سلامتیفناوریمد و فشنورزشی

بایدها و نبایدهای روتین پوستی | نکات مهم در حفظ جوانی و شادابی پوست

بایدها و نبایدهای روتین پوستی به عنوان کلید طلایی برای رسیدن به پوستی زیبا و بدون چین و چروک به شمار می‌آیند. همانطور که مطلع هستید پوست به عنوان حساس ترین اندام حیاتی بدن شناخته می‌شود و توانایی بروز تمامی مشکلات درونی بدن افراد را دارا است. با افزایش سطح تکنولوژی و فناوری و … سطح آلودگی موجود در هوا نیز به دلیل استفاده از دستگاه‌های مختلف، کارخانه ها و… افزایش پیدا کرده است و این موضوع می ‌تواند تاثیر بسیاری را در نیاز افراد به توجه کردن به بایدها و نبایدهای روتین پوستی نشان دهد. هر شخصی با بررسی و مشخص کردن نوع پوست خود وظیفه دارد در طول روز تمامی فعالیت هایی که در فرایند مراقبت از پوست نیاز است را انجام دهد و آنها توجه ویژه ای داشته باشد.

 

اصطلاح روتین پوست به چه معنا است؟

همان طور که اطلاع دارید یک سری از فعالیت ها جهت مراقبت از پوست و تا شفافیت آن وجود دارد که افراد باید به صورت روتین در طول روز آن ها را انجام دهند. به بیان کاملا ساده و قابل فهم، به فعالیت هایی که در طول روز جهت مراقبت و محافظت از پوست انجام می‌شود و به طور کلی به سه دسته پاکسازی، بالانس کردن و هیدرات کردن تقسیم می شود را روتین پوستی می نامند. هر فردی در طول روز وظیفه دارد برای حفظ شفافیت و طراوت پوستی خود سه مرحله شست و شوی پوست، استفاده از تونر و همچنین استفاده از مرطوب کننده را در بایدها و نبایدهای روتین پوستی خود قرار دهد.

برترین متخصص مراقبت از پوست یعنی کریستینا حالی در ارتباط با این روتین می گوید: فعالیت هایی که افراد جهت مراقبت از زیبایی پوست خود انجام می دهند؛ می تواند در آنها موجب ایجاد تغییراتی شود. افراد با افزایش سن دچار یک سری تغییرات در پوست و زیبایی آن می شوند که با انجام دادن فعالیت های مراقبتی پوستی و توجه به روند صحیح آن ها می توانند از ایجاد تغییرات ناخوشایند؛ همانند چین چروک و … در پوست و ظاهر خود جلوگیری کنند. نکته ‌ای که در این باره حائز اهمیت است، صبر و حوصله در تمامی مراحل فرآیند مراقبت از پوست است. در تمامی بایدها و نبایدهای روتین پوستی صبر و حوصله، تاثیر بسیاری در نتیجه به دست آمده از فعالیت های مراقبتی دارد.

بایدها و نبایدهای روتین پوستی

مهم ترین و اصلی ترین بایدها و نبایدهای روتین پوستی و بررسی آن ها

در این قسمت از مقاله می خواهیم به بررسی تمامی نکات مهم و بایدها و نبایدهای روتین پوستی بپردازیم.

 

مرحله اول: شناسایی جنس پوست

اولین و مهم ترین مرحله ای که در روند مراقبت از پوست باید به توجهی ویژه شود؛ تشخیص جنس پوست است. زیرا پس از مشخص شدن جنس پوست امکان انتخاب و استفاده برترین روش های مراقبتی پوست وجود دارد. همراهان عزیز توجه داشته باشید که پوست های خشک به طور معمول زبر و زمخت بوده و همچنین پوست پوست می شوند. این در حالی است که پوست های چرب ظاهری براق و روغنی دارند و منافذ آن ها بزرگ تر از منافذ موجود بر روی پوست های خشک است. دسته و نوع دیگری از پوست ها تحت عنوان پوست ترکیبی یا همان مختلط وجود دارد که تنها در برخی از نقاط خاص صورت مانند گونه ها و پیشانی، چرب و در نقاط دیگر صورت پوست، خشک هستند.


طرز استفاده از مژه مگنتی

 

در بایدها و نبایدهای روتین پوستی این نکته را نیز مورد توجه قرار دهید که پوست های حساس نیز همانطور که از نام آن مشخص است. در شرایطی که از لوازم آرایشی بهداشتی و یا فرآورده های دیگر استفاده شود، دچار یک سری از سوزش ها، خارش و یا سوختگی می شوند. این نوع پوست ها به مراقبت بیشتری نسبت به سایر پوست ها نیاز دارند و در مقابل پوست حساس، پوست های معمولی با مقاومت بسیار بالا در برابر حساسیت به لوازم آرایشی و … قرار گرفته شده است. از مهم ترین ویژگی های پوست معمولی می توان به صاف و یکدست بودن آن اشاره کرد.

 

مرحله دوم: پاک سازی پوست

پس از مشخص ساختن نوع پوست، نوبت به مرحله پاک سازی می رسد. از مهم ترین و اصلی ترین بایدها و نبایدهای روتین پوستی انتخاب فوم، ژل شست و شوی پوست صورت، دستمال مرطوب و… به صورت کاملا صحیح است تا بتوان به کمک آن ها به صورت کاملاً اصولی و تمیز، آلودگی‌های موجود بر روی سطح پوست را از بین برد. نکته ای که در ارتباط با استفاده کردن از دستمال مرطوب وجود دارد؛ این است که نباید دستمال های مرطوب را با فشار به روی پوست کشید. در صورتی که نوع پوست شما از نوع حساس و یا معمولی باشد، می توانید جهت پاکسازی، تنها از آب ولرم استفاده کنید.

بایدها و نبایدهای روتین پوستی

مرحله سوم: بالانس کردن با استفاده از تونر

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم بالانس کردن به عنوان یکی از مهم‌ ترین فعالیت های روتین پوستی به شمار می آید که افراد باید پس از شناسایی نوع پوست خود و پاکسازی آن، بهترین حالات ممکن از پوست خود مراقبت کنند. مهم ترین و اصلی‌ ترین دلیل استفاده کردن از تونرها برای پاکسازی پوست، تنظیم نمودن ph پوست است. هنگامی که افراد جهت پاکسازی و تمیز کردن پوست خود از شوینده های مختلف استفاده می‌ کنند؛ امکان به هم ریختن سطح ph پوست وجود دارد و افراد می توانند با استفاده کردن از تونر رطوبت از دست رفته سطح پوست خود را به آن بازگرداند. در ترکیبات تونر، موادی از جمله اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی وجود دارد که می‌ توانند تاثیرات بسیاری را در روند از بین بردن سلول‌های مرده موجود بر روی سطح پوست، ترمیم و بهبود بخشیدن قسمت های از پوست در برابر آفتاب دچار آسیب و صدمه شده اند و… داشته باشد.

 

چند نکته مهم

 

استفاده  از مرطوب کننده از بایدها و نبایدهای روتین پوستی

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، استفاده کردن از مرطوب کننده تنها برای سن های بالا نیاز و ضروری نیست و تمامی افرادی که از شوینده ها استفاده می کنند و نگران زیبای پوست خود هستند؛ باید در طول روز از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنند. بسیاری از افراد بر این باور هستند که به دلیل این که پوست صورت آن ها از نوع چرب است، نیازی به استفاده از مرطوب کننده ندارند. این در حالی است که نیاز تمامی پوست ها از جمله چرب خشک و … به مرطوب کننده نیازی اساسی دارد. افرادی که دارای پوست چرب هستند، می توانند از مرطوب کننده های فاقد چربی استفاده کنند تا از مسدود شدن منافذ باز پوست جلوگیری شود.

بایدها و نبایدهای روتین پوستی

استفاده از ضد آفتاب از بایدها و نبایدهای روتین پوستی

یکی از مهم ترین مراحل موجود در فرآیند روتین پوستی، استفاده کردن از ضد آفتاب است که در بسیاری از موارد دیده می‌ شود این مرحله مورد توجه قرار گرفته نشده و یا از سوی بسیاری از افراد نادیده گرفته می شود. امروزه مرطوب کننده های بسیاری تولید و عرضه می شوند که حاوی درصدی ضد آفتاب نیز هستند. اما خریداری یک ضد آفتاب جدا و مرغوب می تواند از آسیب رساندن اشعه های آفتاب به پوست شما به مقدار قابل توجهی جلوگیری کند. آفتاب به عنوان یکی از مهم ترین دشمن های سلامت پوست شناخته می شود و در بسیاری از موارد علت اصلی ایجاد سرطان پوست در افراد جوان شناخته شده است.


انگیزه‌ی ورزش کردن را در خود افزایش دهید

در بایدها و نبایدهای روتین پوستی خریداری ضد آفتاب مرغوب که ویژگی حفاظتی spf حداقل 30 درصد را داشته باشد و بتوانند از پوست شما در مقابل اشعه های مضر آفتاب از جمله یووی و … به خوبی مراقبت کند، را فراموش نکنید.

یکی از مهم ترین نکته هایی که در ارتباط با استفاده کردن از ضد آفتاب‌های مرغوب باید مورد توجه قرار گرفته شود، این است که تنها زمان نیاز پوست شما جهت استفاده کردن از ضد آفتاب هوای آفتابی نیست و هنگامی که هوا ابری و یا برفی است، پوست شما به مراقبت نیاز دارد و بازتاب نور از روی برف و اشعه های ضعیف آفتاب، می تواند آسیب های جدی را به پوست شما وارد نماید. طرز استفاده کردن از ضد آفتاب مرغوب جهت داشتن پوست شفاف و زیبا فراموش نکنید.

 

نتیجه گیری

روتین های پوستی یکی از بهترین کارهایی به شمار می آید که می تواند به شما در داشتن پوستی شاداب و جوان کمک کند. تمام موارد مورد نیاز و ضروری در این مقاله بیان شده تا بتواند به بهترین نحو، شما در این مسیر راهنمایی کند. و در آخر اگر نگران سلامت و زیبایی هرچه بیشتر خود هستید؛ پیشنهاد می کنیم تمام بایدها و نبایدهای روتین پوستی را به خاطر بسپارید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا