دنیای خبر

دفع آفت برنج و حبوبات به کمک روش های موثر و خانگی

حتما برای شما هم پیش آمده که در برنج و حبوباتی که در منزل داشته اید و برای مدتی آن را نگهداری کرده اید؛ حشرات ریزی پدیدار شده اند. وجود این حشرات در واقع یک امر طبیعی است؛ اما یک موضوع ناخوشایند به شمار می رود. با ما همراه باشید تا هر آن چه باید در خصوص دفع آفت برنج و حبوبات بدانید را برای شما بازگو کنیم.

 

آفت برنج و حبوبات چیست و به چه شکل است؟

به حشرات ریزی که در برنج و حبوبات به وجود می آیند؛ شپشک گفته می شود. آن ها حدودا 2 تا 3 میلی متر بوده و رنگی قهوه ای، سرخ و یا سیاه دارند. شپشکی که در برنج ها به وجود می آیند، پیش از این که بالغ شود به رنگ سفید بوده و دست و پا ندارند؛ درست مثل کرم. اما پس از این که بالغ شوند قابلیت پرواز نیز پیدا خواهند کرد؛ پس می توان گفت که این امکان وجود دارد در محیط منزل پراکنده شوند.

آن ها از غلات و برنج تغذیه می کنند. به شکلی که اگر در یک ظرف یا کیسه که غلات و برنج وجود داشته باشد؛ برای ورود پیدا کردن همه ی آن ها را سوراخ خواهند کرد. طول عمر آن ها تنها 30 روز است. قدرت باروری آن 4 تخم در روز است، که تخم ها نیز پس از 3 روز به لارو تبدیل می شوند.

 

دفع آفت برنج و حبوبات چگونه امکان پذیر است؟

روش هایی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، برای دفع آفت برنج و حبوبات موثرند؛ پس می توانید با خاطری آسوده از آن ها استفاده کنید.

 

به کارگیری تله های چسبناک

تله های چسبناک متعددی در بازار وجود دارد که می توان هر یک را بر اساس نیاز استفاده کرد. برای این کار کافیست برنج یا حبوبات را در یک سینی بریزید؛ سپس آن را در محیط باز قرار داده و تله های چسبناک را در اطراف سینی قرار دهید. زمانی که شپشک ها در حال فرار هستند، به آن چسبیده و می میرند. علاوه بر آن در محیط نیز پخش نمی شوند.


چطور از شر حشرات خانگی خلاص شویم؟


 

استفاده از آب جوش

روش دیگری که با استفاده از آن می توان به دفع آفت برنج و حبوبات منجر شد؛ استفاده از آب جوش است. برای این کار کافیست مقداری آب جوش روی آن ها بریزید. می بینید که هم تخم ها و لاروهایشان و هم خودشان از بین خواهند رفت و روی آب شناور خواهند شد. البته می توانید به جای این کار آن ها را حرارت دهید. چرا که حرارت نیز به سرعت آن ها را از بین می برد.

دفع آفت برنج و حبوبات

قرار دادن برنج یا حبوبات در فریزر

جالب است بدانید که اگر برنج یا حبوباتی که دارید را به مدت 4 روز در فریزر قرار دهید؛ دیگر شپشک نخواهند داشت. همانطور که دمای بالا آن ها را از بین می برد، سرمای بیش از حد نیز به سرعت شپشک ها را نابود خواهد کرد.

 

استفاده از برگ بو یا چریش

استفاده از برگ بو یا چریش نیز می تواند یکی از راه های فراری دادن شپشک ها باشد. کافیست مقداری از آن ها را در کیسه یا ظرفی که برنج و حبوباتتان در آن است قرار دهید. به کمک این روش خواهید دید که اثری از شپشک ها نخواهد بود.

 

استفاده از جعبه کبریت

برای تولید کبریت از گوگرد استفاده می شود. این ماده برای شپشک ها مثل نوعی سم عمل می کند. اگر می خواهید به راحتی و بدون نیاز به هیچ چیزی از شر آن ها خلاص شوید؛ کافیست یک جعبه کبریت را درون برنج قرار دهید. گوگرد موجود در آن باعث فراری دادن و حتی کشتن آن ها می شود.

 

استفاده از میخک

میخک به دلیل این که بوی قوی و خاصی دارد؛ باعث می شود تا شپشک ها در برنج و حبوبات تجمع پیدا نکنند. مانند روش قبلی کافیست تعدادی میخک را درون یک کیسه کوچک ریخته و آن را درون برنج قرار دهید. بویی که میخک دارد مانع از ورود آن ها می شود. حتی می توانید کمی از آن را درون قفسه های آشپزخانه قرار دهید تا دیگر هیچ حشره و شپشکی در اطراف مواد غذایی شما پیدا نشود.

قرار دادن برنج یا حبوبات در آفتاب

شپشک ها نمی توانند در نور مستقیم آفتاب باشند؛ به شکلی که اگر به آن ها بتابد فرار می کنند. از همین موضوع می توان برای از بین بردن آن ها استفاده کرد. اگر برنج یا حبوبات شما شپشک یا آفت دارد؛ کافیست آن را در یک سینی ریخته و برای مدتی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید، می بینید که به سرعت تمامی شپشک ها فرار می کنند. در واقع علت فرار آن ها این است که آفتاب را دوست ندارند و به جای تاریک و مرطوب علاقه دارند.

 

استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید

قرص سیر و قرص بید هم مثل برگ بو و میخک دارای بوی خاصی هستند که حشرات و آفت ها نمی توانند آن را تحمل کنند. می توانید برای تهیه آن به عطاری ها و داروخانه ها مراجعه کنید. پس از تهیه آن کافیست یکی از آن را برای هر ظرف یا کیسه ای که برنج و حبوبات را در آن نگهداری می کنید؛ قرار دهید.


از کاشت سبزی در آپارتمان خود لذت ببرید


 

تعویض کردن کیسه یا ظرف

آخرین راهی که می تواند به دفع آفت برنج و حبوبات کمک کند این است که کیسه یا ظرفی که این مواد را درون آن نگهداری می کنید عوض کنید. در واقع با این کار تخم هایی که روی کیسه یا ظرف بوده اند از بین می روند.

دفع آفت برنج و حبوبات

یک نکته مهم

هیچ گاه برای از بین بردن آفت ها از قرص برنج استفاده نکنید؛ چرا که ترکیبات سمی و بسیار خطرناکی دارد و در صورتی که به بدن ورود پیدا کنند، می توانند منجر به مرگ شوند.

 

نتیجه گیری

آفت ها یا همان شپشک ها در برنج و حبوبات زندگی می کنند. آن ها پس از ورود به این خوراکی ها به سوراخ کردنشان می پردازند. راه های زیادی برای دفع آفت ها وجود دارد که در بخش های بالا به طور مفصل در خصوص هر یک صحبت کرده ایم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا