سبک زندگیسلامتیفناوریماجراجوییمد و فشنورزشی

راهنمای دوچرخه سواری دور دریاچه چیتگر

لذت دوچرخه‌سواری در کودکی یکی از رویاهای آن دوران ما بود که آن را با هیچ چیز دیگری عوض نمی‌کردیم، گاهی همین حس در کودکی ، تنها دلیل برای پیشرفت قهرمانان این ورزش پر‌طرفدار می‌شود. همه ما اولین خاطره رسیدن پاهایمان به رکاب را بخاطر داریم، دوچرخه‌هایی که با کمک چرخ‌های اضافه در ذهن همه‌ی ما نقش بسته است، پس از یادگیری آنها را باز میکردن لذت اولین رکاب زدن ها بدون چرخ های کمکی شیرینی ماندگاری در ذهن ما دارد.

دوچرخه سواری بعد از پیاده‌روی، عمومی‌ترین و پرطرفدارترین ورزشی می‌باشد که این روزها در پارک‌ها و پیست‌های مخصوص می‌توان دنبال کرد، حال وقت آن رسیده تا این خاطرات کودکی را زنده کنیم و به سلامت روح و جان مان بیاندیشیم. اگر شما هم از آن دسته آدم ها می باشید که نگران سلامت خود و عزیزان تان هنگام دوچرخه‌سواری در خیابان هستید، این مژده را نوید می دهیم که با راه اندازی پیست های متعدد این ورزش در مکان‌های مصنوعی و طبیعی مانند پارک‌ها، دیگر امکان هیچ نگرانی مثل برخورد با ماشین و سایر اتفاقات غیر متقربه وجود ندارد.

در مطلب لیست کامل مسیرهای دوچرخه سواری تهران،  بیشتر مکان ها و مسیرهای مناسب دوچرخه سواری در تهران را به تفصیل توضیح دادیم ، در این مقاله قصد داریم بطور ویژه به یکی از بهترین پیست های دوچرخه سواری تهران یعنی پیست دوچرخه سواری چیتگر بپردازیم و شما را با راهنمای دوچرخه سواری دور دریاچه چیتگر تهران آشنا کنیم، با ما در ادامه همراه باشید.

دوچرخه سواری دور دریاچه چیتگرپیست دوچرخه سواری پارک جنگلی چیتگر

اگر بخواهید در محدوده غرب تهران به یک پارک جنگلی سری بزنید و از زیبایی‌ها و سرسبزی‌های درختان و گیاهان آن لذت ببرید و از هوای لطیف و تمیز آن استشمام کنید، می‌توانید به پارک جنگلی چیتگر قدم بگذارید. این پارک در منطقه ۲۲ شهرداری تهران و در جنب شمالی آزاد راه تهران – کرج واقع شده است و دلیل معروف بودن آن این است که یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی شهر تهران است و در نوع خود منحصربه‌فرد است. این پارک در سال ۱۳۴۲ ساخته شده است و پس از طی سالیان مختلف دچار تغییرات و ساخت‌وسازهای جدیدی شده است.

در این منطقه گردشگری زیبا امکانات متنوعی از جمله پیست دوچرخه‌سواری جداگانه بانوان و آقایان، لوازم ورزشی که در جای‌ جای پارک نصب شده است، چندین زمین بازی کودکان نیز در این پارک وجود دارد، آلاچیق، چندین بوفه و رستوران، پارکینگ خودروها، پیست اسکیت و بسیاری از موارد دیگر از جمله مزایا و امکانات رفاهی این مجموعه تفریحی است. البته اگر علاقمند به طبخ غذا در دل طبیعت را داشته باشید نیز می‌توانید وسایل و اقلام مورد نیاز را به همراه خود ببرید و با روشن کردن آتش در طبیعت غذایتان را طبخ کنید. در این پارک دریاچه مصنوعی بزرگی نیز ساخته شده است که آب آن از رودخانه کن تامین می‌شود و در بین افراد به دریاچه خلیج فارس معروف است.

پیست دوچرخه سواری چیتگر یکی از اولین و حرفه ای ترین پیست های دوچرخه سواری در تهران است، مسیر این پیست پر از پیچ و خم است و گذر از کنار درختان جنگل، این پیست را به یکی از محبوب ترین و حرفه ای ترین پیست های دوچرخه سواری پایتخت تبدیل کرده است.

پیست دوچرخه سواری دریاچه چیتگر

با اینکه افتتاح دریاچه چیتگر سروصدای زیادی به پا کرد اما پیست دوچرخه‌ سواری چیتگر ، بیشتر به دل و ذهن تهرانی‌ ها نشسته است. مسیر دوچرخه سواری این پیست حدود ۳۰ کیلومتر است.

پیست دوچرخه سواری دریاچه چیتگر دارای سه قسمت کوهستانی، سرعت و استقامت و پیست بانوان است.

دوچرخه سواری در پارک جنگلی چیتگرپیست کوهستانی چیتگر

یکی از دشوارترین پیست های دوچرخه سواری تهران پیست کوهستانی چیتگراست.این پیست دارای مسیری کاملاً حرفه‌ای می‌باشد به گونه‌ای که شما می‌توانید با عبور از پستی‌ و بلندی‌های نفسگیرش، لذت دوچرخه سواری کوهستانی را تجربه کنید و مناظری زیبا و ناب را نظاره گر باشید.

پیست سرعت و استقامت چیتگر

پیست کوهستانی چیتگر با اینکه هیجان بالایی دارد اما استفاده از آن برای عموم مردم که دوچرخه سوار های حرفه ای نیستند امری دشوار است. در نیجه پیستی دیگر در پارک جنگلی چیتگر تعبیه شده که پیست سرعت و استقامت نام دارد. این پیست هم مورد استقبال دوچرخه سواران قرار گرفته است. مسیر پیست سرعت و مقاومت از داخل پارک و از میان کاج‌ های بلند که فضای خنکی را فراهم کرده‌ اند، می گذرد.  طول مسیر پیست سرعت و استقامت بیش از ۸ کیلومتر است.

از ویژگی‌های این پیست می‌توان به بعد مسافت و اجبار دوچرخه سوار به تحرک و فعالیت بیشتر اشاره کرد.

پیست بانوان چیتگر

از ویژگی های جذاب این پارک وجود پیستی مجزا است که برای استفاده بانوان تدارک دیده شده و در تمام ایام سال حتی روز های تعطیل باز است. در این پیست امکان ورزش دوچرخه سواری برای بانوان با لباس راحت ورزشی فراهم می‌ باشد. طول مسیر پیست دوچرخه سواری بانوان ۴۸۰۰ متر است.

تعداد دستگاه دوچرخه موجود

در کل فضای پیست دوچرخه سواری چیتگر پنج غرفه برای اجاره دوچرخه به علاقمندان وجود دارد که دو غرفه در بالای پارک مخصوص اجاره دوچرخه بانوان می‌باشد.

تعداد کل دوچرخه های موجود در پارک برای اجاره ۱۳۰۰ دستگاه است که به شرح زیر تقسیم‌بندی شده اند.

۵۰۰ دستگاه دوچرخه مخصوص بانوان

۵۹۰ دستگاه دوچرخه مخصوص آقایان

۱۰ دستگاه دوچرخه دونفره

۲۰۰ دستگاه دوچرخه بچه‌گانه

این نکته نیز لازم به ذکر است که برای کرایه دوچرخه ارائه کارت شناسائی معتبر ضروری است.

دوچرخه سواری دور دریاچه چیتگرامکانات پزشکی و امنیتی پیست

کلیه دوچرخه سواران در این پیست بیمه می شوند، آمبولانس و کمک های اورژانسی در فضای پارک همواره مستقر است. لازم به ذکر است برای حفظ امنیت و ارائه سرویس پزشکی به حادثه‌دیدگان، یگان ویژه اجرائیات و پلیس‌سوار نیز در پارک حضور دارند.

ویژگی های پیست دوچرخه سواری چیتگر

دارا بودن حفاظ و توری‌های فلزی در طول مسیر

روشنایی کامل معابر در شب

نصب نشانگر مسافت طی شده و مسافت مانده

مجهز بودن مسیر به تابلوهای علائم ایمنی و هشداردهنده

یک طرفه کردن مسیر حرکت

ارائه دوچرخه و امکان دوچرخه سواری در پیست از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۲۳:۰۰

بها اجاره هر ساعت مبلغ اندکی می‌باشد.

استفاده از پیست دوچرخه سواری چیتگر برای کسانی که با دوچرخه وارد می‌شوند رایگان است.

امکان نگهداری از دوچرخه شخصی شما در پیست با پرداخت ماهیانه مبلغ ناچیزی به غرفه اجاره دوچرخه فراهم است (جالب است بدانید که در صورت وجود دوچرخه شما در پارکینگ غرفه، تعمیرکاران غرفه‌ها به صورت هفتگی از دوچرخه شما مثل بقیه دوچرخه‌ها بازدید می‌کنند و در صورت نیاز آن را سرویس می‌کنند.)

در صورت تصادف در پیست و صدمه به دوچرخه‌های پیست، هزینه خرابی از شما دریافت می‌گردد.

امکانات پیست دوچرخه چیتگرکلام آخر

در مجموع پارک جنگلی چیتگر با داشتن انوع پیست مختلف و مجهز، امکانات قابل قبول، فضای بزرگ و طبیعت زیبا در حال تبدیل شدن به یک مجموعه تخصصی کامل دوچرخه سواری برای عاشقان این رشته ورزشی جذاب می باشد. دوچرخه سواری و رکاب زدن در مساحتی گسترده و سرشار از درختان تنومند به داشتن هوای پاک و تفریحات سلامت محور در تهران بزرگ کمک شایانی خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا