دنیای خبر

با قدیمی ترین اشیاء و چیزها در کره زمین آشنا شوید

زمین بیش از 4.54 میلیارد سال قدمت دارد و بر روی این کره خاکی چیزهایی هستند که قدمتی بسیار طولانی دارند. اگر چه تعیین سن قدیمی ترین اشیاء زمین کاری بسیار دشوار است اما ناممکن نیست. در ادامه قدیمی ترین اشیاء قابل لمس مانند مصنوعات، سنگ‌ها، فسیل‌ها و غیره معرفی شده‌اند که طیف گسترده‌ای دارند.

قدیمی ترین چیزهای این کره خاکی به قدمت تاریخ زمین هستند و اطلاعاتی را درباره نحوه پیدایش این سیاره ارائه می‌دهند. همچنین برخی از این اشیاء نمایانگر آغاز تمدن و فرهنگ بشری در کره زمین هستند. با پامپا همراه شوید تا تعدادی از قدیمی ترین اشیاء در کره زمین را همراه یکدیگر بشناسیم.

1- شیر لیدیایی

قدیمی ترین اشیا زمین

 • قدمت: 600 تا 610 قبل از میلاد (حدود 2629 تا 2619 سال پیش)
 • کشور مبدأ: پادشاهی لیدیه (غرب ترکیه امروزی)
 • دسته بندی: باستان شناسی – قدیمی ترین سکه

در تاریخ بشری، مبادله کالا به کالا و تجارت از مهم‌ترین بخش‌های سیستم اقتصادی بوده است. مبادله کالا به کالا در برخی از تمدن‌های اولیه بین النهرین حدود 6000 سال قبل از میلاد پدیدار شد و برای هزاران سال پس از آن مورد استفاده سایر تمدن‌ها قرار گرفت. بعد از این دوران، انسان‌ها به دنبال پیدایش سیستمی دیگر، 2700 سال پیش در پادشاهی باستان لیدیه، اولین سکه‌ها را ضرب کردند.

سکه‌ها را از الکتروم، آلیاژی از طلا و نقره می‌ساختند و روی آن‌ها سر شیر مهر می‌شد. اولین نمونه سکه‌ها در زمان پادشاه آلیاتس ساخته شده‌اند و قدمت آن‌ها به سال‌های 600 تا 610 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. سیستم اقتصادی مبتنی بر سکه لیدیایی باعث شد تا تمدن‌های دیگر در این منطقه نیز از سکه استفاده کنند و به این ترتیب تجارت جهانی گسترش یابد.

2- لوح کیش

لوح کیش

 • قدمت: 3500 سال قبل از میلاد (حدود 5519 سال پیش)
 • کشور مبدأ: شهر باستانی سومری کیش (عراق امروزی)
 • دسته بندی: باستان شناسی- قدیمی ترین نوشته شناخته شده

اگر چه مصریان باستان و سایر تمدن‌های اولیه از تصاویر نگاره برای ثبت سوابق استفاده می‌کردند اما اولین سیستم نوشتاری واقعی توسط سومری‌ها در بین النهرین حدود 3100 سال قبل از میلاد، ایجاد شد. سیستم نوشتاری سومری به خط میخی معروف بود که بیش از 3000 سال مورد استفاده قرار گرفت. در حال حاضر، چندین لوح سفالی حاوی خط میخی به جا مانده است و اعتقاد بر این است که اولین نمونه شناخته شده لوح کیش می‌باشد.

لوح کیش دارای نشانه‌های اولیه خط میخی است و علاوه بر آن دارای تصاویر نگاره بوده که در آن منطقه هنوز استفاده می‌شده است. این لوح همچنین آغاز پیدایش خط میخی را نشان می‌دهد و قدمت آن به حدود 3500 سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد.

3- فلوت گایزن کلیستل

فلوت قدیمی

 • قدمت: 43000 تا 42000 سال
 • کشور مبدأ: غار گایزن کلیستل، آلمان
 • دسته بندی: باستان شناسی- قدیمی ترین آلات موسیقی

حدود 50000 سال پیش، انسان‌ها یک دگردیسی فرهنگی را تجربه کردند که منجر به ایجاد هنر، جواهرات، موسیقی و سایر رفتارهای جدید در آن‌ها شد. در حالی که دانشمندان بر این باورند اولین آلت موسیقی احتمالاً صدای خود انسان بوده اما اولین ساز موسیقی ساخته شده مربوط به همان زمان دگردیسی فرهنگی است. فلوت‌های غار گایزن کلیستل قدیمی ترین آلات موسیقی هستند که تاکنون کشف شده‌اند.

این فلوت‌ها از استخوان پرنده و عاج فیل ساخته شده و کربن آن‌ها نشان می‌دهد که سنی بین 42000 تا 43000 سال دارند. دانشمندان عقیده دارند که انسان‌ها از فلوت و دیگر سازهای اولیه موسیقی در تفریحات یا مناسک مذهبی خود استفاده می‌کردند.

4- استخوان فک UR 501

استخوان فک

 • قدمت: 2.5 تا 2.3 میلیون سال
 • کشور مبدأ: مالاوی
 • دسته بندی: باستان شناسی، قدیمی ترین فسیل انسان

اولین انسان‌ها (اجداد اولیه انسان از گونه Homo) حدود 2.5 میلیون سال پیش ظاهر شدند. فسیل معروف به UR 501، استخوان فک انسانی از دسته Homo rudolfensis است و قدیمی ترین فسیل شناخته شده انسان محسوب می‌شود. قدمت این فسیل بین 2.5 تا 2.3 میلیون سال تخمین زده می‌شود.

قبل از کشف UR 501، در آفریقای مرکزی هرگز فسیل انسان کشف نشده بود. وجود استخوان فک در مالاوی نشان می‌دهد که یک مسیر مهاجرت برای انسان‌ها از طریق آفریقای شرقی وجود داشته است. برخی از دانشمندان نیز بر این باورند که انسان اولیه در حدود 2.5 میلیون سال پیش، از یک استرالوپیتی سین با مغز کوچک‌تر در شرق آفریقا تکامل یافته و احتمالاً این تکامل به خاطر افت دمای جهان ایجاد شده باشد.

5- ابزار سنگی لومکوی

ابزار سنگی

 • قدمت: 3.3 میلیون سال
 • کشور مبدأ: تورکانای غربی، کنیا
 • دسته بندی: باستان شناسی، قدیمی ترین آثار

ابزار سنگی کشف شده در سایت باستان شناسی لومکوی در کنیا قدیمی ترین ابزار کشف شده روی زمین است. باستان شناسان 20 اثر مختلف از لومکوی از جمله هسته‌ها و پوسته‌ها کشف کرده‌اند. قدمت این ابزارها مربوط به 3.3 میلیون سال پیش بوده و به 500 هزار سال قبل از انسان‌های اولیه بر می‌گردد. اعتقاد بر این است که این ابزار ممکن است توسط نژاد انسان‌های اولیه همچون استرالوپیتکوس یا کنیانتروپوس استفاده شده باشد.

قبل از کشف لومکوی، ابتدایی‌ترین ابزار سنگی مربوط به حدود 2.6 میلیون سال پیش بوده و در اتیوپی پیدا شده و به احتمال زیاد توسط اجداد اولیه انسان ماهر ساخته شده‌اند. محققان می‌گویند که ابزارهای لومکوی ثابت می‌کند که ابزارسازی تنها ویژگی مختص انسان امروزی نبوده بلکه انسان‌های اولیه نیز دانش لازم برای تهیه و استفاده از این ابزارها را داشته‌اند.

6- دریاچه زایسان

دریاچه زایسان

 • قدمت: 65 میلیون سال
 • کشور مبدأ: قزاقستان
 • دسته بندی: جغرافیایی، قدیمی ترین دریاچه

اگر چه دریاچه بایکال اغلب به عنوان قدیمی ترین دریاچه جهان شناخته می‌شود اما دریاچه زایسان حدود 40 میلیون سال مسن‌تر است. این دریاچه در دوره زمانی کرتاسه، یعنی 145 تا 66 میلیون سال پیش تشکیل شده است. قدمت دریاچه زایسان بر همگان مشخص است اما تعیین سن دقیق آن کاری بسیار دشوار است و ممکن است سن زایسان بیش از 65 میلیون سال پیش باشد.

دریاچه زایسان در قزاقستان در مجاورت چندین سد مخزن مصنوعی و سد بوختارما واقع شده است. ساخت سد باعث شده تا سطح آب دریاچه زایسان حدود 6 متر از سطح طبیعی خود بالاتر رود. همچنین استفاده از سد، مساحت کل دریاچه را افزایش داده و در برخی از منابع دریاچه زایسان به عنوان بخشی از مخازن مصنوعی معرفی شده است.

7- کوه‌های ماخونجووا

کوه های ماخونجو

 • قدمت: 6.3 میلیارد سال
 • کشور مبدأ: امپومالانگا، آفریقای جنوبی و اسواتینی
 • دسته بندی : زمین شناسی، قدیمی ترین رشته کوه

کوه‌های ماخونجووا قدیمی ترین رشته کوه در جهان هستند و “پیدایش زندگی” لقب گرفته‌اند. این رشته کوه یک گنجینه است و قدیمی ترین فسیل‌ها و طلاهای یافت شده در روی آن نشان دهنده اولین نشانه‌های حیات در روی زمین است. رشته کوه ماخونجووا در کتاب رکوردهای گینس نیز به عنوان قدیمی ترین رشته کوه جهان به ثبت رسیده است.

در ژانویه 2018 این رشته کوه به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد. این تصمیم در طی چهل و دومین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در بحرین گرفته شد. کوه‌های ماخونجووا علاوه بر اینکه قدیمی ترین رشته کوه جهان شناخته می‌شود، 40 درصد از کمربند بابرتون گرین استون را که از قدیمی ترین ساختارهای زمین شناسی جهان است، تشکیل می‌دهد.

8- استروماتولیت‌ها

استراماتولیت

 • قدمت: حدود 3.5 میلیارد
 • کشور مبدأ: Archaen Rocks ، استرالیا
 • دسته بندی: باستان شناسی، قدیمی ترین ارگانیسم قابل مشاهده

استروماتولیت‌ها سنگ‌های لایه ای هستند که از فسیل‌های سیانوباکتریوم تشکیل شده‌اند. این باکتری‌ها رنگ سبز آبی دارند. قدیمی ترین استروماتولیت‌ها سنی حدود 3.5 میلیارد سال دارند و اولین اشکال حیات و ارگانیسم‌های قابل مشاهده در جهان می‌باشند.

اگر چه امروزه استروماتولیت‌ها در برخی از نقاط جهان رشد می‌کنند اما حدود یک میلیارد سال پیش از فسیل‌ها، در مبدأ خود ناپدید شدند. قبل از آن استروماتولیت‌ها در سراسر جهان به وفور یافت می‌شدند. تحقیقات جدید در سال 2013 نشان می‌دهد، این فسیل‌ها توسط ارگانیسم تک سلولی آلوده شده و لایه‌های ظریف موجود در استروماتولیت‌ها را به ترومبولیت تبدیل کرده‌اند که دارای لایه‌های نامرتب و نامنظم هستند.

9- لوله‌های هماتیت

لوله هماتیت

 • قدمت: 4.2-3.7 میلیارد سال
 • کشور مبدأ: کبک، کانادا
 • دسته بندی: باستان شناسی، قدیمی ترین فسیل

در اوایل سال 2017، محققان اسنادی را منتشر کردند که نشان می‌داد فسیل‌هایی با قدمت نزدیک به 4 میلیارد سال کشف کرده‌اند. آن‌ها عقیده داشتند که احتمالا این فسیل‌ها مربوط به اولین موجودات شناخته شده در روی زمین هستند. فسیل‌های کشف شده دارای لوله‌های باریک هماتیت بوده که ظاهری شبیه به ساختارهای تولید شده توسط میکروب‌های جدید ساکن منافذ آب‌های گرم دارند.

همچنین محققان بیان کرده‌اند که فسیل‌ها حاوی مواد شیمیایی نظیر فسفر و کربن هستند که به طور معمول در اطراف موجودات زنده یافت می‌شوند. اگر این یافته‌ها اثبات شود، این فسیل‌ها نحوه زندگی در زمان تشکیل زمین را نشان می‌دهند. هرچند که دانشمندان زیادی نیز مخالف این نظریه بوده و معتقدند که قدمت آن‌ها چندان زیاد نیست.

10- کریستال zircon جک هیلز

زیرکن جک هیلز

 • قدمت: 4.375 میلیارد سال
 • کشور مبدأ: جک هیلز، استرالیا
 • دسته بندی: زمین شناسی، قدیمی ترین سنگ

زمین شناسان بر این باورند که کریستال‌ zircon در جک هیلز استرالیا جزو قدیمی ترین اشیائی است که تا کنون بر روی زمین کشف شده است. تاریخ تشکیل این بلورها مربوط به 4.375 میلیارد سال پیش، یعنی فقط 165 میلیون سال پس از تشکیل زمین است. zircon اطلاعات دقیقی را در مورد شرایط اولیه زمین ارائه می‌دهد.

عناصر کمیاب موجود در این بلور‌ها نشان می‌دهد که این مواد از سنگ‌های غنی از آب مانند گرانیت تشکیل شده‌اند. به گفته زمین شناسان این شواهد بدین معنی است که زمین در ابتدا از اقیانوس‌ها و دریاها تشکیل شده و پس از آن خشکی‌ها به وجود آمده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا