سبک زندگیسلامتی

این خوراکی‌ها شما را خنگ می‌کنند

مصرف خوراکی های خنگ کننده بر روی عملکرد مغز تاثیرگذار خواهد بود. شاید با خود تصور کنید که هوش شما، ذاتی است و هیچگاه سطح آن کاهش نخواهد یافت. در صورتی که این یک تصور اشتباه است. چرا مصرف برخی خوراکی‌ها می‌توانند عملکرد مغز را افزایش و یا کاهش دهد. بنابراین توصیه می‌شود این خوراکی‌‌ها را هرگز به رژیم غذایی خود اضافه نکنید و حتی از مصرف آنها بپرهیزید. در ادامه برخی ازتاثیرگذارترین مواد غذایی که عملکرد مغز را کاهش می‌دهد، به شما معرفی خواهیم کرد.

 

خوراکی های خنگ کننده را بیشتر بشناسید

به منظور افزایش عملکرد مغزتان، توصیه می‌شود از مصرف خوراکی‌های زیر پرهیز کنید. برخی از مهمترین آنها، عبارتند از:

 

کره

اگر رژیم غذایی‌تان سرشار از چربی‌های اشباع شده باشد. عملکرد مغرتان کاهش خواهد یافت. طبق آزمایشات انجام شده، خانم‌هایی که در رژیم غذایی خود چربی‌های اشباع شده بیشتری دارند، مغزشان عملکرد پایین‌تری از خود نشان داده است. البته نیازی به حذف کامل این مواد غذایی نیست. چرا که مصرف مقدار کمی از این چربی‌ها، در رژیم غذایی مشکلی ایجاد نخواهد کرد. بنابراین بهتر است نمونه‌های کم چرب‌تری از فرآورده‌های حیوانی مانند پنیر، ماست و شیر را انتخاب کنید.

کره

آدامس از خوراکی های خنگ کننده

گروهی از محققان معتقدند که آدامس جویدن در بعضی شرایط، کارآیی مغز را کاهش خواهد داد. بهتر است بدانید که جویدن آدامس، هنگام انجام فعالیت‌هایی که به تمرکز و دقت نیاز دارند، حفظ داده‌ها را در کوتاه مدت مخدوش خواهد کرد. آدامس جویدن ثبت داده‌ها و اطلاعات مختلف در مغز را با مشکلاتی رو به رو می‌کند.

از طرفی برخی پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهد که آدامس جویدن به افزایش تمرکز کمک می‌کند. در این زمینه، پژوهش‌های متناقضی دیده می‌شود. به همین دلیل، این احتمال وجود دارد که در این زمینه دچار سردرگمی شوید. به هر حال، اگر به جویدن آدامس عادت دارید؛ بهتر است نگاهی به این هشدارها داشته باشید یا عادت‌های مضر دیگر برای سلامت مغز را ترک کنید.

 

کربوهیدرات کم

هنگام رژیم گرفتن، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد، حذف یا کاهش قابل توجه هیدرات‌های کربن است. شاید کاهش این مواد، به مرور در لاغری تاثیرگذار باشد. اما کاهش هیدرات می‌تواند با کاهش فعالیت مغز در ارتباط باشد و شما را به سمت کند ذهن شدن پیش ببرد.

جالب است بدانید که چاقی در اثر افزایش کالری بدن، به وجود می‌آید و هیدرات‌های کربن اگر به میزان کافی مصرف شوند، سبب چاقی شما نخواهند شد. در ضمن، این گروه مواد غذایی، به عنوان سوخت مغز محسوب می‌شود و مصرف‌شان برای افزایش عملکرد مغز ضروری است.

توجه داشته باشید که خوراکی‌هایی، مانند ماکارونی، برنج قهوه‌ای و نان‌های سبوس‌دار، بهترین منابع هیدرات‌های کربن هستند که نباید از رژیم غذایی‌تان حذف شوند.

کربوهیدرات

نمک از خوراکی های خنگ کننده

هنگامی که نمک داخل فست فودها و گوشت‌های فرآوری شده، مانند سوسیس و کالباس، چیپس و همبرگر باشد، ضرر آن چند برابر خواهد شد. نمک، جدا از اینکه سبب افزایش فشار خون شما می‌شود، فعالیت شناختی مغز را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که داشتن رژیم غذایی سرشار از نمک، فعالیت‌های شناختی مغز را به شدت تحت تاثیر قرار داده و سرعت انتقال داده‌ها را در میان افراد میانسال به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. اگر نمک به طور مستقیم و قبل از خوردن غذا به آن اضافه شود، بسیار مضرتر از زمانی است که همراه با غذا پخته ‌شود.

 

غذاهای کم ارزش

طبق تحقیقات به دست آمده، کودکانی که در رژیم غذایی‌شان مقدار زیادی غذاهای کم ارزش و فست فودهایی، مانند چیپس، پیتزا و سیب زمینی سرخ کرده وجود دارد، در سال‌های بعد ضریب هوشی پایین‌تری داشته‌اند. بنابراین موضوع مهمی است که والدین از همان سال‌های اولیه زندگی، به رژیم غذایی فرزندانشان توجه کنند.

پژوهشگران معتقدند، مصرف غذاهایی مفید برای رشد و پرورش مغز در دوران کودکی ضروری است. با این وجود، شاید کمی دشوار باشد که کودک خود را راضی کنید تا از مصرف فست فودهای چرب و خوشمزه دست بکشد و به سراغ غذاهای سالم‌تر برود. برای رسیدن به این هدف نباید مایوس شوید. یادتان باشد که باید کودکان را بارها و بارها به خوردن غذاهای سالم تشویق کرده و آنقدر این کار را تکرار کنید تا به این رژیم غذایی عادت کنند.

فست فود

شکر

شکر مزه خوب و دلچسبی دارد. اما شکر برای مغزتان چندان هم شیرین و خوشایند نباشد. و سلامت شما را تهدید کند. شاید شنیده باشید که شکر برای دندان‌ها مضر است، کبد را دچار مشکل می‌کند و وزن را بالا می برد. اما گذشته از همه اینها، مصرف مداوم شکر روی عملکرد مغز هم تاثیر گذاشته و به نظر می‌رسد کارآیی آن را کاهش دهد.

طبق آزمایشات انجام شده، موش‌هایی که در رژیم غذایی‌شان فروکتوز زیادی وجود داشت، زمانی که در صفحه‌های پرپیچ و خم یا ماز قرار می‌گرفتند؛ حرکت‌شان آهسته شده و قدرت حافظه‌شان کاهش یافته بود. اما موش‌هایی که در رژیم غذایی‌شان به جای فروکتوز، امگا 3 وجود داشت، مغزی فعال‌تر و حرکت‌های سریعتری داشتند.

براساس این نتایج و دیگر بررسی‌ها، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که آن دسته از رژیم‌های غذایی که فقط شامل قند فروکتوز هستند، فعالیت‌های مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهند. چرا که توانایی انسولین را برای کمک به سلول‌های مغز مختل می‌کنند. از سوی دیگر، اسیدهای چرب امگا 3 می‌توانند مغز را در مقابل اثرهای منفی شکر مصون نگه دارند.

قند فروکتوز در گروهی از میوه‌ها پیدا می‌شوند. اما مصرف این مقدار فروکتوز مشکلی ایجاد نخواهد کرد. این موضوع زمانی مشکل ساز است که شربت‌های شیرینی که در شیرینی جات پیدا می‌شود و همینطور نوشیدنی‌های شیرین به مقدار زیاد مصرف شود. با این وجود تحقیقات هنوز در مراحل مقدماتی قرار دارد. اما متخصصان توصیه می‌کنند، برای حفظ سلامت‌ خود مصرف شکر را محدود کرده و به جای آن، از اسید چرب امگا 3 بیشتری در رژیم غذایی استفاده کنید. گردو، ماهی سالمون و سویا از جمله منابع غنی از اسید چرب امگا 3 هستند که مصرف آنها برای بهبود عملکرد مغز ضروری است.

 

سوسیس و کالباس از خوراکی های خنگ کننده

طرفداران فست فود دقت داشته باشند که این گروه از غذاها به مواد غذایی خنگ کننده اضافه شده‌اند. در مواد غذایی فرآوری شده، ترکیبات نگهدارنده مضری وجود دارد که فعالیت مغز را تحت تاثیر قرار خواهد داد. همچنین طعم دهنده و رنگ‌های مصنوعی موجود در آن، مشکلی ساز خواهند بود.

از سوی دیگر، براساس یافته‌های منابع علمی مختلف، سوسیس و کالباس‌ها، چربی زیادی دارند. این چربی‌ها بخش هیپوتالاموس مغز را که مسئول کنترل و تنظیم گرسنگی است، تحت تاثیر قرار داده و چرخه طبیعی بدن را مختل می‌کند. بدین ترتیب با تاثیر بر عملکرد مغز، زمینه چاقی را نیز فراهم می‌کنند.

خوراکی های خنگ کننده

نتیجه گیری

برخی از خوراکی های خنگ کننده می‌توانند عملکرد مغز را کاهش دهند. اغلب این مواد غذایی در رژیم غذایی ما وجود دارند که مصرف بیش از حد آن، سلامت بدن را تهدید می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود برخی از این خوراکی‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید یا مصرف آنها را به حداقل برسانید. امیدواریم مطالب گفته شده، به حفظ سلامتی شما کمک کرده باشد.

نوشته این خوراکی‌ها شما را خنگ می‌کنند اولین بار در مجله پامپا. پدیدار شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا