سلامتی

علت خونریزی واژینال چیست؟ | علائم و راه‌های درمان این عارضه

ممکن است شما نیز با این اتفاق رو به رو شده باشید که پس از دوره ماهیانگی، خونریزی شما همچنان به صورت غیر طبیعی ادامه داشته باشد. از نظر شما به راستی علت خونریزی واژینال بعد از دوران قائدگی چیست؟ در واقعیت خونریزی غیر طبیعی واژینال، به هر نوع خونریزی رحمی اطلاق می شود که جدا از سیکل قاعدگی اتفاق می افتد. در این نوع از خونریزی، ممکن است مقدار کمی خون بین دوره های خونریزی دیده شود که اغلب بر روی دستمال توالت پس از پاک کردن آن مشاهده می شود و یا با دوره های سنگینی رو به رو می شوید که در آن پد طی یک تا چند ساعت به شکل کامل خیس می شود.

 

مفهوم خونریزی غیر طبیعی واژینال و انواع آن

به هر کدام از خونریزی های خارج از سیکل قائدگی با میزان کم یا زیاد که از رحم اتفاق می افتد، در حقیقت خونریزی غیر طبیعی واژن گفته می شود. هنگامی که خونریزی بین دوره های عادی اتفاق می افتد، می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. در این میان برخی از علت هایی که خونریزی از علائم آن است، این امکان را دارد که به شکل موثری درمان شود. اما برخی دیگر می تواند از علائم یک بیماری زمینه ای جدی باشد.

شایان ذکر است که خونریزی غیر طبیعی رحمی که خارج از سیکل قائدگی اتفاق می افتد را به شکل تخصصی با نام های لکه بینی و متروراژی خوانده می شود. توجه داشته باشید که این نوع از خونریزی ممکن است یکی از علائم اولیه بارداری در بانوان باشد.

درمان خونریزی واژینال

خونریزی غیر طبیعی واژن و تخمک گذاری

فرآیند تخمک گذاری به آزاد سازی تخمک در ماه از طریق تخمدان ها اطلاق می شود که به عنوان یک فرآیند بسیار ضروری جهت دست یابی به سلامت کامل و سیکل قائدگی منظم در نظر گرفته می شود. تخمک گذاری علائم مختلفی را در بدن افراد به دنبال دارد. از جمله آن می توان به افزایش موکوس و ترشحات رحمی در نیمه اول سیکل قائدگی، حساسیت به لمس سینه ها، تجمع مایع در بدن، درد های شکمی، کمر درد و نوسانات خلقی اشاره کرد. حال خونریزی های دوره قائدگی طولانی مدت و کاهش پروژسترون در نیمه اول سیکل قاعدگی می تواند از علائم عدم تخمک گذاری باشد.

 

خونریزی غیر طبیعی واژن و رابطه جنسی

می توان گفت که علت خونریزی واژینال بعد یا حین رابطه جنسی در یک موضوع خاص خلاصه نشده و می تواند دلایل متعددی داشته باشد. یکی از شایع ترین دلایل جراحت یا آسیب به دیواره واژن است که موجب خونریزی واژینال می شود. علاوه بر آن عفونت واژینال همچون کلامیدیا، سوزاک یا عفونت قارچی نیز می تواند موجب خونریزی های غیر طبیعی واژن شود. در سنین بالا پیش از یائسگی لایه های داخلی رحم نازک خواهند شد و در برابر عفونت و جراحت آسیب پذیر تر خواهد بود و همین مسئله می تواند حین مقاربت موجب خونریزی در این ناحیه شود.


همه چیز درباره‌ی سیکل قاعدگی


 

خونریزی غیر طبیعی واژن و بارداری

طبق تحقیقاتی که تا کنون در این زمینه انجام شده، حدودا 20 تا 30 درصد بانوانی که باردار می شوند در طی دوران بارداری خود با درجاتی از خونریزی واژینال رو به رو خواهند شد. حال این احتمال در دوران بارداری های دو قلو تا حدی بیشتر است. گاها در دو هفته اول بارداری، این اتفاق رخ می دهد که تقریبا با سیکل قائدگی همزمان است که این خونریزی به دنبال کاشت تخمک بارور در دیواره رحم است. توجه داشته باشید که خونریزی های واژینال در دوران بارداری چندان جدی نیست. اما بهتر است که حتما توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

علت خونریزی واژینال

علت احتمالی خونریزی واژینال بین دوره ای

 1. استرس و اضطراب
 2. استفاده از برخی دارو ها
 3. ایجاد توده در رحم یا گردن رحم
 4. سقط جنین
 5. عدم تعادل هورمونی
 6. خشکی واژن
 7. سرطان

علاوه بر مشکلاتی که ممکن است به شکل جدی برای شخص به وقوع بپیوندد، خونریزی های شدید بین دوره ای است که می تواند موجب استرس های عاطفی و جسمی در فرد شده و موجب کم خونی شود. از این رو علت خونریزی واژینال باید مورد بررسی قرار بگیرد. چنانچه در خونریزی های قائدگی فرد بین 2 تا 8  قاشق خون از دست بدهد می توان گفت که این مسئله طبیعی است. اما اگر بیش از 8 قاشق شود می تواند علائمی از غیر طبیعی بودن آن شود.

 

تشخیص خونریزی واژینال و تست های تشخیصی لازم

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید؛ جهت تشخیص علت خونریزی واژینال، سوالات متداولی در مورد علائم، دارو های مورد استفاده و تاریخچه قبلی پزشکی از شما خواهند پرسید و پس از آن مورد معاینات جسمی و لگنی قرار خواهید گرفت. از جمله تست های تشخیصی در این زمینه شامل:

 1. انجام آزمایش خون برای تعیین میزان هورمون بدن
 2. انجام آزمایش بیوپسی که از دیواره و گردن رحم نمونه برداری خواهد شد
 3. انجام تست سونوگرافی جهت تشخیص
 4. یادداشت برداری و ثبت اطلاعات مربوط به دوره قائدگی که می تواند تاریخ شروع و پایان دوره، شدت خونریزی و طول مدت آن در چرخه ماهیانگی و لکه بینی های دوران قائدگی باشد.

 

مهم ترین دلایل خونریزی واژینال

همان گونه که می دانید خونریزی بین چرخه ماهیانگی، نمی تواند جزو عادی از این چرخه در نظر گرفته شود. توجه داشته باشید که این چرخه به شکل طبیعی، می تواند بین 21 تا 35 روز به طول بینجامد. حال خونریزی دوره قائدگی که به عنوان پریود شناخته می شود؛ می تواند از 3 تا 7 روز طول بکشد. حال با توضیحاتی که در این باره گفته شد؛ می توان گفت که هر نوع خونریزی خارج از این دوره کاملا غیر طبیعی بوده و می تواند از طریق عوامل مختلفی در بدن فرد ایجاد شود. از جمله این عوامل شامل:

 

عدم تعادل هورمونی

توجه داشته باشید که پروژسترون و استروژن جزو هورمون هایی است که می تواند دوره پریودی شما را تنظیم کند. حال در این میان بنا به هر دلیلی این چرخه قائدگی از تعادل خارج شود. ممکن است فرد با لکه بینی در میزان متفاوت مواجه شود. از جمله مواردی که می تواند بر تعادل هورمونی در بدن شما تاثیر گذار باشد شامل:

 • تخمدان های ضعیف و ناکارآمد
 • پر کاری و کم کاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم)
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • توقف یا تغییر قرص ضد بارداری
 • هورمون درمانی یائسگی
 • لکه بینی برخی از بانوان در طی تخمک گذاری

توجه داشته باشید که در صورت استفاده از روش های جلوگیری از بارداری، فرد ممکن است با خونریزی های غیر طبیعی و یا لکه بینی مواجه شود. شایان ذکر است که در طی 3 ماه اول، استفاده از دارو های ضد بارداری همچون قرص های ضد بارداری، دستگاه داخل رحمی(IUD)، پچ های پیشگیری از بارداری، ایمپلنت یا تزریقات جلوگیری از بارداری مشاهده خونریزی واژینال کاملا طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی ندارد. اما بهتر است که با مراجعه به پزشک علت خونریزی واژینال کاملا مشخص شود.

علت خونریزی واژینال

عوارض بارداری و تولید مثل، علت خونریزی واژینال

از جمله مشکلاتی که ممکن است در دوران بارداری موجب ایجاد استرس در بانوان شود؛ لکه بینی است. باید توجه داشته باشید که این رخداد به معنای سقط جنین نیست. اما می تواند نشان دهنده حاملگی خارج از رحم باشد. از این رو بهتر است به محض مشاهده آن با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

 

توده های غیر سرطانی و بیماری های رحمی

ابتلا به بیماری های مختلفی، همچون پولیپ رحم و گرن رحم، فیبروئید و آدنومیوز می تواند موجب خونریزی رحمی در بیمار شود.


چرا دو بار در ماه پریود می‌شویم؟


 

عفونت رحم، علت خونریزی واژینال

یکی از شایع ترین مواردی که می تواند موجب خونریزی رحمی در بیمار شود، ابتلا به عفونت در این محدوده است. در حقیقت ابتلا به عفونت رحمی در بیمار می تواند موجب التهاب و خونریزی گردد که علل ابتلا به عفونت در این ناحیه شامل عفونت مقاربتی، دوش واژینال، التهاب در اندام های تناسلی زنانه که منجر به زخم می شود. التهاب در لایه اندومتر دیواره رحم، سوزاک، واژینیت اوره آپلاسما، التهاب باکتریایی واژن و کلامیدیا تراکوماتیس خواهند بود.

 

سرطان

همان گونه که می دانید ابتدا باید علت خونریزی واژینال در بیمار مشخص شود. حال در این میان، سرطان از جمله بیماری هایی است که می تواند با علائم متفاوتی در بدن فرد بروز کند. چنانچه بیمار در هر کدام از اندام هایی بدن خود شامل گردن رحم، آندومتر رحم، هیپرپلازی آندومتر، سارکوم رحم، تخمدان و واژن دچار بیماری سرطان شود ممکن است در طی آن با خونریزی واژینال همراه باشد.

 

بیماری های پزشکی و دیگر علل نادر

عوامل دیگری نیز می تواند بر این مسئله تاثیر گذار باشد که از جمله آن شامل:

 • وجود شی خارجی در رحم
 • استرس و اضطراب
 • دیابت
 • تیروئید پرکار یا کم کار
 • کاهش یا افزایش شدید وزن
 • بیماری های کبدی و کلیوی
 • کاهش میزان پلاکت های خون
 • اختلال در لخته شدن خون
 • عوارض داروی تاموکسیفن
 • ترومای بلانت یا صدمه به واژن
 • سوء استفاده های جنسی

علت خونریزی واژینال

نتیجه گیری

در اکثر مواقع چنانچه با خونریزی واژینال مواجه شدید، پزشک پس از تشخیص علت خونریزی واژینال با تنظیم سطح هورمون های جنسی ترشح شده از تخمدان ها می تواند آن را متوقف کند. حال در این میان یکی دیگر از عوارض خونریزی در این زمینه می تواند ابتلا به کم خونی باشد که به محض تشخیص باید مورد درمان قرار بگیرد. در صورتی که خونریزی های واژینال با استفاده از دارو درمانی و تنظیم هورمون قابل کنترل نباشد، پزشک متخصص برای درمان از روش جراحی استفاده می کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا