سلامتیفناوری

چقدر با تکنولوژی پرینت سه بعدی آشنا هستید؟

 

آیا تا کنون چیزی درباره ی چاپ سه بعدی شنیده اید؟ یا تا به حال یک قطعه ساخته شده با پرینتر سه بعدی را در دست گرفته اید؟ دانستن درباره ی این موضوع می تواند بسیار لذت بخش باشد. تکنولوژی همیشه برای نسل انسان شگفتی های زیادی به همراه داشته است. اگر بخواهیم درباره تاریخچه پیدایش این صنعت بدانیم برمی گردد به سال 1980 میلادی یعنی حدود 40 سال پیش. در آن زمان به این فناوری نمونه سازی فوری گفته می شد.دلیل نامگذاری این بود که، از این فناوری برای ساخت نمونه اولیه تولید انبوه با سرعت بیشتر و هزینه کمتر استفاده می شد.

پرینترهای سه بعدی با استفاده از مواد اولیه که عموما پلاستیکی هستند قطعات سه بعدی را تولید می کنند. حتما می پرسید چگونه؟

کار چاپگرهای سه بعدی به سادگی قابل درک است حتی اگر نوع کارکرد آن را از نزدیک ندیده باشید. با یک مثال شروع می کنیم. ساختن یک ساختمان با مصالح ساختمانی را حتما بارها هنگام عبور از خیابان دیده اید. چگونه از روی زمین و سطح صاف شروع می شود و در آخر یک ساختمان تکمیل می شود؟ دیواره ها با استفاده از مصالح به صورت لایه لایه روی هم قرار می گیرند تا کار تمام شود. کار پرینتر سه بعدی دقیقا به همین شکل است. که به آن ساخت افزایشی گفته می شود. برای ساخت یک قطعه توسط دستگاه های چاپ سه بعدی باید ابتدا مدل سه بعدی طراحی شده را از طریق کامپیوتر به دستگاه بدهیم.

نمونه ای پر کاربرد از دستگاه های پرینت سه بعدی مدل های پرینتر سه بعدی FDM هستند که از مواد اولیه فیلامنت استفاده می کنند. فیلامنت همان رشته پلاستیکی خاص است که به عنوان مواد اولیه پرینتر های سه بعدی کاربرد دارد. در این نوع پرینتر ها فیلامنت از طریق دستگاه به یک هیتر هدایت می شود. از آنجا مواد پلاستیکی، ذوب شده و از نازلی با قطر بسیار نازک بیرون می آید و روی سطح کار طبق مدل به صورت لایه لایه ساخته می شود.

این فناوری تا به حال توانسته کمک های شایانی به صنایع مختلف کند. برای مثال در صنعت مد و فشن برای تولید زیورآلات یا لباس های زیست تخریب پذیر از آن بهره می برند. یا در پزشکی برای ساخت اعضای بدن از آن استفاده می شود. همچنین در صنایع مختلف دیگر، روز به روز شاهد رشد این تکنولوژی هستیم. این دستگاه های محبوب امروزه به شکل چشمگیری به خانه ها راه پیدا کرده اند و تعداد زیادی از افراد با استفاده از آنها کار نمونه سازی، تحقیقاتی و تزیینی انجام می دهند. معمولا این دستگاه ها را باید به صورت اینترنتی سفارش داد. یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی سایت آمازون است.اما به دلیل تحریم ها خرید از این سایت ناممکن و بسیار سخت است. نمونه هایی مانند وب سایت صنعتی پارتینه نیز در ایران وجود دارند که میتوانید برای بررسی اطلاعات و خرید آنلاین به آنها مراجعه کنید.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده تهیه و نگارش شده است.
پامپا مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا