ورزشی

فواید بادکش برای پوست و سلامتی | بادکش رحم چیست و چه خواصی دارد؟

یکی از روش‌های درمانی که دارای سابقه چندین هزار ساله بوده بادکش درمانی است که پزشکان از زمان‌های دور در درمان بیماری‌ها و دردها از فواید بادکش بهره می‌گرفتند.

در طب سنتی چین، تلفیقی بین بادکش‌های درمانی و طب سنتی صورت گرفته است که در آن پزشکان چینی جهت بالا بردن فواید طب سوزنی آن را با بادکش درمانی همراه می‌کنند.

 

بادکش چیست؟

بادکش درمانی یکی از روش‌های درمان در حوزه اعمال یداوی در طب سنتی است. در این روش لیوان‌های در اندازه‌های مختلف بسته به نیاز درمانی روی محل مورد نظر قرار داده می‌شوند. سپس با خارج کردن هوای داخل محفظه لیوان، خلا ایجاد می‌شود. به این ترتیب پوست به داخل فضای داخل لیوان کشیده شده و لیوان روی پوست ثابت می‌ماند.

انجام مکرر بادکش می‌تواند باعث ایجاد سلامتی بدن شود. بنابراین، بدن احساس تازگی و طراوت، سلامتی و دور بودن از بیماری‌ها را خواهد کرد.

روش‌های مختلف بادکش درمانی

بادکش معمولا به چند روش خشک، متحرک، مرطوب و سرد و گرم انجام می‌شود.

بادکش متحرک: معمولا از فواید بادکش در این روش برای کاهش درد و گرفتگی و اسپاسم عضلات بزرگ استفاده می‌شود. در این روش بخشی که دچار اسپاسم شده را با روغن چرب کرده و لیوان بادکش را روی بدن و در امتداد عضله سر می‌دهند تا جریان خون در سرتاسر عضله افزایش پیدا کند.

بادکش سرد: معمولا برای ایجاد خلاء از یک پمپ هوا استفاده می‌شود تا هوای داخل لیوان را بیرون کشیده و مکش ایجاد نماد.

بادکش گرم: برای ایجاد خلاء از شعله آتش استفاده می‌شود.

بادکش مرطوب: ترکیب بادکش با حجامت است که با استفاده از تیغ برش‌های کوچک و منظم روی بدن ایجاد کرده و لیوان بادکش را روی ناحیه قرار می‌دهند تا خون را از بدن به مقدار کم بیرون بکشد. پزشکان چینی از فواید بادکش مرطوب می‌گویند که در این روش سموم بیشتری از بدن خارج شده و حرارت بدن سرد شده و بیماری‌های التهابی بهبود پیدا می‌کند.

فواید بادکش

چند نمونه از فواید بادکش کردن

خواص بادکش برای سم زدایی

این درمان به سم زدایی بدن کمک می‌کند. بنابراین، می‌تواند کمک کند تا تمام سم را از بدن بیرون بیاورد و به بهبود سیستم بدن کمک کند. این، مانند فایده سلامتی چای شکوفه گیلاس است که می‌تواند به سم زدایی بدن کمک کند.

 

فواید بادکش برای درمان التهاب پوست

از فواید بادکش این است که می‌تواند به کاهش اثر التهاب کمک کند. بنابراین، این روش برای درمان التهاب پوست مناسب است. علاوه بر این، می‌تواند درد را تسکین دهد و از آکنه و بیماری‌های پوستی نظیر اگزما جلوگیری کند.

درمان التهاب پوست

فواید بادکش برای جلوگیری از بیماری‌ها

انجام منظم این روش درمانی می‌تواند از احتمال بیمار شدن جلوگیری کند. بنابراین، فواید بادکش می‌تواند به حفظ سلامتی بدن کمک کند. علاوه بر این، می‌تواند سیستم ایمنی بدن را با قدرت قوی‌تری برای جلوگیری و مبارزه با هر گونه علائم بیماری کنترل و مدیریت کند.

 

فواید بادکش برای گردش خون

بادکش درمانی همچنین روشی برای کمک به گردش خون بهتر است. از آن‌جایی که گردش خون، کمک می‌کند و سلول‌های خونی را به بازسازی تحریک می‌کند، پس می‌تواند یک سلول سالم را مدیریت کند.این دقیقا، همان مزایای دستبند مغناطیسی برای کنترل فشار خون است که می‌تواند به سهولت گردش خون نیز کمک کند.

 

بهینه سازی کلیه

یکی دیگر از فواید بادکش ، بهینه سازی کار کردن کلیه است. بنابراین، می‌تواند جذب و بیرون ریختن سم و مواد معدنی و سایر مواد ناخواسته مضر بدن را بهبود ببخشد.

بهینه سازی کلیه

فواید بادکش برای تحریک جریان خون

این درمان می‌تواند موجب تحریک جریان خون شود. از تشکیل لخته خون جلوگیری کند تا گردش خون را کاهش ندهد.

 

سلامتی قلب و عروق

یکی دیگر از فواید بادکش ، کنترل سطح کلسترول خون است. بنابراین، این امر از احتمال حمله قلبی و یا علائم سکته مغزی جلوگیری می‌کند.

 

جلوگیری از دیابت

این درمان همچنین می‌تواند از علائم دیابت جلوگیری کند. می‌تواند قند خون را کنترل کند. بادکش می‌تواند به حفظ سطح قند خون کمک کند.

 

کاهش درد با فواید بادکش

انجام بادکش می‌تواند باعث کاهش درد ناشی از التهابات یا بیماری‌های مختلف شود. بنابراین، این یکی از راه‌های از بین بردن احساس ناراحتی توسط درد بدن است.

 

خواص بادکش درمانی برای کسب آرامش

انجام مکرر این عمل، می‌تواند به آرامش منجر شود. بنابراین، یکی از روش‌های کاهش استرس و بادکش کردن است.

 

فواید بادکش برای کاهش سردرد

بادکش درمانی همچنین یک راه برای کاهش سردرد است. گردش خون سر را بهبود می‌بخشد و سر درد را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، می‌تواند برای سرگیجه نیز موثر باشد.

 

بهبود متابولیسم بدن با بادکش درمانی

استفاده از این روش می‌تواند برای بهبود متابولیسم بدن موثر باشد. چرا که تبدیل انرژی را از غذای مصرفی بهینه می‌سازد. بنابراین، سرعت متابولیسم را کاهش می‌دهد که منجر به جذب مواد مغذی بهتر و جلوگیری از تشکیل چربی می‌شود.

 

بادکش رحم چیست؟

بادکش رحم به عنوان یکی از روش‌های درمانی کمکی در برخی بیماری‌های زنان به‌کار می‌رود. این روش که از آن با عنوان بادکش رحم و تخمدان هم نام برده می‌شود، روشی مناسب و کمکی است برای تسریع روند درمان به شمار می‌رود.

 

فواید بادکش رحم برای زنان موثر است؟

از آن‌جا که سبب ایجاد بیماری در رحم و تخمدان‌ها بسیار متنوع است، برای تمام این بیماری‌ها نمی‌توان از بادکش رحم و تخمدان استفاده کرد. بلکه هر جا در دستگاه تولید مثلی زنانه نیاز به گرم کردن، افزایش خونرسانی به بافت، کاهش انقباض عضلانی، نیاز به تمرکز بیشتر روی موضع یا انحراف طبیعت هوشمند بدن وجود داشته باشد می‌توان از بادکش رحم و تخمدان بهره گرفت. بدیهی است تا زمانی که طبیب درمان‌گر به عامل ایجاد یک بیماری به طور کامل آگاهی نداشته باشد نمی‌توان این روش را برای کسی تجویز نمود. چرا که در بسیاری از بیماری‌های رحم و تخمدان، با انجام بادکش نه تنها بیماری از بین نمی‌رود، بلکه تشدید شده و مسیر درمان را با مشکل روبه‌رو می‌کند. بنابراین لازم است از انجام بادکش رحم و تخمدان بدون تجویز طبیب حاذق دوری جست.

بادکش رحم

بادکش برای چه کسانی مناسب است؟

بادکش کردن به شیوه اصولی و زیر نظر طبیب برای افراد مسن و کودکانی که منع انجام حجامت دارند مفید است. از بین مزاج‌ها، افراد سرد بیشترین نفع را از فواید بادکش می‌برند. زیرا از یک طرف بلغم اضافی بدن تحلیل می‌رود و از طرف دیگر خون خوبی برای بدن تولید می‌شود. همچنین افراد گرم و خشک بهتر است کمتر بادکش انجام دهند.

 

نتیجه گیری

ثاثیرات بادکش بسیار شبیه به ورزش و ماساژ است. هر سه این موارد با حرکت اندام‌ها و تولید حرارت باعث بهبود جریان خون، تقویت عضو، دفع مواد زائد و تحلیل بلغم می‌شوند.

بادکش کردن درگذشته با وسایلی مانند شاخ گاو انجام می‌شده است. امروزه این کار عمدتا به دو روش انجام می‌شود. یکی بادکش با آتش و دیگری با استفاده از دستگاه‌های مکنده(ساکشن) دستی یا برقی.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا