سیاستفناوری

توییتر حساب کاربری دونالد ترامپ را برای همیشه مسدود کرد

اتفاقی که زمزمه‌های آن از چند روز قبل به گوش می‌رسید، بالاخره رخ داد و توییتر حساب کاربری شخصی رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ (realDonaldTrump@) را برای همیشه مسدود کرد.

توییتر دلیل این تصمیم را “خطر تحریک بیشتر به اعمال خشونت” عنوان کرده است. روز چهارشنبه هفته گذشته و در پی حمله گروهی از طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا، جلسه تأیید نتایج انتخابات ریاست جمهوری برای مدتی به تعویق افتاد و پنج تن نیز در این بین کشته شدند.

توییر در ادامه این طور توضیح داده که اگرچه حق مردم است که بتوانند سخنان و نقطه نظرات مقام‌های منتخب و رهبران جهانی را به طور مستقیم بشنوند، اما این افراد بالاتر از قوانین ما نیستند و نمی‌توانند از توییتر برای تحریک افراد به اعمال خشونت استفاده کنند.

حساب مسدود شده دونالد ترامپ در توییتر
حساب مسدود شده دونالد ترامپ در توییتر

توییتر برای توجیه تصمیم جنجالی خود، به آخرین توییت‌های دونالد ترامپ استناد و عنوان کرده است که این توییت‌ها “سیاست عدم تجلیل از خشونت” این شبکه اجتماعی را نقض می‌کند و به همین دلیل حساب کاربری وی به حال تعلیق درآمده است.

با این تفاسیر، حساب کاربری realDonaldTrump@ که متعلق به شخص دونالد ترامپ است دیگر قابل دسترسی نیست اما حساب کاربری ریاست جمهوری آمریکا (POTUS@) که معمولاً همان توییت‌های شخصی ترامپ را بازنشر می‌کند، همچنان فعال است. بنابراین، کماکان این امکان برای ترامپ وجود دارد که نظرات خود را از طریق حساب ریاست جمهوری به اطلاع طرفدارانش برساند؛ حسابی که البته تا 10 روز دیگر به دولت جدید تحویل داده خواهد شد.

در حال حاضر، نظرات در خصوص مسدود شدن حساب کاربری دونالد ترامپ متفاوت هستند. برخی این اقدام را برخلاف سیاست آزادی بیان آمریکا می‌دانند که در طول دهه‌های گذشته به شدت روی آن مانور داده شده و برخی نیز معتقدند این کار باید خیلی زودتر از این‌ها انجام می‌شد، چرا که پیش از این هم ترامپ در چندین مورد توییت‌هایی منتشر کرده که مروج خشونت بوده‌‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا