سلامتی

عوارض مصرف هویج در بارداری | توصیه هایی برای خوردن هویج به خانم های باردار

مادرانی که دوره بارداری خود را می گذرانند؛ سعی می کنند هر کاری که قادر به انجامش باشند را بکنند تا از سلامت نوزاد متولد نشده شان اطمینان حاصل کنند. حال در این میان اولین و مهم ترین چیزی که باید به آن توجه کنند، رژیم غذایی و تغذیه بارداری است. بسیاری از افراد نمی دانند که گنجاندن هویج در این رژیم غذایی می تواند مفید واقع شود یا خیر. پس بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل در مورد مزایا و عوارض مصرف هویج در بارداری با شما صحبت کنیم.

 

عوارض مصرف هویج در بارداری

همان گونه که می دانید هویج یکی از مواد خوراکی سرشار از ویتامین و املاح معدنی است که می تواند برای بدن بسیار مفید واقع شود. اما در کنار مزایای بی شمار آن باید به عوارض مصرف هویج در بارداری نیز توجه داشت. خوردن هویج به شکل خام می تواند نوعی ایمنی در دوران بارداری برای مادر و فرزند ایجاد کند. اما با این وجود مصرف هویج یا آب هویج در این دوران نیز می تواند با خطراتی همراه باشد. چرا که مقدار بالای بتاکاروتن در سیستم بدن انسان می تواند به یک عامل مرگبار تبدیل شود.

از جایی که هویج سرشار از بتا کارون است، مصرف بالای این ماده خوراکی می تواند برای مادر و فرزندش تا حدی خطر آفرین باشد. علاوه بر آن، مصرف بیش از اندازه این ماده خوراکی در طی بارداری می تواند احتمال ابتلا به بیماری های سرطانی را افزایش دهد. توجه داشته باشید که هویج دارای رنگ دانه های نارنجی بوده و مصرف بیش از اندازه آن در این دوره می تواند موجب تغییر رنگ پوست بدن و زرد شدن آن شود.

همان گونه که می دانید بدن انسان نیازمند دریافت ویتامین های مختلفی است. از این رو مصرف خوراکی هایی که حاوی مواد مغذی مورد نیاز بدن است به همه توصیه می شود. در این میان هویج یکی از منابع سرشار از ویتامین A است، که مقدار زیاد آن می تواند باعث به خطر افتادن زندگی نوزاد شما شود. بر این اساس می توان گفت که مصرف زیاد هویج در دوران بارداری می تواند موجب ایجاد اختلال در رشد جنین شود.

در مواردی نیز دیده شده که برخی از افراد طی این دوره به هویج حساس هستند. در چنین حالتی مصرف هویج می تواند موجب بروز واکنش های مختلفی همچون سر درد، حالت تهوع و … شود. در حالت طبیعی نیز حتی با وجود عدم حساسیت نسبت به هویج، مصرف زیاد آب هویج برای افرادی که باردار هستند نیز توصیه نمی شود. چرا که استفاده بیش از اندازه از این ماده خوراکی می تواند منجر به سر درد و احساس رخوت شود.

بر این اساس باید پیش از این که هویج را در برنامه غذایی روزانه خود جا بدید، احتیاط کنید که مشکل آفرین نباشد. توجه داشته باشید که اگر از عفونت های بارداری رنج می برید باید مصرف این ماده خوراکی را در دوره حاملگی خود به حداقل برسانید و در صورت ممکن از خوردن آن به شکل کامل صرف نظر کنید.

عوارض مصرف هویج در بارداری

آیا خوردن هویج در دوران باردای عوارض دارد؟

نمی توان این حقیقت را انکار کرد که هویج مزایای سلامتی بسیار زیادی برای بانوان باردار دارد. اما با این حال خطرات احتمالی در این باره را نمی توان منکر شد. توجه داشته باشید که هویج حاوی ماده ای به نام کارتوئن است که می تواند موجب ایجاد یک بیماری پوستی با نام کارتوئن خونی شود. در صورتی که پیش از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید، حد مجاز استفاده از آن را برای شما شرح خواهد داد و بدین صورت می توانید از عوارض مصرف هویج در بارداری پیشگیری کنید.

 

توصیه هایی برای مصرف هویج در دوران بارداری

در صورتی که به این فکر هستید که چگونه می توان به شکل موثری از سبزیجات مختلفی همچون هویج در برنامه روزانه غذایی خود بهره گیری کرد، باید به چند نکته اساسی توجه داشته باشید به ویژه اگر شما دوره بارداری خود را می گذرانید نباید نسبت به این موضوع بی توجه باشید.

  1. زمانی که قصد استفاده از این ماده خوراکی را دارید؛ بهتر است از تازه بودن آن اطمینان حاصل کنید. چرا که علاوه بر طعم بهتری که این ماده خوراکی می تواند داشته باشد؛ بلکه مزایای بیشتری نیز برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت. برای این که از تازگی هویج مطمئن شوید می توانید نوک آن را بشکنید اگر به راحتی شکست هویج تازه است. اگر نرم شده باشد هویج تازگی خود را از دست داده است.
  2. همان گونه که می دانید هویج سبزی ریشه ای بوده در نتیجه می تواند باکتری های بسیاری را بر روی پوست خود نگه دارد. از این رو بهتر است برای خلاصی از شر این باکتری ها، پیش از مصرف آن را به خوبی بشویید. در صورت امکان آن را به مدت 20 دقیقه در آب نگه دارید.
  3. بسیاری از افراد پیش از خوردن هویج پوست آن را گرفته، سپس آن را مصرف می کنند. اما باید گفت که پوست هویج در صورتی که خوب شسته شود می تواند مواد مغذی مورد نیاز بدن را بیش از مغز آن تامین کند. از این رو توصیه ما این است که این ماده حیاتی برای پوست بدن را دور نریزید و از آن بهره گیری کنید.
  4. هویج یکی از سبزی های چند منظوره بوده که می توان آن را بسته به سلیقه و ذائقه شخصی خود به صورت های مختلف خام، پخته، آب گرفته شده و یا پوره شده مصرف کنید.
  5. آب هویج یکی از نوشیدنی های بسیار پر طرفدار و خوش طعم است که اکثرا از آن به شکل منظم استفاده می کنند. اما باید گفت که استفاده بیش از حد آب هویج می تواند عوارض گذرایی همچون سر درد را به همراه داشته باشد.

عوارض مصرف هویج در بارداری

نتیجه گیری

همان طور که استفاده از هویج می تواند مزایای بسیار زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد. اما بهتر است از عوارض مصرف هویج در بارداری نیز غافل نشوید. بر این اساس چنانچه قصد دارید از هویج در برنامه غذایی خود استفاده کنید، بهتر است پیش از آن با پزشک مشورت کنید. در حالت کلی هویج دارای فواید بسیار زیادی است. اما زیاده روی در مصرف آن می تواند منجر به بروز مشکلات و عوارض جانبی آن شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا