سبک زندگی

با تنبل ترین حیوانات جهان آشنا شوید!

در دنیای به این شلوغی، استراحت روی کاناپه و چرت زدن بعد از رهایی از روزمرگی‌ها بسیار لذت بخش است. تنبلی کردن همواره یکی از افعال ناپسند انسانی قلمداد شده است، اما آیا حیوانات هم اهل تنبلی کردن هستند؟ جالب است بدانید که برای بسیاری از حیوانات هر روز، روز استراحت و تنبلی به حساب می‌آید و تنها چند ساعت در طول شبانه روز را به بیداری سپری می‌کنند!

اگر کنجکاو شده‌اید که در مورد حیوانات تنبل بیشتر بدانید در ادامه مقاله با پامپا همراه باشید تا شما را با تنبل ترین حیوانات جهان و ویژگی‌های آن‌ها آشنا کنیم.

تنبل‌ترین حیوانات جهان 1

10- سقنقورهای زبان آبی کوتوله

سقنقورهای زبان آبی یا همان مارمولک‌های زبان آبی کوتوله یکی از گونه‌های بسیار نادر حیوانی هستند که حتی زمانی به دلیل اینکه در نقاط کور زندگی می‌کنند، منقرض شده انگاشته می‌شدند. این حیوان بومی استرالیا بوده و در گودال‌های عنکبوتی زندگی می‌کنند؛ تغذیه این مارمولک‌ها عمدتاً از حشرات می‌باشد. جالب است بدانید سقنقورهای زبان آبی کوتوله حتی زحمت شکار طعمه را هم به خود نداده و به جای این کار ترجیح می‌دهند تا در جایگاه خود لم بدهند و سرشان را به سمت ورودی طعمه قرار دهند تا حشرات در حین عبور در دهانشان گیر کنند!

این حیوان به قدری تنبل است که حتی برای نوشیدن آب نیز ذره‌ای جابه‌جا نشده و با تکیه بر قطرات باران و شبنم اطراف، تشنگی خود را برطرف می‌کند. با وجود اینکه سبک زندگی این حیوان ممکن است خیلی تنبلانه به نظر برسد اما در واقع برای در امان ماندن از دست شکارچیان آن را انتخاب کرده است.

تنبل‌ترین حیوانات جهان 2

9- فاخته

هیچ چیز به اندازه تخم گذاشتن در لانه پرندگان دیگر نماد تنبلی نیست و این درست همان کاریست که فاخته‌ها انجام می‌دهند! فاخته به دلیل اینکه مجبور نشود از تخم‌های خود مراقبت و محافظت کند ترجیح می‌دهد تا آن‌ها را در لانه پرندگان دیگر بگذارد! این پرنده به جای اینکه مسئولیت والد شدن را بپذیرد تخم‌های خود را در لانه گونه دیگر پرندگان نظیر سینه سرخ و چکاوک رها کرده و آن‌ها را ترک می‌کند تا این پرندگان همانند جوجه‌های خود از جوجه فاخته‌ها مراقبت کنند. به این تاکتیک استفاده شده توسط فاخته‌ها جوجه‌کشی انگلی می‌گویند!

تنبل‌ترین حیوانات جهان 3

8- کوسه ماهی پرستار

از آنجایی که اکثر کوسه‌ها برای زندگی و تنفس باید شنا کنند، تصور تنبلی کردن آن‌ها کمی سخت است؛ اما داستان کوسه ماهی پرستار با سایر کوسه‌ها فرق دارد. این گونه مانند سایرین مهاجرت نکرده و بیشتر زمان خود را صرف دراز کشیدن و بی‌حرکت ماندن در بستر دریا می‌کند! این حیوانات به صورت فعال قادرند تا آب را از روی آبشش‌های خود پمپ کنند. کوسه ماهی پرستار برای ادامه حیات خود خیلی به غذا خوردن احتیاج ندارد به همین علت در طول روز بیشتر می‌خوابد و شب‌ها به دنبال ماهی‌ها، نرم‌ تنان و سخت پوستان می‌رود تا آن‌ها را شکار کند. جالب است بدانید این کوسه‌ها حتی در شکار کردن نیز خیلی مهارت نداشته و سعی می‌کنند با مکیدن آب طعمه‌های خود را به دست بیاورند.

تنبل‌ترین حیوانات جهان 4

7- پاندای بزرگ

پانداهای بزرگ از جمله حیواناتی هستند که به خاطر تنبل و کم تحرک بودنشان بسیار شناخته شده هستند. آن‌ها در طول روز 10 ساعت می‌خوابند و در اکثر مواقع بیداری هم در جاهای مختلف چرت زده و به استراحت می‌پردازند! همچنین این حیوان زمان بیداری خود را هم صرف خوردن غذا می‌کند؛ غذای مورد علاقه پانداها معمولاً بامبو بوده که به علت ارزش غذایی پایینی که دارد باید در طول روز حدود بیست کیلو از آن را مصرف کنند تا نیازشان به غذا به طور کامل برطرف شود. البته با زمان زیادی که برای خواب و غذا خوردن صرف می‌کنند جای تعجبی نیست که وقت برای انجام کارهای دیگر نداشته باشند!

تنبل‌ترین حیوانات جهان 5

6- اکیدنا

اکیدنا که به مورچه خوار نیز معروف است بسیار کند حرکت کرده و تقریباً دوازده ساعت در طول روز می‌خوابد. این حیوان در دسته پستانداران قرار گرفته و نسبت به سایر پستانداران دمای بدن بسیار پایینی دارد؛ به همین علت تعریق در آن‌ها وجود ندارد و همین موضوع باعث شده تا در دماهای گرم با مشکل مواجه شود. اکیدنا معمولا در طول شب فعالیت بیشتری داشته و برای دوری از خورشید استرالیا در طول روز همواره به خواب می‌رود.

تنبل‌ترین حیوانات جهان 6

5- مار افعی

مار افعی در واقع حیوانی است که بسیار آهسته حرکت می‌کند و تمایل دارد تا فعالیت و تحرک کمی داشته باشد. به طور معمول این حیوان 18 ساعت در طول شبانه روز می‌خوابد چرا که سریعاً خسته می‌شود. هضم غذا در افعی معمولاً هفته‌ای یکبار هنگام تغذیه صورت می‌گیرد و در این زمان این حیوان بیشتر می‌خوابد. همچنین این حیوان برای پوست اندازی، نیاز دارد تا یک هفته کامل را در خواب سپری کرده و استراحت کند تا انرژی لازم برای این کار را به دست بیاورد!

تنبل‌ترین حیوانات جهان 7

4- اسب آبی

شاهکار تنبلی در طبیعت اسب‌های آبی هستند که در طول شبانه روز بین 16 تا 20 ساعت می‌خوابند! زمانی که این حیوانات در خشکی هستند، اغلب در گروه‌های بزرگ زیر نور آفتاب لم داده و به چرت زدن مشغول می‌شوند. اما اسب‌های‌ آبی تنها روی خشکی نمی‌خوابند بلکه حتی زمانی که داخل آب هستند نیز استراحت کرده و جوری حالت خود را تنظیم می‌کنند که راه نفس کشیدن در حین خواب را روی سطح آب داشته باشند. اسب آبی حیوان گیاه خواری است و به همین علت شبانگاه به دنبال علوفه می‌گردد و پنج ساعت را صرف چریدن می‌کند.

تنبل‌ترین حیوانات جهان 8

3- صاریغ

صاریغ‌ها قهرمانان خواب هستند و در طول روز بین 18 تا 20 ساعت را در استراحت و خواب به سر می‌برند. این حیوانات به شدت کند بوده و هر زمانی سرپناهی بیابند که غذا و ایمنی لازم را برای آن‌ها تامین کند، در آنجا می‌مانند و فقط زمانی که مجبور شوند محل خودشان را ترک می‌کنند.

تنبل‌ترین حیوانات جهان 9

2- تنبل

جای تعجبی نیست که نام این حیوان اولین چیزی است که زمان فکر کردن به لغت تنبلی به ذهنمان خطور می‌کند! تنبل در طول شبانه‌روز بیشتر از 20 ساعت می‌خوابد و به کند حرکت کردن بسیار معروف است. تنبل‌ در جنگل‌های استوایی و بارانی آمریکای جنوبی زندگی می‌کند و بیشتر زمان خود را صرف آویزان شدن از درختان و شاخه‌ها کرده و تنها در زمانی که واقعاً نیاز باشد حرکت می‌کند! انجام هر کاری برای این حیوان چند ساعت طول می‌کشد و پس از انجام هر فعالیتی مدت زمان بیشتری از انجام آن را به استراحت می‌پردازد!

تنبل‌ترین حیوانات جهان 10

1- کوآلا

نام کوآلا را احتمالاً به عنوان مثالی برای تنبلی و خواب زیاد به کررات شنیده‌اید و امروز نیز توانسته جایگاه اول را در لیست تنبل ترین حیوانات جهان از نگاه پامپا از آن خود کند! این حیوان معمولاً بین 2 تا 6 ساعت در طول شبانه روز بیدار است. البته تغذیه این حیوان نیز در تنبلی او بی‌تأثیر نیست؛ چرا که کوآلا از برگ اوکالیپتوس تغذیه می‌کند که حاوی سموم خاص بوده و فیبر بسیار بالایی دارد و به همین علت هم هضم آن نیازمند صرف انرژی بسیار زیادی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا