سبک زندگی

انگیزه برای درس خواندن را در خود افزایش دهید | افزایش تمرکز حین مطالعه

انگیزه برای درس خواندن مهمترین مسئله در پیشرفت هر فرد محسوب می‌شود. همه‌ی ما دوره‌ای از زمان خود را به خواندن درس، چه با لذت و یا چه اجبار اختصاص می‌دهیم؛ اما به خاطر داشته باشید راه‌های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن، میل و انگیزه شما را بیشتر خواهد کرد. بنابراین دست از بهانه گیری و توجیح بردارید؛ و سعی کنید درس خواندن را برای خود لذت بخش‌تر کنید. ما در این مقاله با معرفی چندین روش طلایی، به شما می‌آموزیم که انگیزه را در خود افزایش دهید و درس خواندن را به یک کار لذت بخش در زندگی خود تبدیل کنید.

 

انگیزه برای درس خواندن را در خود افزایش دهید

پیروی از روش‌های درس خواندن صحیح به شما این امکان را می‌دهد، تا مطالعه را به لذت بخش‌ترین کار خود در روز تبدیل کنید. بنابراین پیروی از این راهکارها شما را به راحتی راهنمایی خواهد کرد.

 

محیط مناسب انتخاب کنید

بهترین محیط برای درس خواندن شما، میز و اتاق شخصی خودتان است. مکانی را بیابید که به دور از شلوغی و مسائل متفرقه باشد. پشت میز به درستی بنشینید؛ تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را در کنار خود قرار دهید. نور کافی در اتاق داشته باشید. اگر هم نمی‌توانید محیط مناسبی را در خانه پیدا کنید؛ ترجیحا به کتابخانه بروید.

 

درس‌هایتان را الویت بندی کنید

معمولا مغز هر فرد نسبت به برخی مسائل قوی‎تر و نسبت به بعضی دیگر، ضعیف‌تر است. بنابراین در شروع روز که انرژی بیشتری دارید و مغزتان آماده یادگیری خواهد بود، درس‌هایی که مفهوم‌شان برای شما سخت‌تر است، را انتخاب نمایید. در این زمان مغز شما توانایی درک و پردازش راحت‌تر مسائل را خواهد داشت. اگر با شروع درس خواندن به سراغ کتاب‌هایی بروید که دوست دارید؛ آن وقت در انتهای روز، دیگر انرژی لازم برای مطالعه‌ی درس‌های سخت نخواهید داشت. پس به طور کلی با درس‌های سخت و سنگین روز خود را شروع کنید تا انگیزه برای درس خواندن خود را به کمک این روش افزایش دهید.

 

زمان بندی مناسب داشته باشید

برای خواندن مطلب و یا صفحه‌ی مورد نظر خود، زمان تنظیم کنید؛ یعنی برای خواندن درسی که انتخاب کرده‌اید، یک ساعت مشخصی قرار دهید که مطمئن شوید تا آن زمان مطلب مورد نظر خود را تمام خواهید کرد. تنظیم زمان بندی درست، به شما این امکان را می‌دهد که تمام فکر خود را متمرکز نمایید تا به خود ثابت کنید، توانایی اتمام درس مورد نظر را در ساعت مشخص شده خواهید داشت. همچنین این کار به شما قدرت می‌دهد که از افکار اضافی حین خواندن درس دوری کنید.

انگیزه برای درس خواندن

برای خود پاداش انتخاب کنید

هنگامی که در حال مطالعه هستید؛ برای خود پاداشی را انتخاب کنید. این کار انگیزه برای درس خواندن را در شما افزایش خواهد داد. پاداش شما می‌تواند هر آنچه که دوست دارید باشد، مانند خوردن خوراکی، تماس با یک دوست صمیمی و یا انجام کاری که به آن علاقه دارید. همچنین پاداش برای شما تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت.

 

با صدای بلند مطالعه کنید

با صدای بلند مطالعه کنید تا مطالب در حافظه‌ی بلند مدت شما ثبت شوند. در هنگام درس خواندن به موسیقی گوش ندهید؛ این کار تمرکز را از بین می‌برد و شما را وادار می‌کند برای فهم بهتر مطالب، چندبار یک موضوع را بخوانید. در نهایت چندبار خوانی، ممکن است انگیزه ادامه دادن را در شما کاهش دهد.

 

استراحت کنید

استراحت کوتاه بعد از ساعاتی درس خواندن، انرژی شما را افزایش خواهد داد. بنابراین زمانی که احساس خستگی کردید می‌توانید به مدت 30 تا 45 دقیقه چرت بزنید. این کار علاوه بر افزایش انرژی در شما، به درک بهتر و سریعتر مسائل کمک خواهد کرد. اگر در جایی هستید که نمی‌توانید بخوابید و یا وقت کافی ندارید؛ تنها لازم است برای مدت چند دقیقه چشمانتان را ببندید و ذهن خود را آزاد بگذارید. بنابراین استراحت را حین مطالعه نادیده نگیرید.

انگیزه برای درس خواندن

بعد از غذا خوردن، مطالعه نکنید

بعد از خوردن غذا، خون رسانی به مغز کاهش می‌یابد و بدن احساس خواب آلودگی بیشتری خواهد داشت. بنابراین بعد از غذا سعی کنید به مدت 20 تا 30 دقیقه بخوابید؛ سپس به درس خواندن ادامه دهید. به منظور جلوگیری از این موضوع، توصیه می‌شود صبح‌ها را برای مطالعه کردن انتخاب کنید.

 

به خودتان اهمیت دهید

تصور بی‌وقفه درس خواندن را کنار بگذارید. بعد از ساعاتی که درس خواندید، بهتر است 45 تا 50 دقیقه از وقت خود را به استراحت و کارهایی که علاقه دارید، اختصاص دهید. همچنین بعد از هر 10 روز، یک روز را کامل استراحت کنید و همانطور که دوست دارید وقت بگذرانید. این موضوع می‌تواند انگیزه برای درس خواندن را در شما بیشتر کند.

 

کافئین مصرف کنید

نوشیدن قهوه در هنگام درس خواندن شما را از خستگی و خواب آلودگی حین درس، دور خواهد کرد. قهوه حاوی کافئین است که در بدن به عنوان یک محرک عمل کرده و انرژی شما را افزایش می‌دهد. توجه داشته باشید، مصرف بیش از حد قهوه، نه تنها کمکی نخواهد کرد؛ بلکه موجب افزایش ضربان قلب، استرس و تنش در شما می‌شود. پس در مصرف به اندازه کافئین دقت کنید.

انگیزه برای درس خواندن

 آدامس بجوید

آدامس جویدن موجب فعال نگه داشتن مغز و ذهن شما می‌شود. همچنین خواب آلودگی را از شما دور خواهد کرد. بهتر است از آدامس‌های بدون قند یا با قند طبیعی استفاده کنید؛ زیرا قند غیرطبیعی برای تمرکز شما مضر محسوب می‌شود.

 

به مقدار کافی آب بنوشید

به مقدار کافی آب بنوشید. هنگامی که سطح آب بدن شما کاهش می‌یابد، احساس خستگی خواهید کرد. این خستگی شما را کلافه می‌کند و انگیزه برای درس خواندن را از شما می‌گیرد. علت بی‌انرژی شدنتان به این دلیل است که انتقال مواد معدنی و همچنین تمام فعالیت‌های شیمیایی بدن به کمک آب انجام می‌شود. بنابراین هر وقت احساس تشنگی کردید، باید آب بنوشید.

 

استفاده از شبکه‌های مجازی را کنترل کنید

یکی از بزرگترین منابع که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند؛ استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. این شبکه‌ها ذهن و تمرکز شما را به خود مشغول می‌کنند؛ پس اگر می‌خواهید این افکار مزاحم درس خواندنتان نشود، آنها را مدیریت کنید. منظور از مدیریت تنها زمان نیست؛ بلکه شما باید نوع استفاده از شبکه‌های اجتماعی را در خود کنترل کنید. این کار را می‌توان با آنفالو کردن افرادی که هیچ محتوای مفیدی را برای شما ندارد، شروع نمایید.

انگیزه برای درس خواندن

 برای خود هدف مشخص کنید

هدف خود را از مطالعه و درسی که می‌خواهید بخوانید، مشخص کنید. این کار انگیزه برای درس خواندن را در شما افزایش خواهد داد. قبل از شروع، به اهدافتان فکر کنید تا بتوانید برای رسیدن به رویاهایتان تلاش‌های لازم را انجام دهید. شاید مطالعه و یا درس خواندن مناسب علایق هر فردی نباشد، اما اگر به آن نیاز دارید، بهتر است خود را در این راه ناتوان نبینید و به خودتان کمک کنید تا شرایط را بهبود ببخشید.

 

دست از فکر کردن به چیزهای بی‌اهمیت بردارید

فکر کردن به مسائل بی‌اهمیت و بی‌ارزش موجب خسته شدن مغز شما خواهد شد. یک راه اصلی برای جلوگیری از خستگی در حین درس خواندن این است که ذهن خود را بر روی یادگیری مطالب و موضوعات مهم متمرکز کنید. وقتی ذهن شما به سمت مسائل بی‌اهمیت کشیده می‌شود؛ در واقع در حال تضعیف انرژی و عملکرد خود در این هنگام هستید. بنابراین دست از فکر کردن به مسائل بیهوده بردارید.

 

رژیم غذایی مناسب داشته باشید

رژیم غذایی مناسب و سالم، به تامین انرژی مورد نیازتان برای درس خواندن کمک خواهد کرد. سعی داشته باشید در رژیم غذایی خود از خوراکی‌های سرشار از کربوهیدرات، ویتامین‌ها مواد معدنی و پروتئین‌ها به مقدار کافی استفاده نمایید. همچنین از مصرف غذاهای پرچرب، شیرینی‌ها و مواد قندی غیرطبیعی تا حد امکان خودداری کنید.

 

چند نکته مهم که در افزایش انگیزه برای درس خواندن به شما کمک خواهد کرد!

  • به شغل و یا موقعیتی که به آن نیاز دارید؛ فکر کنید.
  • اگر سوالی برای شما پیش آمد؛ حتما به دنبال جواب آن بگردید و یا از افرادی که تجربه دارند کمک بگیرید. چرا که سوال‌های بی‌جواب، تمرکز را از ذهن شما دور خواهد کرد.
  • برنامه ریزی داشته باشید و زمان خود را طوری تنظیم کنید که به کارهای دیگر هم برسید.
  • زمان کافی برای خوابیدن خود اختصاص دهید. بدن شما روزانه نیاز دارد که 8 ساعت بخوابد و استراحت کند. خستگی سرعت شما را در ادامه مسیر کاهش خواهد داد.
  • سعی کنید به مرور زمان مطالعه خود را افزایش دهید؛ زیرا مطالعه کردن قدرت تحلیل ذهن را بالا می‌برد.
  • برای خود نتایج خوب به دست آورید؛ هیچ انگیزه‌ای بالاتر از این نیست. اگر هم تاکنون نتایج مطلوبی به دست نیاوردید از روش‌های گفته شده پیروی کنید.
  • به خودسازی اهمیت دهید؛ انرژی و انگیزه خود را بالا ببرید. قرار نیست همیشه فقط درس بخوانید.
  • به تغذیه خود اهمیت دهید؛ از مواد مفید، سالم و طبیعی استفاده کنید تا  سطح انرژی را در خود افزایش دهید.

انگیزه برای درس خواندن

نتیجه گیری

انگیزه برای درس خواندن ، اشتیاق شما را برای پیروی از این کار افزایش خواهد داد. شاید مطالعه کردن و درس برای برخی از افراد از روی اجبار و یا بدون هیچ لذتی انجام شود؛ اما این بی‌میلی شما را از مسیر اصلی پیشرفت دور خواهد کرد. پس دست از توجیح بردارید و سعی کنید به کمک روش‌هایی که به منظور ایجاد انگیزه در درس خواندن در این مقاله بیان شد، به افزایش شوق و اشتیاق مطالعه در زندگی خود کمک کنید. امیدوارم راهکارهای پیشنهادی، رازهای طلایی درس خواندن بدون خستگی را برایتان بازگو کرده باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا