سلامتیمد و فشن

اثرات کره شی یا شی باتر بی نظیر است | فواید مصرف کره شی

امروزه رسیدگی به پوست و مو بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است. راه های زیادی برای زیباتر کردن پوست و مو وجود دارد. یکی از آن ها استفاده از شی باتر یا کره شی است. کره شی اثرات بسیار مثبتی روی پوست و مو دارد. به شکلی که استفاده از آن به سالیان دور برمی گردد. اگر شما هم دوست دارید از اثرات کره شی مطلع شوید و از این محصول بی نظیر برای زیبایی هر چه بیشتر استفاده کنید؛ پس ادامه ی مطالب را از دست ندهید.

 

کره شی یا شی باتر چیست؟

کره شی به روغنی گفته می شود که از درخت شی در آفریقا به دست می آید. دلیل این که به این روغن کره شی گفته می شود؛ این است که شباهت بسیار زیادی به کره دارد و جامد است. مردم آفریقا با استخراج این روغن از درخت شی، توانستند بسیاری از بیماری های مربوط به پوست و مو را با استفاده از آن درمان کنند. امروزه در سراسر دنیا از این روغن استفاده می شود. چرا که خواص آن بر همگان آشکار شده است.

 

کره شی چگونه به دست می آید؟

برای استخراج این روغن ابتدا میوه های درخت شی را جمع آوری کرده؛ سپس مغز آن ها را جداسازی می کنند. در مرحله بعد مغز ها را آسیاب کرده و در آب می جوشانند، با جوشیدن هسته ها روغن درون آن ها جدا شده و روی آب می ایستد. پس از جدا شدن روغن، اجازه می دهند تا به طور کامل سرد شود تا روغن آن به شکل جامد تغییر شکل دهد. رنگ آن دقیقا مثل کره سفید است.

اثرات شی باتر

اثرات کره شی روی پوست و مو

با توجه به تحقیقاتی که محققان روی این روغن انجام دادند، توانستند اثرات کره شی را کشف کنند. از مهم ترین اثرات آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

به پوست و مو رطوبت کافی می دهد

یکی از مهم ترین اثرات کره شی آبرسانی به پوست و مرطوب نگه داشتن آن است. اسیدهای چرب لینولئیک، اولئیک، استناریک و پالمتیک همگی در این روغن یافت شده، یعنی دقیقا چیزهایی که پوست برای حفظ رطوبت به آن ها نیاز دارد.


با خواص ویتامین E وضعیت پوست را بهبود ببخشید


 

روی پوست چربی اضافه ای ایجاد نمی کند

شاید بسیاری از شما فکر کند که چون این محصول به شکل کره است. پس چربی زیادی روی پوست ایجاد می کند. در حالی که چنین نیست، این روغن جذب بسیار بالایی دارد. به همین خاطر در زمان استفاده روی پوست یا مو هیچ چربی اضافه ای مشاهده نخواهد شد. وجود دو ماده ی موثر به نام اسید لینولئیک و اسید اولئیک تعادل چربی را حفظ می کنند.

 

خاصیت ضد التهابی دارد

در گذشته بومیان آفریقا از کره شی در درمان التهابات ایجاد شده استفاده می کردند. بعدها مشخص شد که این روغن ترشح موادی مثل سیتوکین ها را در باعث ایجاد التهاب هستند را کمتر می کند. از همین رو تحریکاتی که عوامل محیطی دارند؛ مثل خشکی هوا و یا اگزما با استفاده از این روغن با حداقل رسیده و یا حتی برطرف می شوند.

 

نوعی آنتی اکسیدان قوی به شمار می آید

عملکرد آنتی اکسیدان ها بدین شکل است که رادیکال های آزاد را جذب کرده و سلامتی را به پوست هدیه می دهند. از دیگر اثرات کره شی این است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای پوست و مو عمل می کند. وجود ویتامین های A و E سبب تقویت و فعالیت آنتی اکسیدان ها می شوند. به همین خاطر از پیری سلول ها جلوگیری می کند.

اثرات کره شی

خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ دارد

تحقیقات روی این روغن بی نظیر در سال 2012 نشان داد که حتی خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ نیز دارد. با توجه به این موضوع، می توان از آن برای درمان جوش ها و آکنه هایی که باکتریایی هستند به کار برد. کسانی که عفونت های قارچی روی پوست خود دارند هم می توانند از این روغن استفاده کنند.

 

کلاژن های پوست را تقویت می کند

با افزایش سن میزان کلاژن در پوست کاهش می یابد. اما برخی از مواد مثل این روغن می توانند به افزایش کلاژن منجر شوند. از اثرات کره شی این است که چون در خود ماده ای به نام تری ترپن دارد؛ پس باعث تقویت کلاژن های پوست خواهد شد. با استفاده از آن می توان چین و چروک های سطح پوست را کاهش داد.

 

اسکار و جای زخم را را برطرف می کند

شی باتر می تواند از تولید فیبروبلاست های کلوئید جلوگیر کند. چیزی که عامل اصلی برای به وجود آمدن جای زخم و اسکار به شمار می آید. در واقع عملکرد کره شی در این جا این گونه است که سلول های سالم را که در حال رشد هستند؛ به جایی که باید قرار بگیرند. یعنی همان جای زخم که به سلول های سالم نیاز دارد، هدایت می کند.


هیالورنیک اسید، معشوق بی وفای پوست


 

با اثرات کره شی ، شوره سر را از بین ببرید

شوره سر به دلیل نبود رطوبت کافی ایجاد می شود. اگر از ابتدای مقاله با ما همراه بوده باشید؛ می دانید که این روغن رطوبت کافی را به پوست می دهد. از همین رو می توان گفت که با استفاده از کره شی می توان رطوبت را به پوست سر هدیه داد و از شر شوره ها خلاص شد.

اثرات کره شی

تاثیر به سزایی روی شکستگی های مو دارد

شکستگی های مو نیز دقیقا به سبب نبودن رطوبت رخ می دهد. در صورتی که شما هم از این موضوع رنج می برید از این روغن استفاده کرده و اثرات کره شی را روی موی خود ببینید. مقاومتی که این روغن به موها می دهد، باعث می شود تا شکستگی برای آن ها ایجاد نشود.

 

نتیجه گیری

کره شی که از نوعی درخت به نام شی به دست می آید و منشا آن در آفریقاست. اثرات بسیار خوب و مطلوبی برای سلامت و زیبایی پوست و مو دارد. این روغن در گذشته جنبه ی درمانی داشته است. در حالی که بعدها محققان کشف کردند که نه تنها می توان برای درمان عارضه های پوستی مثل قارچ و باکتری هستند از آن استفاده کرد. بلکه حتی برای زیباتر شدن و جوان ماندن پوست و مو نیز کارایی بسیاری دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا