فناوری

شهر بابلسر، نگین استان مازندران

شهر ساحلی بابلسر در استان مازندران، بین رشته کوه البرز و دریای خزر واقع شده است. رودخانه بابلرود از معروف ترین رودخانه های استان مازندران است که از میان شهر بابلسر گذر کرده و این شهر را به دو منطقه شرقی و غربی تقسیم کرده است. از میان رودخانه بابلرود، پل معلقی گذر کرده که قدمت آن به زمان پهلوی برمی گردد. این پل جزو اولین پل های ماشین رو در ایران محسوب می شود. شهر بابلسر به دلیل قرارگیری در کنار دریای خزر سالیانه میزبان هزاران گردشگر از تمامی شهرهای ایران می باشد. این شهر زیبا علاوه بر نزدیکی به دریا دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیاری است که شاید بسیاری از گردگشران از آن بی خبر باشند، با ما همراه باشید.

گذری بر پیشینه شهر بابلسر

شهر بابلسر مرکز استان بابلسر است که از شرق به شهر فریدون‌کنار (فاصله ۱۳ کیلومتر) و از جنوب به شهر بابل (فاصله ۲۲ کیلومتر) راه دارد. از دیگر شهرهای نزدیک به بابلسر می توان به محمودآباد و ساری و آمل اشاره کرد. مردم بابلسر به گویش مازندرانی سخن می گویند. آب و هوا شهر بابلسر در رده آب و هوا متعدل قرار می گیرد، دمای میانگین سالیانه این شهر ۱۸٫۴ درجه سانتیگراد است. شهر بابلسر به دلیل نزدیکی به دریا، درصد رطوبت بالا ۷۹ درصد را دارد. در مجموع شهر بابلسر جزو مطبوع ترین و خوش آب و هواترین شهرهای استان مازندران و ایران محسوب می شود.

در سال وزش بادهای محلی مختلفی در شهر بابلسر رخ می دهد که تاثیر زیادی در خوش آب و هوا شدن این شهر دارند. از باد های مجلی شهر بابلسرمی توان به باد های بادسام، دشت واستریک، گله وا، دشت وا، خزری، گله واستریک، کوسری وا، آفتاب شو، استرآبادی وا و صورت وز اشاره کرد. اسامی این بادها از زبان محلی این منطقه ریشه گرفته است، وا به زبان مازندرانی به معنی باد است. شهر بابلسر از سطح دریای خزر ۷ متر فاصله دارد و در بخش جلگه‌ای استان مازندران قرار دارد.

پیشینه-شهر-بابلسردر قدیم شهر بابلسر را به نام مشهدسر می شناختند. بر طبق مستندات و عقیده برخی از تاریخ شناسان در حقیقت مشهدسر، کوتاه شده مشهدسبز بوده که به معنی مشهد سرسبز است. دلیل انتخاب بخش اول این اسم، قرار داشتن امامزاده ابراهیم در این خطه و نزدیکی این شهر به شهر مقدس مشهد است؛ واژه سبز نیز به سرسبزی و آبادی این منطقه اشاره داشته که به مرور به “سر” تغییر یافته است.

منطقه ساحلی میرود (بهمنمیر)، روستای گالشکلا شهرک‌های ساحلی کرفون و خزرشهر، تالاب عزیزک، کوهی خیل، سد لاستیکی عرب خیل، مدرسه نرجس، برج ساعت، میدان مجسمه، هتل کازینو بابلسر (امروزه به بیمارستان تبدیل شده است) و بازار محلی شهر از مناطق طبیعی و تاریخی شهرستان بابلسر هستند.

جاذبه‌های گردشگری شهر بابلسر

۱) باغ وحش شهر بابلسر

یکی از جاذبه های توریستی واقع در شهر بابلسر، باغ وحش خصوصی بابلسر است که در خیابان دریا (پارکینگ صفر) قرار دارد. شما می توانید هنگام وقت گذرانی در سواحل زیبای بابلسر، از این باغ وحش جذاب نیز بازدید کنید. در این پارک وحش از گونه های مختلف حیوانات و پرندگان نگهداری می شود. طوطی های رنگارنگ، گوش سیاه که نوعی گربه وحشی، شتر، چهار قلاده شیر، خرس، میمون، چهار گرگ بالغ و طاووس و… از جمله حیواناتی هستند که در این پارک وحشی نگهداری می شوند.

۲)روستای کهنه‌محله‌ می‌رود

اگر می خواهید از مناظر طبیعی و سرسبز شهر بابلسر در کنار ساحل خزر لذت ببرید، حتما باید به روستای کهنه‌محله‌می‌رود سری بزنید. این روستای زیبا و دلفریب در کنار رودخانه تالار (تلار رود)، شنزارهای فراوان، ساحل دریای مازندران و جنگل های توسکا و اوکالیپتوس و کاج قرار گرفته است.

۳)رودخانه  بابلرود

همان طور که در بخش قبل ذکر کردیم، رودخانه بابلرود یکی رودهای مهم استان مازندران، از میانه شهر بابلسر عبور می کند. رودخانه بابلرود از ارتفاع های کوه البرز در منطقه سواد کوه سرچشمه می گیرد و از شهر بابل عبور کرده و در نهایت به دریا خزر سرریز می شود. اهمیت این رودخانه از این جهت است که علاوه بر سیراب کردن زمین های استان مازندران، یک جاذبه توریستی نیز برای شهر بابلسر به حساب می آید. امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری در کنار این رود زیبا قرار دارد. شما می توانید در کنار این رود زیبا قدم بزنید و از مناظر اطراف، به خصوص منظره شب این رود لذت ببرید.

رود-بابلسراسکله ساحلی که در کنار رودخانه بابلرود بنا شده است، یکی از محبوب ترین منطق گردشگری برای مسافران و حتی خود ساکنان شهر بابلسر می باشد. در کنار این اسکله ساحلی زیبا از تکه سنگ هایی استفاده شده که بر روی هم چیده شده اند. این سنگ ها علاوه بر جذاب تر کردن محیط، نقش موج شکن را ایفا می کنند. سنگ های موج شکن از ورود و نفوذ آب به پارک و زمین های اطراف جلوگیری می کنند. اگر به ماهیگیری علاقه دارید حتما باید سری به رودخانه بابلرود بزنید.

۴)پل معلق برروی رودخانه بابلرود

در زمان پهلوی پل معلقی بر روی رودخانه بابلرود احداث شد، طراحان این پل زیبا مهندس هایی از کشور سوئد و آلمان بودند. این پل شهر بابلسر را به دو منطقه شرقی و غربی تقسیم می کند و به نوعی به نماد شهر بابلسر تبدیل شده است. از بهمن سال ۱۳۸۶ این پل به عنوان یکی از آثار ملی کشور ایران شناحته می شود. در کنار پل بابلسر امکانات رفاهی زیادی نظیر کافه و رستوران، اغذیه فروشی، مراکز تفریحی، پارک بازی و… وجود دارد. نورپردازی زیبای این پل در هنگام شب منظره فوق العاده ای را ایجاد می کند.

پل-معلق-برروی-رودخانه-بابلرودسواحل زیبای دریای خزر

شهرستان بابلسر در کنار دریای خزر احداث شده و ۹ ساحل زیبا در کنار این دریا ساخته شده است. سالیانه میلیون ها مسافر از اقصی نقاط کشور به شهر بابلسر سفر می کنند و زمان زیادی را در سواحل دریای خرز می گذرانند. هر ۹ ساحل واقع در کنار دریا خزر، منظره منحصربه فردی دارند. شما در سواحل بابلسر می توانید اوقات شادی را بگذرانید، با پایی برهنه بر شن های ساحل قدم بگذارید و از آرامش محیط و صدای دریا لذت ببرید.

سواحل-بابلسردر همه ماه های سال می توانید در دریای خزر قایق سواری کنید. افرادی محلی زیادی از سواحل خزر درآمد زایی می کنند، یکی از این مشاغل اجاره اسب به مسافران است. در تابستان با گرم شدن هوا و آب دریا مسئولان سواحل با برپا کردن محل شنای مخصوص آقایان و بانوان، این امکان را برای مسافران فراهم می کنند تا بدون نگرانی در دریای خزر شنا کنند و حمام آفتاب بگیرند. در نزدیکی دریا و ساحل، هتل و مسافرخانه و ویلا های شخصی به مسافران با قیمت های مناسب اجاره داده می شود. شما می توانید حتی به راحتی با سرویس تاکسی به ساحل رفت و آمد کنید و نیازی به ماشین شخصی ندارید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا