فناوری

ماهواره‌های آرژانتین با موشک چین به فضا پرتاب شدند

چین صبح امروز بار دیگر با پرتاب موشک لانگ مارچ مجموعه‌ی تازه‌ای از ماهواره‌های زمین‌شناسی و علمی را برای شرکت‌های خصوصی چین و آرژانتین در مدار قرار داد.

ماهواره‌های اصلی پرتاب شده، شامل ۱۰ ماهواره‌ی سنجش از دور تجاری متعلق به شرکت «ستلاجیک» (Satellogic) آرژانتین بود که در ساعت ۱۱:۱۹ به وقت محلی پکن (۰۶:۴۹ به وقت تهران) از تائی‌یوان (Taiyuan) چین به فضا پرتاب شد.

فرآیند طراحی، ساخت و کاربری این ۱۰ ماهواره با عنوان «نیوست» (NewSat) توسط ستلاجیک انجام شده است که نخستین شرکت تجزیه‌وتحلیل یکپارچه‌ی داده‌های مکانی عمودی در جهان است و تحلیل و برآورد دقیقی از رصد زمین به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این ماهواره‌ها بخشی از صورت فلکی ماهواره‌ای «الف-۱» (Aleph-1) هستند و هر یک با ابزارهای رصد چند طیفی و ابرطیفی زمین مجهز شده‌اند. از سال ۲۰۱۶ تا کنون ۱۷ ماهواره‌ی نیوست توسط چین به فضا پرتاب شده است.

در پرتاب امروز علاوه بر ماهواره‌های اصلی متعلق به آرژانتین، سه ماهواره‌ی کوچک‌تر متعلق به شرکت‌های چینی نیز در مدار قرار گرفتند. این ماهواره‌ها شامل ماهواره‌ی سنجش از دور MN50-3 شرکت «ماینواسپیس» (MinoSpace) پکن، آزمایش علمی TY20 متعلق به شرکت «اسپیس‌تی» (SpaceTY) چانگشا و ماهواره‌ی آموزشی BY70-3 متعلق به مرکز بین‌المللی علوم و فناوری هوافضا و دانشگاه پلی‌تکنیک شمال غربی چین بود.

با پرتاب امروز، موشک «لانگ مارچ ۶» (Long March 6) چهارمین و خانواده‌ی لانگ مارچ پرتاب ۳۵۱ خود را پشت سر گذاشت. موشک لانگ مارچ ۶ توسط آکادمی فناوری فضایی شانگهای (SAST) که زیرمجموعه‌ی شرکت علوم فضایی و فناوری چین (CASC) به‌شمار می‌رود، ساخته شده است.

عکس کاور: چهارمین پرتاب موشک لانگ مارچ ۶ چین امروز انجام شد تا ماهواره‌های شرکت‌های خصوصی آرژانتین و چین را در مدار قرار دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا