سلامتی

ترنس چیست و چه تفاوتی با همجسگرا دارد؟ | ویژگی‌های ترنس‌ها و شرایط تغییر جنسیت

تراجنسی یا ترنس سکشوال به عدم تطابق بین بدن و هویت جنسی گفته می‌شود. اختلال هویت جنسیتی اختلالی است که از زمانی که جنین در رحم مادر است شکل می‌گیرد. در ادامه با کسانی که از این نظر با بقیه متفاوت هستند بیشتر آشنا خواهیم شد. متاسفانه برخی جوامع نیاز شدیدی به آگاهی درباره‌ی این مسائل دارند و نسبت به یکدیگر اطلاعات صحیح و رفتار مناسب ندارند.

 

ترنس چیست؟

زمانی که فردی، ویژگی‌های جسمی‌اش با ویژگی‌های روانی‌اش دارای تفاوت‌هایی باشد، به آن‌ها ترنس یا همان تراجنسی گفته میشود.  ترنس، با نام‌های زیادی خوانده می‌شود، از جمله:

 • تراجنسی
 • ترنسکشوال (Transsexual)
 • تی اس یا TS
 • ترنسکچوال

ترنس

ترنس زن

ترنس زنی یا تراجنسی زن به خانمی گفته می‌شود که با روحیات و ویژگی‌های فکری مردانه در یک کالبد زنانه زندانی شده است. اینگونه افراد از نظر روحی و رفتارهای اجتماعی کاملا مردوارانه رفتار می‌کنند. اما متاسفانه این کالبد و جسم زنانه وی را محدود نموده و موجب گشته که رفتارهای وی از نظر جامعه غیرطبیعی به نظر برسد و مورد شماتت قرار بگیرد.

 

ترنس مرد

ترس مرد یا تراجنسی مرد به پسری گفته می‌شود که دارای روحیات و تمایلات دخترانه است و این افراد به دلیل روحیات حساس و دخترانه خود با قرار داشتن در یک روحیات پسرانه برایشان نه تنها خوشایند نیست؛ بلکه ممکن است آزار دهنده نیز باشد. به طور کلی افرادی با کالبد مردانه و روحیات و تمایلات زنانه را ترامرد می‌نامند.

 

دگرجنسگونه مرد به زن یا زن به مرد

دسته‌ای دیگر از افراد که با عنوان دگرجنسگونه مرد به زن/مرد به زن، شناخته می‌شوند، افرادی هستند که رفتار اجتماعی متفاوتی از خود به نمایش می‌گذارند اما تمایلی به انجام جراحی تغییر جنسیت ندارند. دگرجنسگونه مرد به زن کاملا مقوله‌ای جدا از ترنس زن و مرد هستند. به طور مثال مبدل پوش‌ها، درگ کوئین‌‌ها و حتی دو جنسه‌ها جزء این دسته از افراد محسوب می‌شوند.

 

انواع ترنس

۳ دسته تراجنسی وجود دارند که هر کدام میل بیشتری برای انجام مراحل تغییر نسبت به گروه قبل دارند. این ۳ دسته شامل: تراجنسی بدون جراحی، تراجنسی با شدت متوسط و تراجنسی با شدت بالا می‌شود. مهم‌ترین تفاوت این ۳ گروه در میل این افراد به انجام جراحی و مراحل تغییر و همچنین میل جنسی آن‌ها است.

 

ترنس‌ها همان همجنس‌گراها هستند؟

به هیچ‌وجه یک ترنس را همجنس‌گرا ندانید. چون همجنس‌گراها دارای ویژگی‌های جسمانی و روانی یکسانی هستند، ولی گرایش‌های همجنسی شدیدی به جنس هم‌نوع خود دارند.

هم جنس گراها تناقضی از لحاظ روانی و جسمی تناقضی با هم ندارند. مثلا پسر مبتلا به اختلال همجنس گرایی، از نظر روانی و جسمی شبیه پسران است، اما علاقه دارند که با همجنس خود رابطه جنسی برقرار نمایند.

افراد مبتلا به اختلال همجنس گرایی به تغییر جنسیت خود میلی ندارند. اما میل شدیدی به تغییر جنسیت خود دارند و از جامعه و اطرافیان انتظار دارند آن‌ها را درک کنند و از وضعیتشان خجالت نمی‌کشند و دوست دارند از طریق هورمون‌ها یا جراحی بدن خود را با هویت جنسی‌شان تطابق دهند.

همجنس‌گراها

چگونه ترنس بودن فرزندمان را تشخیص دهیم؟

براساس تحقیقات دانشمندان، گاهی ترنس بودن ریشه در ژنتیک دارد و درهمان دوران بارداری مادر در جنین شکل می‌یابد. به همین دلیل می‌توان به راحتی آن را در فرزندان تشخیص داد. علائم زیر می‌تواند خبر از ترنس بودن فرزندانتان باشد. پس توصیه می‌شود در صورت مشاهده این علائم و نشانه‌ها حتما با یک روانکاو خوب مشورت نمایید.

 • عدم تمایل کودک به بازی با همجنس‌های خویش
 • نشان دادن توجه و علاقه به اسباب بازی و لوازم جنس مخالف
 • عدم سازگاری محیط‌هایی که هم جنس‌های فرد وجود دارند مانند مدرسه
 • عدم سازش و هماهنگی با دوستان و هم‌سالان خود (از نظر فکری و شخصیتی)
 • ناخوشایندی وناسازگاری از تغییرات جسمی دوران بلوغ
 • به اسباب بازی‌های جنس مخالف خود بیشتر توجه می‌کند.
 • بی‌علاقگی به پوشیدن لباس‌های جنس خود

 

زمان بروز علائم تراجنسی در افراد

این اختلال زمانی که جنین در رحم مادر است، شکل می‌گیرد و در زمان کودکی وجود دارد و به صورت یک دفعه‌ای رخ نمی‌دهد. این افراد هویت درونی‌شان با ماهیت بیرونی تفاوت دارد و از زمان کودکی متوجه این تفاوت می‌شوند و هرگز مانند افراد عادی زندگی نمی‌کنند و متوجه تفاوت خود با هم‌نوعانشان می‌شوند و به همین علت گوشه نشین می‌شوند.

ترنس سکشوال‌ها گاهی به علت درک نکردن دیگران برای تطبیق رفتارشان با جنسیتشان به روانپزشک مراجعه می‌کنند. اما این کار تاثیری نخواهد داشت و در صورت عدم درک اطرافیان برخی از آن‌ها دست به خودکشی می‌زنند.

 

منظور از تغییر جنسیت چیست؟

تغییر جنسیت فرایند تغییر روش و نحوه برخورد افراد با شما به گونه‌ای که خودتان به جنسیتی که از درون احساس می‌کنید، است. تغییر جنسیت می‌تواند به معنای چیزهای مختلفی باشد.

این فرایند می‌تواند شامل درمان پزشکی و هورمون‌ها باشد. می‌تواند شامل تغییر نام و ضمایر مورد نظر شما باشد. می‌تواند شامل تغییر ظاهر و لباس شما باشد. همچنین می‌تواند مستلزم مراجعه به دوستان و خانواده، یک روند طولانی و مداوم یا اتفاقی باشد که در طی مدت زمانی کوتاه اتفاق می‌افتد.

 

فرد خواستار تغییر جنسیت باید مراحلی را طی کرده و پس از آن قادر به تغییر جنسیت خود خواهد بود:

 • باید روانشناسان تشخیص دهند که فرد به اختلال هویت جنسی مبتلا است.
 • پس از تصمیم گیری، بیمار باید 2 سال بر تصمیم خود مصمم باشد.
 • بیمار باید یک سال مانند جنس مخالف در جامعه ظاهر شود. تا بداند توان تحمل شرایط و رفتارها را دارد یا خیر.
 • فرد نباید اضافه وزن داشته باشد.
 • واقع بین باشد و عوارض و دستاوردهای جراحی را بداند. (مثلا ترنسی که قصد تغییر جنسیت به زن را دارد، باید بداند که توانایی باردار شدن نخواهد داشت، باید برای بچه دار شدن از رحم اجاره‌ای استفاده کند).
 • سن در جراحی تغییر جنسیت، دارای اهمیت است. برای انجام عمل جراحی سن 18 تا 21 سالگی مناسب است . در این سن فرآیند بلوغ فرد پایان یافته و جراحی موفقیت آمیزتر خواهد بود.

 

آیا ترنس‌ها پس از عمل جراحی می‌توانند ازدواج کنند؟

مواردی بوده‌اند که پس از عمل جراحی ازدواج کرده‌اند اما برای بچه دار شدن باید رحم اجاره‌ای بگیرند. چون به غیر از این روش امکان بچه دار شدن وجود ندارد.

ترنس

اگر ترنس هستید به شما توصیه می‌کنیم که…

– درمورد احساسات خود به طور منظم در یک ژورنال یادداشت بذارید.

– در مورد آن با یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده خود که به آن‌ها اعتماد دارید صحبت کنید.

– تا آن جا که ممکن است درباره تجربیات سایر افراد اطلاعات کسب کنید یا با خواندن مطالبی که آن‌ها را نوشته‌اید یا به صورت حضوری با آن‌ها ملاقات کنید.

– با یک مشاور یا درمانگر صحبت کنید که با جامعه ترنس آشنا هستند و مورد اعتماد خواهند بود.

– به یاد داشته باشید که ایمنی شخصی خود را در اولویت قرار دهید.

– بدانید که تنها نیستید و از بیان این موضوع نترسید.

ترنس

نتیجه گیری

ترنس سکشوال‌ها را جزو آخرین گروه اختلالات جنسی قرار می‌دهند که تعداد خیلی کمی ‌را در هر جامعه‌ای شامل می‌شوند و براساس آمار از هر صد هزار نفر، سه تا چهار نفر ترنس هستند. این افراد باید در هر کشور و دین و قانونی درک شوند چرا که دلیل تفاوت آن‌ها هر چه باشند باز هم شاید دوست نزدیک ما باشند شاید یکی از اعضای خانواده ما. با نگاه‌های سنگین و مقایسه کردن این افراد با دیگران، تنها باعث رنجششان خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا