دنیای خبر

صفات بد و ناپسند ارثی را می‌شناسید؟ | معرفی صفات بد انسان

جالب است بدانید، صفات بد نیز همانند برخی ویژگی‌های جسمی و فیزیکی قابل وراث هستند. در واقع ممکن است بعضی صفات اخلاقی شما ارثی باشد و شما در آن هیچ دخالتی نداشته باشید. در هر صورت چه از صفات اخلاقی ارثی خود لذت ببرید و یا از آن خوشتان نیاید، باید بدانید که برخی عادات منفی مثل مهارت‌های ضعیف اجتماعی، نگرانی مداوم، اضطراب، کشمکش و تنش با برخی رخدادهای بی‌اهمیت، از والدین‌تان به شما به ارث خواهد رسید. به منظور آشنایی بهتر با این صفات اخلاقی و خصوصیات ناپسند، این مطلب را از دست ندهید.

 

معرفی برخی صفات بد ارثی

طبق عقیده دانشمندان، عادت‌ها و رفتارها به نسبت واکنشی که شما نسبت به رویدادهای دنیای بیرون نشان می‌دهید، تعریف می‌شوند. به نظر می‌رسد رفتارها و واکنش‌های شما به شدت تحت تاثیر، محیطی که در آن زندگی می‌کنید؛ باشند. این مسئله به دو دلیل تقلید از والدین و یا از طریق ژنتیک و وراثت رخ خواهد داد.

با این وجود این شما هستید که مجبورید با برخی صفات ارثی در انسان، که با آنها خوشحال نیستید تا آخر عمر زندگی کنید. تلاش، تمرین و آموزش می‌تواند این عادات بد که حتی به صورت ارثی و از طریق ژنتیک به شما منتقل شده‌اند را در خود تغییر دهید. این مسئله را باید بدانید که تمام رفتارهای والدین ما مثبت نخواهند بود و لازم نیست حتما با تقلید از آنها این عادات را وارد زندگی خودتان کنید. گاهی در جوامع سنتی این امر حتی ممکن است چالش ‌برانگیز باشد. برخی عادت‌های اخلاقی بد و صفات ارثی در انسان که از والدین به شما به ارث می‌رسند را می‌توانید تغییر دهید. بعضی‌ از این رفتارها را در ادامه معرفی خواهیم کرد:

 

عدم کنترل بر روی امور مالی

به عقیده روانشناسان، اکثر افراد کنترل امور مالی و تصمیمات مالی را از والدین خود می‌آموزند. اگر فرد ولخرجی هستید یا وقتی ناراحت هستید خرید کردن حالتان را خوب می‌کند. این صفت ممکن است یک عادت ارثی باشد که از والدین، به شما رسیده است. کسانی که از اختلال کمبود توجه، بیش فعالی یا ADHD، اختلال دو قطبی و اختلال شخصیت جنسی یا ASPD رنج می‌برند. در واقع، افرادی که از رفتارهای خود تقلید می‌کنند، بیشتر از سایر افرادی که خصوصیت‌های ارثی و ژنتیکی دارند؛ تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

مشکلات مالی

اضطراب و نگرانی شدید یکی از صفات بد انسان

اضطراب و نگرانی شدید معمولا یک عادت محسوب نمی‌شود. چرا که به راحتی تشخیص داده می‌شوند؛ اما می‌تواند از طرف والدین منتقل شود. برخی از حالات اضطراب مانند ترس از یک مورد خاص و اضطراب نگران کننده، می‌تواند از والدین به فرزندان منتقل ‌شوند. کودکان با نگاه کردن به والدین خود می‌آموزند که چگونه به جهان اطراف نگاه کنند.

برای مثال در هنگام مواجه شدن با خطرات، کودک با نگاه کردن به والدین خود یاد می‌گیرند چه واکنشی نشان دهند. اگر والدین در مواجه با خطر اضطراب زیادی از خودشان نشان دهند. کودک هم تقلید خواهد کرد و درست مثل والدین با خطرات رو به رو می‌شود.

بهترین کار برای کنترل اضطراب در شرایط خاص، این است که روش‌های مقابله با اضطراب را در پیش بگیرید، روی خودتان کار کنید و البته رابطه خود را با والدین مضطربتان اصلاح کنید و بهبود ببخشید.

 

ناتوانی در تغییر شرایط

اگر چه به نظر می‌رسد، افراد دقیقا شبیه والدین خود نیستند. اما داشتن خصوصیاتی مثل ناتوانی در تغییر موضع و شرایط، معمولا از والدین به ارث می‌رسد و از جمله مهمترین صفات اخلاقی ارثی در انسان محسوب می‌شود. در جا زدن، عقب نشینی کردن و ناتوانی در تغییر شرایط، اغلب یک رفتار آموخته شده است که تبدیل به عادت می‌شود و ممکن است از یک یا هر دو والد به شما به ارث رسیده باشند.

بدبینی، کم طاقتی و صبور نبودن و درونگرا بودن، همگی بستگی به وجود این خصوصیات در والدین شما دارند. اگر شما دوست دارید این صفات بد را در خود تغییر دهید؛ نخستین باید آگاهی‌هایی در این باره به دست آورید. عادت‌ها می‌توانند توانایی‌های شما را کاهش دهند یا از بین ببرند. پس راه درست رسیدن به این اهداف را پیدا کنید و برای تغییر آنها تلاش کنید. اگر خودتان صاحب فرزند هستید. باید در نظر داشته باشید که رفتارها و عادات خود را اصلاح کنید.

درونگرا

مهارت‌های ضعیف

اگر والدین، مهارت‌های ارتباطی ضعیفی، حتی با فرزندان خود یا با یکدیگر داشته باشند. این ویژگی‌ها از والدین‌تان به شما به ارث خواهد رسید. زیرا کودکان به طور کامل رفتار و عادات والدین را در منزل می‌بینند و از آنها می‌آموزند. البته این موضوع به این دلیل نیست که لزوما والدین آرام یا خشن، فرزندانی شبیه به خود خواهند داشت.

کودکان می‌آموزند، چطور با توجه به نیازهایشان و گاهی بدون توجه به واکنش والدین، رفتار کنند. کودک برای به دست آوردن چیزی که می‌خواهد، در خانه فریاد می‌کشد و گریه می‌کند و یاد می‌گیرد در بیرون از خانه هم با این روش‌ها با دیگران ارتباط برقرار کند.

با مراجعه به پزشک می‌توانید صفات و خصوصیاتی که از کودکی با آنها بزرگ شده‌اید را به خوبی کنترل کنید یا آنها را بهبود ببخشید. تا احساسات بهتری را نسبت به دیگران نشان دهید و بهتر با افراد دیگر و کودکان ارتباط برقرار کنید.

 

طعنه زدن و سرزنش کردن، یکی از صفات بد انسان

اگر شما فردی هستید که بیش از حد سرزنش می‌کنید و طعنه می‌زنید. وقتی به گذشته بازمی‌گردید، می‌بینید در یک خانواده طعنه زننده و سرزنش کننده رشد کرده‌اید. اگر از طعنه و سرزنش برای اذیت کردن دیگران استفاده می‌کنید. باید بدانید که این مسئله آزار دهنده و تحقیر کننده است. بنابراین با خودتان تمرین کنید تا این عادت ناپسند را کنار بگذارید.

 

عدم پذیرش اشتباه

عدم پذیرش اشتباه و معذرت خواهی نکردن، یک عادت غلط است. این رفتار ممکن است برای برخی افراد بسیار دشوار باشد. اما این مسئله برای افرادی سخت است که در کودکی الگوی مناسبی از عذرخواهی کردن را تجربه نکرده‌اند. اگر شما عادت ندارید مسئولیت رفتار خود را بپذیرید، یا اعتقاد ندارید به خاطر رفتاری که به دیگری آسیب زده، از او عذرخواهی کنید. این به دلیل بزرگ شدن در خانواده‌ای است که از نظر روابط عاطفی ضعیف هستند.

اما این دلیلی بر ادامه این عادت بد نخواهد بود. تصمیم ‌گیری آگاهانه برای تغییر این عادت و تمرین معذرت خواهی کردن را از همین حالا شروع کنید.

عذر خواهی

داشتن روابط عاطفی ناسالم

در حقیقت داشتن روابط عاطفی سالم، توانایی حل مشکلات و نقاط کور رابطه عاطفی در بزرگسالی، به روابطی که ما در کودکی با والدین خود تجربه می‌کنیم، مربوط خواهد شد. اگر نمی‌توانید یک رابطه عاطفی سالم داشته باشید. احتمالا این مسئله ریشه در کودکی شما دارد. برای مثال اگر از والدین خود یاد گرفته‌اید که به وقت مشکل در روابط عاطفی از طریق سکوت، این مشکل را حل کنید. ممکن است سبک درگیر شدن شما، با مشکلات روابط عاطفی در بزرگسالی هم به همین صورت باشد.

 

عدم توانایی در بیان احساسات 

اکثر خانواده‌ها زمان زیادی را برای بیان احساسات منفی اختصاص می‌دهند. و این قضیه را خیلی جدی می‌گیرند و پیگیری می‌کنند. گاهی این امر باعث می‌شود که کودک فرسوده شود. اگر والدین شما از این دسته هستند و شما هم این روش را در پیش گرفته‌اید؛ چندان عجیب نخواهد بود.

این رفتار از جمله رفتارهای آموختنی است. اما اگر از سنین پایین اتفاق افتاده باشد، تا حد زیادی به ژنتیک هم برمی‌گردد. اگر تمایل دارید احساسات خود را بیان کنید بهتر است به این احساسات برچسب بزنید. حتی اگر والدین شما این نظر را دارند که برچسب زدن و بیان واضح احساسات کار اشتباهی است، به خودتان یادآوری کنید که این کار اشتباه نخواهد بود.

 

اختلالات پرخوری، یکی از صفات بد انسان

اغلب کسانی که به اختلال پرخوری مبتلا هستند. تمایل دارند غذاهای جدید را امتحان کنند. به غذاهای خاص و بوی غذاها علاقه مند هستند و البته فقط دوست دارند تعداد محدودی از غذاها را میل کنند. مراجعه به یک روانشناس، می‌تواند به شما بفهماند که به این اختلال دچار هستید یا خیر.

طبق نظر روانشناسان، اختلال پرخوری یا نئوفوبیا، مستقیماً به ویژگی‌ها و فاکتورهای ژنتیکی که به تمایل شما، برای امتحان غذاهای مختلف تاثیر می‌گذارند؛ وابسته است. براساس ویژگی‌های ژنتیکی، ممکن است برخی غذاها که دیگران از آن‌ها لذت می‌برند برای شما طعمی شبیه تلخی داشته باشند. به هر حال اگر اختلال پرخوری در شما ناشی از عدم تمایل برای انجام کارهای جدید باشد؛ حتما باید با یک مشاور مراجعه نمایید.

صفات بد

باورهای نادرست در رابطه با پول

اکثر باورها، رفتارها و الگوهای پولی و مالی تا سن هشت سالگی در ما نهادینه خواهند شد. زمانی که ما تحت تاثیر شرایط بیرونی، پول خرج می‌کنیم. اغلب به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه تحت تاثیر این الگوها قرار گرفته‌ایم. به طور مثال، احساس گناه در مورد پولی که خرج کرده‌اید. حتی زمانی که به اندازه کافی پول دارید، باعث می‌شود، احساس کنید داشتن یا پس انداز پول بد است. یا بالعکس، احساس کنید نباید پول خرج می‌کردید و عذاب وجدان می‌گیرید.

خوشبختانه می‌توان این الگوهای رفتاری را تغییر داد. آگاه بودن در زمینه پول خرج کردن و همچنین داشتن آگاهی در مورد الگویی که این احساس ما از آن نشأت می‌گیرد، باعث می‌شود که با یک ذهن باز و در چارچوب عمل کنیم.

 

نتیجه گیری

برخی رفتارها و عادات نادرست و ناپسند در هر فردی وجود دارد که می‌تواند خود و اطرافیانش را آزار دهد. برخی از این خصوصیت‌ها از والدینتان به شما به ارث می‌رسد. یعنی برخی رفتارهای هستند که با عوامل ژنتیکی از والدین به فرزند منتقل می‌شوند. ترک این عادات ناپسند مشکل خواهد بود. اما از طرفی می‎توان آن را بهبود ببخشید و تاثیرات آن را کاهش داد. به هر حال همه‌ی ما یک سری رفتار و عادت‌ها نادرست داریم که ترجیح می‌دهیم خود را اصلاح کنیم. بنابراین بد نیست شما هم به دنبال خصوصیت‌ها و صفات بد خود باشید، تا بتوانید آن را به مرور کنترل کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا