ورزشی

کارابین چیست و نحوه انتخاب کارابین مناسب

پاسخ سوال کارابین چیست و نحوه انتخاب کارابین مناسب برای کوهنوردی را در این مطلب آورده ایم. شاید بدانید که انواع فعالیت ها در زمان کوهنوردی و صعود نیاز به کارابین دارند. برای انتخاب و استفاده درست از کارابین ها، بایست در ابتدا تفاوت بینشان را درک کنید. سه موضوع اصلی در اینجا باید مدنظر قرار بگیرند:شکل،نوع دهانه،سایز و اندازه و قدرت .با درک این تفاوت ها، سپس باید درباره نیاز مورد نظر فکر کنید. نوع صعودی که تصمیم به انجام آن دارید و نحوه استفاده از ابزار روی انتخاب شما اثر خواهد داشت.کارابین ها عمدتاً از فولاد و آلومینیوم ساخته می شوند. آنهایی که در ورزش استفاده می شوند وزن کمتری نسبت به قلاب هایی دارند که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. بر روی یکسری از کارابین ها عبارت برای صعود مناسب نیست درج شده است که کوهنوردان باید در هنگام خرید به آن توجه کنند. در حالی که از دیدگاه اتیولوژیکی ، هر پیوند اتصال فلزی با یک قلاب از نظر فنی کارابین است ولی استانداردهای بین المللی قلابی را قلاب کارابین می نامند که توانایی تحمل حداقل ۲۰ کیلونیوتن بر متر داشته باشد.

کارابین

در این مطلب می خوانید :

شناخت انواع کارابین

کارابینها توسط شرکتهای مختلفی تولید می شوند ولی همه آنها باید تحت استاندارد اروپایی EN12275 تولید شوند و به همین جهت آنها را می توان در ۶ گروه مختلف تقسیم بندی کرد.

نوع D پایه (Basic)

اغلب کارابینها در این دسته جای میگیرند.اکثرا شکلی مانند حرف D دارند تا حداکثر استحکام را داشته باشند.شیوه صحیح استفاده از این کارابینها به نوع دهانه کارابین بستگی دارد که می تواند قفل شونده یا غیر قفل شونده باشد. کارابین غیر قفل شونده دارای دهانه ای به شکل صاف یا خمیده است. دهانه صاف برای بسیاری از کارها مناسب است به خصوص برای اتصال به انتهای کوئیک دراو. دهانه خمیده تنها برای اتصال طناب به انتهای دیگر کوئیک دراو مناسب است. اگرچه این خمیدگی اصطلاحا انداختن طناب به داخل کارابین را راحت تر می کند اما باید مراقب خارج شدن تصادفی طناب از داخل کارابین نیز بود و با دقت بیتشری اینکار را انجام داد. کارابینهای غیر قفل شونده دارای وزن کمتری نسبت به مدلهای قفل شونده هستند.
در برخی مواقع نیاز به ایمنی بالاتری داریم و به سراغ کارابینهای قفل شونده می رویم. رایج ترین نوع این کارابین ها، کارابین قفل شونده پیچی است که باید به صورت دستی با پیچاندن پیچ دهانه آنرا قفل کرد. کارابین های قفل شونده خودکار نیز البته وجود دارد اما سنگین تر و گرانتر هستند. اصولا بسته به تشخیص شما و قوانین مدون آموزشی باید برای امنیت بیشتر در قسمتهایی که نیاز به امنیت بیشتر است از کارابین قفل شونده استفاده کرد مانند اتصال به کارگاه و اتصال به تونیک. درصورت نیاز به کارابین قفل شونده و عدم دسترسی می توانید از دو کارابین غیر قفل شونده به صورتی که دهانه آنها مخالف یکدیگر باشند استفاده کنید.

کارابین

نوع D جهتی( Directional)

این نوع کارابین برای تهیه و اتصال به کوئیک دراو تولید می شود و دستگیره ای در انتهای کارابین برای این اتصال تعبیه شده است. در صعودهای ورزشی معمولا زیاد استفاده می شود.

نوع X تخم مرغی (Oval)

شکل تخم مرغی این کارابین خاصه صعودهای امداد و نجات است. شکل متقارن این کارابین از جابجایی کارابین زمانی که زیر بار است جلوگیری می کند، اتفاقی که ممکن است برای دیگر شکلها بیافتد. نکته منفی این کارابین استحکام کمتر آن نسبت به کارابینهای D شکل است به خصوص زمانی که دهانه آن باز باشد.

نوع HMS – H

این نوع از کارابین برای حمایت طراحی شده تا با اکثر ابزاری حمایت به راحتی کار کند. قسمت عریض این کارابین به طناب اجازه می دهد با داشتن فضایی بیشتر حرکتی نرم و روان داشته باشد. نکته منفی این کارابین استحکام ضعیف آن به هنگام باز بودن دهانه است هر چند که بدون استثنا این نوع کارابین به صورت دهانه قفل شونده تنها ارایه می شود.

نوع Klettersteig – K

این نوع برای تهیه لنیارد ویافراتا استفاده می شود.باید دارای دهانه قفل شونده خودکار باشند. اندازه آنها بزرگتر از معمول است تا به بتوانند به داخل کابلهای مسیر ویافراتا بیافتند.

نوع QuickLink – Q

این شکل از کارابین از آنجا که دهانه ای برای باز شدن تصادفی ندراند امنیت را بالا می برند فقط باید دقت کرد که مهره آن را تا انتها چرخاند تا کامل بسته شود. به دلیل ارزانی و استحکام بالای این نوع، جهت استفاده به عنوان حلقه فرود زمانی که می خواهید از مسیری فرود بروید یا از ادامه مسیر منصرف شده می خواهید با جاگذاشتن یک کارابین از مسیر به پایین برگردید ایده آل است. البته در شکلها و آلیاژها مختلفی تولید می شوند.

استاندارد اروپایی EN12275 برای انواع کارابین:

*در ایران اصطلاحا به کارابین قفل شونده کارابین پیچ می گویند.

کارابین

انواع بر اساس زبانه دهانه

کارابینهای دارای دهانه صاف

این نوع کارابین ها قوی، با دوام هستند و به راحتی استفاده میشوند و در شرایط مختلف کارایی دارند. اشکال دارای دهانه صاف در کوئیک دراو و همچنین برای متصل کردن ابزارهایی مانند فرند و کیل به رک به کار برده میشوند. همانطور که از نام اینها بر می آید زبانه آنها کاملا صاف است.بعضی از کارابینهای دارای زبانه صاف ، نوع کی لاک keylock هستند. مدلل کی لاک یک نوک بدون شکاف دارد که باعث میشود در زمان انداختن کارابین به بولت و هارنس …گیر نکند.

زبانه خم

این نوع کارابین ها دارای زبانه ای هستند که قدری خمیده میباشد. این شکل باعث میشود که متصل کردن طناب به آنها سریعتر و آسانتر صورت بگیرد. اینها به طور معمول برای سمت طناب در کوییک دراو کاربرد دارند.

مدلهای سنجاقی یا سیمی

کارابین های سنجاقی دارای زبانه سنجاق شکل هستند، که باعث میشود وزن کلی ابزار پایین بیاید. همچنین این شکل زبانه باعث بزرگتر بودن قسمت کاربردی دهانه میشود. احتمال یخ زدن آنها نسبت به مدلهای دیگر کمتر است. اگر چه به نظر میرسد که این نوع زبانه ها به اندازه مدلهای دیگر قوی نباشند ، اما به دلیل حجم کمتر زبانه احتمال کمتری دارد که در هنگام سقوط باز شوند.

کارابینهای دارای دهانه قفل شونده

این نوع کارابین ها در قسمت دهانه دارای مکانیسمی می باشند که جلوی باز شدن احتمالی ابزار را میگیرد. در اینجا از سیستمهای دستی و اتوماتیک استفاده میشود.

کارابین پیچ : در این حالت کاربر باید پیچ روی زبانه را بچرخاند تا قفل شود.

اتولاک : به طور اتوماتیک قفل میشوند.

کارابین های قفل دار عموما سنگینتر از انواع بدون قفل هستند، این مدلها برای فرود و حمایت کاربرد دارند. اتصال آنها مسلما ایمن تر است.

کارابین

سایز ، وزن و اندازه کارابین

اندازه

کارابین های بزرگتر عموما در کارگاه و حمایت استفاده دارند. مدلهای کوچکتر سبکتر بوده و فضای کمتری در رک ابزار می گیرند، اما خب فضای کمتری نیز دارند.

وزن

به طور کلی کارابین سبکتر بهتر است. اما کارابینهای سبکتر همیشه بهترین نیستند. انواع بسیار سبک اغلب کوچکتر بوده که باعث میشود استفاده از آنها سختتر شود. همچنین نازکی بدنه گاها میتواند به معنای دوام کمتر نسبی باشد.

قدرت

قدرت کارابین ها معمولا در سه جهت سنجیده میشود: طولی ، عرضی و حالت دهانه باز. این رتبه بندی ها نیز روی بدنه کارابین درج میگردند. همچنین استانداردهای UIAA و CE باید روی بدنه کارابین درج شده باشند که به معنای قدرت کافی ابزار می باشند.
نکته درباره شلاق زبانه : دینامیک ایجاد شده در زمان سقوط کردن میتواند باعث شلاق زبانه شده ، که باعث کاهش قدرت کلی کارابین به اندازه وضعیت دهانه باز گردد و احتمال شکستن کارابین را افزایش دهد. این مورد زمانی اتفاق می افتد که:
اینرسی زبانه به کشش فنر که آنرا ثابت نگه داشته غلبه کند.زبانه با شی دیگری برخورد نماید.برای جلوگیری از این اشکال می توانید از کارابین های سنجاقی یا کارابین های دارای فنر قوی استفاده کنید.

چگونه می‌توان از امتیازهای قدرت استفاده کنید

اگر پروسه انتخاب‌ کارابین شما به چند کارابین محدود که مناسب سبک صعود شما هستند، رسید، به قدرت کارابین‌ها نگاه کنید. اگر دو کارابین داشتید که تنها در امتیاز قدرت تفاوت دارند، بهتر است که کارابین قوی‌تر را بخرید. توجه داشته باشید که کارابین‌های کوچک‌تر معمولا و نه همیشه از کارابین‌های بزرگ‌تر ضعیف‌تر هستند.

نکته‌ای درمورد احتمال باز شدن هنگام سقوط

فشاری که هنگام سقوط به کارابین وارد می‌شود، می‌تواند باعث باز شدن و یا شکستن آن شود. کارابین به دلایل زیر می‌شکند:

اینرسی دروازه بر کشش بدنه غلبه می‌کند و دروازه سرجای خود گیر می‌کند.
دروازه به جسم دیگری برخورد کند و بشکند.
برای محافظت از خود در برابر این نوع خرابی کارابین، کارابین‌هایی با دروازه‌های خاص و یا کارابین‌های مقاوم را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از کارابین‌های قفل دار یا کارابین‌هایی که برای باز کردن دروازه‌شان باید قدرت بیشتر استفاه کنید، بخرید.

کارابین

انتخاب کارابین : کدام کارابین بهتر است؟

حالا که درمورد تاثیر شکل، نوع دروازه، اندازه، وزن و قدرت بر عملکرد اطلاعات کافی دارید، باید درمورد استفاده‌ای که از کارابین دارید فکر کنید.

ویژگی‌هایی که یک کارابین برای نوع خاصی از صعود مفید است، می‌تواند برای صعودی دیگر مفید نباشد. بطور مثال کارابین‌های کوچک که دروازه سیمی دارند برای نگه داشتن وسایل و صعودهای سریع مناسب هستند اما آویزان کردن طناب از آن‌ها سخت‌تر از کارابین‌های بزرگ است.

کوهنوردان و صخره‌نوردان حرفه‌ای، با مرور زمان کارابینی که با آن راحت‌تر هستند را انتخاب کرده و فقط از آن استفاده می‌کنند. اگر تازه کار هستید، جدول زیر می تواند کمکتان کند:

بیلای و راپل کردن کارابین‌های گلابی شکل بزرگ و قفل‌دار
صعودهای سریع ورزشی کارابین‌های D شکل نامتقارن با دروازه صاف‌، خمیده و یا سیمی
صعودهای سریع ترد (Trad-climbing quickdraws) کارابین‌های D شکل نامتقارن با دروازه سیمی
رک کردن وسایل (Racking trad gear) کارابین‌های D شکل نامتقارن، D شکل یا بیضوی
وقتی انتخاب‌های خود را محدود کردید، پیشنهاد می‌کنیم به فروشگاه وسایل کوهنوردی و صخره‌نوردی نزدیک خود بروید. انتخاب‌های خود را بردارید و در دست نگه دارید، باز و بست شدن دروازه را امتحان کنید. کارابین‌های قفل دار را چند بار با یک دست باز و بسته کنید. کارابین‌هایی را انتخاب کنید که حس خوبی به شما می‌دهند، عملکردی مناسب دارند و کار کردن با آن‌ها ساده است.

یادتان باشد که تامین امنیت هنگام صعود مسئولیت خودتان است و هیچ مقاله یا ویدیویی نمی‌تواند جای آموزش مستقیم را بگیرد. قبل از صعود، تمامی تکنیک‌ها را یاد بگیرید.

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا