فناوری

همه چیز درباره بلبرینگ های خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم را می توان یکی از پر کاربردترین نوع بلبرینگ ها به حساب آورد. ساختار بلبرینگ های خود تنظیم به نسبت سایر بلبرینگ ها متفاوت و خاص است.

بلبرینگ های خود تنظیم همراه با شیارهای منحنی شکلی تولید می شوند؛ همین شکل خاص آن ها باعث می شود تا این نوع دسته از بلبرینگ ها در زمان بروز مشکل در کارکرد دستگاه ها، قادر به تنظیم دوباره وضعیت خود باشند. یکی دیگر از خصوصیات ساختاری جالب این نوع از بلبرینگ ها این است که آن ها بر خلاف سایر مدل های بلبرینگ ها که تنها از یک ردیف ساچمه تشکیل شده اند، دارای دو ردیف ساچمه هستند. در کنار این دو ردیف ساچمه ای که درون بلبرینگ های خود تنظیم وجود دارد، یک شیار کروی نیز ساخته شده است که باعث می شود بیرینگ نسبت به شفت کمی منحرف باشد.

بلبرینگ خود تنظیم از لحاظ ساختاری و نوع کارکرد در سه مدل متفاوت به نام های بلبرینگ خود تنظیم ساده (با طراحی بدون کاسه نمد)، بلبرینگ های ساخته شده با کاسه نمد و بلبرینگ های خود تنظیم دارای بوش بلند تولید می شود.

بلبرینگ های خود تنظیم ساده نوعی از بلبرینگ ها هستند که بدون کاسه نمد ساخته می شوند. کاسه نمد را می توان نوعی درزگیر دانست که برای پوشاندن و محافظت کردن بخش هایی از بلبرینگ به کار می رود و از نشت کردن سیالاتی مانند روان کننده های به کار برده شده در داخل بلبرینگ ها به بیرون، جلوگیری می کند.

بلبرینگ های خود تنظیم دارای کاسه نمد را می توان نوعی بهتر اما گران تر از بلبرینگ های خود تنظیم ساده محسوب کرد. معمولا کاسه نمدهایی که برای آب بندی بلبرینگ ها به کار می روند از جنس تفلون ساخته می شوند تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند. بلبرینگ های خود تنظیم کاسه نمد دار، معمولا احتیاج بسیار کمی نسبت به روان کاری دارند و همین امر باعث شده است که آن ها بسیار محبوب شوند. بهترین وسیله ای که می توان برای روان کاری بلبرینگ های کاسه نمد دار از آن ها استفاده کرد، گریس های پایه لیتیم است.

با وجود تفاوت های زیاد بلبرینگ های ساده و بلبرینگ های کاسه نمد دار، باید بدانید که سوراخ ها و حفره های هر دو آن ها به شکل استوانه ای است.

بلبرینگ های خود تنظیم بوش بلند، که به بلبرینگ های یقه دار نیز مشهور هستند، برای تولید ماشین آلات صنعتی که دارای طراحی ها و ساختار خاص هستند به کار می روند.

مزایا و کاربردهای بلبرینگ های خود تنظیم

معمولا در ماشین آلات صنعتی بزرگ و همین طور دستگاه هایی که ممکن است بلبرینگ های قرار گرفته شده در آن ها از حالت عادی و موقعیت مناسب خود خارج شوند، از بلبرینگ های خود تنظیم استفاده می شود. این کار باعث می شود تا در هنگام به وجود آمدن مشکل و خارج شدن بلبرینگ ها از حالت عادی خود، هیچ احتیاجی به از کار انداختن دستگاه ها و تنظیم مجدد بلبرینگ ها به صورت دستی نباشد.

یکی از بزرگ ترین مزایای بلبرینگ های خود تنظیم، عمل کردن درست و بدون مشکل در دمایی میان 40- تا 120 درجه سانتی گراد است؛ البته باید بدانید که در کل می توان برای کار کردن در هر نوع شرایطی از بلبرینگ های خود تنظیم استفاده کرد، چرا که معمولا بلبرینگ های خود تنظیم از جنس فولاد کرم دار ساخته می شوند و به همین دلیل در محیط ها و فضاهای مرطوب نیز، می توانند بدون زنگ زدن و اکسید شدن فعالیت کنند.

در ساخت تقریبا تمامی بلبرینگ های خود تنظیم کاسه نمد دار، از دو کاسه نمد در هر دو طرف بلبرینگ ها استفاده می شود؛ همین کار باعث می شود تا تحت هیچ شرایطی، آب و روغن به داخل آن نفوذ نکند. کاسه نمدهای استفاده شده در بلبرینگ های خود تنظیم به قدری قطور و مقاوم هستند که می توانند به تنهایی برای آب بندی تمام سطوح بلبرینگ ها کافی باشند.

بلبرینگ خود تنظیم را می توان یکی از آن دسته بلبرینگ های مقاوم و با دوام دانست که می توانند برای استفاده های طولانی مدت و کارهای سنگین بسیار مناسب باشند.

شرکت بیرینگ مارت

شرکت بیرینگ مارت یکی از بهترین، معتبر ترین و همین طور فعال ترین شرکت ها در زمینه فروش انواع یاتاقان های برای استفاده های مختلف است. در حال حاضر این شرکت بیش از 220 سال سابقه در این حرفه دارد و در طی این سال ها، رضایت مشتریان بسیاری را جلب کرده است. لازم به ذکر است که تمامی محصولات تولید شده توسط این شرکت همگی زیر نظر افراد متخصص و مجرب و دقیق ترین ابزار آلات ساخته شده است. در صورتی که قصد خرید هر نوع بیرینگ و یاتاقانی را دارید، فروشگاه صنعتی بیرینگ مارت بهترین انتخاب شما خواهد بود. جهت دریافت استعلام قیمت بلبرینگ شما می توانید به سایت مجموعه بیرینگ مارت مراجعه کنید.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده تهیه و نگارش شده است.
پامپا مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا