سبک زندگیسرگرمی

مراسم شب یلدا در شهرهای مرکزی ایران

شب یلدا و یا همان طولانی ترین شب سال که مصادف با آغاز زمستان و اولین روز از دی ماه است، با آداب و رسوم خاصی در شهرهای ایران برگزار می شود.

بسیاری از رسوماتی که در این شب اجرا می گردد در تمامی شهرها و روستاها یکسان هستند، اما برخی از آن ها صرفا به قوم و منطقه خاصی تعلق دارد و نمی توان از آن به عنوان یک رسم متداول و عمومی در سایر شهرها نام برد. در این مقاله به بررسی مراسم شب یلدا در شهرهای مرکزی ایران یعنی استان های اصفهان، مرکزی و یزد خواهیم پرداخت.

برای مشاهده و رزرو آنلاین ارزان ترین بلیط های پرواز ویژه شب یلدا به کلیه شهرهای ایران روی تصویر زیر کلیک کنید:
خرید-بلیط-هواپیما-لحظه-آخری

آداب و رسوم شب یلدا در استان اصفهان

اصفهان یکی از استان  های بزرگ و یکی از قطب های صنعت گردشگری در ایران و حتی جهان است. در این شهر نیز مراسم شب یلدا با شور و شوق خاصی برگزار می شود.

یکی از رسومات ویژه شهر اصفهان برپایی چله بزرگ و چله کوچک است. چله بزرگ به معنای ده شب اول زمستان و چله کوچک به معنای ده شب دوم است. با این حال آیین برپایی شب یلدا در این استان و شهرهای آن با سایر نقاط کشور تفاوت چندانی ندارد.

در این استان نیز از هندوانه به عنوان پادشاه سفره شب یلدا نام برده می شود و از انواع تنقلات برای تزیین سفره استفاده می شود.

این تنقلات در گذشته به انواع خاصی محدود می شدند، اما امروزه سخت گیری چندانی نداشته و هر کسی می تواند به قدر توانایی و بودجه مالی خود انواع تنقلات را بر روی سفره شب یلدا بگذارد.

شب یلداشام شب یلدا در اصفهان

دور همی شب یلدا در این استان با یک شام خوشمزه آغاز می شود. امروزه انواع غذاهای مجلسی همچون سبزی پلو با ماهی، باقالی پلو با ماهیچه، زرشک پلو و انواع خورش ها مرسوم است، اما در گذشته غذاهای دیگری همچون کوفته اصفهان، بریانی و … را درست کرده و یک مهمانی اصیل را برگزار می کردند. لازم است بدانید که بریانی سنتی ترین و خوشمزه ترین غذای این استان بوده و با میزان زیادی گوشت قرمز درست می شود.

  شما می توانید ارزان ترین بلیط پرواز اصفهان را از سایت پامپا تهیه نمایید.

سفره اصیل شب یلدا در استان اصفهان

هرچند امروزه بسیاری از آداب و رسوم شب یلدا همانند گذشته اجرا نمی شود، با این حال بسیاری از خانواده های اصیل و کسانی که به فرهنگ ایرانی افتخار می کنند، سعی دارند رسومات گذشته را بدون کم و کاست اجرا نمایند. در این استان نیز یک سفره اصیل شب یلدا شامل خوراکی ها و میوه های ذیل خواهد بود:

 • هندوانه که همچنان جایی برای بحث و جنجال ندارد.
 • کشمش تازه همان سال
 • چلمسه یا آجیل سنتی اصفهان که از موادی همچون گندم و شادونه تهیه می شود.
 • میوه های فصل همچون خرما، انار، گلابی و سیب
 • آجیل ساده که ترکیبی از گردو، برگه زردآلو، برگه گلابی، جوز قندی و انجیر خشک است.

شب یلدا در شهرهای مرکزیآداب و رسوم شب یلدا در استان مرکزی

شب چله در استان مرکزی به سه دسته تقسیم می شد:

 • چله بزرگه
 • چله وسطی
 • چله کوچیکه

با این حال امروزه مراسم شب یلدا به همان شب اول محدود شده است و مردم استان مرکزی نیز سعی می کنند در این شب با رفتن به منزل سالمندان و اعضای بزرگتر فامیل یک دور همی صمیمانه و خاطره انگیز را رقم بزنند.

شام شب یلدا در استان مرکزی

در برخی از مناطق استان مرکزی گوسفندی را که در فصل تابستان و پاییز پروار کرده اند ذبح کرده و چندین مدل غذا را با گوشت گوسفند می پزند.

در برخی دیگر از مناطق که امکان پروار کردن گوسفند وجود ندارد، گوشت بره را از قصابی ها خریداری کرده و غذای مورد علاقه خود را طبخ می کنند. البته این آیین بیشتر به گذشته ها باز می گردد و امروزه مرغ و گوشت گوساله جایگاه ویژه ای در شب یلدا و در استان مرکزی دارد.

سفره اصیل شب یلدا در استان مرکزی

سفره اصیل شب یلدا در استان مرکزی نیز شباهت بسیار زیادی به سفره این شب در استان اصفهان دارد، با این تفاوت که قدری ساده تر بوده و خبری از تجملات غیر ضروری در این سفره نیست.

آن ها آجیل را بر روی این سفره قرار داده و از هندوانه به عنوان مهم ترین بخش از سفره شب یلدا نام می برند. میوه های فصلی نیز بر روی سفره این مردم دیده می شود با این حال بیشترین استقبال از هندوانه و آجیل مخلوط به عمل می آید.

در استان مرکزی اگر سفره یلدا دارای هندوانه، انگور، کشمش، انار، تخمه، نخودچی و خرما باشد اصیل ترین سفره ممکن را مشاهده خواهید کرد.

اصولا در برخی از منازل نیز از دیوان سعدی، دیوان حافظ و شاهنامه فردوسی به عنوان مهم ترین اجزای تاریخی و فرهنگی این سفره نام می برند، با این حال امروزه این رسم صرفا محدود به دیوان حافظ است و به ندرت می توان کتاب های دیگری را در شب یلدا مشاهده نمود.

یلدا در ایرانآداب و رسوم شب یلدا در استان یزد

یزد نیز یکی دیگر از استان های مرکزی ایران است و به عنوان یک شهر تاریخی شناخته می شود. هرچند بسیاری از سنت های گذشته و اصیل نیز در این شهر به فراموشی سپرده شده اند، با این حال همچنان در بخش های متفاوتی از استان یزد شاهد برگزاری رسومات گذشته با کیفیت بسیار بالا هستیم.

شب یلدا در استان یزد نیز همانند سایر استان های ایران با جمع شدن در خانه یکی از اعضای فامیل و بخصوص منزل پدربزرگ و مادربزرگ ها برگزار می شود. این دورهمی ها که در اغلب موارد بسیار شلوغ، گرم و صمیمی است تا نیمه های شب و حتی تا اوایل صبح ادامه دارد.

شام شب یلدا در استان یزد

غذای سنتی برای شب یلدا و در استان یزد آش شولی است. هرچند امروزه بسیاری از خانواده ها اقدام به طبخ برخی دیگر از غذاها می کنند، اما افرادی که بخواهند این شب را با تمام آداب و رسوم های دیرینه برگزار کنند سعی دارند آش شولی پخته و یک شام گرم و دل انگیز را کنار یکدیگر میل کنند.

معمولا پیش از آغاز زمستان، زن ها و دختران جوان در منزل میزبان جمع شده و سبزیجات معطر برای تهیه آش را پاک می کردند و بعد از شستشو و خورد کردن، آن را برای تهیه آش شولی بسته بندی می کردند.

هرچند بسیاری از این رسومات در دهه های اخیر اجرا نشده است با این حال در سال های گذشته بسیاری از مردم به سمت رسومات دیرینه بازگشته و سعی می کنند آیین های سنتی را به همان شکل اجرا کنند.

سفره اصیل شب یلدا در استان یزد

سفره شب یلدا در شهرهای استان یزد نیز تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. چای گرم به همراه شیرینی های سنتی بخش خاصی از این دور همی را تشکیل می دهد.

سفره نیز با استفاده از هندوانه و انار به عنوان میوه های اصلی، چغندر قرمز، شلغم و هویج پخته به عنوان خوراکی گرم و مسرت بخش، کتلت و شامی برای کسی که آش شولی دوست نداشته است و آجیل های مختلف برای مهمانان تکمیل می شد. امروزه اغلب رسومات در پختن یک غذای مجلسی، هر نوع میوه ای که در بازار یافت می شود و هر نوع آجیلی که بتوان تهیه نمود خلاصه می شود.

برای مشاهده و رزرو آنلاین ارزان ترین و شیک ترین هتل ها ویژه شب یلدا به کلیه شهرهای ایران روی تصویر زیر کلیک کنید:

رزرو-هتلرسومات مشترک شب یلدا در شهرهای مرکزی ایران

تفاوتی ندارد شب یلدا در کجا برگزار می شود، در هر صورت رسومات ذیل به عنوان آداب مشترکی که تمامی خانواده انجام می دادند اجرا می شد.

این رسومات هم اکنون نیز توسط برخی از خانواده ها مورد اهمیت قرار می گیرند و به آن ها عمل می شوند. آداب و رسوم مشترک شب یلدا در شهرهای مرکزی ایران عبارتند از:

 • سرزدن به خانواده های داغ دار و تبریک این شب حتی به صورت مجازی به سایر اقوام
 • گرفتن فال حافظ برای جوانان دم بخت
 • فرستادن هدیه و تحفه برای نوعروسانی که در نامزدی به سر می برند
 • گپ و گفت های خودمانی و تعریف خاطرات شب یلدا در سالیان قبل

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا