سبک زندگی

آشنایی با آداب و رسوم غذا خوردن در کشور یونان

کشور یونان بی شک یکی از زیباترین کشور های اروپا و دنیا است. یکی از عوامل معروفیت یونانیان غذاهای فوق العاده خوشمزه و لذیذ در کشور یونان است که به سرعت در دنیا همه گیر شده است. احتمالا شما هم چندین غذای یونانی را در رستوران ها سفارش داده اید. اگر قصد دارید به کشور یونان سفر کنید، حتما غذاهای یونانی را امتحان کنید، مطمئن باشید طعم و مزه این غذاها را هیچ کجای دیگر نچشیدهیونان اید و تا آخر عمر فراموش نخواهید کرد. البته کشور یونان نیز مانند سایر کشورهای دنیا، دارای آداب و رسوم مختلفی است، به خصوص آداب غذا خوردن بر سر میز. برای گردشگرانی که به کشور یونان سفر می کنند، مهم است که کمی از رسومات و آداب یونانیان بر سر میز غذا را بدانند. در ادامه خلاصه کوتاهی از آداب غذا خوردن یونانیان را شرح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

اگر قصد سفر به کشور رویایی یونان را دارید، خرید آنلاین تور آتن پامپا در هر ساعت از شبانه و در هر کجا برای شما فراهم شده است.

 • آداب غذا خوردن برای شروع غذا. غذا خود را هیچ وقت قبل از نشستن همه بر سر می غذاخوری شروع نکنید. تا زمانی که میزبان شما را به خوردن غذا دعوت نکند، نباید شروع به غذا خوردن کنید.
 • آداب غذا خوردن با چنگال و چاقو. یونانی ها چاقو و چنگال را عوض نمی کنند. چاقو در دست راست و چنگال در سمت چپ باقی می ماند. وقتی غذای خود را تمام کردید، چاقو و چنگال خود را روی بشقاب خود به شکل ضربدر بگذارید، در حالی که چاقو زیر چنگال قرار دارد و دندانه های چنگال رو به پایین هستند.
 • آداب غذا خوردن برای استفاده از دستمال سفره. اگر دستمال سفره خود را روی میز یا بشقاب بگذارید، بیشتر یونانیان تصور می کنند که غذا خوردن شما تمام شده است.
 • آداب غذا خوردن برای استفاده از ظروف. چنگال و قاشق بالای بشقاب شما معمولاً برای میل کردن دسر است. اگر مطمئن نیستید از کدام ظروف استفاده کنید، همیشه از بیرونی ترین ظرف شروع کنید و به ترتیب پیش بروید.
 • آداب غذا خوردن برای خوردن نان. نان معمولاً بدون کره سرو می شود و معمولاً بشقاب نان وجود ندارد.
 • آداب غذا خوردن برای دستان شما. هنگامی که چنگال یا چاقو در دست ندارید، انتظار می رود که دستان شما بالای میز دیده شود. مچ های خود را بالای میز قرار دهید.
 • آداب غذا خوردن برای دور چرخاندن غذا. همه ظروف را به سمت چپ خود منتقل کنید.
 • آداب غذا خوردن مخصوص سس گوجه فرنگی یا آب­گوشت. اگر آب­گوشت یا سس بر سر میز وجود دارد، به طور کلی می توانید با استفاده از نان خود مقداری از نان را با آن خیس کنید.
 • آداب غذا خوردن برای تقسیم غذا. مهمانان گاهی اوقات تمایل دارند از غذای بشقاب های یکدیگر را بچشند یا بخورند.

آشنایی با آداب و رسوم غذا خوردن در کشور یونان

 • آداب غذا خوردن برای نشستن. مهم ترین موقعیت ها در وسط، در هر طرف میز است، مهمانان مهم بلافاصله در سمت راست میزبان (زنان در سمت راست میزبان و مردان در سمت راست میزبان) خواهند نشست. اگر میزبانان زوج باشند، یکی از آن ها در طرف دیگر میز خواهد نشست. میزبانان سنتی ممکن است مردان را در کنار مردان و زنان را در کنار زنان قرار دهند.
 • آداب غذا خوردن برای پذیرایی. ابتدا از پیرترین یا مهم ترین میهمان پذیرایی می شود.
 • آداب غذا خوردن برای رستوران ها. در رستوران های غیر رسمی، ممکن است از شما خواسته شود که یک میز را با دیگر مشتریان به اشتراک بگذارید. شما می توانید از طریق برقراری تماس چشمی پیش خدمت رستوران را احضار کنید.
 • آداب غذا خوردن برای حرف زدن درمورد صحبت های کاری. بسته به اینکه رابطه شما با همکاران یونانی چقدر خوب باشد، صحبت های کاری در سرمیز غذا صورت می گیرد. اما به طور کلی در یونان در سر میز غذا کمتر کسی در مورد تصمیمات کاری خود حرفی به میان می آورد.
 • آداب غذا خوردن در خانه. به شما گفته خواهد شد بر سر میز در کجا بنشینید. اعضای بزرگ تر خانواده در ابتدا وارد اتاق نهار خوری شده و بعد شما به نسبت سنتان اجازه دارید وارد شوید. در ذهن خود از قبل جای نشستن را تعیین نکنید، زیرا ممکن است ترتیب نشستن از قبل تعیین شده باشد.
 • آداب غذا خوردن برای پرداخت صورت حساب. معمولاً کسی که شما را دعوت کرده است، صورت حساب را پرداخت می کند، اگرچه از مهمان نیز انتظار می رود که برای پرداخت هزینه تلاش کند. گاهی اوقات شرایط دیگری مانند درجه و رتبه و سن تعیین می کند چه کسی زودتر صورت حساب را پرداخت کند.
 • آداب غذا خوردن برای انعام دادن. انعام ۱۰ درصدی معمولاً برای رستوران ها کافی است. البته معمولاً از قبل، رستوران ها ۱۰ درصد از مبلغ صورت حساب را به انعام اختصاص می دهند و در فیش آن را درج می کنند.
 • آداب نوشیدن در یونان. در وعده ناهار و شام شراب نوشیده می شود، اما اگر در حال نوشیدن اوزو هستید، حتما جرعه جرعه ای بنوشید. هرچه بیشتر بنوشید، بیشتر به شما نوشیدنی تعارف می شود. اگر نمی خواهید بیشتر بنوشید، لیوان خود را بیش از نصف پر بگذارید.

انواع مختلفی از رستوران ها با تنوع غذایی بسیار در یونان وجود دارد، از جمله:

 • رستوران هایی با غذاهای بین المللی: یونان دارای بسیاری از رستوران ها و غذاهای آماده ایتالیایی و چینی است. در سال های اخیر تعداد رستوران های هندی / پاکستانی و خانه های سوشی افزایش یافته است. آتن دارای رستوران هایی است که در کنار سایر غذاها، غذاهای مصری، اتیوپیایی، لبنانی، مکزیکی و آلمانی سرو را می کنند.

آداب و سنت غذا خوردن در کشور یونان

 • رستوران هایی مخصوص سرو مزه (Mezedes): غذاهای کوچکی که قرار است با شراب یا اوزو خورده شوند.
 • کافه اوزری: این کافه ها در نوشیدنی اوزو و سرو وعده های کوچک مزه تخصص دارند.
 • کافه سارو (Psarotaverna): این رستوران ها معمولا تنها غذاهای دریایی سرو می کنند
 • روتیسری (Psistaria): رستوران های مخصوص گریل و سرو انواع گوشت گاو، گوشت خوک و مرغ به روش های مختلف و به همراه مخلفات.
 • خانه استیک (Souvlatzidiko): مخصوص گوشت کبابی
 • کافه (Taverna): مخصوص سرو غذاهای سنتی و غالباً گوشتی
 • رستوران (Estiatorio): این کلمه می تواند طیف مختلفی از رستوران ها را شامل شود
 • نهار خوری ها: سرو غذاهای ساده یونانی اغلب با قیمت پایین

دسر

در رستوران های ارزان قیمت معمولاً قهوه یا دسر سرو نمی شود. با این حال، برخی از رستوران ها در پایان وعده های غذایی میوه یا دسرهای کوچکی رایگانی را برای مشتریان سرو می کنند.

نیازهای غذایی خاص

رستوران های یونان پذیرای افرادی که از نظر رژیم غذایی محدودیت خاصی مانند آلرژی به گلوتن دارند، نیستند. یونانیان در رژیم های غذایی خود از سبزیجات بسیاری در ترکیب با دیگر مواد بسیار استفاده می کنند، و سعی می کنند سبزیجات و میوه های خود را با کیفیت بسیار بالایی تهیه نمایند. با این حال، رستوران ها معمولاً غذاهای تماما گیاهی را که مخصوص گیاه خواران و وگان ها است، سرو نمی کنند، البته در شهر آتن رستوران های گیاهی وجود دارد.

سفارش و غذا خوردن در جمع

برای یونانی ها، یک وعده غذایی در حقیقت نماد یک موقعیت اجتماعی است و بر این اساس، غذا برای “میز” سفارش می شود، نه برای افراد. آن ها از هر غذایی مقداری در ظرف چیده و برای مهمانان سرو می کنند، یا بیشتر اوقات میز را با ظروف مختلف می پوشانند و همه می توانند خودشان غذای خود را انتخاب کنند. اگر غذای بیشتری مورد نیاز باشد، بیشتر سفارش داده می شود. در امر سفارش غذا، غیر معمول نیست که یونانیان غذای بیش از حدی را برای نشان دادن رتبه یا سخاوت خود، سفارش دهند.

در کشور یونان چندان مرسوم نیست که وعده صبحانه مجللی خورده شود، مگر اینکه قهوه و سیگار را جزو صبحانه حساب کنید! یونانیان معمولا صبح خود را با خوردن یک کولوری (نان سیمیت) یا تیروپیتا (پای پنیری) شروع می کنند. صبحانه هایی به سبک انگلیسی را در هتل ها و مناطق توریستی پیدا خواهید کرد. در کشور یونان، اکثریت مردم برای وعده ی نهار برخلاف صبحانه، حجم زیادی غذا می خورند، معمولا ساعت سرو نهار دو بعد از ظهر است.

یونانی ها دیر وقت شام می خورند، به­ندرت قبل از غروب آفتاب در تابستان خانواه­ای را می توان یافت که مشغول خوردن شام باشند. صرف شام، هم­زمان با ساعات بسته شدن مغازه است، بنابراین ظرفیت رستوران ها اغلب تا ساعت ۱۰ شب پر نمی شود. اگر قصد دارید شام خود را خارج از هتل میل کنید، تا ساعت ۹ شب به رستوران مورد نظر خود بروید تا با سیل عظیمی از جمعیت روبه­رو نشوید. بیشتر کافه ها تمام روز باز هستند، اما برخی از رستوران های مجلل فقط برای شام باز خواهند بود.

آداب و سنت غذا خوردن در کشور یونان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا