سلامتیمد و فشن

مراقبت از پوست در فصول گرم سال | بایدهای پوستی در تابستان

طبیعتا مراقبت از پوست در فصول گرم سال با دیگر شرایط آب و هوایی متفاوت است. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می تواند مشکلات و بیماری های بسیار متفاوت پوستی را برای افراد به وجود آورد که مهم ترین وبدترین نوع آن سرطان پوست است. هنگامی که فردی به صورت مداوم در برابر نور آفتاب قرار گرفته شود؛ خطر ابتلا به سرطان پوست را در خود افزایش می دهد و این موضوع اهمیت استفاده از محصولات مراقبتی پوستی را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد.

با توجه به نتیجه ی تحقیقات انجام شده تمامی نوع های مختلف پوست در روز های گرم سال دچار یکسری از تغییرات می شوند و در صورتی که به بهترین حالت ممکن از آن ها مراقبت نشود؛ امکان دارد فرد دچار آسیب های بسیار جدی و ناخوشایندی شوند. قرار گرفتن در آب و هوای گرم و یا در معرض گرما و نور آفتاب می تواند پوست هایی که خشک هستند را خشک تر و دچار پوسته پوسته شدن کند و همچنین پوست های چرب را چرب تر کند. تمامی فعالیت هایی که با هدف مراقبت از پوست در فصول گرم سال انجام می شوند با هدف جلوگیری از ایجاد حالت های ناخوشایندی همانند جوش زدن، راش، قرمزی، آفتاب سوختگی و عوارض آن و… انجام می شود.

 

تاثیرات فصل تابستان بر روی پوست افراد چیست؟

قبل از این که به بررسی فعالیت های مراقبت از پوست در فصول گرم سال بپردازیم؛ بهتر است یک سری از مهم ترین و اصلی ترین تاثیرات فصل تابستان و روز های گرم آن را بر روی پوست افراد ارائه دهیم تا مفاهیمی را که در ادامه مورد بررسی و شرح قرار می دهیم بهتر و کامل تر درک کنید.

همانطور که اطلاع دارید هنگامی که دمای هوا بالا می رود مراقبت های روزانه از پوست یا همان روتین پوستی نیز تغییرات بسیاری را پیدا می کند و باید مراقبت ها نیز افزایش داده شوند تا پوست آسیب جدی نبیند. در صورتی که مراقبت از پوست در فصول گرم سال به خوبی انجام نشود، پوست با آسیب های جدی و بعضا جبران ناپذیری رو به رو خواهد شد.

در صورتی که پوست یک فرد در فصل گرمی همانند تابستان، بیش از اندازه در معرض برخورد با اشعه آفتاب قرار گرفته شود می تواند سبب ایجاد حالت هایی همانند پیری زودرس پوست شود. همانطور که اطلاع دارید در پوست یکسری از رنگدانه ها وجود دارند که اگر فرد در معرض آفتاب قرار گرفته شود و به مدت زمان آن توجه نکرده و از ضد آفتاب مناسب استفاده نکند، به مرور زمان رنگدانه هایی که ملانین نام دارند، افزایش چشم گیری را پیدا کرده و و رنگ پوست به مقدار قابل توجهی تغییر پیدا می کند. ابتلا به بیماری های پوستی از جمله سرطان در این فصل افزایش پیدا می کند.

 مراقبت از پوست در فصول گرم سال

مراقبت از پوست در فصول گرم سال چگونه انجام شده و دچار چه تغییراتی می شود؟

 

در شست و شوی صورت خود تغییرات ایجاد کنید

همانطور که اطلاع دارید پاک کردن صورت از مهم ترین و اساسی ترین روتین های پوستی است که در فصل تابستان باید بیش از هر چیز دیگری مورد توجه قرار گرفته شود. با توجه به این که پوست افراد در روز های گرم بیشترین تمایل را به تولید چربی دارد باید تکرار شست و شوی صورت افزایش پیدا کند؛ تا از مسدود شدن منافذ آن و در نهایت ظاهر شدن جوش های مختلف بر روی پوست جلوگیری شود.

بهترین و مناسب ترین پاک کننده برای تمیز کردن پوست در چنین روز هایی، استفاده از اسید سالیسیلیک است که در فصل تابستان می تواند پوست صورت را به بهترین حالت ممکن پاک کرده و تمیز نگه دارد. در صورتی که پوست شما خشک است؛ امکان مشاهده شدن قرمزی و بثورات مختلف بر روی پوست خود در فصل تابستان وجود دارد که برای از بین بردن قرمزی و برای جلوگیری از به وجود آمدن بثورات مختلف، بهتر است از روش های شست و شوی بدون وجود هیچگونه مایع صابونی استفاده کنید. بهترین گزینه برای شست و شوی پوست های معمولی نیز می توانند از ژل های شست وشوی صورت دو تا سه بار در طول روز، استفاده کنند.


اشتباهات رایج در شست و شو صورت


 

برای مراقبت از پوست در فصول گرم سال مرتب از ضد آفتاب بزنید

در قسمت های قبل به اهمیت استفاده از ضد آفتاب برای داشتن پوستی سالم اشاره کردیم. استفاده از کرم های ضد آفتاب در روز های گرم تابستان به هیچ عنوان نباید فراموش شود. از کرم های ضد آفتاب برای قسمت هایی از پوست بدن که در معرض برخورد نور آفتاب قرار دارد نیز باید استفاده شود تا از صدمات احتمالی به پوست جلوگیری شود. از مهم ترین و اصلی ترین آسیب هایی که در معرض اشعه ی ماوراء بنفش برای پوست وجود دارد می توان به ایجاد آفتاب سوختگی بر روی پوست، چین و چروک های مختلف بر روی پوست صورت، ایجاد خطوط ریز، سرطان پوست و در نهایت ایجاد پیری زودرس اشاره کرد.

استفاده از کرم های ضد آفتاب در طول روزهای تابستانی حداقل به تکرار دو بار باید انجام شود و این موضوع به هیچ عنوان ربطی به قرار گرفتن و نگرفتن در معرض آفتاب ندارد.

 

از تاثیرات آنتی اکسیدان ها غافل نشوید

استفاده کردن از لوازم آرایشی مراقبتی از پوست که حاوی آنتی اکسیدان هستند؛ اهمیت بسیاری را در مراقبت از پوست در فصول گرم سال دارد. سرم ها، مرطوب کننده ها و ضد آفتاب هایی که حاوی آنتی اکسیدان هستند را در اولویت قرار دهید. برای مثال استفاده از کرم ها، سرم هایی که حاوی ویتامین c هستند می تواند در جلوگیری از ایجاد چین و چروک، رشد کلاژن و… تاثیر بسیاری را داشته باشد.

 مراقبت از پوست در فصول گرم سال

برای مراقبت از پوست در فصول گرم سال ، میوه و سبزیجات بیشتری بخورید

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم استفاده از آنتی اکسیدان ها در داشتن پوستی زیبا و مراقبت از پوست در فصول گرم سال بسیار تاثیرگذار است. اما آنتی اکسیدانی که در لوازم بهداشتی مراقبتی پوستی قرار دارد به اندازه ی کافی و مورد نیاز پوست نبوده و پوست نیاز بیشتری به آنتی اکسیدان ها برای داشتن درخشندگی و زیبایی بیشتر پوست دارد. داشتن تغذیه ای سالم، می تواند نیاز به استفاده کردن از لوازم مراقبتی پوست را کم تر کند. تمامی افراد برای مراقبت از پوست در فصول گرم از سبزیجات و میوه ی کافی و به اندازه در رژیم غذایی خود استفاده کنند. در سبزیجات و میوه ها به اندازه ی کافی آنتی اکسیدان، ویتامین های مورد نیاز بدن به خصوص پوست، مواد مغذی که پوست جهت تولید کلاژن نیاز دارد و… وجود دارد.

 

از هیدراته استفاده کنید

یکی از مهم ترین نیاز های یک پوست شفاف و زیبا، آب کافی است. فرقی نمی کند کجا هستید و در در حال انجام دادن کاری و یا استراحت هستید، بهتر است برای مراقبت از پوست در فصول گرم سال همواره یک بطری آب را به همراه خود داشته باشید و به طور مداوم از آن آب بنوشید تا به علاوه ی آن که رطوبت مورد نیاز موجود بر روی سطح پوست خود را حفظ کنید؛ بلکه به رفع راحت تر سموم بدن خود کمک کنید. به هر اندازه که سموم بدن بیشتر دفع شود و پوست دارای رطوبت بیشتری باشد، فرد احساس طراوت بیشتری خواهد کرد.

 

برای مراقبت از پوست در فصول گرم سال از لایه بردار استفاده کنید

یکی از مهم ترین فعالیت هایی که در جهت مراقبت از پوست های مختلف به خصوص در فصل تابستان باید انجام شود؛ عملیات لایه برداری با هدف دادن مجوز تنفس به پوست و داشتن پوستی شفاف است. در فصل های گرم، به خصوص در فصل تابستان، پوست افراد در برابر گرما و نور آفتاب بسیار تحریک شده و در بسیاری از موارد دچار آفتاب سوختگی می شود که لایه برداری در کنار سایر موارد اشاره شده می تواند در داشتن پوستی سالم و شفاف بسیار تاثیر بگذارد. یکی از بهترین گزینه ها برای داشتن پوستی زیبا، اسکراب های طبیعی است که به صورت مرتب مورد استفاده قرار گرفته می شوند.


بدون آرایش هم می توانید زیبا شوید!


 

مرتباً از تونر استفاده کنید

نیاز پوست به تونر در فصل تابستان بسیار بیشتر از فصل های دیگر است؛ تا به راحتی چربی های موجود بر روی سطح پوست به بهترین حالت ممکن تنظیم شوند. استفاده ی مرتب از تونر در طول روز و برای پاکسازی سطح پوست سبب می شود تا به صورت ظاهری منافذ موجود بر روی سطح پوست کاهش پیدا کنند. برای استفاده از تونر در فصل تابستان توجه ویژه ای را به قسمت T صورت خود داشته باشید. زیرا چربی های موجود در این قسمت صورت به طور معمول بیشتر از سایر قسمت ها است.

 مراقبت از پوست در فصول گرم سال

برای مراقبت از پوست در فصول گرم سال ، به مرطوب کننده اهمیت دهید

بر خلاف تصور بسیاری از افراد درصد نیاز پوست به مرطوب کننده در فصل گرم تابستان به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می کند و این موضوع سبب شده است تا افراد برای حفظ میزان سلامت و درخشش پوست خود و جلوگیری از ایجاد خشکی و… در سطح پوست از مرطوب کننده هایی سبک تر از مرطوب کننده های فصل زمستان استفاده کنند. مرطوب کننده ی مناسب فصل تابستان باید سبک تر و فاقد چرب باشد تا عملیات رطوبت رسانی به بهترین حالت ممکن انجام شود.

 

نتیجه گیری

هنگامی که در بعضی از ماه های سال درجه حرارت و دما به شدت بالا می رود؛ پوست به مراقبت بیشتری نیاز دارد. زیرا در معرض خطر ابتلا به بیماری های مختلفی همانند سرطان، چین و چروک های شدید، جوش و لک و.. قرار می گیرد. در صورتی که از روش های برتر مراقبت از پوست در فصول گرم سال استفاده نشود؛ امکان ایجاد آفتاب سوختگی، علائم زودرس پیری در فرد، خارش شدید پوستی، لکه و جوش و… افزایش پیدا می کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا