دنیای خبر

علت بوی بد واژن به چه دلیل است؟ | دلایل و راه‌های درمان

علت بوی بد واژن برای هر خانمی، آزار دهنده و یا خجالت آور است. بوی کم واژن، می‌تواند تا حدودی طبیعی باشد. چرا که این ناحیه معمولا بدون بو نیست. بوی واژن اغلب در طول چرخه قاعدگی یک زن متفاوت است. میزان بوی غیرطبیعی واژن، اکثراً در اواسط چرخه  قاعدگی افزایش می‌یابد. حتی بوی واژن ممکن است بعد از مقاربت قوی‌تر شود. با این حال، بوی نامطبوع قوی، به ویژه اگر چند روز ادامه پیدا کند و شبیه به بوی ماهی شود، می‌تواند خبر از وجود یک مشکل در سلامتی زنان را بیان کند. بوی غیر طبیعی واژن، اغلب با علائم دیگری از جمله ترشحات خاکستری سفید، سوزش و خارش همراه خواهد بود. این نشانه‌ها اغلب علائم بیماری به نام واژینیت است. به طور کلی، هر زنی می‌تواند بوی غیر طبیعی واژن را تجربه کند. زنان با بهداشت ضعیف و زنان باردار، بیشتر در معرض خطر ایجاد بوی غیر طبیعی واژن قرار دارند. اگر شما هم به این معضل دچار هستید و از علت آن بی‌خبرید. توصیه می‌کنیم این مطالب را تا انتها مطالعه نمایید.

 

علت بوی بد واژن

بوی واژن ارتباطی زیادی به pH آن دارد. در واقع، موارد زیادی می‌توانند بر میزان pH واژن تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، مایع منی دارای pH نسبتاً بالایی است. بنابراین بسیار طبیعی است که بعد از انجام رابطه جنسی، زنان متوجه بوی غیرطبیعی واژن شوند. اگرچه، این بو موقتی است و نگران کننده و جدی نخواهد بود. علاوه بر آن، یائسگی نیز درمیزان pH واژن نیز تاثیر می‌گذارد. به دلیل کمبود استروژن، زنان یائسه دچار تغییراتی در مخاط واژن می‌شوند. از دیگر عوامل موثر بر ایجاد این بوی آزار دهنده در واژن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بوی غیر طبیعی واژن می‌تواند در اثر عفونت یا التهاب ایجاد شود.
 • هنگامی که سطح باکتری‌های طبیعی واژن تعادل پیدا نمی‌کند، می‌تواند منجر به واژینیت شود.
 • تریکومونیاز؛یک عفونت مقاربتی است.
 • ابتلا به سرطان واژن با علائمی شامل ترشحات زیاد واژن که می‌تواند با بوی قوی همراه باشد.
 • واژینوز باکتریایی؛ عفونتی که از رشد بیش از حد باکتری‌های واژینال ایجاد می‌شود، شایع‌ترین علت بوی بدن واژن است.
 • فیستول رکتو واژینال؛یک بیماری نادر است که در آن، باز شدن دهانه بین راست روده و واژن اجازه می‌دهد تا مدفوع به داخل واژن نشت کند.
 • سرطان دهانه رحم؛ علائم این بیماری می‌تواند شامل ترشح شدید واژن (بوی بد) باشد. سرطان یک علت نادر برای بوی غیر طبیعی واژن است.

بوی موقت واژن شایع است و اغلب به خودی خود برطرف نخواهد شد. اما از طرفی هم می‌‌تواند به دلیل تغییرات هورمونی یا حتی رژیم غذایی نامناسب باشد. به عنوان مثال، غذاهایی با بوی قوی مانند سیر یا ماهی، می‌توانند باعث ایجاد بو بد این ناحیه شوند.

عفونت باکتریایی

انواع بوی بد واژن و دلایل آن

حقیقت این است که واژن دارای میلیاردها باکتری است و آرایش دقیق این باکتری به صورت روزانه و گاهاً ساعتی تغییر خواهد کرد. بسیاری از این تغییرات ممکن است ناشی از چرخه قاعدگی و عادت‌های نادرست بهداشتی باشد. برخی از رایج‌ترین بوهای واژن ناشی از این تغییرات، عبارتند از:

 

بوی فلز

بسیاری از زنان ممکن است بو فلز یا مس را از واژن خود احساس کنند که معمولا موضوعی جدی و نگران کننده نخواهد بود. علت آن می‌تواند به دلیل:

 • خون حاوی آهن که بوی فلزی دارد. شایع‌ترین دلیل بوی فلز در واژن هنگام خونریزی قاعدگی است.
 • خونریزی شایع و ناچیز پس از رابطه جنسی، که معمولاً به دلیل خشکی واژن یا رابطه جنسی شدید به وجود می‌آید. این موضوع می‌تواند باعث بریدگی‌های کوچک یا ایجاد ضایعات در این ناحیه شود.

در واقع، بوی مس نیز می‌تواند در موارد نادر اما جدی، به دلیل خونریزی واژن به وجود آید. به طور کلی، این بو بعد از اتمام دوره قاعدگی مدت زیاد باقی نخواهد ماند و دوامی ندارد. اما تماس واژن با منی می‌تواند سطح pH را تغییر داده و بوی شبیه به فلزی ایجاد کند. زنانی که خونریزی غیرمرتبط با دوره خود را تجربه می‌کنند یا بوی فلز واژن، همراه با خارش و ترشح دارند، بهتر است به پزشک مراجعه نمایند.

 

بوی مخمر یا ترشی

این بو در بسیاری از زنان رایج است. به طوری که برخی از زنان، آن را با بوی غذاهای فاسد شده مقایسه می‌کنند. در حقیقت، ماست، نان کپک زده و حتی برخی ترشی‌ها، حاوی همان نوع باکتری‌های (لاکتوباسیل) هستند که در واژن سالم زنان وجود دارند. علت‌های احتمالی بروز این بو، می‌تواند به اسیدی بودن محیط واژن مربوط باشد.

علت بوی بد واژن

بوی بد واژن بوی ، شیرین یا آبجو مانند

احساس بوی شیرین از ناحیه واژن، نگران کننده و جدی نیست. چرا که در بیشتر مواقع باکتری‌های واژن و تغییرات Ph آن باعث این بو در واژن خواهد شد. سوزش شدید، خارش یا احساس خشکی، معمولاً همراه با عفونت‌های مخمر است. این علائم به مرور زمان وخیم‌تر خواهد شد. برخی از خانم‌ها نیز ممکن است، متوجه ترشحاتی شبیه پنیر شوند. این شرایط با استفاده از داروهای بدون نسخه قابل درمان است. با این وجود، زنانی که قبلاً به عفونت مخمر مبتلا نشده‌اند، باید برای کسب دلایل اصلی آن به پزشک مراجعه کنند. برای از بین بردن این نوع بو، بهتر است خانم‌ها:

 • فقط در صورت لزوم آنتی بیوتیک مصرف کنند. چرا کهدر برخی از زنان، آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند باکتری‌های مفید واژن را از بین ببرند و باعث رشد مخمر واژن ‌شود.
 • از آنجایی که مخمر در محیط‌های مرطوب با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد. لازم است که ناحیه واژن خود را خشک نگه دارید.

 

بوی فاسد شده ماهی

در بیشتر مواقع، خانم‌ها بوی غیر طبیعی واژن را شبیه به بوی ماهی فاسد شده توصیف می‌کنند. در حقیقت تری متیل آمین، یک ترکیب شیمیایی است که هم در ماهی فاسد شده وجود دارد و هم منجر به بوی غیرطبیعی واژن در خانم‌ها خواهد شد. برخی از دلایل اصلی این بو، عبارتند از:

 • واژینوز باکتریال، که در اثر رشد بیش از حد باکتری‌های بی‌هوازی در واژن، می‌تواند باعث بروز این عارضه شود.
 • تریکومونیازیس شایع‌ترین عفونت مقاربتی قابل درمان است و با یک دوره آنتی بیوتیک به راحتی برطرف می‌شود. این عارضه به دلیل داشتن بوی تند ماهی بسیار معروف است که بوی آن از واژینوز باکتریاییقوی‌تر است. در موارد نادر، بوی ماهی در واژن می‌تواند نشان دهنده وضعیت جدی‌تر باشد.

بوی بد واژن

راه‌های درمان علت بوی بد واژن

 • بهداشت خود را رعایت کنید.
 • قبل و بعد از رابطه‌ی جنسی، واژن خود را بشویید.
 • در دوران قاعدگی، هر چند ساعت تامپون و یا نوار بهداشتی خود را تعویض کنید.
 • لباس زیر خود را به طور مداوم تغییر دهید.
 • طبق دستور پزشک، پروبیوتیک مصرف کنید.
 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید.
 • بدن خود را هیدراته نگه دارید.
 • لباس‌های تنگ نپوشید.
 • گاهاً در محلول آب و سرکه بنشینید.

 

نتیجه گیری

بوی بد واژن را اکثر خانم‌ها تجربه کرده‌اند. این موضوع در اغلب موارد آزار دهنده و حتی خجالت آور است. به همین منظور درصد بسیاری از خانم‌ها به دنبال علت و راه‌های درمان برای آن هستند. علت بوی بد واژن به موارد بسیاری بستگی دارد. اما معمولا با رعایت برخی نکات بهداشتی درمان و از بین می‌رود. توجه داشته باشید، واژن بدون بو نخواهد بود. اما اگر از بوی شدید این ناحیه رنج می‌برید؛ بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا علت اصلی را بیابید و درمان را آغاز کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا