سلامتیمد و فشن

فواید زینک اکساید چیست؟ | یک ضدآفتاب قوی و کرم ضد جوش

برای بهره بردن از فواید زینک اکساید می‌توان آن را از بدون نسخه‌ی پزشک هم تهیه کرد. اسن پماد یک محافظ پوست محسوب می‌شود. زیرا برای درمان و پیشگیری از مشکلات مختلف پوستی مانند خراش‌ جزئی، سوختگی، جوش و آکنه، عفونت، حساسیت و گزش حشرات کاربرد دارد. اما زینک اکساید علاوه بر این موارد، خواص دیگری نیز برای حفظ زیبایی و جوانی پوست دارد. در ادامه‌ی مطلب به طور مفصل‌تر با خواص زینک اکساید آشنا خواهید شد.

پماد زینک اکساید چیست؟

پماد زینک اکساید حاوی مواد مرطوب کننده و آنتی بیوتیک است و از پوست در برابر اشعات مضر خورشید محافظت می‌کند. اکسید روی یکی از ترکیبات مهمی است که در مواد آرایشی استفاده می‌شود. در نتیجه این ماده هیچ‌گونه حساسیتی ایجاد نمی‌کند و به جلوگیری از رویش باکتری‌ها بر روی پوست کمک می‌کند.

پماد زینک اکساید

فواید زینک اکساید برای پوست

ترمیم سوختگی و کاهش التهاب

مدت زمان ترمیم آفتاب ‌سوختگی و التهاب ناشی از آن‌ها همیشه نگران‌کننده بوده است. اما این نگرانی یک راه حل ساده و ارزان قیمت دارد که هیچ وقت قدیمی و بی‌اثر نمی‌شود. بله؛ از فواید زینک اکساید بهبود سریع این معضل است.

آفتاب و انواع التهاب‌های پوستی که در اثر عوامل ثانویه ( قارچی، باکتریایی و ویروسی) ایجاد می‌شوند با زینک اکساید به خوبی برطرف می‌شوند. طبق تجربه و به طور کلی، التهاب‌های سطحی و غیر باز پوست با استعمال محدود به موضع زینک اکساید به خوبی بهبود می‌یابند.

به عنوان مثال یکی از التهاب‌های رایج، روزه‌آ بوده که به صورت پولکی و با خارش و سرخی زیادی همراه است. التهاب این عارضه پوستی که معمولا در اثر حملات ویروسی رخ می‌دهد به سادگی با فواید زینک اکساید برطرف می‌شود.

 

فواید زینک اکساید ، فراتر از یک ضد آفتاب

گاهی جستجو برای یک ضدآفتاب مناسب پوست راه به جایی نمی‌برد. جالب است بدانید اگرچه پماد زینک اکساید به تنهایی و برای استفاده مداوم ممکن است آلرژی‌زا باشد. اما در کنار کرم‌های ضد آفتاب ترکیب شگفت‌انگیزی می‌شود. بنابراین می‌توانید به پماد زینک اکساید فراتر از یک ترمیم‌کننده و به عنوان یک ضد آفتاب واقعی نگاه کنید.

اکنون ثابت شده بسیاری از ضد آفتاب‌ها در دفع اشعه‌های مضر پوست مفید نیستند. دکتر هادلی کینگ، متخصص پوست و مو، معتقد است زینک اکساید در دوز مناسب و ملایم می‌تواند بهترین گزینه برای تحریکات پوستی ناشی از آفتاب باشد.

اگر پوست حساسی دارید از ضد آفتابی استفاده کنید که در ترکیباتش زینک اکساید استفاده شده باشد. ترکیب اکسید روی به تنهایی می‌تواند از مشکلات پوستی نظیر آکنه که در اثر مصرف پنکیک و ضد آفتاب ایجاد می‌شوند نیز جلوگیری کند.

فواید زینک اکساید

ترکیب جادویی ضد آفتاب – ضد پیری زینک اکساید

بد نیست بدانید ۷۸ درصد موارد چین چروک و پیری پوست ناشی از تماس با اشعه‌های مضر خورشید است. بنابراین زینک اکساید می‌تواند یک کمپلکس ضد آفتاب – ضد پیری برای انواع پوست‌ها باشد. اما چه طور از زینک اکساید به عنوان ضد آفتاب استفاده کنیم؟

برای بهره‌وری از اثرات پیشگیرانه زینک اکساید می‌توانید پماد را به تنهایی و یا به صورت ترکیبی استفاده کنید. نوع ترکیبی قطعا موثرتر خواهد بود و برای تهیه آن لازم است مقداری شی باتر و روغن گیاهی را با زینک اکساید مخلوط کنید:

۵۰ درصد شی باتر ذوب شده + ۳۰ درصد روغن گیاهی طبیعی ( روغن بادام، نارگیل و …) + پماد یا پودر زینک اکساید

خودتان می‌توانید این ترکیب جادویی را بالانس کنید. آن چه اهمیت دارد SPF ترکیب است که نباید از ۲۰ درصد پایین‌تر باشد. توصیه می‌کنیم همین مخلوط را در طول روز و روی پوست خود استعمال و میزان ضد آفتابی آن با نیاز خود هماهنگ کنید.

ضد آفتاب – ضد پیری

ترمیم پوست‌های ترک‌خورده و پوسته‌شده

ترک‌خوردگی، سرخی و پوسته شدن از عوارض آلرژی‌های فصلی و محیط هستند که ممکن است هر کسی تجربه کند. البته که لوسیون بدن، کرم‌های آبرسان و ترکیبات مرطوب‌کننده برای پیشگیری و بهبود این عوارض مفید هستند. اما پماد اکسید دوزنگ یک گزینه همیشه در دسترس و مفید برای درمان و نه صرفا پیشگیری این عوارض خواهد بود.

نقاطی از پوست که آسیب‌دیده هستند را با مقادیر کافی پماد زینک اکساید بپوشانید و این کار را به صورت مداوم تکرار کنید. ممکن است مصرف زینک اکساید باعث خشکی موضع شود که توصیه می‌کنیم پس از استعمال، محل را با آبرسان مناسب مرطوب کنید.

 

تعدیل چربی پوست و خداحافظی با جوش و آکنه

یکی دیگر از کاربردهای نسبتا قدیمی و فواید زینک اکساید، جلوگیری از جوش‌های پوستی یا بهبود سریع‌تر آن است. زینک یا روی اگر به صورت خوراکی مصرف شود می‌تواند اثرات مشابهی داشته باشد. به هر حال به نظر می‌رسد هیچ چیز به اندازه مصرف موضعی پماد نمی‌تواند موثر باشد.

در صورتی که آکنه حالت مزمن پیدا کرده است ممکن است مشکلات دیگری نظیر اختلال هورمونی یا حساسیت غذایی مطرح باشند. به طور کلی مصرف زینک به صورت موضعی باعث تعدیل غدد چربی سطح پوست می‌شود. بنابراین اگر پوست چرب و جوشداری دارید، می‌توانید از زینک اکساید به عنوان پایه آرایشی استفاده کنید.

خداحافظی با جوش و آکنه

رفع سریع‌تر لک و جای جوش

از فواید زینک اکساید گفتنی است که اثرات قوی و خوبی برای جلوگیری از ایجاد جوش در نواحی مختلف پوست دارد. اما خواص این ماده معدنی موثر به این‌جا ختم نمی‌شود. بسته به جای لک یا جوش، مدت زمانی که از آن می‌گذرد و رنگ آن، پماد اکسید دوزنگ می‌تواند لکه‌بر مفیدی برای پوست باشد.

به نظر می‌رسد در کنار کرم زینک اکساید بهتر باشد از کرم‌های ضد لک استفاده و رژیم غذایی خود را متناسب با طبعتان برنامه‌ریزی کنید.

 

سپر محافظتی تمام‌عیار

از هر چه بگذریم، از خاصیت ترمیمی کرم زینک اکساید نمی‌توان به سادگی عبور کرد. یکی از کاربردهای جالب این محصول، رفع جای زگیل و بثورات پوستی است. تجربه نشان داده استفاده از پماد به صورت مستقیم روی موضع، به رفع سریع‌تر خود ضایعه هم کمک کرده است.

درباره فواید زینک اکساید آمار مختلف و جالبی منتشر شده است. مثلا بارها و بارها در مقالات مختلف به ظرفیت آن جهت جلوگیری از پیشرفت سوختگی‌های بدن در موارد شدیدتر ( نظیر برق‌ گرفتگی یا سوختگی عمیق) اشاره شده است. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه قدر مقدار بیش‌تری از اکسید دوزنگ روی پوست خود استفاده کرده باشید، بیش‌تر در امان خواهید بود.

به صورت عمومی محصولات پوستی نیز در فرمولاسیون خود زینک اکساید دارند. مثلا کرم ضد آفتاب باید از نظر استاندارد بین ۲۵ تا ۳۰ درصد اکسید روی داشته باشد. یا لوازم آرایشی مرغوب ۱۰ تا ۱۹ درصد زینک اکساید دارند. اگرچه این موضوع دید مثبتی نسبت به محصول آرایشی به ما می‌دهد، اما سپر محافظتی پوست با مصرف مستقیم پماد زینک اکساید ایجاد خواهد شد.

 

یک آنتی‌بیوتیک قوی

ارزیابی اثرات نانوذرات زینک اکساید بر عفونت‌های بسته پوستی مثبت بوده است. به این معنا که مصرف موضعی اکسید روی می‌تواند برای بازه محدودی از پیشرفت عفونت جلوگیری کند. البته بهتر است در کنار زینک اکساید از آنتی بیوتیک‌های موضعی نیز استفاده شود.

 

فواید زینک اکساید برای کودکان

به سبب عدم تحرک، استفاده از پوشک و حساسیت‌های متعدد، عوارض پوستی زیادی در کودکان و نوزادان ایجاد می‌شود. ردّ لباس یا پوشک همواره پوست کودک را با التهاب و سرخی مواجه می‌کند و ممکن است پاسخ التهابی به سبب سهل‌انگاری ما تشدید شود.

برای حل این مشکل کرم‌های محافظتی پوست کودک معرفی شدند که حاوی پماد زینک اکساید با درصد کم‌تری هستند. این محصولات علاوه بر زینک اکساید حاوی روغن و نرم کننده هستند و از ادرار سوختگی و تحریک پوستی جلوگیری می‌کنند. به نظر می‌رسد ترکیب ویتامینه و مطبوع این کرم‌ها گزینه بهتری نسبت به استفاده مستقل از زینک‌ اکساید برای کودک باشد.

فواید زینک اکساید برای کودکان

نتیجه گیری

میزان مصرف این دارو برای بیماران مختلف یکسان نیست. در مورد میزان مصرف به منظور بیشترین نتیجه‌ی مثبت از فواید زینک اکساید ، به توصیه‌های پزشک خود دقت کنید یا اطلاعات روی بسته بندی را مطالعه کنید. اگر میزان مصرف شما متفاوت است، آن را بدون مشورت با پزشک تغییر ندهید.

دکمه بازگشت به بالا