سلامتیمد و فشن

فواید روغن پرتقال که نمی دانستید | تاثیرات استفاده از روغن پرتقال بر بدن

یکی از فوق العاده ترین و معجزه آساترین فواید روغن پرتقال ، کاهش التهاب و تسکین دردهای بدنی است. جالب است بدانید که این روغن با تمامی فوایدی که برای بدن دارد؛ از پوست پرتقال که با نام لاتین Citrus sinensi شناخته می شود گرفته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. طبق بررسی های انجام شده، این روغن خواص بسیاری دارد که مصرف آن می تواند تا حد چشمگیری از بروز مشکلات جدی و دردهای عضلانی جلوگیری کند. همچنین فواید روغن پرتقال به گونه ای است که آن را در بین دیگر روغن های تسکین دهنده و تاثیرگذار متمایز کرده است.

 

معرفی روغن پرتقال

در بسیاری از مواد دید می شود که افراد این نوع روغن را با نام روغن پرتقال شیرین نیز می شناسند و که با استفاده کردن از پوسته ی بیرونی میوه ی پرتقال تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین دلیل مورد استفاده قرار دادن روغن موجود در پوسته ی بیرونی میوه ی پرتقال خواص فوق العاده ای است که برای سیستم ایمنی بدن دارد و می تواند به مقدار قابل توجهی سیستم ایمنی بدن فرد استفاده کننده را تقویت کند.

علاوه بر افزایش سطح قدرت و توانایی سیستم ایمنی بدن، خاصیت های فراوانی را برای پوست و مو به همراه دارد. بیشترین دلیل مورد توجه قرار گرفته شدن آن نیز همین خاصیت آن برای پوست و مو است. از مهم ترین ترکیبات موجود در پوست پرتقال که سبب ارائه ی این ویژگی و خاصیت درمانی آن شده است، می توان به لیمونین اشاره کرد که بیش از 85 الی 96 درصد از کل حجم این نوع عصاره ی خاص را تشکیل داده است، اشاره کرد. یکی از قدرتمند ترین و ایده آل ترین آنتی اکسیدان های مورد نیاز برای بدن، آنتی اکسیدانی تحت عنوان لیمونین است که توانایی مبارزه کردن به بهترین حالت ممکن با رادیکال های آزاد و التهابی را دارد و سرعت بهبود شرایط ایمنی بدن را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد.

فواید روغن پرتقال

برترین و مهم ترین فواید روغن پرتقال

 

محافظت از پوست و زیبایی

از مهم ترین فواید روغن پرتقال می توان به محافظت و مراقبت از پوست برای داشتن پوستی زیبا و با طراوت اشاره کرد. در ترکیبات این روغن مقدار قابل توجهی ویتامین تاثیر گذار در زیبایی پوست و مورد نیاز آن، یعنی ویتامین c وجود دارد. به همین دلیل به عنوان یک منبع غنی از این ویتامین برای تغذیه ی مناسب پوست، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین توانایی افزایش دادن سطح کلاژن را در سطح پوست را برعهده دارد. به همین دلیل از ایجاد چین و چروک های زیادی در سطح پوست جلوگیری خواهد کرد. همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم؛ در ترکیبات روغن بسیار خاص و ویژه ی پرتقال، مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدان وجود دارد که می تواند محافظ خوبی برای پوست در برابر برخورد اشعه ی فرابنفش، آلودگی و سموم باشد.

نکته ای که در این باره باید مورد توجه ویژه ای قرار گرفته شود، این است که قبل از مصرف باید بر روی قسمت کوچکی از پوست تست شود تا در صورت وجود حساسیت به روغن، از مصرف آن خودداری شود. ترکیب روغن پرتقال و روغن نارگیل می تواند یک ترکیب فوق العاده برای محافظت از پوست حساس افراد به شمار آید.


به روتین های پوستی فصول گرم سال اهمیت دهید


 

تسکین دهنده درد از فواید روغن پرتقال

از دیگر فواید روغن پرتقال که مورد توجه ویژه ای قرار گرفته شده است می توان به کاهش پاسخ های التهابی بدن و در نتیجه کاهش درد اشاره کرد. با استفاده کردن از این نوع روغن گیاهی، علاوه بر استفاده از رایجه ی بسیار مطبوع و دلنشین آن که تاثیر بسیاری را بر افزایش سطح آستانه ی تحمل فرد استفاده کننده دارد، می تواند با کاهش درد، التهاب و به داشتن خوابی راحت تر و بدون درد کمک شایانی کند. برای تاثیرگذاری بیشتر این روغن می توانید از ترکیب روغن پرتقال با روغن های حامل استفاده کنید.

 

کاهش استرس و اضطراب

پوست پرتقال و رایحه ای که درون آن وجود دارد می تواند تاثیر بسیاری را در داشتن آرامش فرد داشته باشد و استرس و اضطراب را از او دور نگه دارد. جالب است بدانید که از گذشته های دور تا به حال، از این نوع روغن گیاهی با هدف هایی همانند کاهش سطح استرس و افسردگی در افراد استفاده می شده است و دارای خاصیت آنکسیولیتیک اسانس است. همین خاصیت آنکسیولیتیک سبب کاهش سطح استرس در فرد می شود و می تواند در کمترین زمان ممکن در فرد دچار افسردگی و یا استرس و اضطراب تاثیرات مثبتی بگذارد.

در بعضی از کشور ها با استفاده از این روغن یا همان آروماتراپی، به ساده ترین حالت ممکن به کاهش درد، استرس و اضطراب در افراد می پردازند و این می تواند به عنوان کم عارضه ترین روش درمانی در زمینه ی پزشکی و درمان مورد توجه قرار گرفته شود. بنابارین می توانید از این راحیه و پخش آن در محیط ها و فضاهای داخلی خانه به مقدار قابل توجهی در کاهش استرس و اضطراب کمک بگیرید.

فواید روغن پرتقال

کاهش فشار خون

از مهم ترین و برترین فواید روغن پرتقال می توان به کاهش سطح فشار خون اشاره کرد. مصرف روغن پرتقال می تواند علاوه بر کاهش فشار خون، گردش خون را در بدن فرد افزایش دهد. با توجه به کاهش استرس و اضطراب که یکی از مهم ترین فواید روغن پرتقال است؛ می تواند در کاهش بیماری های قلب و عروق، کاهش خطر ابتلا به حمله های قلبی در فرد اثرگذار باشد. در طب سنتی دیده می شود که از این روغن گیاهی برای درمان بسیاری از بیماری های جنسی همانند نعوظ نیز استفاده خواهد شد. جالب است بدانید که این روغن تاثیر بسیاری را در کاهش درد های شدید دوره های قائدگی در خانم ها دارد. استفاده از این روغن و مالش آن بر روی شکم می تواند درد های ناشی از دوره ی قائدگی را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

 

دفع کننده ی سموم بدن با تکرر ادرار

از دیگر فواید روغن پرتقال از بین برنده ی گاز ها و سموم، از بدن فرد استفاده کننده است. مهم ترین تاثیری که روغن مفید پرتقال در این زمینه برای بدن دارد این است که سمومی همانند ماده اوریک اسید، سموم صفراوی، نمک اضافی، آلوده کننده ها و… را با تکرر ادرار از بدن خارج می کند. توجه داشته باشید که به هر انداه تکرر ادرار بیشتر باشد، اشتهای فرد نیز افزایش پیدا می کند و در نهایت هضم ترفیع پیدا خواهد کرد. افراد استفاده کننده از این روغن گیاهی می توانند در کاهش وزن فرد کمک کند. پس افراد می تواند با هدف کاهش وزن و در نهایت جلوگیری از ابتلا به بیماری های قبلی ناشی از چاقی جلوگیری کنند.


رزماری و خواص بی شمار آن


 

خاصیت ضد نفخ

به بیان کاملا ساده و قابل فهم ویژگی ضد نفخ به معنی کمک کردن به خارج شدن راحت گاز های روده است. علت رایج ایجاد شدن بیماری همانند سوء هاضمه و درد در قفسه ی سینه در بسیاری از افراد،  خارج نشدن باد از روده است. هنگامی که گاز در روده باقی بماند به بالا راه پیدا می کند و در نهایت بیماری هایی همانند سوء هاضمه و یا دردهای شدیدی در ناحیه ی قفسه ی سینه را به دنبال خواهد داشت. استفاده کردن از روغن پرتقال می تواند به مقدار قابل توجهی در کاهش درد های ماهیچه های مقعدی تاثیر گذار باشد.

 

کاهش وزن

از برترین و مهم ترین فواید روغن پرتقال کاهش وزن از چند راه متفاوت است. همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم استفاده از این نوع روغن گیاهی می تواند به کاهش و درمان افسردگی کمک بسیاری کند و همانطور که اطلاع دارید در بسیاری از مواقع مهم ترین علت چاقی در افراد افسردگی است. تمامی داروهایی که جهت درمان افسردگی و بهبود آن مورد استفاده افراد قرار گرفته می شوند می توانند چاقی را برای این فرد به دنبال داشته باشند.

فواید روغن پرتقال

نتیجه گیری

روغن پرتقال به عنوان یکی از روغن های گیاهی برتر در طب سنتی شناخته می شود که دارای خواص بسیاری برای درمان بیماری هایی همانند افسردگی، کاهش درد و التهاب، مراقبت از پوست، تسکین دهنده درد و التهاب، کاهش استرس و اضطراب در فرد استفاده کننده، کاهش فشار خون، افزایش سطح جریان خون در بدن، ایجاد تکرر ادرار و… اشاره کرد. جهت استفاده از فواید روغن پرتقال باید روغن موجود در پوست میوه ی پرتقال با استفاده از روش های خاصی گرفته شود و سپس مورد استفاده قرار بگیرد. حال که با فواید روغن پرتقال آشنا شده اید؛ پیشنهاد می کنیم آن را به عنوان راهی برای درمان انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا