سبک زندگیفناوریماجراجوییورزشی

رژیم غذایی با کالری منفی را بشناسید | آشنایی با خوراکی‌های کم کالری

رژیم غذایی با کالری منفی یا به عبارت دیگر رژیم حاوی مواد غذایی چربی سوز، همواره مورد توجه و محبوبیت خاصی در بین افراد داشته است. در حقیقت ادعای رژیم های با کالری منفی و مواد غذایی چربی سوز، بر این اساس است که مواد غذایی با کالری منفی دارای کالری پایینی هستند و بدن انرژی بیشتری نسبت به آن چه که از مصرف آنها جذب می‌کند، باید صرف هضم و جذب آنها کند. در نتیجه، نه تنها خوردن آنها کالری به بدن اضافه نخواهد کرد؛ بلکه مقداری انرژی نیز برای متابولیسم آنها از ذخایر انرژی بدن گرفته می‌شود، و در ادامه نیز برخی چنین نتیجه گیری کرده‌اند که هر چقدر بخواهید می‌توانید از این مواد غذایی مصرف کنید و همچنان وزن کم کنید.

در وهله اول شاید این موضوع بسیار جالب و خوشایند به نظر می‌آید؛ اما آیا این ایده با فیزیولوژی و عمکلرد متابولیکی واقعی بدن هماهنگی دارد؟ آیا خوردن هر چه بیشتر این مواد غذایی آن طور که ادعا شده، باعث می‌شود تا بدن مانند یک ماشین چربی سوز عمل کند؟

در کتاب رژیم غذایی با کالری منفی حدود 100 ماده غذایی با خاصیت فوق برای شما نام برده می‌شود که با خوردن آنها، بدون این که نیازی به ورزش و یا روزه داری و یا تحمل گرسنگی داشته باشید می‌توانید در 7 روز 7 کیلو گرم وزن کم کنید و ۳ برابر سریع تر از سایر رژیم ها لاغر شوید! هدف از این مقاله بیان واقعیت علمی‌و چگونگی اثر بخشی این رژیم ها و مواد غذایی معروف به چربی سوز در کاهش وزن است.

 

چند مثال هیجان انگیز در رابطه با رژیم غذایی با کالری منفی

کرفس و کلم بروکلی از نمونه های رایج هستند. مثلا در مورد کرفس گفته می‌شود که 40 گرم کرفس 7 کالری انرژی دارد. درحالی که بدن به 30 کالری برای هضم و جذب آن نیاز دارد. اگر چنین مطلبی درست باشد؛ شما 23 کالری مصرف می‌کنید و اگر در روز 5 بار مصرف آن را تکرار کنید. در آخر ماه حدود نیم کیلو گرم وزن کم خواهید کرد. همچنین در در مورد کلم بروکلی ذکر شده است که مصرف 100 گرم آن باعث صرف 55 کالری در بدن برای هضم و جذب آن می‌شود و یا در مورد پرتقال 25 کالری نهایتا از بدن گرفته می‌شود تا این میوه مورد استفاده بدن قرار گیرد!

یا گفته می‌شود که گریپ فروت یک کاتالیست سوزاننده چربی است و بنابراین مصرف آن را قبل و یا همراه وعده غذایی توصیه می‌کنند!

رژیم غذایی با کالری منفی

بررسی رژیم‌ غذایی با کالری منفی

حال بگذارید با یک عینک علمی‌که با فیزیولوژی و متابولیسم واقعی بدن منطبق است این ادعا را بررسی کنیم. هر ایده و تئوری که در ظاهر به نظر منطقی بیاید؛ الزاما در بدن ما به همان صورت اتفاق نخواهد افتاد.

باید گفت که تاکنون هیچ مطالعه علمی ‌چنین تئوری را بررسی نکرده است و دانشمندانی که بر متابولیسم بدن مطالعه می‌کنند، بیان کرده‌اند که در حال حاضر ابزار متابولیکی برای سنجش انرژی مورد نیاز برای هضم و جذب مواد غذایی خاص وجود ندارد. و هیچ مطالعه تجربی وجود ندارد که بگوید اگر شما مثلا مقدار مشخصی شاه توت مصرف کرده‌اید این مقدار مشخص انرژی می‌سوزانید. ضمن آن که میزان مصرف انرژی برای هضم و جذب مواد غذایی به متابولیسم فردی، ترکیب غذای مصرفی در وعده‌های غذایی قبل و شدت فعالیت فیزیکی و سن بستگی دارد و در تمام افراد یکسان نیست.

آن چه که مسلم است آن است که به هر حال همه غذاها دارای میزان مشخصی از کالری هستند و هیچ غذایی را نمی‌توانید پیدا کنید که به هیچ وجه دارای کالری نباشد.


با رژیم غذایی لیمومی آشنا شوید


 

عملکرد خوراکی‌هایی با کالری منفی به چه صورت است؟

کم کردن وزن به دنبال مصرف مواد غذایی که در فهرست مواد غذایی با انرژی منفی وجود دارند به جهت آن نیست که این مواد چربی می‌سوزانند؛ بلکه به علت جایگزین نمودن آنها با مواد غذایی پر کالری است. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که وقتی وعده غذایی با یک سالاد بزرگ 100 کالری ( مرکب از کاهو، گوجه، هویج، خیار، کمی‌ سس بدون چربی و پنیر موزارلا) شروع می‌شود؛ میزان کل انرژی دریافتی در وعده غذایی تا 12 درصد نسبت به زمانی که سالاد مصرف نمی‌شود کاهش می‌یابد. اما اگر غذا با یک سالاد کوچک تر کم حجم تر و 200 کالری شروع شود؛ در پایان وعده 8 درصد کالری بیشتر دریافت می‌شود و اگر این سالاد 400 کالری باشد؛ انرژی دریافتی در پایان 17 درصد بیشتر است. بنابراین ما به دنبال احساس سیری هستیم که کالری کمتری دریافت می‌کنیم و نه به علت اثرات متابولیک مواد غذایی در بدن.

 

تنظیم رژیم غذایی اهمیت بیشتری از محاسبه کالری دارد!

نکته مهم دیگر آن است که تنظیم رژیم غذایی فقط علم محاسبه کالری مواد غذایی نیست. این اشتباه بزرگی است که رژیم غذایی فقط با محاسبه کالری تنظیم شود. غذا خوردن و تغذیه یک رفتار است که در طی زمان شکل می‌گیرد و توجه به عوامل رفتاری هنگام تنظیم رژیم غذایی بیش از محاسبه کالری در موفقیت اجرای بلند مدت رژیم غذایی موثر است.

رژیم غذایی با کالری منفی

مراقب کمبود انرژی بدن باشید

بنابراین برای اثبات تئوری رژیم غذایی کالری منفی نیاز به تحقیقات بیشتری است. به هر حال ما فقط بر روی این امر می‌توانیم تاکید کنیم که مصرف غذاهایی که ظاهرا حاوی کالری بالایی نیستند، سبب می‌شود تا افراد بتوانند وزن خود را پایین بیاورند و همین امر خود می‌تواند به عنوان گزینه مثبتی برای یک شروع ایده آل پیرامون کاهش وزن دائمی‌ است. به علاوه اگر به فهرست مواد غذایی با کالری منفی مراجعه کنید؛ متوجه می‌شوید که این فهرست حاوی مواد غذایی غنی از ویتامین‌ها و و مواد معدنی است و گرچه ادعای چربی سوزی در مورد آنها پشتوانه علمی ‌ندارد. اما تشویق به مصرف مواد ذکر شده بسیار مناسب است.


خواص و فواید مصرف بروکلی


نکته دیگر آن است که رژیم‌های با کالری منفی فاقد مقدار کافی منابع کلسیم هستند و مقدار پروتئین و چربی آنها نیز پایین است. بنابراین مصرف چند هفته و یا چند ماه آنها بدن را با کمبود مواجه می‌کند. از طرف دیگر گرچه کم کردن کالری دریافتی قطعا باعث کاهش وزن می‌شود. اما باید بدانید که کم کردن بیش از حد انرژی باعث افت متابولیسم بدن و افزایش وزن می‌شود.

 

نتیجه گیری

پس نتیجه توضیحات ارائه شده آن است که مصرف میوه و سبزی خاص نمی‌تواند بدن را به یک ماشین چربی سوز تبدیل کند و مصرف بیش از حد یک ماده غذایی حتی اگر در فهرست مواد غذایی با کالری منفی باشد؛ زمانی که شما بیش از نیاز انرژی دریافت می‌کنید نمی‌تواند در کاهش وزن موثر باشد. اگر واقعا می‌خواهید به طور موثر کالری بسوزانید باید ورزش را شروع کنید. زیرا ماده چربی سوزی تاکنون از نظر علمی ‌با تصوری که به شما القا شده است؛ وجود ندارد. بنابراین به دنبال رژیم غذایی با کالری منفی به عنوان راهی برای کاهش وزن نباشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا