلق گرفته به سرویس مدارس تا سقف 120 لیتر برای خودروهای تک سوز و تا سقف 80 لیتر برای خودروهای دو گانه سوز سهمیه بنزین اختصاص می‌یابد.»

وی متذکر شد: «آن دسته از رانندگان سرویس مدارس که تا 20 آذر اطلاعات خود را تکمیل نمودند و از جانب شهرداری‌ها تأئید و اطلاعاتشان صحیح می‌باشد تا 10 دی ماه ما به التفاوت ریالی سهمیه سوخت به حساب شبا که در سامانه معرفی کرده‌اند توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی واریز خواهد شد.»

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در خصوص سهمیه آژانس‌ها نیز بیان کرد: «در خصوص آژانس‌ها و تاکسی تلفنی هم آن دسته از رانندگان که تا 15 آذر اطلاعات آنها برای ما ارسال گردیده و اطلاعاتشان صحیح می‌باشد هم تا 10 دی ماه مابه‌التفاوت ریالی سهمیه سوخت به حساب آنها واریز می‌شود.»

این مسئول در پایان گفت: «تا کنون اطلاعات حدود 88 هزار و 753 راننده سرویس مدرسه ثبت شده و توسط شهرداری‌ها مورد تأیید قرار گرفته است.»

قیمت تمام شده هر لیتر بنزین برای دولت چقدر است؟ [به روز رسانی]- 22 آذر

رئیس هیئت مدیره کانون جایگاه داران گفت: «قیمت تمام شده هر لیتر بنزین برای دولت 4 تا 5 هزار تومان است اما اینکه گفته می شود بنزین در کشور ما خیلی ارزان است یک تحلیل اشتباه است، بلکه قیمت بنزین باید نسبت به سبد درآمدی مردم سنجیده شود.»

رئیس هیئت مدیره کانون جایگاه داران اظهار کرد: «طبق اطلاعیه شماره 8 شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی مصرف سوخت از 96 تا 98 میلیون لیتر در هشت ماهه اول امسال به 75 میلیون لیتر پس از اجرای طرح سهمیه بندی رسیده و طبق اطلاعات میدانی به دست آمده از استانها، بیش از 30 درصد در مصرف بنزین معمولی کاهش داشتیم.»

همایون صالحی در خصوص مصرف بنزین سوپر گفت: «حدود دو سال است که بنزین سوپر به دلیل تحریم ها کمتر عرضه شده و بیشتر صادر می شود و البته بنزین سوپر در تهران به دلیل مسائل سیاسی به مقدار بیشتری عرضه می شود.»

وی گفت: «طبق آخرین آمارها، مصرف بنزین سوپر از یک میلیون لیتر مصرفی به حدود 400 هزار لیتر رسیده است.»

رئیس هیئت مدیره کانون جایگاه داران با بیان اینکه مصرف بنزین سوپر به شدت پایین آمده گفت: «با ماندن بنزین سوپر در مخزن، فضای خالی مخازن در زیر زمین بیشتر شده و با تغییر حجم، تبخیر افزایش پیدا می کند و جایگاه داران هم ضرر خواهند کرد.»

وی با اشاره به اینکه تغییر قیمت، میزان مصرف را فقط در یک بازه کوتاه مدت کاهش می دهد بیان کرد: «روش منطقی و عقلانی برای کاهش مصرف سوخت توسعه حمل و نقل عمومی و زیرساخت های مربوطه است.»

صالحی در خصوص قیمت تمام شده هر لیتر بنزین اظهار داشت: «طبق گفته ها، قیمت تمام شده هر لیتر بنزین برای دولت 4 تا 5 هزار تومان است. اینکه گفته می شود بنزین در کشور ما خیلی ارزان است یک تحلیل اشتباه است، بلکه قیمت بنزین باید نسبت به سبد درآمدی مردم سنجیده شود.»

مصرف روزانه بنزین ۲۲ میلیون لیتر کاهش یافت [به روز رسانی]- 18 آذر

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، «امیر وکیل‌زاده در این باره گفت: با اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت در کشور، مصرف روزانه بنزین کشور از میانگین روزانه نزدیک به ۹۹ میلیون لیتر به حدود ۷۷ میلیون لیتر در روز رسیده است که این رقم حاکی از صرفه ‌جویی ۲۲ میلیون لیتری در مصرف روزانه بنزین کشور است.»

وی مصرف روزانه بنزین کشور از ابتدای آبان ماه سال جاری تا پایان روز پنج‌شنبه، ۲۳ آبان ماه سال جاری (یک روز قبل از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین) را به طور میانگین ۹۸ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر در روز اعلام کرد و افزود: «این میزان در مدت مشابه سال گذشته (یکم تا بیست و سوم آبان ماه سال ۹۷) به طور میانگین ۸۹ میلیون لیتر در روز بوده است.»

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید کرد: «متوسط مصرف روزانه بنزین کشور از روز ۲۴ آبان ماه سال جاری تا پایان روز جمعه، ۱۵ آذرماه سال جاری (پس از اجرای طرح سهمیه‌ بندی بنزین) به ۷۶ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر در روز رسیده است که این رقم معادل روزانه ۲۲ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر کمتر از ۲۳ روز ابتدایی آبان ماه سال جاری بوده است.»

بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومانی را نه مردم می‌خواهند نه جایگاه‌داران [به روز رسانی] – 16 آذر 98

به گفته عضو هیئت مدیره کانون جایگاه داران کشور «با توجه به این‌که پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی، قیمت بنزین سوپر به ۳۵۰۰ تومان در هر لیتر افزایش یافته و این بنزین بدون سهمیه به مردم عرضه می‌شود، استقبال از این فرآورده نفتی تاحد قابل توجهی کاهش یافته است.»
وی افزود: «عرضه بنزین سوپر برای جایگاه داران نیز مقرون به صرفه نیست و اکنون اکثر جایگاه‌ها فاقد بنزین سوپر است.»

از سوی دیگر خودروهای مدرن که به بنزین سوپر نیازمندند نیز به علت عدم دسترسی به این نوع بنزین و عدم توزیع این سوخت در جایگاه های کشور در بلند مدت با مشکل مواجه می شوند.

این درحالیست که مدتی قبل شایعه کمبود بنزین سوپر به دلیل صادارات این فراورده نفتی مطرح شده بود و به نظر می رسد در شرایط فعلی و پس از سهمیه بندی نیز به دلیل این شرایط قیمت گذاری، امکان صادرات کامل بنزین سوپر در پی عدم استقبال مصرف کنندگان داخلی فراهم آمده باشد.

وانت‌ بارها 100 لیتر سهمیه سوخت اضافه می ‌گیرند [به روز رسانی] – 12 آذر 98

رئیس سازمان حمایت در مورد افزایش کرایه وانت‌بارها و تاثیر آن بر افزایش قیمت کالا و خدمات گفت: برای جلوگیری از افزایش قیمت وانت‌بارها، کامیونت و نیسان وانت‌ها و پیکان وانت‌ها ستاد تنظیم بازار در جلسه اخیر مصوب کرد تا 100 لیتر به سهمیه آن‌ها اضافه شود.

عباس تابش در مورد افزایش نرخ کرایه تاکسی بعد از افزایش قیمت بنزین گفت: سهم بنزین در هزینه تمام شده تاکسی 9 درصد است و اگر این را بپذیریم با افزایش قیمت بنزین یعنی کرایه هر مسیر فقط 4.5 درصد باید افزایش یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بنابراین اگر کرایه یک مسیر تا قبل از افزایش قیمت بنزین 2 هزار تومان بوده است بعد از افزایش قیمت بنزین به 2080 تومان می‌رسد که اگر این عدد را رند کنیم کرایه آن مسیر می‌تواند 2100 تومان شود.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان بیان داشت: «بنابراین هر گونه افزایش قیمت بیش از ارقام مذکور تخلف است.»
وی با بیان اینکه اتحادیه تاکسی‌رانی و انجمن‌های تخصصی صاحب این خدمت اعلام کرده‌اند که افزایش قیمت ندارند، گفت: «اگر افزایش قیمتی در این خدمت رخ داده باشد تخلف است و باید همه کمک کنیم تا جلوی این فرصت طلبی گرفته شود.»

تابش اظهار داشت: «مردم در صورت مشاهده افزایش قیمت کرایه تاکسی آن را از طریق تماس با تلفن 124 و همچنین تماس با سازمان‌های صنعت و معدن استان‌های و اتاق‌های اصناف اطلاع دهند و قطعا گزارش‌های واصله را رسیدگی خواهیم کرد.»

وی همچنین در مورد افزایش کرایه وانت‌بارها و تاثیر آن بر افزایش قیمت کالا و خدمات گفت: «برای جلوگیری از افزایش قیمت وانت‌بارها، کامیونت و نیسان وانت‌ها و پیکان وانت‌ها ستاد تنظیم بازار در جلسه اخیر مصوب کرد تا 100 لیتر به سهمیه آن‌ها اضافه شود.»

تابش اظهار داشت: «مسلما این سهمیه به آنها تخصیص می‌یابد و این افزایش بدان معناست که به اندازه نیاز آنها سهمیه افزایش یافته است.»
وی گفت: «براین اساس هر گونه تغییر قیمت به اندازه 9 درصد قابل قبول است و افزایش نرخ کرایه این دسته از وسایل حمل و نقل تخلف است.»

قیمت بنزین چه تاثیری بر سفرها گذاشت؟ [به روز رسانی]- 11 آذر 98

مدیر مرکز مدیریت راه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ‌ای اعلام کرده است: «براساس ارزیابی‌های صورت گرفته، تردد انواع خودروها در شریان‌های اصلی و جاده‌های کشور طی 10 روز پس از سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین، 16 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته و 30 درصد نسبت به مدت مشابه قبل از اجرای این تصمیم، کاهش داشته است.»

بازار داغ دلالی سهمیه بنزین در جایگاه ‌ها [به روز رسانی] – 10 آذر 98

به اذعان کارشناسان، مهمترین پاشنه آشیل سهمیه بندی و دو نرخی شدن بنزین، فسادخیز بودن آن است؛ موضوعی که حسن روحانی در ابتدای دوره اول ریاست جمهوری خود نیز به آن اذعان داشت و به همین دلیل هم، بازار سوخت کشور را به سمت تک نرخی کردن و حذف کارت سوخت پیش برد.

اینک، کمتر از سه هفته پس از برقراری نظام سهمیه بندی و دو نرخی شدن بنزین، جایگاه های سوخت شاهد شکل گیری بازار خرید و فروش سهمیه هستند؛ بازاری که نرخ‌های آن متناسب با اینکه در ابتدا، میانه یا انتهای ماه قرار داشته باشیم، متفاوت است.

یکی از خبرنگاران با خودروی شخصی به تعدادی از پمپ بنزین‌های پایتخت سر زد و بعنوان کسی که قصد سوخت گیری دارد، با جایگاهداران وارد گفتگو شد؛ تقریبا در بیشتر آنها امکان سوخت گیری با بنزین آزاد با نرخی پایین تر از سه هزار تومان وجود دارد.

ارزان هم داریم، گران نزنید

متصدی جایگاه: چند لیتر بزنم؟
خبرنگار: 10 لیتر
متصدی: با نرخ کمتر هم هست اگه می خوای!
خبرنگار: سهمیه‌ای ؟
متصدی : نه، آزاد.
خبرنگار: چند؟
متصدی : الان اینی که دارم 2800 تومنیه!
خبرنگار: کارت خودته؟
متصدی : نه
خبرنگار: کی از سهمیه اش سیر شده که حراج کرده؟
متصدی : زیاده، خب تاکسی ها سهمیه شون تو ماه از بین میره، مجبورن.
خبرنگار: 20 لیتر بزن؛ ولی باز گرونه.
متصدی : خواستی آخر ماه بیا 2 هزار تومنی هم هست؛ خودت کارت نداری؟
خبرنگار: دارم، 10 روز اول تمومه.
مامور: 20‌ام ماه به بعد بیا ارزون تر هم گیرت میاد.

متصدی یکی دیگر از جایگاههای سوخت نیز گفت: «اغلب بنزینی که خارج از کارت، اما کمتر از سه هزار تومان عرضه می شود، سهمیه تاکسی‌ها بخصوص تاکسی های دوگانه سوز است. چرا که سهمیه سوخت تاکسی ها به ماه بعد منتقل نمی شود و همین محدودیت زمانی باعث ایجاد بازار قیمتی ویژه ای شده است؛ به طوری که در روزهای ابتدای ماه، میزان فروش سهمیه کمتر و به همین دلیل نرخ این بنزین بعضا بالای 2500 است اما با نزدیک شدن به روزهای آخر ماه که تاکسی های بیشتری اقدام به فروش مانده سهمیه خود می کنند، نرخ این بنزین حتی تا دو هزار تومان هم پایین می آید.»

در همین ارتباط، علی حسینی، کارشناس انرژی نیز با اذعان به اینکه بازار خرید و فروش سهمیه بنزین در جایگاههای سوخت دوباره گرم شده است، گفت: «طرح اصلی هدفمندی یارانه ها از ابتدا پیشنهاد خوبی بود که متاسفانه انتظار می رفت عیوب آن به مرور زمان شناسایی و برطرف شود. چرا که به هر حال طرحی می تواند در عین جامع بودن، اصلاحاتی داشته باشد در صورتی که چنین نشد و دولت تدبیر و امید نیز همان طرح را به شکل بدتری اجرا کرد.»

وی با اشاره به اینکه باید بانک اطلاعاتی صحیح و دقیقی از خودروها و میزان پیمایش آنها تهیه شود، توضیح داد: «هر چند که شعار دولت از اجرای این طرح منفعت رسانی به اقشار کم درآمد بود اما می بینیم که بی عدالتی در دل این طرح نهفته است به نحوی که فقط خودرو دارها از یارانه سوخت بهره می برند در حالیکه یارانه این سوخت باید بین 83 میلیون نفر جمعیت ایران توزیع شود.»

شایعه تک نرخی شدن قیمت بنزین تکذیب شد [به روز رسانی]– 10 آذر 98

روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اطلاعیه‌ای تاکید کرد که شایعات منتشر شده در خصوص احتمال تک نرخی شدن بنزین صحت ندارد.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در پی انتشار برخی شایعات در فضای مجازی به نقل از این شرکت، با موضوع «احتمال تک نرخی شدن بنزین» در اطلاعیه ای بیان کرد: «ضمن رد هرگونه شایعات و اخبار در خصوص این موضوع، تأکید می‌شود هموطنان عزیز به منظور اطلاع صحیح از اخبار طرح مدیریت مصرف سوخت به سایت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به آدرس www.niopdc.ir مراجعه کنند.»

براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از ساعت صفر روز 24 ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز را آغاز کرد. بر این اساس، قیمت بنزین سهمیه‌ای 1500 تومان و بنزین آزاد 3000 تومان شد.

چراغ سبز شهرداری تهران برای افزایش 8 درصدی نرخ کرایه تاکسی [به روز رسانی 9 آذر 98]

محسن پورسید آقایی معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تهران درباره نرخ کرایه‌های تاکسی با توجه به تغییر قیمت بنزین تاکید کرده است: «همانطور که رئیس مجلس روزهای پیش اعلام کرده بهتر است که دولت و شهرداری‌ها براساس تغییر قیمت بنزین، نرخ کرایه‌های حمل و نقل عمومی را افزایش دهند. نمی‌توان از جیب رانندگان تاکسی شعار تثبیت قیمت داد.»

وی افزود: «قیمت پایه بنزین برای تاکسیرانان 500 تومان بیشتر شده و این در هزینه‌های آنها تأثیر داشته است. بنابراین باید افزایش قیمت در هزینه‌های آنها محاسبه شود و فکری به حال اصلاح قیمت‌ها کنند تا راننده‌ای به صورت خودسر افزایش قیمت را انجام ندهد.»

به نقل از فارس، معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تهران ادامه داد: «البته ما تاکنون اجازه نداده‌ایم که هیچ راننده‌ای افزایش قیمت داشته باشد، ولی در حال بررسی این موضوع هستیم که میزان اثر افزایش 500 تومان بنزین را لحاظ کنیم و براساس حدس‌های که می‌زنیم، حدود 8 درصد تغییر قیمت بنزین در هزینه‌های تاکسی‌ها اثر داشته، لذا باید بر همین اساس با شورای شهری‌ها نیز مشورت کنیم و نظر آنها را جویا شویم.»

وی در پاسخ به اینکه احتمال دارد تا پایان سال نرخ تاکسی‌ها تغییر کند، گفت: «باید دید نظر شورای شهر چیست ولی منطقی است که در حد 7 تا 8 درصدی که هزینه‌های تاکسی‌ها اضافه شده، افزایش نرخ کرایه داشته باشیم.»

عدم تاثیر افزایش قیمت بنزین بر کاهش مصرف سوخت

به نوشته خبرگزاری تسنیم، سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در رابطه با افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن بر کاهش مصرف سوخت در کشور گفت: «پس از افزایش قیمت بنزین، فعلا کاهشی در مصرف سوخت روی نداده و تا دو روز گذشته مصرف ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین در روز به ثبت رسیده است. در صورتی که در شرایط طبیعی این رقم در حدود 94 میلیون لیتر بود.»

وی افزود: «در سال 96 پس از افزایش قیمت بنزین تقریباً 3درصد کاهش تصادفات فوتی رخ داد، یعنی حداکثر 551 نفر از تعداد جانباختگان در طول یکسال کاسته شد، اما به مرور اثربخشی خود را از دست داد، اکنون نیز زیاد امیدی نداریم که افزایش قیمت بنزین منجر به تحقق برنامه پلیس راهور مبنی بر کاهش 2هزار نفری کشته شدگان سوانح رانندگی شود.»

سهمیه بنزین تاکسی ها و وانت بارها ذخیره نمی شود

به گفته فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی: «ذخیره شدن سهمیه‌های بنزین فقط مختص به سواری‌های شخصی و موتورسیکلت‌ها است.»

وی افزود: «سقف ذخیره سهمیه برای سواری های شخصی تا 360 لیتر و به مدت 6 ماه است و آنچه مازاد بر 360 لیتر باشد، می‌سوزد؛ یعنی ذخیره نمی‌شود.»

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: «برای موتورسیکلت‌ها نیز سقف ذخیره سهمیه سوخت، 150 لیتر و تا سقف بازه زمانی 6 ماهه خواهد بود».

کاهی همچنین اذعان داشت: «بخشی از سهمیه‌ها به صورت اعتباری و به صورت پیمایشی است، سهمیه‌هایی که بر اساس پیمایش است باید حتما مسیر طی شود، تا سهمیه مربوطه به صورت اعتباری شارژ شود.»

اطلاعیه شرکت پالایش و پخش در مورد سهمیه بنزین تاکسی های اینترنتی اسنپ و تپسی

برای مسافربرهای بر پایه اینترنت ( اسنپ و تپ سی) مشروط برآن که نرخ های خود را از مقادیر مصوب ، به تشخیص وزارت کشور تغییر ندهند، اعتبار معادل سهمیه مصوب تعلق خواهد گرفت.
برای تامین سوخت خودروهای مسافر برخطی و بین شهری ، آژانس های مسافربری و آموزشگاه های رانندگی تمهیدات لازم اتخاذگردیده است که متعاقبا اعلام خواهد شد.

سهمیه بنزین تاکسی ها فعلا افزایش نمی ‌یابد

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور با اشاره به اینکه کرایه تاکسی افزایش نمی یابد، گفت: «فعلا برنامه ای برای افزایش سهمیه بنزین تاکسی ها نداریم.»

مرتضی ضامنی، مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور، درباره افزایش سهمیه تاکسیرانان اظهار داشت: «میزان سهمیه بنزین تاکسی ها در سراسر کشور مشخص شده است و امکان افزایش آن فعلا وجود ندارد.»

وی ادامه داد: «بر همین اساس سهمیه سوخت بنزین آژانس های دوگانه سوز 120 لیتر، بنزینی، 200 لیتر، تاکسی های درون شهری دو گانه سوز 250 لیتر، و تک سوز 400 لیتر و همینطور تاکسی های ون هم 600 لیتر سهمیه دارند.»

ضامنی بیان داشت: «اکثر تاکسی ها در سراسر کشور دوگانه سوز هستند و محدودیتی برای استفاده از سوخت CNG ندارند و در کنار افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی ها در حال بررسی ارائه بسته های حمایتی به رانندگان تاکسی هستیم.»

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در پاسخ به پرسشی مبنی بر افزایش کرایه تاکسی اظهار داشت: «کرایه تاکسی ها افزایش نیافته و حتی برنامه ای هم در این خصوص فعلا نداریم.»

وی درباره سهمیه بنزین آژانس ها گفت: «با پیگیری‌های صورت گرفته جهت تخصیص سهمیه بنزین یا معادل ریالی آن برای آژانس‌های تحت نظارت شهرداری ها، لازم است تا اطلاعات ناوگان فعال این حوزه را در پورتال اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور به نشانی www.irtu.ir ثبت نمایند.»

ضامنی گفت: «متقاضیان جهت دریافت یارانه سوخت این گروه می‌بایست تا پایان وقت اداری 5 آذر به درگاه اینترنتی مراجعه و اطلاعات خود را در قسمت ثبت نام آژانس‌ها وارد کنند.»

وی بیان داشت: «ثبت نام در سامانه یاد شده به منزله دریافت یارانه سوخت نبوده و هرگونه تخصیص پس از احراز فعالیت ثبت نام شدگان در حوزه حمل و نقل عمومی شهری انجام خواهد شد.»

افزایش سهمیه بنزین نیسان وانت و تاکسی های ون [به روز رسانی]

رییس کارگروه اتحادیه‌های حمل و نقل گفت: «در جلسات مقرر شد از هفته آینده به نیسان ۸۰۰ لیتر به ون ۶۰۰ لیتر سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی داده شود ضمن آنکه هفته آینده در میدان مرکزی میوه تره بار با وانت بارها جلسه خواهیم داشت.»

شرکت ملی پخش: مصرف بنزین پس از سهمیه‌بندی به زیر ۸۰ میلیون لیتر رسید [به روز رسانی]

براساس اطلاعیه شرکت ملی پخش مصرف بنزین در کشور پس از اجرای طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت کاهش یافته است. در متن این بیانیه آمده است: «به اطلاع می رساند متوسط مصرف بنزین کشور از زمان اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، 98,8.24 لغایت پایان روز 98.09.03 ، حدود 79 میلیون لیتر در روز بوده است. این در حالیست که متوسط مصرف بنزین از ابتدای سال جاری تا پایان روز 98.08.23 (قبل از اجرای این طرح) حدود 98 میلیون لیتر در روز بوده است.»

روز گذشته، سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از عدم کاهش مصرف بنزین سخن گفته بود که ظاهرا حالا این اظهارات براساس بیانیه شرکت ملی پخش تکذیب شده است.

سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی واریز شد [به روز رسانی]

سخنگوی ستاد تنظیم بازار اعلام کرده است: سهمیه بنزین آژانس‌های اینترنتی که طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار بر اساس پیمایش خواهد بود، امروز (سه شنبه) به کارت‌های سوخت آنها واریز شد. ۲۵ لیتر سهمیه پیک های موتوری نیز در کارت های سوخت آنها شارژ شد.

چالش سهمیه ۳ هزار تومانی بنزین آمبولانس های سازمان اورژانس [به روز رسانی]

قائم‌مقام سازمان اورژانس کشور گفت: «برای ما سهمیه ۵۰۰ لیتری در ماه با قیمت ۳ هزار تومان در نظر گرفته‌اند؛ اگر قرار بود قیمتش ۳ هزار تومان باشد چرا دیگر سهمیه در نظر گرفته شده است.»

به نقل از ایسنا، این موضوع باعث ایجاد مشکل برای سازمان اورژانس می شود زیرا در برخی استان‌های پهناور رفت و برگشت یک آمبولانس ۳۰۰ هزار تومان پول بنزین نیاز دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا