مد و فشن

شادترین کشور‌های جهان کدامند؟ | معیارهای انتخاب کشورهای شاد

همه ساله لیستی از شاد‌ترین کشور‌های جهان توسط سازمان ملل منتشر می‌شود. امسال نیز این لیست بعد از بررسی 156 کشور جهان منتشر شده است. همراه روژه مگ باشید تا با شادترین کشور‌های جهان آشنا شوید تا معیار‌های انتخاب آن را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

مردمی که در کشور‌های شاد جهان زندگی می‌کنند به دولت و تجارتشان اعتماد دارند. این افراد خودشان را در برابر تصمیمات زندگی آزاد می‌بینند و مدعی هستند که پشتیبانی اجتماعی خوبی از آنها صورت می‌گیرد. در چنین کشور‌هایی داشتن ‍پول ضرری ندارد و آسیب‌هایی را به همراه نمی‌آورد.

گزارش شادترین کشور‌های جهان توسط راه کار‌های توسعه پایدار سازمان ملل متحد ارائه می‌شود. در این تحقیق محققان مستقلی حضور دارند که از بین آنها می‌توان به Jeffrey Sachs  که یک اقتصاددان حرفه‌ای است اشاره کرد. این تیم 156 کشور جهان را بررسی می‌کنند و نتایج ارزیابی مردم نسبت به زندگی‌شان را از 0 تا 10 به دست می‌آورند. البته در این بررسی چندین فاکتور اهمیت دارند که در این بین 5 مورد از آنها بسیار مهم هستند:

  • سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP)
  • امید به زندگی در بدو تولد سالم
  • آزادی عمل در زمینه انتخاب مسیر زندگی
  • سخاوت
  • برداشت‌ها از فساد

باید به این نکته توجه داشت که سرانه تولید ناخالص داخلی در احساس شادی مردم اهمیت بسیاری دارد و نقش بزرگی را در این خصوص بازی می‌کند. در ادامه برخی از شادترین‌ آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

معرفی شادترین کشور‌های جهان

نروژ

سال گذشته کشور نروژ رتبه چهارم از این لیست را در اختیار داشت. اما امسال توانسته است در جایگاه نخست لیست شادترین کشور‌های جهان قرار گیرد. نکته جالب اینکه، در خصوص شاخص محرومیت‌های مادی کودکان جهان، نروژ کمترین محرومیت را نسبت به تمام کشور‌های جهان دارد.

نروژ

دانمارک

با وجود اینکه رتبه دانمارک نسبت به سال گذشته در لیست شادترین کشور‌های جهان یک واحد سقوط کرده است؛ اما شرایط هر شش معیار این کشور همچنان ثابت هستند.

 

ایسلند

حمایت اجتماعی یکی از مهم‌ترین معیار‌های موجود در رتبه بندی بود که در تمام ملیت‌ها توسط Gallup World Poll بررسی شد. بیشترین درصد از افرادی که مدعی شدند در زمان‌های بحران، فردی حمایتشان کرده است، مربوط به کشور ایسلند بود.

 

سوئیس یکی از شادترین کشور‌های جهان

نویسنده این گزارش مدعی شده است که: «تفاوت در بین چهار کشور برتری که در لیست شادترین کشور‌های جهان قرار گرفته‌اند چندان زیاد نیست». با این اوصاف سوئیس چهارمین کشور شاد جهان شناخته می‌شود.


کدام یک از عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را می‌شناسید؟

 

فنلاند

فنلاند توانسته جایگاه خود را در لیست شادترین کشور‌های جهان از سال گذشته حفظ کند. در بین چهار کشور دیگر موجود در شمال اروپا، فنلاند رتبه خود را در خصوص شاد بودن شهروندانش به دست آورده است.

شاد‌ترین کشور‌های جهان

هلند

هلند و کانادا شرایط بسیار مشابهی نسبت به یکدیگر در زمینه ارزیابی معیار‌های شاد بودن دارند. شرایط در هر دو کشور در زمینه سرانه تولید ناخالص داخلی، حمایت اجتماعی و درک آزادی در زمینه انتخاب مسیر زندگی یکسان بوده است.

 

کانادا

در اکثر مواقع، جایگاه کانادا و هلند در لیست شادترین کشور‌های جهان در تغییر است. اما همچنان کانادا در این زمینه رتبه‌های خوبی را کسب کرده که این موضوع در زمینه معیار‌های اجتماعی نیز به خوبی خودنمایی می‌کند. نویسنده این گزارش مدعی شده است که: «جوامع متنوع نظیر کانادا قادر هستند تا به اعتماد اجتماعی بیشتری از طریق برنامه‌های اتخاذ شده در زمینه فهم چند قومیتی و چند فرهنگی دست یابند.»

 

نیوزلند یکی از شادترین کشور‌های جهان

با وجود اینکه سرانه تولید ناخالص داخلی در نیوزلند کمی پایین‌تر از استرالیا است. اما هر دو کشور در 5 فاکتور مهم مربوط به شادترین کشور‌های جهان شرایط مشابهی دارند. اما نیوزلندی‌ها نسبت به شهروندان استرالیا سخاوتمند‌تر هستند.

 

استرالیا

بر اساس گزارش ناشران این لیست، در کشور استرالیا تمام فاکتور‌های مربوط به زندگی شاد در بالاترین سطح قرار دارند. اما بیماری‌های فیزیکی و روانی باعث شده‌اند که این کشور نتواند رتبه بهتری را در این لیست به دست آورد.

شاد‌ترین کشور‌های جهان

سوئد

کشور سوئد در همان جایگاهی قرار دارد که سال گذشته قرار داشت و دو سال است که جایگاه خوبی را در این لیست به دست می‌آورد. سرانه تولید ناخالص داخلی و امید به زندگی سالم در این کشور باعث شده‌اند که سوئد یکی از شاد‌ترین کشور‌ها به شمار آید.

 

کاستاریکا یکی از شادترین کشور‌های جهان

برخلاف تمام کشور‌های موجود در این لیست، کاستاریکا سرانه تولید ناخالص داخلی پایینی دارد و پایین‌تر از تمام کشور‌های موجود در این لیست است. اما با این وجود، کاستاریکا توانسته است بالاترین رتبه را در زمینه حمایت‌های اجتماعی و پایین‌ترین رتبه را در بخش درک از فساد به دست بیاورد که این موضوع کشور مذکور را شایسته قرارگیری در این لیست می‌کند. این کشور همچنین در زمینه پایداری و انرژی‌های تجدید پذیر نقشی پیشرو دارد. لازم به ذکر است که کاستاریکا چندی پیش توانست 76 روز از سوخت‌های فسیلی استفاده نکند.

 

اتریش

با وجود اینکه رتبه اتریش با رتبه ایالات متحده در بین شادترین کشور‌ها یکسان بود. اما در رتبه بندی این کشور شرایط آزادی مردم در زمینه انتخاب مسیر زندگی و درک پایین از فساد‌های دولتی تاثیر گذار بوده است.

 

ایالات متحده

رتبه ایالات متحده نسبت به سال گذشته یک واحد سقوط کرده است و دلیل این موضوع بر اساس ادعای ناشران این گزارش، موضوعات اجتماعی بوده است که باعث کاهش آزادی شخصی افراد شده است. در این بین می‌توان به حمایت اجتماعی کم و بیماری‌های روانی اشاره کرد. ناشران این گزارش مدعی شده‌اند که:

« به طور خلاصه، بحران آمریکا به جای بحران اقتصادی، بحران اجتماعی است.»

 

ایرلند یکی از شادترین کشور‌های جهان

کشور ایرلند نسبت به سال گذشته توانسته است رتبه‌ی بهتری را در این لیست به دست آورد. دلیل این موضوع نیز رتبه‌ دهی شهروندان آن به موضوع حمایت اجتماعی است. جالب است بدانید که این کشور بعد از سال 2007 یک بحران اقتصادی را پشت سر گذاشت است. نویسنده این گزارش مدعی شده که:

« با توجه به بحران اقتصادی که بعد از سال 2007 اتفاق افتاد، ایرلند و ایسلند یکی از برترین نمونه‌ها در زمینه شاد نگهداشتن مردم با وجود شوک‌های خارجی بودند».

شاد‌ترین کشور‌های جهان

آلمان یکی از شادترین کشور‌های جهان

گزارشات حاکی از آن هستند که هر افزایش درآمدی در آلمان، تنها تاثیر کوچکی در افزایش رضایت‌ مندی شهروندان دارد. لازم به ذکر است که چنین موضوعی تنها در 2 کشور دیگر صادق است که در این بین می‌توان به استرالیا و بریتانیا اشاره کرد.


اهمیت اتوکشی در زیبایی لباس

 

بلژیک

رتبه کشور بلژیک در بین شادترین کشور‌های جهان دقیقا مانند کشور آلمان است. در هر دو کشور نیز سرانه تولید ناخالص داخلی و حمایت اجتماعی نقش زیادی را در شاد بودن شهروندانشان ایفا می‌کنند.

 

بریتانیا

انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی نسبت به سال گذشته توانسته‌اند چندین پله در بین شادترین کشور‌ها رشد کنند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که در این صعود، حمایت اجتماعی و سرانه تولید ناخالص داخلی سهم زیادی داشتند. البته باید بدین نکته نیز اشاره کرد که در بریتانیا میزان رضایت مندی افراد از زندگی‌شان بسیار متفاوت است و تفاوت زیادی در بین‌ آنها وجود دارد. چنین اتفاقی را در ایالات متحده آمریکا، استرالیا و اندونزی نیز شاهد هستیم.

 

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، با شادترین کشور‌های جهان و معیار‌های ارزیابی این موضوع آشنا شدید. به طور کلی، کشورهای نام برده شده؛ اغلب در این لیست قرار دارند. اما ممکن است جایگاه آنها نیز تغییر کند. عملکرد دولت در ایجاد شادی در بین افراد جامعه تاثیر به سزایی داشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا