سلامتی

ضد عفونی کردن آجیل در ایام کرونایی | خواص آجیل در برابر ویروس کرونا

ضد عفونی کردن آجیل یکی از دغدغه‌های اکثر مردم، به خصوص در این روزهای پایانی سال است. با همه گیر شدن ویروس کرونا، انجام روش‌های ضد عفونی به منظور جلوگیری از ابتلا به این ویروس خطرناک، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. رعایت بهداشت و نوع تغذیه برای پیشگیری از این بیماری در درجه اول قرار دارد. پزشکان توصیه می‌کنند، علاوه بر رعایت بهداشت، به خوردن مواد و تغذیه گرم بسیار تاکید داشته‌ باشید. یکی از بهترین و مغذی‌ترین موادی که طبع گرمی دارند؛ آجیل‌ها هستند که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار کارآمد و مفید بوده و می‌توانند بدن را در مقابل بیماری‌ها و ویروس‌ها مقاوم کند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا ممکن است که آجیل‌ها نیز همچون دیگر موارد به این ویروس آلوده شوند. پس اگر می‌خواهید با این ویروس و ضد عفونی کردن آجیل از کرونا و دیگر سوالات متداول در این رابطه آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنم متن و مقاله زیر را تا انتها مطالعه نمایید.

 

ویروس کرونا

همانطور که به احتمال زیاد از اخبار و شبکه‌های مجازی شنیده و دیده‌اید. این بیماری از کشور چین آغاز شده و به مرور به سایر نقاط جهان رسید و موجب بیماری و فوت بسیاری از افراد شده است. متاسفانه این ویروس همچنان در حال رشد خواهد بود. کویید 19 نام اصلی این بیماری است که ویروس کرونا باعث ایجاد آن می‌شود. علائم این بیماری( سرفه پی در پی، تنگی نفس و تب) بسیار به سرماخوردگی و آنفولانزا شبیه است.

علت روند رو به رشد مبتلایان به این بیماری را مسری بودن و واگیر دار بودن کرونا ویروس می‌دانند. تنها راه پیشگیری از آن، رعایت کامل بهداشت و مصرف موادی با طبع گرم، همچون آجیل‌ها است.

ویروس کرونا

خواص و فواید آجیل در جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا!

آجیل‌ها را خشکبارهایی مانند بادام، پسته، تخمه، کشمش، فندق، گردو و دیگر مغزها، تشکیل می‌دهند. هر کدام از آنها طبع گرم دارند و برای سیستم ایمنی بدن، تقویت دستگاه گوارش و تامین مواد مغذی بسیار مفید هستند. چرا که در مغزها مواد معدنی، پروتئین و انواع ویتامین‌ها وجود دارد. از آنجایی که کرونا ویروس باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و حمله به دستگاه تنفسی خواهد شد. بهتر است که موادی را مصرف کنید تا باعث تقویت بدن و رساندن مواد معدنی به سیستم ایمنی، جهت دفاع از بدن در برابر کویید 19 شود. به همین منظور، پزشکان و دانشمندان برای تقویت قوای جسمانی به مصرف خوراکی‌های گرم، مخصوصاً خشکبارها، برای پیشگیری از این بیماری بسیار تاکید داشته‌اند.

 

ویروس کرونا، آجیل‌ها را هم آلوده خواهد کرد!

متاسفانه کویید 19 می‌تواند تمام مواد و سطوح مختلف را آلوده کند. اما ماندگاری آن از چند ساعت تا چند روز متفاوت است. یکی از این مواد خوراکی آجیل‌ها هستند که ممکن است به این ویروس آلوده و باعث انتقال آن به بدن انسان شوند. آجیل‌ها اکثراً به دو دلیل آلوده می‌شوند:

  • از طریق لمس کردن( دست زدن) آجیل توسط افراد آلوده به کویید
  • از طریق عطسه کردن و سرفه کردن افراد آلوده به کویید 19 که در هنگام عطسه و سرفه، ترشحات و ذرات ناشی از آن پراکنده و بر روی آجیل‌ها نشسته و موجب آلوده شدن آن‌ خواهد شد.

ضد عفونی کردن آجیل

ضد عفونی کردن آجیل

دقت داشته باشید، نمکی که روی آجیل وجود دارد؛ جلوی انتقال ویروس‌ها را نخواهد گرفت. به خصوص زمانی که از تخمه استفاده می‌کنیم، فرآیند شکسته شدن پوست تخمه کاملاً با دهان در ارتباط است. پیشگیری از انتقال ویروس در واقع کار مشکلی نیست. اولین و ساده ترین کار، این است که آجیل بسته بندی شده تهیه نمایید. در ادامه برخی از روش‌های ضد عفونی را به شما معرفی خواهیم کرد:

 

ضد عفونی کردن آجیل با حرارت دادن بر روی اجاق

وقتی آجیلی را تهیه می‌کنید؛ راحت‌ترین کار این است که آن را در تابه حرارت دهید. برای انجام این روش، تابه‌ای را آماده کنید و مقادیر مختصری آب به آجیل‌های درون تابه اضافه کنید. البته اگر دوست داشته باشید، می‌توانید از آب لیمو یا نارنج نیز استفاده نمایید. با اضافه کردن آب، حرارتی که از آنها بر می‌خیزد باعث شود تا ویروس‌ها با سرعت بیشتری نابود شوند.

 

ضد عفونی کردن آجیل با حرارت دادن در مایکروفر

ویروس کرونا نسبت به حرارت خیلی حساس است و در دمای بالاتر از 50 درجه سانتی‌گراد نابود خواهد شد. پس اگر آجیل را طوری حرارت دهید که گرما به همه نقاط آن برسد، مشکل حل می‌شود. در این مورد می‌توانیم از مایکروفر نیز استفاده کنید و یا آن را در فر با دمای 40 درجه قرار دهید. به هر حال تمام این روش‌ها برای این است که از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

 

ضد عفونی کردن آجیل با قرار دادن در هوای آزاد

برای ضدعفونی آجیل‌ها، می توانید آنها را در فضای باز به مدت 48 ساعت قرار دهید. با این روش نیز می‌توان از سلامت آجیل‌ها اطمینان حاصل کرد.

 

بو دادن خشک

برای این روش، از هیچ روغنی در آن استفاده نمی‌شود. می توان بر روی گاز با تابه آجیل را بو دهید.

ضد عفونی کردن آجیل

بو دادن با روغن

در این روش نیز از اجاق و تابه استفاده خواهد شد. اما روغن نیز به آن افزوده می‌شود. با بو دادن می‌توانیم ساختار، ترکیب شیمیایی و رنگ آجیل را تغییر دهید که موجب کاهش رطوبت و تردشدن آنها خواهد شد. در آجیل خام و بو داده میزان چربی، پروتئین و کربوهیدرات، با هم تفاوتی ندارند. آجیل‌ها در فرآیند بو دادن، بخشی از رطوبت خود را از دست می‌دهند. بنابراین آجیل بو داده شده، وزن کمتری خواهد داشت. به همین منظور در وزن‌های برابر، میزان چربی خشکبار بو داده به مقدار کمی، بیشتر است.

از خواص بو دادن این است که، علاوه بر تغییر طعم، آنزیم‌های مخرب و در نتیجه آلودگی را از بین می‌برد. زمانی که آجیل بو داده می‌شود، رنگش به سمت قهوه‌ای تغییر پیدا می‌کند. در فرآیند بو دادن خشکبار، طعم، مهمترین چیزی است که تغییر خواهد کرد.

در نظر داشته باشید که پسته خام خوب است. اما ممکن است دارای باکتری‌های مضر نیز باشد. در مقابل، پسته‌های بو داده، آنتی اکسیدان‌های کمتری دارند. همچنین ویتامین‌هایشان کمتر است و برخی چربی‌هایشان آسیب دیده است.

بسیار مهم است که دما و زمان را به درستی تعیین نمایید. اگر پسته را در دمای 140 درجه سانتی گراد و به مدت 15 دقیقه بو دهید. چربی‌ها آسیب نمی‌بینند، همچنین ویتامین‌ها نیز کمتر کاهش می‌یابند. در این حالت، طعم و بافت آجیل را حفظ خواهید کرد.

نکته دیگر این است که برای بو دادن بهتر است از روغن‌هایی، مثل روغن نارگیل که در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند استفاده نمایید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله در رابطه با انواع ضد عفونی کردن آجیل در این روزهای کرونایی، صحبت کرده‌ایم. تا بتوانید علاوه بر استفاده از فواید مصرف مغزها، ار ابتلا به این ویروس جلوگیری نمایید. امیدواریم مطالب گفته شده شما را در این زمینه راهنمایی کرده باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا