سبک زندگیسلامتیفناوریورزشی

درمان گردن درد | علل‌های ایجاد و روش‌های پیشگیری از درد گردن

درمان گردن درد برای آن دسته از افرادی که در این ناحیه دچار درد طاقت فرسا شده‌اند، بسیار حائز اهمیت است. گردن درد یک مشکل محسوب می‌شود که هر فرد دوره‌ای، آن را تجربه خواهد کرد. دردی که ممکن است حرکت و چرخش سر را سخت کرده و حتی در برخی مواقع نگهداری آن را مشکل ‌کند. دلایل ناراحتی گردن به موارد بسیاری بستگی دارد که به صورت خفیف تا شدید در فرد ایجاد می‌شود. اصولا کسانی که کارهای سنگین انجام می‌دهند یا زیاد پشت میز می‌نشینند، دچار دردهایی با شدت‌های مختلف در ناحیه گردن می‌شوند. در این مقاله سعی داریم درمورد دلایل بروز و را‌ه‌های درمان گردن درد بیشتر صحبت کنیم.

 

گردن درد چیست؟

گردن درد معمولا با گرفتگی و درد در این ناحیه همراه است. در برخی مواقع با حرکت دادن و یا چرخاندن، عضلات گردن و کتف دچار درد می‌شوند و انجام کارهای روزمره را برای فرد با مشکل همراه می‌کند. این معضل در افراد مختلف به دلایل متفاوتی ایجاد می‌شود که معمولا بعد از یک تا دو هفته با رعایت برخی عوامل، بهبود می‌یابد. اما در صورتی که این درد بیش از سه ماه طول بکشد، فرد دچار یک گردن درد مزمن شده است که باید راهی برای درمان آن بیابد.

 

نشانه‌ها و علائم درد گردن

گردن درد اصولا با گرفتگی عضلات و گرفتگی گردن همراه است که در برخی مواقع، درد این ناحیه با حرکت و یا چرخاندن سر تشدید خواهد شد. از دیگر علائمی که ممکن است با گردن درد همراه باشد، عبارتند از:

 • بی‌حسی
 • احساس سوزش
 • حساس شدن
 • درد به صورت تیر کشیدن
 • ایجاد مشکل در بلع غذا
 • تپش قلب
 • وجود صدای وز وز در سر
 • گیجی یا عدم تمرکز
 • التهاب غدد لنفاوی
 • احساس سیری

همچنین گردن درد ممکن است در بعضی از افراد با علائم دیسک گردن همراه باشد. این نشانه‌ها شامل:

 • درد صورت
 • سر درد
 • درد شانه
 • بی‌حسی بازو
 • احساس سوزش ( پارستسیاس)

این علائم در اثر تحت فشار قرار گرفتن اعصاب گردن در فرد ظاهر می‌شوند؛ در این حالت با توجه به وضعیت بیمار، گردن درد با درد در ناحیه بالا و پایین کمر همراه خواهد بود و این شرایط را می‌توان در التهاب ستون فقرات در نتیجه‌ اسپوندیلیت آنکیلوزان مشاهده کرد.

درمان گردن درد

دلایل ایجاد درد در ناحیه گردن

گردن یک عضو انعطاف پذیر بدن است که وظیفه‌ی تحمل وزن سر را برعهده دارد. به همین منظور گردن می‌تواند مستعد وارد شدن آسیب و بروز شرایطی باشد که موجب ایجاد درد و محدودیت حرکتی فرد شود. از مهمترین دلایل ایجاد گردن درد عبارتند از:

 

کشیدگی عضلات گردن

استفاده بیش از حد از عضلات گردن در فعالیت‌هایی مانند خم شدن بر روی کامپیوتر یا تلفن همراه، می‌تواند موجب کشیدگی عضلات گردن و علت ایجاد درد در این ناحیه باشد. همچنین انجام فعالیت‌های مطالعه کردن در حالت دراز کشیده یا سایش دندان‌ها به یکدیگر باعث کشیدگی عضلات ناحیه گردن خواهد شد.

 

فرسایش غضروف و مهره‌ها

مفاصل گردن هم مانند مفاصل دیگر بدن با افزایش سن و گذشت زمان، دچار فرسایش خواهد شد. به علاوه ابتلا به بیماری‌ استئو آتریت می‌تواند موجب از بین رفتن غضروف‌ها بین مهره‌ها شده و علت درد در این ناحیه باشد. در نهایت ممکن است بدن شما زائده‌های استخوانی ایجاد کند که این زائده‌ها نیز بر حرکت مفصل تاثیرگذار خواهد بود و باعث ایجاد درد می‌شود.

همانطور که گفته شده، استخوان‌های گردن با افزایش سن دچار تغییراتی خواهد شد و سطح استخوان‌ ناهموارتر می‌شود. همچنین ممکن است دیسک‌هایی که استخوان‌های فقرات را پوشش می‌دهند، آب خود را از دست بدهند. به علاوه رباط‌هایی که استخوان‌ها را در محل خود نگه می‌دارند؛ انعطاف پذیری‌شان به مرور کاهش می‌یابد. بر اثر آرتروز گردن یا ایجاد خارهای استخوانی، سطح استخوان‌ها دچار ناهمواری‌هایی می‌شود؛ که در نهایت حرکت رباط‌ها و دیسک‌های بین مهره‌ای را با مشکل مواجه خواهد کرد. همچنین ممکن است کانال نخاعی تنگ‌تر شود و بر روی نخاع و اعصابی که به بازوها منتقل می‌شوند، فشار بیشتری وارد ‌کند.

درمان گردن درد

تحت فشار بودن اعصاب گردن

فتق دیسک گردن یا ایجاد زائده‌های استخوانی در مهره‌های ناحیه گردن، موجب ایجاد فشار به عصب و سپس خارج شدن آن از محل صحیح در ستون فقرات فرد خواهد شد.

 

آسیب دیدگی گردن

آسیب شلاقی گردن اکثرا پس از برخورد شدید در تصادف اتومبیل اتفاق می‌افتد. در هنگام تصادف رانندگی، زمانی که از پشت ضربه وارد می‌شود، موجب ایجاد ضربه شلاقی و یا رگ به رگ شدن گردن خواهد شد. در این حالت سر به سرعت به سمت عقب و سپس به سمت جلو حرکت می‌کند که موجب کشیدگی در بافت نرم گردن می‌شود. بنابراین آسیب شلاقی زمانی رخ می‌دهد که گردن به سرعت به سمت عقب سپس جلو حرکت کند.

ضربه به گردن و ستون فقرات نیز می‌تواند اعصاب را تحت فشار قرار دهد. درد ناشی از این عوامل، ممکن است از ناراحتی خفیف و کم تا دردهای شدید و غیرقابل تحمل متغیر باشد.

 

بیماری

ابتلا به برخی بیماری‌های موجب خواهد شد تا فرد دچار درد در این ناحیه شود و به سمت راهی برای درمان گردن درد برود. از جمله این بیماری‌ها:

 • آرتریت روماتوئید
 • مننژیت
 • سرطان

 

راه‌های درمان گردن درد

روش‌های بسیاری برای درمان گردن درد وجود دارد، که پزشک بر اساس نوع و مقدار شدت درد، آن را برای افراد تجویز خواهد کرد. مهمترین این روش‌ها عبارتند از:

 

انجام روش‌های فیزیوتراپی

پزشک متخصص فیزیوتراپ می‌تواند به کمک انجام حرکات ورزشی درد را در ناحیه گردن کاهش دهد. همچنین در فیزیوتراپی به منظور درمان گردن درد از تحریک الکتریکی، سرما، گرما و سایر روش‌ها برای درمان درد و کاهش احتمال بازگشت مجدد آن استفاده خواهد شد.

درمان گردن درد

حرکات کششی و ورزش گردن

در این حالت از یک کیسه هوا، قرقره یا وزنه برای آرام کردن عضلات گردن استفاده خواهد شد. این روش‌های درمانی باید تحت نظر یک متخصص درمان یا فیزیوتراپی انجام شود تا بتوان مقدار این مشکل را کاهش داد. ورزش برای گردن زمانی تاثیرگذار است که درد ناشی از آسیب وارد شده به ریشه عصب باشد.

 

تحریک الکتریکی عصب از روی پوست

در این روش درمان گردن درد ، بر روی پوست نواحی نزدیک درد، الکترودهایی را از طریق پالس‌های الکتریکی خفیف به پوست وارد می‌کنند تا ‌بتواند به کاهش این معضل در فرد کمک کند.

 

گردنبند‌های طبی

یک محافظ نرم می‌تواند گردن شما را نگه داشته و به کاهش درد در این ناحیه با کم کردن فشار وارده شده به ساختار گردن، کمک کند. به خاطر داشته باشید استفاده از محافظ گردن برای مدت بیش از سه ساعت در هر بار یا بیش از یک هفته، ممکن است برای بیمار معایب بیشتری نسبت به مزایا آن به همراه داشته باشد؛ بنابراین به مدت استفاده از گردنبندهای طبی دقت کنید.

تزریق کورتیکو استروئید

پزشک ممکن است از طریق تزریق داروهای کورتیکو استروئید در نزدیک ریشه‌های عصب، در محل مفاصل فاست که در استخوان‌های مهره‌های گردن قرار دارند، یا تزریق در عضلات گردن برای کمک به کاهش درد بیمار استفاده کند. به علاوه در این حالت می‌توان داروهای بی‌حس کننده همچون لیدوکائین را برای کاهش درد بیمار، به عضلات گردن تزریق کرد.

 

مصرف دارو

پزشک ممکن است از داروهای مسکن قوی‌تر، داروهای شل کننده عضلات و داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای برای کاهش درد فرد استفاده نماید.

 

عمل جراحی

در موارد نادر به منظور درمان گردن درد ، پزشک برای بیمار جراحی را تجویز خواهد کرد تا بتواند ریشه عصب را آزاد و فشار وارد شده به مهره‌های گردن را کاهش دهد.

 

راه‌هایی به منظور پیشگیری از ایجاد مشکلات در ناحیه گردن

در اکثر مواقع، ناراحتی‌های گردن در اثر وارد شدن ضربه، فرسایش مفاصل و افزایش سن در فرد ایجاد خواهد شد. روش‌های به منظور کاهش احتمال ایجاد درد در ناحیه گردن وجود دارد که افراد به راحتی می‌توانند از آن پیروی کنند. مانند:

 

گردن خود را در وضعیت صحیح قرار دهید

در حالت نشسته یا ایستاده مطمئن شوید، شانه‌های شما دقیقا بر روی خط لگن قرار دارد و گوش مستقیما روی شانه‌ها قرار گرفته است.

 

زمان استراحت داشته باشید

به منظور پیشگیری از دیسک گردن، اگر برای مدت طولانی با کامپیوتر کار می‌کنید و یا در سفر هستید؛ زمانی را بلند شوید، راه بروید و گردن و شانه‌های خود را بکشید.

 

وضعیت میز و صندلی را با بدن خود تنظیم کنید

هنگامی که در پشت میز می‌نشینید و از کامپیوتر استفاده می‌کنید؛ بهتر است صفحه نمایش در راستای چشمان شما قرار بگیرد و زانوها باید کمی پایین‌تر از ران‌ها قرار گرفته شود. همچنین از دسته‌های صندلی استفاده نمایید.

درمان گردن درد

تلفن همراه را بین شانه و گردن قرار ندهید

بهتر است از قرار دادن تلفن همراه برای صحبت کردن، بین شانه و گردن خودداری کنید؛ و از یک هنذفری یا گوشی استفاده نمایید.

 

بسته‌های سنگین را بر روی شانه‌های خود حمل نکنید

وزن و فشار وارد شده در هنگام حمل بسته‌های سنگین بر روی شانه، موجب کشیدگی عضلات گردن خواهد شد. بنابراین از انجام آن خودداری کنید.

 

سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگار کشیدن می‌تواند شما را بیشتر در معرض ایجاد درد در ناحیه‌ی گردن مبتلا کند.

 

هنگام خوابیدن سر را در وضعیت صحیح قرار دهید

برای خوابیدن لازم است تا سر و گردن شما در راستای بدن قرار بگیرند. بنابراین از یک پشتی کوچک در زیر گردن خود استفاده نمایید و سعی کنید بر روی پشت، به حالتی بخوابید که ران‌های شما بر روی پشتی‌های کوچک قرار داشته باشد. با این کار می‌توانید عضلات ستون فقرات را صاف نگه دارید.

 

نتیجه گیری

این مشکل یک بیماری شایع در بین تمام افراد است که به دلایل مختلفی ظاهر می‌شود. افزایش سن یا ایجاد ضربه و آسیب دیدگی موجب خواهد شد تا عضلات و اعصاب ناحیه گردن برای مدتی دچار ناراحتی شوند. درمان گردن درد به شما برای رفع درد‌های خفیف تا شدید کمک خواهد کرد. روش‌های بسیاری وجود دارند که پزشک می‌تواند با بررسی علت درد، آن را برای شما تجویز نماید. همچنین راه‌هایی به منظور پیشگیری از آسیب به گردن وجود دارد که می‌تواند خطر درد را در فرد کاهش دهد. امیدواریم به کمک این مقاله بتوانید این درد شایع در ناحیه گردن را درمان نمایید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا