فناوری

معرفی چند نوع از باتری قلمی و سکه‌ای از نوع شارژی

باتری های شارژی استفاده های بسیار زیادی در زندگی ما دارند و این موضوع برای باتری های قلمی نیز می تواند گزینه ای مناسب به شمار برود. از همین رو در این مقاله به بررسی مواردی از این دسته پرداخته ایم.

باتری قلمی

باتری‌های AA یا قلمی حدود ۵ سانتی‌متر طول و ۱.۳ سانتی‌متر قطر دارند. وزن باتری‌های قلمی ‌بسته به نوع آن‌ها متغیر است و از ۱۵ گرم در باتری‌های لیتیومی‌ تا ۳۱ گرم در باتری‌های نیکل-هیدرید فلزی می‌رسد.

باتری قلمی‌ به دو صورت قابل شارژ و غیرقابل شارژ وجود دارند. در وسایلی که نیاز به تعویض باتری در مدت زمان طولانی احساس می‌شود بهتر است تا از باتری قلمی غیرقابل شارژ یا یکبار مصرف استفاده شود. اما برای وسایلی مثل اسباب بازی‌ها که میزان مصرف باتری آنها بالا است بهتر است تا از باتری‌های قابل شارژ استفاده کنید.

باتری قلمی‌ شارژی:

۱. نیکل-کادمیوم (NiCd)

۲. نیکل-هیدرید فلز (NiMH)

۳. نیکل-روی (NiZn)

۴. آلکالاین شارژی (RAM)

۵. لیتیوم-یون (Li-ion)

۶. لیتیوم پلیمر

باتری قلمی یکبار مصرف:

۱. روی-کربن (Zinc–Carbon)

۲. آلکالاین (Alkaline)

۳. لیتیومی

تفاوت باتری‌ها تنها در مارک و برند آنها نیست بلکه جنس باتری‌ها نیز متفاوت است.

روی-‌کربن:

باتری‌های روی-کربن قدیمی‌ترین نوع باتری‌ها معروف به پیل خشک هستند که اولین چراغ قوه‌های الکتریکی توسط آن‌ها روشن می‌شدند. باتری‌های روی-کربن غیر قابل شارژ هستند و ظرفیت آن‌ها در سایز AA حدود ۴۰۰ تا ۹۰۰ میلی‌آمپر است. بدنه‌ی باتری‌های روی-کربن از جنس فلز روی است و درون آن از خمیر آمونیوم کلرید (NH4Cl) یا زینک کلرید (ZnCl2) به‌عنوان الکترولیت استفاده می‌شود.

از آنجایی که بسیاری از فلزات متداول در تماس با الکترولیتِ نمکی به‌سرعت دچار خوردگی می‌شوند، الکترود مثبت این باتری‌ها از جنس کربن ساخته می‌شود. به‌طور کلی باتری‌های روی-کربن را نمی‌توان برای مدت زیادی انبار کرد؛ چرا که آمونیوم کلرید درون باتری با فلز روی (که بدنه‌ی باتری را تشکیل داده است) واکنش می‌دهد و رفته‌رفته با کاهش یافتن ضخامت بدنه، الکترولیت به بیرون نشت می‌کند

آلکالاین:

باتری‌های آلکالاین یا قلیایی نوع دیگری از باتری‌های غیر قابل شارژ‌ هستند که انرژی خود را از واکنش بین روی و دی‌اکسید منگنز (Zn/MnO2) تأمین می‌کنند. البته نوعی از باتری‌های آلکالاین با قابلیت شارژ مجدد نیز وجود دارد؛ اما به اندازه‌ی دیگر انواع باتری‌های شارژی متدوال نیست. در مقایسه با باتری‌های روی-کربن، باتری‌های آلکالاین چگالی انرژی بالاتر (بین ۳ تا ۵ برابر بیشتر) و عمر قفسه‌ طولانی‌تری دارند.

*(باتری در حالت عادی و خارج از دستگاه شروع به خالی شدن میکند، عمر قفسه هر باتری به مدت زمانی گفته میشود که طول میکشد تا بیشترین ظرفیت باتری در حالت عدم استفاده خالی شود.)

ظرفیت باتری‌های آلکالاین به جریان گرفته‌شده از آن‌ها بستگی دارد. برای مثال ظرفیت یک باتری آلکالاین سایز AA  درصورت استفاده در دستگاهی کم‌مصرف می‌تواند تا ۳۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت نیز برسد؛ اما اگر جریان افزایش پیدا کند (برای مثال جریان ۱ آمپری در دوربین‌های دیجیتال) این ظرفیت تا ۷۰۰ میلی‌آمپر ساعت کاهش پیدا خواهد کرد. ولتاژ باتری‌های آلکالاین بسته به ظرفیت باقی‌مانده و بار روی باتری متغییر است.

معرفی چند نوع از باتری قلمی و سکه‌ای از نوع شارژی

شارژی آلکالاین

تعداد دفعات شارژ و دشارژ کامل RAM ها قبل از به پایان رسیدن عمر مفید باتری حدود ۲۰ سیکل کامل است. باتری قلمی شارژی از نمونه های بسیار متاسب برای باتری های قابل شارژ آلکالاین است

لیتیوم:

این مدل از باتری نوع دیگری از باتری‌های غیرقابل شارژ هستند که به دلیل عمر قفسه بالا و ظرفیت 3 برابری نسبت به آلکالاین غیرقابل شارژ، محبوبیت بیشتری برای استفاده در وسایلی دارند که نیاز به باتری برای طولانی مدت دارند مانند ساعت دیواری.

لیتیوم یون:

باتری‌های لیتیوم-یون برخلاف تمامی دیگر انواع باتری‌های قلمی، از ولتاژ استاندارد ۱.۲ تا ۱.۵ ولتی استفاده نمی‌کنند و برای دستگاه‌های خاصی که با ولتاژ ۳.۷ ولت کار می‌کنند ساخته می‌شوند و نباید از آن‌ها به‌عنوان جایگزینی برای باتری‌های قلمی معمولی استفاده کرد.

نیکل کادمیوم:

نیکل کادمیوم اولین مدل از سری مدل باتری‌های شارژی با ظرفیت ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت است و درصورت شارژ نیمه‌کاره، «اثر حافظه» ظرفیت آن‌ها را حتی بیش از این نیز کاهش خواهد داد. این باتری‌ها با داشتن نرخ دشارژ خودکار ۱۰ درصد در ماه، عمر قفسه‌ کوتاهی دارند و ولتاژ ۱.۲ ولتی آن‌ها کمترین میزان بین انواع باتری قلمی ‌است.

نیکل هیبرید فلز:

بهترین باتری شارژی قلمی موجود در بازار باتری نیکل هیدرید فلز است که اغلب از آهن برای بخش هیدرید استفاده می‌شود و نیازی به شارژ اولیه ندارند. حتی اگر به‌دلیل پایین بودن عمر قفسه‌ باتری یا گذشتن مدت زیادی از تولید آن (و درنتیجه خالی بودن باتری)، نیاز به شارژ اولیه وجود داشته باشد، زمان آن با زمان شارژ در حالت عادی فرقی نمی‌کند.

ظرفیت باتری‌های قلمی NiMH بین ۱۲۰۰ تا ۲۷۰۰ میلی‌آمپر ساعت متغیر است و چگالی انرژی آن‌ها با باتری‌های لیتیوم یون برابری می‌کند. اما آنچه باتری‌های NiMH را از باتری‌های متداول غیر شارژی (مانند باتری‌های آلکالاین) متمایز می‌کند، مقاومت درونی اندک آن‌ها و درنتیجه توانایی تأمین جریان بالا بدون افت ظرفیت برای دستگاه‌های پرمصرف است.

جدول مشخصات باتری‌های قلمی متداول
زینک-کربن
(
ZnC)
آلکالاینلیتیوملیتیوم-یون
(Li-ion)
نیکل کادمیوم
(NiCd)
نیکل-هیدرید فلز
(NiMH)
نوع باتری
۱.۵ V۱.۵ V۱.۵ V۳.۶-۳.۷ V۱.۲ V۱.۲ Vولتاژ نامی
۴۰۰–۱۷۰۰ mAh۱۸۰۰–۲۶۰۰ mAh۲۷۰۰–۳۴۰۰ mAh۶۰۰-۸۰۰ mAh۶۰۰–۱۰۰۰ mAh۶۰۰–۲۸۵۰ mAhظرفیت در شرایط جریان ثابت ۵۰ میلی‌آمپر
۲.۵۵ Wh۳.۹۰ Wh۵.۱۰ Wh۲.۸۸-۲.۹۶ Wh۱.۲۰ Wh۳.۴۲ Whحداکثر انرژی در ولتاژ نامی و جریان ۵۰ میلی‌آمپر
نداردبعضی مدل‌هانداردداردداردداردقابلیت شارژ

باتری‌های سکه‌ای( coin cell )

باتری سکه‌ای به دلیل شباهتی که به سکه دارد به این نام خوانده می‌شود. این باتری‌ها در ابعاد متفاوتی برای کاربری‌های خاصی طراحی می‌شوند. باتری‌های سکه‌ای ، اندازه بسیار کوچکی دارند و برای تامین نیرو برای دستگاه‌های قابل حمل که مصرف کمی دارند همانند اسباب بازی‌های کوچک، ماشین حساب جیبی، ضربان سازهای قلبی مصنوعی، فرستنده‌های ورودی بی سیم، ‌سمعک ، دزدگیر ماشین یا ساعت‌های مچی از آن‌ها استفاده می‌شود.

این باتری‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که روی پایینی آن‌ها قطب مثبت و روی بالایی آن‌ها قطب منفی باشد. باتری‌های سکه‌ای دارای ظرفیت بالا (نسبت به اندازه کوچک آن‌ها) و دشارژ پایین هستند و اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت شود می‌توانند تا مدت زمانی طولانی شارژ خود را نگه دارند.

جنس آند این باتری‌ها از لیتیوم یا روی ساخته می‌شوند و کاتد آن‌ها از دی اکسید منگنز، اکسید نقره، مونوفلوئورید کربن، اکسید مس و اکسیژن تولید می‌شوند.

باتری سکه‌ای یک باتری تک سلولی است و برای ساخت این باتری‌ها از دو فناوری استفاده می‌شود. این دو روند به این صورت است:

باتری سکه‌ای آلکالاین

باتری‌های سکه‌ای میتوانند مانند باتری‌های الکالاین به تولید برسند که در این صورت ولتاژ نامی‌ آنها 1.5 ولت خواهد بود و با حرف L نشان داده می‌شوند.

باتری سکه‌ای لیتیومی

باتری‌های سکه‌ای که با روش لیتیومی ‌تولید می‌شوند ظرفیتی دو برابر باتری‌های سکه‌ای آلکالاین (۳ ولت) دارند. این باتری‌ها با حرف C نشان داده می‌شوند.

به‌ عنوان‌ مثال اگر نوشته‌ های روی باتری cr1828 باشد یعنی آن باتری از نوع آلکالین با ولتاژ اسمی ۱.۵ ولت و با قطر ۱۸ میلی‌متر و ضخامت ۲.۸ میلی‌متر است.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده تهیه و نگارش شده است.
پامپا مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

0
0
رای

امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا