ماجراجوییمد و فشن

حقایقی جالب و خواندنی در مورد سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی

بخش قابل توجهی از زیبایی جواهراتی مانند طلا و نقره به دلیل به کار بردن سنگ‌های قیمتی جذاب در شکل‌ها و اندازه‌های متفاوت در ساخت آن‌هاست. سنگ‌های قیمتی انواع مختلف و رنگ‌های گوناگونی دارند و با توجه به قدمت و یا کمیتی که دارند، از نظر قیمت و ارزش هم یکسان نیستند. در ادامه این مقاله در پامپا با ما همراه شوید چرا که قصد داریم امروز شما را با هفده حقیقت جذاب و هیجان‌انگیز در مورد سنگ‌های قیمتی آشنا کنیم.

 • نوع خاص و بسیار کمیابی از سنگ‌های قیمتی‌ وجود دارد که تنها با گذشت صدها میلیون سال، روی فسیل‌های گونه‌ای منقرض شده از نرم‌تنان شکل گرفته و قابل رویت است. گران‌قیمت‌ترین سنگ اوپال در جهان نیز به همین صورت عقیق‌سازی فسیلی شده و مبلغی معادل یک میلیون دلار قیمت دارد!
 • هلنیت یا همان زمرد، نوعی سنگ سبز شبه آتشفشانی و مصنوعی است که به طور کاملاً تصادفی بعد از انفجار کوه‌های سینت هلنز (Mount St. Helens) شکل گرفت. کارگران محلی چوب این منطقه در حال استفاده از مشعل‌های استیلن بودند که دریافتند گرمای ناشی از مشعل، در حال تبدیل خاکسترهای آتشفشانی و سنگ‌ها به یک ترکیب جذاب سبز رنگ می‌باشد!
 • واحد اندازه‌گیری وزن سنگ‌های قیمتی قیراط می‌باشد و این در حالی است که برای اندازه‌گیری خلوص فلزات قیمتی از عیار استفاده می‌شود!
 • دانشمندان در موسسه‌ای واقع در آلمان، دریافتند که با ایجاد فشار بیشتری از فشار حاکم به هسته زمین، می‌توان از بادام زمینی سنگ‌ قیمتی الماس تولید کرد! دانشمندی به نام دن فارست (Dan Frost) خاطر نشان می‌کند که هیدروژنی که به کره بادام زمینی پیوند خورده، تحقق این ایده را تا حد زیادی سخت و همچنین طولانی کرده است.
سنگ های قیمتی 1
اوپال
 • سنگ تافیت (Taaffeite)، یکی از نادرترین سنگ‌های قیمتی در جهان به حساب می‌آید و در واقع اولین ماده معدنی شناخته شده است که از ترکیب برلیوم و منیزیم در کنار هم در فرمول خود استفاده می‌کند. این سنگ تنها سنگ قیمتی‌ای بوده که از ابتدا به عنوان یک جواهر تراش خورده شناسایی شده است.
 • در زمان‌های قدیم، برخی از مردم معتقد بودند که سنگ‌های قیمتی در واقع قطره‌‌های الهی از جانب خدایان هستند به همین دلیل هم آن‌ها را مقدس می‌شمردند. چینیان باستان نیز بر این باور بودند که سنگ یشم در واقع هدیه‌ای از جانب اژدهای مقدس آسمانی برای مردم زمین است!
 • عبارت جت بلک (سیاه) در واقع از سنگ کهربای سیاه گرفته شده است! جالب است بدانید این سنگ قیمتی زمان فسیل شدن تکه‌های چوب شکل می‌گیرد.
 • در طول جنگ جهانی دوم، سنگ‌های قیمتی تاج ملکه انگلیس داخل یک قوطی بیسکوییت پنهان شده و سپس در اعماق زیر زمین در محلی به نام ویندو کستل (Window Castle) دفن ‌شد. نکته جالب توجه این است که دریچه‌ای هم که برای دسترسی به این منطقه مخفی مورد استفاده قرار می‌گرفت تا امروز همچنان وجود دارد!
 • انجمن تولیدکنندگان الماس که یک گروه تجاری جهانی متشکل از هفت تولید کننده الماس در جهان است، یک کمپین تبلیغاتی برای ترغیب افراد به استفاده از الماس اصیل به راه انداخته است. زیرا این روزها اکثر افراد استفاده از سنگ‌های قیمتی آزمایشگاهی را به ویژه برای انگشترهای نامزدی جایگزین سنگ‌ها و الماس‌های طبیعی کرده‌اند.
 • پینیت (Painite) نوعی از جواهر معدنی بوده که در میانمار (Myanmar) یافت می‌شود. جالب است بدانید این سنگ به قدری کمیاب است که تا به حال تنها دو قطعه از آن در صنعت جواهرسازی به عنوان سنگ قیمتی به کار رفته است.
سنگ های قیمتی 2
آمیتیست
 • می‌توان آمونیات‌ها را به گونه‌ای فسیل مبدل کرد که به یک سنگ قیمتی به نام آمولیت (Ammolite) تبدیل شوند. این سنگ تنها یکی از سه سنگ قیمتی بیوژنیک است که دو مورد دیگر را سنگ‌های کهربا و مروارید تشکیل داده‌اند. محبوبیت آمولیت در میان مردم به دلیل به کار رفتن این سنگ در هنرهای بومی آمریکا و فنگ‌شویی، درست همانند سنگ اوپال، در حال افزایش است.
 • جالب است بدانید مورچه‌‌ها قادرند تا در مسیر عبور از یک تونل، سنگ‌های قیمتی موجود در آن را استخراج کنند!
 • صنعت طلا و جواهرسازی از انعکاس و تابش مصنوعی سنگ‌های قیمتی برای ایجاد رنگ‌هایی که به طور طبیعی بسیار نایاب هستند و یا حتی اصلاً وجود ندارند، استفاده می‌کند.
 • یاقوت سرخ و یاقوت کبود هر دو در اصل یک نوع سنگ هستند. تفاوت رنگ آن‌ها تنها به دلیل مواد معدنی متفاوتی است که به عنوان ناخالصی در این سنگ‌های قیمتی وجود دارد.
 • بلو جان در واقع یک سنگ نیمه قیمتی است که تنها در دربیشایر انگلیس یافت می‌شود. این ماده معدنی در واقع شکلی از فلوریت با نوارهای بنفش و زرد بوده و از آن‌جایی که بسیار شکننده و حساس است، قبل از برش زدن و صیقل دادن برای استفاده به شکل جواهر باید حتماً با رزین اپوکسی در محفظه خلا ادغام شود.
 • سنگ قیمتی فلوریدا برخلاف نامش اصلاً در ایالت فلوریدای آمریکا یافت نمی‌شود!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا