سبک زندگی

ترس از ازدواج چه علت و دلایلی دارد؟ | راه‌های مقابله با این ترس

ترس از ازدواج موضوعی است که ممکن است اکثر افراد به دنبال آن از شروع زندگی مشترک خودداری کنند و یا با استرس این دوران را سپری کنند. همان اندازه که ازدواج یک امر اساسی و مهم در زندگی است. همانقدر هم می‌تواند ترسناک و استرس زا باشد. گاهی برخی از زوجین، وقت خود را صرف شناختن یکدیگر کرده و تصمیم می‌گیرند برای همیشه به یکدیگر متعهد بمانند و ازدواج کنند. اما در این مسیر با مشکلاتی هم مواجه خواهند شد. تقریباً همه ما مراحل ازدواج را طی می‌کنیم. قرار است ازدواج شادترین دوران زندگی باشد و برای خیلی‌ها همین طور هم هست. اما برای میلیون‌ها عروس و داماد، ازدواج یک امر پرتنش و اضطراب آور است و اکثرا استرس ازدواج را تجربه خواهند کرد. اگر شما هم به عنوان آقا یا خانم‌ به این استرس دچار هستید و از این موقعیت ترس دارید؛ پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

 

استرس و ترس از ازدواج

طبیعتا هر تصمیمی با شادکامی و یا ناکامی‌هایی همراه خواهد بود. اشخاصی که به دنبال شروع یک زندگی مشترک و باآرامش هستند؛ ممکن است ذهنشان درگیر چنین مسائلی شود. برخی از این دلهره‌ها قبل از ازدواج عبارتند از:

 

مشکلات و امور مالی

امور مالی و اقتصادی به راحتی می‌توانند منبع استرس و نگرانی در ازدواج شما باشند. بسیاری از زوجینی که در شرف ازدواج هستند، درگیر مشکلات اقتصادی خواهند بود. لذا روزهای خوش ازدواج می‌تواند برای دختری که باید هزینه‌های سنگین، خرید جهیزیه را به دوش بکشد و پسری که باید برای تامین مخارج عروسی و مسکن و… تلاش کند، سخت و استرس زا باشد. علاوه بر این، برخی افراد نگرانی‌های دیگری همچون اشتغال، هزینه‌های فرزندآوری و مراقبت‌های بهداشتی و مراقبت از کودکان دارند. که فشار ناشی از آن می‌تواند بر روی هر دو فرد تاثیر بگذارد و می‌توان آن را دلیل عمده ترس از ازدواج دانست. اما به خاطر داشته باشید که برای داشتن یک ازدواج موفق باید بتوانید مسائل مالی را به شکلی حمایتی و سازنده با یکدیگر در میان بگذارید؛ تا بتوانید آنها را به بهترین شکل مدیریت کنید.

ترس از ازدواج

ترس از ایجاد تغییرات

می‌دانیم که ازدواج، تغییر بزرگی در سبک و شیوه‌ی زندگی افراد ایجاد خواهد کرد. دختر و پسری که در خانه پدری مسئولیت چندانی نداشته‌اند، حالا باید مسئولیت یک زندگی را به دوش بکشند. لذا همین تغییر سبک زندگی و ورود به یک جریان ناشناخته، می‌تواند استرس ازدواج را دو چندان کند. حتی شخصی که بعد از ازدواج به آن تبدیل می‌شوید، ممکن است با فردی که امروز هستید کاملا متفاوت باشد. شما مسئولیت‌ها و وظایف جدیدی خواهید داشت. که در بیشتر موارد، ترس از ازدواج ارتباط مستقیمی به این مسئولیت‌ها دارد.


اگر می خواهید اسباب کشی آسان داشته باشید، بخوانید


 

عدم ثبات شغلی

عدم ثبات شغلی، یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند دلهره‌های قبل از ازدواج را بیشتر کند. چون بسیاری از مشکلات اقتصادی شما در آینده، که در قسمت قبل مطرح شد، ارتباط مستقیمی با وضعیت شغلی شما یا همسرتان دارد. بدیهی است فردی که شغل و درآمد مناسبی نداشته باشد، مشکلات بیشتری خواهد داشت.

 

ترس از انتخاب اشتباه

اغلب پسران و دختران جوان، استرس قبل از خواستگاری را تجربه خواهند کرد. دلیل عمده این ترس می‌تواند، ترس از انتخاب اشتباه باشد. ممکن است شما با خودتان فکر کنید؛ اگر بله را بگویم دیگر هیچ راه برگشتی وجود ندارد. پس بهترین کار این است که با آگاهی هر چه تمام‌تر برای این انتخاب مهم گام بردارید. زیرا به طور کلی، می‌توان منشا استرس قبل از خواستگاری را عدم اطمینان و شناخت کامل از همسر آینده دانست. اگر شما به شناخت درستی از یکدیگر برسید دیگر ترس و اضطراب بیهوده وجود نخواهد داشت. هر چند زندگی مسیر درازی است که نمی‌توان به دیده‌ها و شنیده‌های ابتدای مسیر اعتماد صد در صدی داشت. اما می‌توان با آگاهی و آشنایی کامل تا حدی از بروز مشکلات جدی جلوگیری نمود.

ترس از ازدواج

چطور با ترس از ازدواج کنار بیاییم؟

همانطور که مطالعه کردید؛ بسیاری از عوامل می‌توانند دلیل اصلی دلهره‌های شما قبل از ازدواج باشد. اما باید با این موضوعات تنش زا و پراسترس مقابله کرد تا بتوانید به راحتی و آرامش خاطر در این مسیر قرار بگیرید.

 

علت ترس خود را بیابید

اولین گامی که شما باید برای درمان استرس ازدواج بردارید؛ این است که به علت ترس خود پی ببرید. ببینید منشا ترس شما به چه علت است. وقتی این را بفهمید، آنگاه می‌توانید درمان و راه حل متناسب با آن را پیدا کنید. اگر چه این یک فرآیند طولانی است. اما می‌تواند به شما کمک کند تا علائم هشداردهنده را شناسایی کنید و آنها را از سر راه بردارید.

 

مکان امن خود پیدا کنید

یک راه موثر برای غلبه بر استرس ازدواج، پیدا کردن یک فضای امن و آرامش بخش است. این فضا می‌تواند خانه بهترین دوست شما، یک حمام آبگرم یا یک قدم زدن در پارک باشد. فضاهای امن به شما کمک خواهد کرد تا از عوامل افسردگی فاصله بگیرید و در یک محیط نسبتاً عاری از استرس، از پس حملات اضطرابی بربیایید. هنگام برنامه ریزی عروسی یا قبل از خواستگاری و ازدواج، باید فضاهای ایمن خود را شناسایی کنید. هر زمان که احساس می‌کنید یک مرحله افسردگی یا حمله اضطرابی به وجود میآید به آن مکان امن پناه ببرید.

 

با افراد مورد اعتماد و باتجربه مشورت کنید

شما باید مشکلات اضطراب خود را با خانواده یا دوستان مورد اعتماد در میان بگذارید. اگر در مورد برنامه ریزی ازدواج استرس دارید و یا با اضطراب روزانه دست و پنجه نرم می‌کنید؛ یا به طور کلی حالتان خوب نیست؛ عزیزانتان شایسته این هستند که این موضوع را بدانند تا بتوانند به شما کمک کنند. مطمئنا حضور و کمک آنها برایتان آرامش به همراه خواهد داشت.

ترس از ازدواج

برای مقابله با ترس از ازدواج ، بدانید که هیچ چیز و هیچ کس کامل نیست

فشارهای زیادی روی عروس و دامادهای جوان برای برگزاری عروسی، خرید جهیزیه، امکانات زندگی و… وجود دارد. همچنین ممکن است شما از همسرتان توقع داشته باشید یک فرد همه چیز تمام باشد. اما یادتان باشد که هیچ چیز و هیچکس کامل نیست. و این توقعات اگر تحقق نیابند، تنها استرس و دودلی شما را بیشتر خواهند کرد.


شما هم می‌توانید به استقلال مالی برسید


 

زوجین باید در رابطه با توقعات خود با یکدیگر حرف بزنند

صحبت و گوش دادن، کلید روابط سالم است که می‌تواند راهی برای رفع استرس و اضطراب قبل از ازدواج هم باشد. ارتباطات باز، صادقانه و محترمانه به شما کمک خواهد کرد تا آزمایشات و سختی‌ها را پشت سر بگذارید. بدون الگوی ارتباطی مثبت، زن و شوهر ممکن است از افکار، نیازها و احساسات همسر خود بی‌اطلاع بمانند و باعث شود که زوجین یکدیگر را درک نکنند و به شناخت کافی از یکدیگر نرسند.

 

برای مقابله با ترس از ازدواج ، با یکدیگر وقت بگذرانید

گذراندن وقت با هم یک ماده اساسی برای حفظ و پرورش ازدواج شما است. این می‌تواند به شما کمک کند از یکدیگر قدردانی کنید و از بودن در کنار یکدیگر لذت ببرید. همچنین درک خود را از یکدیگر تعمیق بخشید، ارتباط بیشتری برقرار کنید و استرس را از بین ببرید. این مسئله می‌تواند به مدیریت ترس از ازدواج در شما کمک کند.

 

نتیجه گیری

ترس از ازدواج مسئله‌ای کاملا طبیعی است که امکان دارد هر شخصی را درگیر کند. این دلهره‌ها و تنش‌ها می‌توانند در اثر عوامل متفاوتی ایجاد شوند و در رابطه یا موقعیت ازدواج مشکل ساز باشند. در نظر داشته باشید که منشاء اغلب ترس‌های ما، نداشتن آگاهی لازم است. پس پیشنهاد می‌کنیم که برای شروع یک زندگی مشترک و موفق آشناییت و آگاهی‌های لازم را به دست بیاورید تا بتوانید استرس‌ها و تنش‌های این دوران را به راحتی مدیریت کنید.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا