فناوریماجراجویی

آشنایی با پارک ملی تنگه ساماریا در کشور یونان، طولانی ترین تنگه در اروپا

کشور یونان یکی از زیباترین ترین کشور های دنیا است و دارای فرهنگ غنی و باستانی است. بسیاری، کشور یونان را به کوه های المپ، معبد دلفی و دریاچه پلاستیرا و… می شناسند، اما پارک سامریا واقع در کرت یونان یکی از جذاب ترین دیدنی های طبیعی این کشور تاریخی است. این تنگه چشم نواز حدودا ۱۶ کیلومتر است و طولانی ترین تنگه اروپا محسوب می شود. گونه های گیاهی و جانوری بومی بسیاری در این زیستگاه رشد و زندگی می کنند. تنگه سامریا در پارک ملی سامریا، در کوه های سفید در غرب کرت واقع شده است. این تنگه باشکوه یکی از جاذبه های عالی کرت به حساب می آید و بسیاری از گردشگران علاقه مند به بازدید از آن هستند. اما باید بدانید این گردش به پیاده روی طولانی (۵ تا ۷ ساعت) در زمین های ناهموار نیازمند است، بنابراین برای لذت بردن حتما از قبل اطلاعات لازم، وسایل مورد نیاز و آمادگی بدنی داشته باشید. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد این جاذبه فراموش نشدنی شرح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

تور آتن پامپا را همین حالا و تنها و با چند کلیک خریداری کرده و از سفر خود به کشور تاریخی یونان لذت ببرید.

پارک ملی کوه های سفید (White Mountains) تنها پارک ملی در کرت است. این مرکز در اطراف تنگه سامریا، در ارتفاع ۱۲۰۰ متری قرار دارد و تا آیای روملی، در سواحل دریای مدیترانه ادامه دارد. در امتداد آن، دامنه های اطراف و تعدادی از تنگه های کوچک تر نیز در کنار آن منشعب شده اند، تنگه سامریا کل منطقه را به یک پارک ملی تبدیل کرده است. در این منطقه از بیش از ۴۵۰ گونه گیاهی و جانوری محافظت می شود، ۷۰ گونه از آن ها بومی کرت در ناحیه هانیا هستند. تنگه سامریا طولانی ترین تنگه در کل اروپا است (طول کلی ۱۶ کیلومتر)، و به جرات یکی از چشمگیرترین تنگه های کشور یونان است.

این مکان از زیلوسکالو، در ارتفاع ۱۲۳۰ متری آغاز می شود. عرض تنگه در وسیع ترین نقطه آن ۱۵۰ متر و در باریکترین آن ۳ متر است. بازدید کنندگان می توانند داخل تنگه شده و در حدود ۶ تا ۸ ساعت راه بروند. اگرچه مسیر در سراشیبی قرار دارد اما برای عدم خستگی، بازدید کنندگان به کفش های راحت و مناسب و تا حدودی آمادگی جسمانی نیاز دارند. اما مطمئنا این پیاده روی طولانی ارزش تلاش آن را دارد. در انتهای مسیر، سوحل زیبا برای شنا و غواصی، کافه و رستوران و پیک نیک زیر سایبان درختانی که منظره­ای روبه دریای مدیترانه دارند، همگی در انتظار شما هستند.

تنگه ساماریا در یونان - Samaria Gorge

هنگامی که وارد  سراشیبی می شوید، با کلیسای سنت نیکولاس روبرو خواهید شد که بر روی ویرانه های یک معبد باستانی ساخته شده است. در نیمه راه پایین تنگه، دهکده قدیمی سامریا واقع شده است. چند خانه آن اکنون توسط نگهبانان پارک استفاده می شود. تشنگی خود را با آب کوهی که از چشمه های تنگه جاری است، رفع کنید. به راه رفتن ادامه دهید. صخره های شیب دار در اینجا تا ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح دریا ارتفاع دارند. این مسیر همچنین از قلعه های ونیزی و ویرانه های سکونتگاه های ماقبل تاریخ و همچنین بقایای بسیاری از دوره های تاریخی دیگر گذر می کند. هنگام پیاده روی، ممکن است احساس کنید که شخص دیگری شما را زیر نظر دارد، حضور بزهای وحشی کرت، معروف به “کری کری” ، قطعاً این مسیر را به ویژه هیجان انگیز خواهد کرد! پیاده روی در آیای روملی به پایان می رسد، جایی که می توانید با قایق به هورا سفاکیون (Hóra Sfakion) سفر کنید.

آیای روملی یک دهکده ساحلی کوچک است که پس از قدم زدن در گردنه ساماریا به آنجا می رسید. از اینجا یک سرویس دائمی قایق شما را مستقیماً به لوترو و هورا سفاکیون می رساند. مکان باستانی تارا (Tára) در خروجی تنگه در سمت چپ (شرق) تپه قرار دارد. بسیاری از یافته های تارا در موزه باستان شناسی هانیا نگهداری می شود. تارا در زمان یونان، روم و بیزانس شکوفا شد. در آیای روملی همچنین می توانید از کلیساهای بیزانس پانایا، آیای تیریادا (Ayia Triada) و اویوس پاویوس (Ayios Pavlos)، یک قلعه ترکی و یک ساحل فوق العاده زیبا دیدن کنید. در شرق دهکده زیبای آیای روملی به پیش بروید و سواحل چشم نواز مرمر (در خروجی تنگه آرادینا)، سواحل جذاب لوکوس و فونیکاس و دهکده جذاب لوترو را کشف کنید.

اول از همه، شما فقط می توانید از فضای آرام این مکان لذت کافی را ببرید. اگر احساس خستگی کنید، قایق های روزانه شما را به سواحل “سوئیت واتر”  (جایی که آب شیرین به دریا می ریزد) و “مرمر” می برند. مسیرهای پیاده روی به سواحل “پروولاکیا”  و “تیمیوس استاوروس” وجود دارد و با یک پیاده روی نبستا طولانی، شما را به روستای زیبای آنوپولی، بالای صخره مشرف به دریای مدیترانه، می رساند.  برای کاوش در اطراف دهکده لوترو نیز می توانید قایق اجاره کنید. بسیاری از بازدیدکنندگان تنها برای غواصی در آب های شفاف و تمیز و شگفت انگیز دریای مدیترانه به این تنگه سفر می کنند. می توانید برای هیجان انگیزتر کردن سفر خود سوار قایق شده و به سفر یک روزه به جزیره گودوس، جنوبی ترین نوک اروپا بروید و از تماشای دلفین ها لذت ببرید.

پارک ملی تنگه ساماریا - Samaria Gorge

پارک ملی سامریا به طور معمول همیشه در اوایل ماه مه برای بازدید عموم باز می شود. اغلب ممکن است در ماه آوریل از قسمت های پایین تر بتوانید وارد تنگه سامریا شوید اما این به آب و هوا و میزان کار مورد نیاز برای بازگشایی مسیرهای پیاده روی پس از باران های زمستانی بستگی دارد. بنابراین تاریخ بازگشایی این تنگه متفاوت است، بازگشایی تنگه سامریا می تواند کمی قبل از اول ماه مه، در اول ماه مه یا بعد از آن باز شود (اگر هوا نامساعد باشد یا کار تعمیرات طولانی باشد).

تنگه سامریا در پایان ماه اکتبر به روی عموم بسته می شود. در این ماه باران های پاییزی ممکن است به مسیرهای کوهنوردی و پیاده روی صدمه بزند و باعث شود برخی صخره ها سست و ناپایدار شوند به همین دلیل حتی ممکن است پارک زودتر نیز بسته شود. این تنگه همچنین در روزهای بارانی (زمانی که خطر ریزش سنگ وجود دارد) بسته خواهد شد. در فصل زمستان افزایش خطر آبگرفتگی و سیل، تنگه سامریا را خطرناک و صعب العبور می کند. زمان بازگشایی پارک سامریا به فصل و طول روز بستگی دارد بنابراین به طور تقریبی می توان گفت این پارک از زمانی که خورشید طلوع می کند مشغول به فعالیت شده و زمانی که هوا تاریک شود بسته خواهد شد. بنابراین اگر می خواهید بعد از حدود ساعت ۱۴:۰۰ وارد پارک شوید، تنها می توانید یک چهارم از مسیر پیاده روی را طی کنید و باید دوباره به نقطه شروع بازگردید.

هزینه ورودی برای هر نفر ۵.۰۰ یورو است و برای کودکان زیر ۱۵ سال رایگان و برای دانشجویان نیز نصف قیمت می باشد. برای اطمینان از زمان بازگشایی پارک سامریا می توانید با شماره زیر تماس بگیرید:    +۳۰ ۲۸۲۱۰۶۷۱۷۹

اگر با اتومبیل شخصی خود به اومالوس (Omalos) بروید مجبور خواهید شد برای برگردانندن ماشین خود دوباره به اومالوس بازگردید، این مسئله برای بسیاری از بازدیدکنندگان چندان مطلوب به نظر نمی آید. یکی از بهترین گزینه های سفر به پارک سامریا استفاده از اتوبوس های بین شهری است. هر روز اتوبوس های عمومی (KTEL) که از هانیا به اومالوس می روند. هنگامی که در تنگه پیاده روی کردید وبه مسیر پایانی یعنی آیا روملی رسیدید، می توانید یک قایق کرایه کنید و به هورا سفاکیون برگردید و دوباره با اتوبوس KTEL به هانیا بروید. اگر تنها نیستید و به قصد دارید به صورت گروهی از پارک سامریا بازدید کنید، می توانید با تاکسی نیز سفر کنید، هزینه از هانیا تا ورودی تنگه برای ۴ نفر در حدود یورو ۷۵ است.

رایج ترین راه برای سفر به این تنگه جذاب، رزرو یک تور سازمان یافته است. رزرو خود را می توانید از اکثر نقاط ساحل شمالی انجام دهید. این تور ها شما را از همان ورودی هتل سوار می کنند و به هتل نیز برمی گردانند. اتوبوس ها بسیار مجهز هستند و تور دارای یک راهنما نیز می باشد. اما رزرو تور بدان معنا نیست که شما باید به صورت گروهی پیاده روی کنید، هر کسی با سرعت خود پیادروی می کند و در یک زمان و مکان از قبل تعیین شده در آیای روملی، دیگر اعضای گروه را ملاقات می کند. این تورها گران نیستند و می توان به صورت محلی و اغلب مستقیم در هتلی که اقامت دارید رزرو کنید.

پارک تنگه ساماریا در یونان -Samaria Gorge

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا