دنیای خبر

از فواید نخ دندان غافل نشوید | مشکلات استفاده نکردن از نخ دندان

بهداشت دهان و دندان امروزه یکی از موارد بسیار پر اهمیتی است که تقریبا همه نسبت به آن حساس بوده و به آن توجه می کنند. حال یکی از اجزا بسیار ضروری در برنامه روزانه بهداشت دهان و دندان، بهره گیری از نخ دندان است. در صورتی که قصد جلوگیری از مشکلات شایعی، همچون پوسیدگی و بیماری های لثه را دارید؛ بهتر است از فواید نخ دندان غافل نشوید. چرا که با کمک آن می توان به ناحیه بین دندان ها و شیار لثه ای دسترسی پیدا کرد و پلاک میکروبی این نواحی را حذف کرد.

 

توصیه هایی برای استفاده از نخ دندان

همان گونه که می دانید در صورت عدم استفاده از نخ دندان، پلاک ها بر روی دندان شما می چسبند و می تواند موجب ابتلای فرد به بیماری های لثه و مشکلات سلامتی شوند. اما با این وجود افراد بسیار زیادی هستند که هنوز هم نخ دندان نمی کشند. جالب است بدانید که دانشمندان بر این باورند که کشیدن نخ دندان در طولانی مدت، تاثیر بیشتری نسبت به جراحی پلاستیک در مبارزه با اثرات پیری دارد. از این رو بهتر است از فواید نخ دندان غافل نشوید.

در حقیقت چنانچه شما روزانه به صورت مرتب از نخ دندان استفاده نکنید؛ با وجود مسواک زدن، 40 درصد از جرم روی سطح دندان شما باقی خواهد ماند. پس از مدتی عدم استفاده از نخ دندان موجب می شود که لکه ها و زردی ها بین دندان و در اطراف آن باقی بماند و نهایتاً منجر به تجمع پلاک ها خواهند شد. توجه داشته باشید که رشد پلاک های دندانی می تواند التهابات لثه را در پی داشته باشد که در واقع اولین مرحله از ابتلا به بیماری های لثه را شامل خواهد شد.

فواید نخ دندان

مشکلات و بیماری های لثه

در صورتی که به این بیماری مبتلا شوید، لثه های شما حساسیت بالایی پیدا کرده و دچار خونریزی خواهند شد. در صورتی که این شرایط ادامه داشته باشد و سریعا درمان نشود، منجر به تحلیل لثه و از دست رفتن استخوان ها در ناحیه فک و دهان می شود. در صورتی که بین دندان های شما فاصله ایجاد شود و با عدم توازن در بافت های لثه مواجه شوید؛ نهایتا ظاهر شما پیر تر نشان داده می شود.

در واقع هنگامی که بیماری های لثه تشدید می شود و شروع به از بین بردن استخوان های لثه می کند، تغییرات اساسی در صورت بیمار ایجاد خواهد شد. هنگامی که دندان از بین می رود، هیچ دلیلی برای وجود استخوان در آن منطقه وجود ندارد. از این رو می توان گفت که بیماری های دندان موجب زشت شدن چهره و به وجود آمدن حفره هایی در ناحیه چانه و لب ها خواهد بود. همین مسئله موجب ایجاد چین و چروک در منطقه مورد نظر شده و چهره را پیر تر نشان می دهد.

در صورتی که از فواید نخ دندان غافل نشوید، نیازی به جراحی های صورت گرفته در این زمینه نخواهد بود. علاوه بر آن، باید گفت که طی تحقیقات انجام شده در نشریه اعمال بازسازی و پلاستیک، محققان بر این باورند که از دست رفتن استخوان با روش های جراحی، چندان قابل اصلاح نیست و نتیجه چندانی ندارد. چرا که در چنین شرایطی حتی اگر شما تلاش کنید تا دندان از دست رفته خود را جایگزین کنید، در اکثر مواقع استخوان کافی برای کاشت دندان وجود ندارد. از این رو باید گفت که انجام جراحی های لثه و دندان نمی تواند به عنوان دندان اصلی در دهان مورد استفاده قرار گیرد.


مسواک را صحیح استفاده کنید


 

بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان

طبق توصیه کارشناسان یکی از بهترین توصیه ها برای استفاده از نخ دندان بدین صورت است که آن را به شکل روزانه مورد استفاده قرار دهند. بهتر است شما زمانی را برای تمیز کردن فضای بین دندان های خود انتخاب کنید که این فرصت را داشته باشید تا چند دقیقه وقت خود را برای این کار صرف کنید. در صورتی که طی روز مشغله کاری فراوانی دارید؛ بهتر است در انتهای ساعات روز هنگامی که بسیار خسته هستید؛ این کار را انجام ندهید. چرا که ممکن است با بی حوصلگی تمام این کار را انجام دهید و پلاکت های باقی مانده در کنار دندان ها را از بین نبرید.

طبق این گفته ها، بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان صبح هنگام، پس از این که از خواب بیدار شده اید یا بعد از صرف وعده های غذایی ناهار است. با این حال چنانچه پیش از مسواک زدن بتوانید نخ دندان بکشید فلوراید موجود در خمیر دندان امکان بیشتری برای دسترسی به فضای بین دندان های شما خواهد داشت.

بسیاری از افراد اهمیت چندانی به فواید نخ دندان برای کودکان خود قائل نیستند. اما توجه داشته باشید که اولین زمان پس از تماس دو دندان با یکدیگر در دهان کودکتان، باید دندان های آن را با نخ دندان تمیز کنید. برای این که بتوان از نخ دندان به شکل درست بهره گیری کرد؛ باید به مرحله ای از تکامل رسیده باشید که سیستم عصبی عضلانی شما قادر به انجام حرکات پیچیده دست باشد. جالب است بدانید که کودکان تا سن 10 سالگی به این مرحله از تکامل نمی رسند و نمی توانند به نحو موثری از نخ دندان استفاده کنند. از این رو نیاز است تا در انجام این کار به آن ها کمی کمک کنید.

فواید نخ دندان

نکته مهم

مسئله مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نخ دندان کشیدن نباید برای شما با درد همراه باشد. علاوه بر آن هنگامی که این کار را برای اولین بار انجام می دهید؛ ممکن است حس ناخوشایندی در شما به وجود بیاید. اما این امر نباید سبب شود که نخ دندان کشیدن را متوقف سازید. در صورتی که استفاده از نخ دندان به صورت مرتب باشد؛ پس از گذشت یک الی دو هفته این حس ناخوشایند بر طرف می شود. اما اگر این حس همچنان ادامه داشت و به شکل تجربه ای دردناک درآمد؛ بهتر است حتما با دندان پزشک مشاوره کنید.


ویژگی‌های یک مسواک ایده آل


 

نتیجه گیری

طبق نظر پزشکان و صاحب نظران در این رابطه، تمیز کردن فاصله میان دندان ها حداقل 1 بار در طی روز پیشنهاد می شود. چرا که پلاک های دندانی تنها با استفاده از مسواک از بین نمی رود و در صورتی که این پلاک ها روی دندان باقی بمانند؛ نهایتا تبدیل به کلکولوس یا جرم دندان خواهند شد و بیماری های لثه یا پوسیدگی را برای شخص به همراه خواهد داشت. به همین منظور بهتر است بیشتر به فواید نخ دندان توجه کرده تا بهداشت دهان و دندانتان کامل شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا